Tak jest

Tak jest

Skąd wzięły się polityczne sukcesy Prawa i Sprawiedliwości? Na to pytanie stara się odpowiedzieć dr hab. Maciej Gdula w przygotowanym pod jego kierownictwem raporcie. Wszystko zaczęło się od badań przeprowadzonych wśród mieszkańców jednej z niewielkich mazowieckich miejscowości. O wnioskach płynących z raportu w programie "Tak Jest" opowiadali autor - dr hab. Maciej Gdula - i prof. Ireneusz Krzemiński.

Minister Nauki Jarosław Gowin przedstawił projekt ustawy nazywanej Konstytucją dla Nauki. To jej druga wersja - pierwszą mocno skrytykowali politycy PiS. O jej założeniach dyskutowali w programie „Tak Jest” prof. Tadeusz Iwiński i Zbigniew Gryglas.

Jak wynika z raportu "Dyskryminacja dzieci niewierzących i nieuczestniczących w lekcji religii", w niemal połowie polskich szkół nieprzestrzegane są przepisy dot. nauki religii - tak, aby zagwarantować niewierzącym ich prawa. W 34% szkół, uczniowie uczęszczający na etykę, mają „okienka” przed lub po tych zajęciach. W przypadku zajęć religii to tylko 4%. W 46% polskich szkół, msze z okazji m.in. święta parafii czy rekolekcji adwentowych, organizowane są zamiast zajęć dydaktycznych. Badanie przeprowadziła fundacja Wolność od Religii. W programie Tak Jest, dyskutowali na ten temat prawnik Krystian Legierski i publicysta Tomasz Wiścicki.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację Kodeksu wyborczego. Nowela m.in. zmienia zasady wskazania członków Krajowego Biura Wyborczego i wprowadza dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, która ma być liczona od wyborów samorządowych w 2018 roku. W programie Tak Jest Karol Gac (dorzeczy.pl) i Paweł Wroński (Gazeta Wyborcza) zgodnie stwierdzili, że nie spodziewali się innej decyzji prezydenta.

Sojusz Lewicy Demokratycznej na granicy progu wyborczego, Razem poniżej 5 procent - ten wynik sondażu IPSOS dla OKO.press nie pozostawia złudzeń - lewicy, bez wyraźnych zmian, będzie ciężko wejść do parlamentu w kolejnych wyborach. Pod koniec stycznia - z inicjatywy Barbary Nowackiej - ma dojść do spotkania środowisk lewicowych, ale już teraz partia Razem wyraźnie deklaruje: z SLD do wyborów nie pójdziemy. O tym, czy możliwe jest porozumienie po lewej stronie sceny politycznej, rozmawiali w Tak jest Krzysztof Gawkowski (SLD) i Maciej Konieczny (Razem).

Opozycja podzielona po głosowaniu nad obywatelskimi projektami ustaw dotyczącymi aborcji. Troje posłów Platformy Obywatelskiej zostało wykluczonych z partii po tym, jak zdecydowali się zagłosować za odrzuceniem w pierwszym czytaniu projektu liberalizującego możliwość przerwania ciąży. Wśród wyrzuconych jest Joanna Fabisiak, która w programie "Tak Jest" tłumaczyła, dlaczego zagłosowała w ten sposób. Zapewniła też, że odwoła się od decyzji partii w swojej sprawie.

Po odrzuceniu w pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy liberalizującej przepisy aborcyjne, troje posłów Nowoczesnej zawiesiło swoje członkostwo w klubie tej partii. Jedna z nich - Joanna Schmidt tłumaczyła w programie „Tak Jest” powody tej decyzji. tvn24

Temat aborcji wraca do Sejmu. Posłowie rozpoczęli debatę nad dwoma projektami zmieniającymi obwiązujące przepisy. Jeden liberalizujący przepisy - drugi - wprost przeciwnie - zaostrzający regulacje. O dwóch skrajnie różnych propozycjach rozmawiały w programie Tak Jest Anna Szczerbata z Fundacji Pro-Prawo do Życia i Paulina Piechna-Więckiewicz z komitetu „Ratujmy Kobiety 2017”.

