Tak jest

Tak jest

Polska na unijnym marginesie

Komisja Europejska po raz pierwszy uruchomiła artykuł 7. Unijni urzędnicy uważają, że zmiany w systemie sądownictwa w Polsce zagrażają praworządności. Politycy PiS zdają się lekceważyć zarzuty, licząc na poparcie ze strony Wegier. Opozycja ostrzega, że nasz kraj oddala się od Europy. O możliwych konsekwencjach dla Polski rozmawiali w programie Tak jest - Ryszard Kalisz i prof. Antoni Dudek.

Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej. Czy oznacza to sankcje?

Czy decyzja Komisji Europejskiej o uruchomieniu procedury artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski z uwagi na ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności może mieć swoje dobre strony? W programie „Tak Jest” próbował je wskazać Kornel Morawiecki. Cezary Tomczyk podkreślał natomiast, że na ewentualnych sankcjach straci nie rząd, a wszyscy Polacy.

Upartyjnienie wyborów czy naprawianie systemu?

Jacek Protasiewicz przekonywał w programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” że nie ma potrzeby wprowadzania zmian w ordynacji wyborczej. Sylwester Chruszcz broni natomiast decyzji większości sejmowej i przypomina, że ostatnie wybory samorządowe zakończyły się blamażem.

Seksizm w Polsce

Akcja #MeToo głośnym echem odbiła się także w Polsce. Niedawno dwaj lewicowi dziennikarze zostali oskarżeni przez współpracownice o molestowanie seksualne. O tym, czy w Polsce jest przyzwolenie na seksizm, rozmawiały prawniczka - prof. Monika Płatek i pisarka - Katarzyna Gryga.

Dla kogo broń?

Czy PiS chce zliberalizować przepisy dotyczące broni palnej? W Sejmie pojawił się projekt autorstwa posłanki tego ugrupowania, który między innymi dopuszcza na rynek cywilny broń automatyczną. O taką mogłyby starać się stowarzyszenia strzeleckie i proobronne, które mają porozumienie z Ministrem Obrony Narodowej i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. A o tym, czy Polakom potrzebny jest szerszy dostęp do broni palnej dyskutowali Paweł Szramka (Kukiz'15) i Dariusz Joński (Inicjatywa Polska).

Jakie wybory do samorządów?

PiS wycofał się z części proponowanych wcześniej zmian w ustawie, która zdecyduje o tym na jakich zasadach odbędą się przyszłoroczne wybory samorządowe. O tym czy i jakie zmiany są potrzebne rozmawiali w programie "Tak Jest" Karol Rabenda i Krzysztof Gawkowski.

Rzecznik prezydenta o Macierewiczu w nowym rządzie: "Nie widzę w tym nic dziwnego"

- To nie wojna, a spór - mówi prezydencki rzecznik o konflikcie między otoczeniem Andrzeja Dudy a szefem MON. Antoni Macierewicz znalazł się w nowym rządzie premiera Morawieckiego, choć mówiło się o umowie z prezydenta z PiS-em mówiącej o zmianie w tym resorcie. O reakcji prezydenta na takie posunięcie partii rządzącej mówił w Tak jest Krzysztof Łapiński

Expose nowego premiera

Premier Mateusz Morawiecki, po zaprzysiężeniu rządu, wygłosił w parlamencie swoje expose. Swój rząd nazwał "rządem kontynuacji" i zapowiedział, że jego ministrowie będą realizować dotychczasowy program Prawa i Sprawiedliwości. To przemówienie w programie Tak jest ocenili goście Andrzeja Morozowskiego - Tomasz Wołek i dr Sławomir Sowiński.

Nowy premier na czele starego rządu

Mateusz Morawiecki powołany na stanowisko premiera. Jednocześnie Morawiecki zachował stanowisko ministra rozwoju i finansów. Nowym wicepremierem, choć bez teki, została Beata Szydło. Poza tym, skład Rady Ministrów pozostaje bez zmian. Tomasz Siemoniak, który był gościem specjalnego wydania programu "Tak Jest", szczególnie ubolewał nad tym, że nie dokonano zmiany na stanowisku ministra obrony narodowej.

Zmiana premiera

Po nieco ponad dwóch latach Beata Szydło żegna się ze stanowiskiem premiera. W czwartek wieczorem Komitet Polityczny PiS odebrał jej rezygnację, a na następcę wskazał Mateusza Morawieckiego. Dziś prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło oraz desygnował dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju na premiera. O zmianie premiera rozmawiali w programie Tak Jest goście Andrzeja Morozowskiego Jakub Kulesza (Kukiz’15) i Adrian Zandberg (Partia Razem).

