Tak jest

Tak jest

Litera prawa ponad wszystko

Sędzia Wojciech Łączewski w „Tak Jest” komentował zamieszanie dotyczące zwołania pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa, po tym jak I prezes Sądu Najwyższego poprosiła marszałka Sejmu o wyjaśnienia odnośnie sposobu wyłonienia nowego składu KRS.

Burza w Sejmie i kolejna próba zaostrzenia prawa aborcyjnego

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka pozytywnie zaopiniowała projekt "Zatrzymaj aborcję", który znosi możliwość przerwania ciąży ze względu na ciężkie wady płodu. Podczas posiedzenia dochodziło do ostrej wymiany zdań między zwolennikami a przeciwnikami proponowanych zmian. Wielu polityków PiS już zapowiedziało, że projekt poprze. O samym projekcie i motywach, jakie stały za inicjatorami proponowanych zapisów, dyskutowali goście Andrzej Morozowskiego - Ryszard Kalisz i Jacek Januszewski z Fundacji Życie i Rodzina oraz inicjatywy Zatrzymaj Aborcję

Kto i czego powinien uczyć polskie dzieci?

Instytut Ordo Iuris opublikował raport podsumowujący kampanię „Chrońmy dzieci!”. Jej celem była „pomoc rodzicom w rozpoznaniu organizacji, z którymi ich dzieci mogą zetknąć się podczas zajęć szkolnych.” Jak piszą autorzy raportu „zajęcia dodatkowe w szkole prowadziły organizacje promujące obyczaje grup LGBTQ, utożsamiające się z ideologią gender, propagujące permisywny model edukacji seksualnej.” Na liście jest 25 organizacji. Wśród nich także m.in Amnesty International. Autorzy raportu twierdzą, że w większości przypadków o prowadzonych zajęciach nie wiedziała rada rodziców, która powinna je najpierw zaopiniować. Prezes Ordo Iuris uważa, że kampania jest nakierowana na uświadomienie rodziców i szkół o zakresie kompetencji i praw rodziców. Swoje wątpliwości co do wiarygodności danych zebranych w raporcie zgłaszają m.in przedstawiciele ruchu „Rodzice przeciwko reformie edukacji”. O raporcie Ordo Iuris rozmawiali w programie Tak Jest Dorota Łoboda i Jerzy Kwaśniewski.

Pat w KRS

Prawo i Sprawiedliwość zamierza znowelizować ustawę o KRS - tak, by to prezes Trybunału Konstytucyjnego zwoływała pierwsze posiedzenie Rady. I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf nie zamierza tego robić, ponieważ, jej zdaniem, sposób wyboru i nowy skład KRS są niekonstytucyjne. Sytuację komentowali prawnik Ryszard Kalisz i Sebastian Kaleta z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Pytania o nagły przełom w sprawie zabójstwa Jaroszewiczów

Dwóch mężczyzn przyznało się do morderstwa małżeństwa Jaroszewiczów sprzed 26 lat. Podczas śledztwa dotyczącego innego przestępstwa - porwania - jeden z podejrzanych zdecydował się na współpracę z prokuraturą. W efekcie zatrzymano trzy osoby. Zdaniem śledczych to zabójstwo było długo planowane, jego motywy wciąż są wyjaśniane - za całą sprawą ma stać tzw: "gang karateków". O tym, dlaczego akurat w tym momencie doszło do przełomu w śledztwie i co może z tego wynikać, dyskutowali w programie Tak jest: Tomasz Sekielski i Paweł Moczydłowski.

Irlandzki sąd chce oceny polskiej praworządności

Irlandia wstrzymuje ekstradycje Polaka podejrzanego o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, bo ma wątpliwości, czy może on liczyć w Polsce na sprawiedliwy proces. Decyzja o ewentualnej ekstradycji zapadnie dopiero wtedy, kiedy na zapytanie o stan sądownictwa w Polsce odpowie Europejski Trybunał Sprawiedliwości. O Tym, czym jest ruch irlandzkiego sędziego i jak zareaguje na to polski rząd - mówił w programie Tak jest Michał Wójcik, Wiceminister sprawiedliwości.

Prokuratura sprawdza czy Partia Razem propaguje komunizm

Prokuratura Krajowa sprawdza czy Partia Razem nie propaguje komunizmu - to efekt doniesień dwóch organizacji "Koliber" i "Młoda Prawica". Adrian Zandberg z zarządu krajowego Partii Razem w programie „Tak Jest” określił ten wniosek jako żenujący. Piotr Strzembosz z Prawicy RP przekonywał jednak, że działacze Partii Razem nie ukrywają, że komunizm jest im bliski.

"Polacy żydowskiego pochodzenia się boją"

Polska pisarka żydowskiego pochodzenia - Agata Tuszyńska - w rozmowie z Andrzejem Morozowskim opowiadała m.in. o tym, jak jako dziecko dowiedziała się o swoich korzeniach. Przywoływała też wspomnienia z marca '68 roku, kiedy to część jej rodziny musiała wyjechać. Autorka porównywała też atmosferę tamtych wydarzeń z obecną sytuacją w Polsce.

Adam Michnik o marcu '68: "Nikt nie spodziewał się takiej reakcji"

W specjalnym wydaniu programu Tak jest gościem Andrzeja Morozowskiego był Adam Michnik - redaktor naczelny "Gazety Wyborczej", a przede wszystkim uczestnik wydarzeń z marca 1968 roku. W rozmowie Michnik wspomina genezę wielkiego protestu sprzed pięćdziesięciu lat, jego konsekwencje oraz dokonuje analizy porównawczej ówczesnej sytuacji z obecną.