Od stycznia nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są w pełni jawne. Zostały zamieszczone w internecie, w ogólnodostępnej części Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Jak donosi Gazeta Wyborcza, część osób, których nazwiska znalazły się na tej liście, jest atakowanych - szczególnie w internecie. O tym, jakie konsekwencje niesie za sobą powstanie tzw. "rejestru pedofilów" i jego publicznej domeny oraz czy możliwe są pomyłki w zakresie ujawniania nazwisk przestępców, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości i Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

Spada liczba Polaków przychodzących na niedzielne msze święte - tak wynika z najnowszego raportu, który opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. W nabożeństwach w 2016 roku uczestniczyło 36,7% zadeklarowanych katolików – o 3 punkty procentowe mniej niż w 2015 roku. W raporcie znalazły się również dane dotyczące tego, jak wielu polskich wiernych przystępuje do komunii i przyjmuje inne sakramenty. O stanie polskiej religijności rozmawiali goście programu „Tak Jest” - Jarosław Makowski i ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Rząd przyjął ustawę, która pozwoli samorządom na wprowadzenie opłat za wjazd autem do centrum miasta. Zwolnieni z takiej opłaty, wynoszącej do 30 złotych, mieliby być między innymi kierowcy samochodów elektrycznych i na gaz. Zdaniem radnego stolicy Piotra Guziała, "to ruch w dobrą stronę". "W takiej aglomeracji, jak Warszawa, nawet 60-70 proc. smogu jest przez pojazdy" podkreślał Guział. Europoseł PO Adam Szejnfeld zwrócił uwagę na sytuację osób, pracujących w centrach miast. "Jeżeli ktoś zakazuje mi gdzieś wjechać, to niech ułatwi dostanie się tam - postawi parking, czy podstawi skuter albo samochód elektryczny" apelował eurodeputowany.

"W innych krajach łamie się wartości podstawowe i nie ma żadnej interwencji" - mówił w programie "Tak jest", Marek Jurek. Według niego, władze unijne nie działają w dobrej wierze. Stąd europoseł i były marszałek Sejmu ma pewność, że Węgry zawetują ewentualne sankcje, wynikające z uruchomienia artykułu 7. Taka deklaracja, nie padła jednak w oficjalnym komunikacie po spotkaniu Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbanem. Wizyta polskiego premiera na Węgrzech była przedstawiana przez polityków PiS jako ofensywa dyplomatyczna, mająca zahamować skutki uruchomienia artykułu 7.

Podczas spotkania z wiernymi w Nowy Rok papież Franciszek zaapelował, by „nie gasić nadziei w sercach” migrantów i uchodźców. Prymas Polski abp Wojciech Polak w noworocznej homilii podkreślał rolę rządzących w zapewnieniu bezpieczeństwa a nie niesieniu strachu. Wcześniej Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla telewizji publicznej powiedział, że rząd nie zmienia swojego stanowiska i nie zamierza przyjmować uchodźców z Bliskiego Wschodu i z Północnej Afryki. W ten sposób premier odniósł się do opinii własnego ojca, który stwierdził że rząd powinien uruchomić korytarze humanitarne, a 7 tysięcy uchodźców, na które zgodził się poprzedni rząd, nie powinno być problemem. O sprawie uchodźców rozmawiali w programie Tak Jest Maciej Konieczny (Partia Razem) i Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).

Już od nowego roku w niektórych szpitalach może zabraknąć lekarzy. Taka sytuacja jest w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, a także w Centrum Onkologii w Bielsku-Białej. Tam w tym miesiącu jedna trzecia zatrudnionych specjalistów i rezydentów wypowiedziała klauzulę umożliwiającą pracę ponad limit godzin. Lekarze nie godzą się na obecny system pracy i chcą, m.in. zmniejszenia liczby godzin na dyżurach. O kryzysie w polskiej służbie zdrowia mówili w programie Tak Jest Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Rady Lekarskiej i Marcin Sobotka z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Ministerstwo obrony narodowej podpisało umowę na zakup dwóch nowoczesnych niszczycieli i okrętu ratunkowego dla polskiej marynarki wojennej. Transakcja opiewa na prawie dwa miliardy złotych. Wiceszef resortu, Bartosz Kownacki, podkreślił, że zakup okrętów to kolejny krok na drodze do odbudowy polskiej marynarki. Zaznaczył też, że dzięki podpisanej umowie MON po raz drugi z rzędu wykonało budżet w całości. O nowych zakupach resortu obrony rozmawiali goście programu "Tak Jest" - Ludwik Dorn i komandor Maksymilian Dura.

W obecnym parlamencie nawet w aktach symbolicznych, takich jak uchwała rocznicowa z okazji 500-lecia reformacji, politycy nie potrafią stanąć ponad podziałami - ubolewał w „Tak Jest” Krzysztof Gawkowski z SLD. Poseł Jacek Wilk z klubu Kukiz’15 przekonywał natomiast, że Sejm nie powinien oceniać zjawisk z zakresu życia religijnego.

Komisja Europejska po raz pierwszy uruchomiła artykuł 7. Unijni urzędnicy uważają, że zmiany w systemie sądownictwa w Polsce zagrażają praworządności. Politycy PiS zdają się lekceważyć zarzuty, licząc na poparcie ze strony Wegier. Opozycja ostrzega, że nasz kraj oddala się od Europy. O możliwych konsekwencjach dla Polski rozmawiali w programie Tak jest - Ryszard Kalisz i prof. Antoni Dudek.