Odcienie rekonstrukcji

Najpierw obrona szefowej rządu w Sejmie, po złożeniu wobec niej konstruktywnego wotum nieufności przez Platformę Obywatelską, później dyskusja w ramach komitetu politycznego PiS n a temat zmian w rządzie. Tak wyglądało polityczne czwartkowe przed i popołudnie. Jak oficjalnie i nieoficjalnie przekonywali politycy PiS, zmianie będą podlegać n ie tylko ministrowie, ale też sama premier. Kandydatów na to stanowisko jest dwóch: Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. O tym, jak głębokie mogą być to zmiany i co one oznaczają dla polskiej polityki dyskutowali w programie Tak jest prof. Anotni Dudek i Ryszard Kalisz.

"Ta sprawa to skandal i podłość"

Były szef wojskowego kontrwywiadu, generał Piotr Pytel został zatrzymany przez żandarmerię wojskową i doprowadzony do prokuratury. Trwające od dawna śledztwo dotyczy kontaktów kontrwywiadu ze służbami rosyjskimi w związku z wycofywaniem polskiego kontyngentu z Afganistanu. Zdaniem opozycji, zatrzymanie generała to element prywatnej wojny Antoniego Macierewicza z nieprzychylnymi mu wojskowymi. Sam generał Pytel odmówił składania zeznań. O sprawie w programie Tak jest mówił Bartłomiej Sienkiewicz - były szef MSWiA oraz były koordynator służb specjalnych.

Orędzie i apel prezydenta

Prezydent Andrzej Duda przed Zgromadzeniem Narodowym w 150 rocznicę urodzin marszałka Józefa Piłsudskiego i w przeddzień rozpoczynających się obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent mówił o historii, ale także współczesności skłóconych dwóch polskich plemion i przyszłości z nową konstytucją. O wadze słów prezydenta i jego obecnej roli w krajowej polityce dyskutowali goście Andrzej Morozowskiego: Elżbieta Jakubiak i Grzegorz Napieralski.

Autorytet sędziego

W środę odbędzie się drugie czytanie prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. Projektu z naniesionymi poprawkami większości rządzącej. Zdaniem I Prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzaty Gersdorf, wejście w życie ustawy w takim kształcie doprowadzi do kompletnej destrukcji wymiaru sprawiedliwości. Działania obozu rządzącego wobec sędziów doprowadzą zaś do zniszczenia ich autorytetu w oczach społeczeństwa.

Weterani równi i równiejsi

Ministerstwo Obrony Narodowej przygotowało projekt zmian w systemie pomocy dla rannych na misjach zagranicznych. Według koncepcji MON o pierwszeństwo pobytu w Domu Weterana nie będą mogli ubiegać się ci zasłużeni żołnierze, którzy przed 1990 rokiem służyli choć jeden dzień służyli w wymienionych przez ministerstwo organach PRL. Wiceminister Obrony Narodowej w Tak Jest stwierdził, że nie widzi nic zdrożnego w tym, że żołnierz składa oświadczenie lustracyjne.

Poselskie poprawki do prezydenckiej ustawy

Sejmowa komisja przyjmuje kolejne poprawki Prawa i Sprawiedliwości do prezydenckiego projektu ustawy o Sądzie Najwyższym. W czasie prac PiS spotyka się z krytyką nie tylko ze strony opozycji, ale też strony prezydenckiej. Zofia Romaszewska - doradca prezydenta Andrzeja Dudy - nazywa poprawki PiSu "fatalnymi", a prezydencka minister - Anna Surówka-Pasek - nie kryje zaskoczenia sposobem pracy nad poprawkami, których treści do końca nie znał sam prezydent.

Życzyłabym sobie powrotu Tuska

Była premier Ewa Kopacz przyznała w programie „Tak Jest”, że przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk dzwoni do niej. Dodała, że życzyłaby sobie, aby po zakończeniu swojej drugiej kadencji Tusk wrócił do Polski i wystartował w wyborach prezydenckich.

Europosłowie na szubienicach - symboliczny happening czy nawoływanie do przemocy?

Katowiccy narodowcy na symbolicznych szubienicach powiesili zdjęcia europosłów PO, którzy głosowali za rezolucją Parlamentu Europejskiego, wzywającą polski rząd do przestrzegania unijnych zasad praworządności. Teraz prokuratura bada, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa. W sprawie interweniuje też sam przewodniczący Parlamentu Europejskiego. Antonio Tajani zapowiedział, że zwróci się do premier Beaty Szydło o zapewnienie bezpieczeństwa polskim europosłom. W programie "Tak Jest" o tym jak odczytywać zachowanie narodowców rozmawiali Kornel Morawiecki (WiS) i Cezary Tomczyk (PO).

Handel w niedziele do wygaszenia

Handel w niedziele będzie etapowo wygaszany od marca 2018 roku - zdecydował Sejm. Już w 2020 roku ma obowiązywać zakaz handlu w niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. W ustawie przewidziano wyłączenia - oznacza to, że m.in. piekarnie, stacje paliw czy sklepy z prasą będą mogły normalnie funkcjonować przez cały tydzień. O tym kto zyska, a kto straci na tych zmianach dyskutowali Alfred Bujara z "Solidarności" i Adam Szłapka - poseł Nowoczesnej.