Osobista historia Marca'68 rzecznika ambasady Izraela w Polsce

Sejm przyjął uchwałę upamiętniającą wydarzenia z Marca 1968 roku. W uchwale czytamy, że: "Sejm RP wyraża szacunek dla wszystkich walczących wówczas o wolność i demokrację, potępia komunistycznych organizatorów antysemickich prześladowań oraz dziękuje za solidarność z prześladowanymi". Jedną z osób, które po wydarzeniach z Marca'68 musiały wyjechać z Polski był Michał Sobelman - dziś rzecznik ambasady Izraela w Polsce. Tłumacz literatury hebrajskiej i scenarzysta filmów dokumentalnych w programie Tak jest opowiadał, jak wygląda jego historia tamtego okresu.

Marzec'68 we współczesnym obrazie

8 marca przypada okrągła rocznica wydarzeń z Marca 1968 roku. Ówczesny bunt, zapoczątkowany demonstracjami studenckimi, doprowadził do poważnego kryzysu politycznego w PRL. Jedną z reakcji władz było wzmożenie antyżydowskich działań i w konsekwencji doprowadzenie do masowej emigracji. O tym czym były ówczesne protesty i jakie niosły konsekwencje mówił w programie Tak jest: prof. Andrzej Żbikowski.

Coraz więcej z nas wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia

74 procent Polek i Polaków badanych w sondażu Kantar Public wierzy w miłość od pierwszego wejrzenia. 45 procent jest przekonanych, że prawdziwa miłość zdarza się tylko raz. Tak wynika z badania "Barometr miłości", które zostało przeprowadzone na początku lutego na ogólnopolskiej próbie 1000 Polek i Polaków w wieku 18-60 lat. Wyniki porównano do rezultatów uzyskanych w 2001 i 2009 roku. I tak 17 lat temu wiarę w miłość od pierwszego wejrzenia deklarowało 55 proc. badanych, a 9 lat temu - 63 proc. ankietowanych. O fenomenie wzrostu osób przekonanych o natychmiastowych zakochaniu dyskutowały goszczące w Tak jest: Edyta Pazura i seksuolog Izabela Jąderek.

Zbiórki charytatywne pod kontrolą władzy?

MSWiA chce zmian w ustawie o zbiórkach publicznych. Według noweli, resort będzie mógł zablokować każdą zbiórkę, której cel uzna za sprzeczny z zasadami życia społecznego lub naruszający ważny interes publiczny, a zebrane pieniądze przeznaczyć na cel wskazany przez ministerstwo. To - zdaniem organizacji pozarządowych - atak na sferę, która nie powinna być kontrolowana przez władzę. Dlatego aż 29 z nich podpisało się pod listem do szefa MSWiA, w którym zaapelowały o pozostawienie ustawy w obecnym kształcie. O pomysłach PiS-u rozmawiali w programie Tak jest Elżbieta Jakubiak i Andrzej Halicki.

Czy ministrowie zarabiają za mało?

Komentując w programie „Tak Jest” słowa Jarosława Gowina o zarobkach w rządzie wiceprezes partii Porozumienie Karol Rabenda zwrócił uwagę na sytuację, w której ministrowie zarabiają mniej niż ich podwładni. Krzysztof Gawkowski z SLD nazwał natomiast opowiadaniem ludziom głupot twierdzenia, że takie premie jakie dostali członkowie rządu to w Polsce coś normalnego.

Katecheta wychowawcą klasy

Zgodnie z nowym rozporządzeniem minister edukacji Anny Zalewskiej, katecheci będą mogli być wychowawcami klas w publicznych szkołach. Zdaniem Justyny Samolińskiej z Partii Razem, to pogwałcenie zasady świeckiego państwa. "Nie ma możliwości, żeby osoba, reprezentująca Kościół Katolicki, nie przekładała tego na działalność wychowawczą" mówiła Samolińska. Według katechetki, dr Anety Rayzacher-Majewska z UKSW, "są oddolne sygnały, ze strony rodziców czy grona pedagogicznego, że bardzo chciano, żeby katecheci byli wychowawcami".

Euro w Polsce?

Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej przekonywał w „Tak Jest”, że Unia Europejska będzie się integrować w strefie euro, a bez przyjęcia wspólnej waluty Polska zostanie na jej peryferiach. Stanisław Tyszka z Kukiz’15 podkreślał natomiast, że strefa euro to projekt czysto polityczny, a nie ekonomiczny i Polska nigdy nie powinna zrezygnować z własnej waluty.

Artystyczna parafraza czy znieważanie?

Jaś Kapela został skazany za przeróbkę hymnu Polski. Jak tłumaczy, zrobił to, by zwrócić uwagę na problemy uchodźców. Czy hymn narodowy można traktować jak dzieło literackie i dowolnie zmieniać? Czy to dobry sposób, by wywołać dyskusję na ważne tematy? I czy za takie przeróbki powinno się karać? O tym w programie Tak Jest mówił sam Jaś Kapela oraz Lidia Sankowska-Grabczuk.

O pomysłach na ominięcie ustawy

Przedsiębiorcy, ale też konsumenci, powoli szykują się na zmiany. Od 1 marca tego roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Wyjątkiem jest kwiecień, ze względu na Wielkanoc. Od 1 stycznia 2019 roku handlowa będzie tylko ostatnia niedziela w miesiącu, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Przedsiębiorcy już szukają pomysłów jak ominąć nowe prawo. O respektowanie przepisów ograniczających handel w niedziele i święta zaapelowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że wolne niedziele to wspólne osiągniecie, wspólne dobro i wspólna wartość. O pomysłach przedsiębiorców na obejście ustawy rozmawiali w programie Tak Jest Alfred Bujara i Witold Zembaczyński.