Tak jest

Tak jest

Polityczka Jaruzelska

Monika Jaruzelska zamierza wystartować w wyborach samorządowych. Córka generała Wojciecha Jaruzelskiego mówiła programie Andrzeja Morozowskiego ”Tak Jest” o powodach swojej decyzji.

„Uważam, że to człowiek bez serca” - protestująca o premierze Morawieckim

Premier Mateusz Morawiecki proponuje wprowadzenie nowego podatku - ma on być pobierany od lepiej zarabiających, a pieniądze z niego byłyby przeznaczone na fundusz dla osób niepełnosprawnych. Z taką propozycją premier przyjechał do Sejmu do protestujących tam rodziców i niepełnosprawnych dzieci. Marzena Stanewicz - protestująca w parlamencie mama niepełnosprawnego 25-latka mówiła w „Tak Jest”, że premier nie był przygotowany do rozmów i nie miał odwagi by spojrzeć w oczy niepełnosprawnym, którzy zadawali mu pytania.

"Łączy nas pamięć"

Dziś mija 75 lat od wybuchu powstania w warszawskim getcie. Choć nie mieli - ani broni - ani szans na wygraną - żydowscy bojownicy stawili opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta w Warszawie. To była walka o godność i honor. Po trwającym miesiąc powstaniu, około 13 tysięcy Żydów zginęło, a ponad 40 tysięcy trafiło do obozów zagłady w Treblince, Auschwitz i Majdanku. Teren getta został zrównany z ziemią. O tym jak wyglądało życie w getcie Andrzej Morozowski rozmawiał z programie Tak Jest z prof. Antonim Dudkiem i prof. Andrzejem Żbikowskim.

Polska gotowa do zmian, ale nie pod presją międzynarodową

Sprawa stanu praworządności w Polsce - tematem spotkania unijnych ministrów do spraw europejskich w Luksemburgu. Reprezentujący Polskę wiceminister Konrad Szymański deklarował gotowość dalszych zmian w sądownictwie w ramach dialogu z Brukselą - ale nie pod presją międzynarodową. Senat przyjął w tym tygodniu poprawki do trzech, tak zwanych ustaw sadowych, które - zdaniem rządzących - wychodzą na przeciw oczekiwaniom Komisji Europejskiej. I choć nie zostały jeszcze podpisane przez prezydenta to wiceszef MSZ poinformował o nich pozostałych ministrów spraw zagranicznych państw unijnych. Konrad Szymański w kuluarach powiedział, że teraz Donald Tusk stoi przed trudnym dylematem: polska racja stanu czy partyjny interes. Szef Rady Europejskiej z kolei zapewnia że nie chce blokować porozumienia na linii Warszawa - Bruksela, a takie sugestie nazywa ,,absurdalnymi”. Tusk dodał, że porozumienie Polski z Komisją Europejską w sprawie praworządności jest w rękach rządu w Warszawie i partii rządzącej.

Czy Konstytucja wymaga zmiany?

Prawo i Sprawiedliwość przedstawiło wyniki "Ankiety Konstytucyjnej 2017". W prezentacji wzięli udział m.in. Mateusz Morawiecki, Beata Szydło i Marek Kuchciński - zabrakło za to prezydenta Andrzeja Dudy. To z jego inicjatywy 26 kwietnia ma odbyć się debata konstytucyjna. Dziś marszałek Kuchciński podkreślał, że "należy zastanowić się nad zmianą Konstytucji, aby dostosować ją do obecnych wymogów". O tym, czy zmiana kształtu ustawy zasadniczej jest niezbędna, rozmawiali goście programu Tak Jest - Marek Borowski i dr Paweł Kowal.

Zaskoczony, niepocieszony i wkurzony

Tadeusz Cymański dobitnie ocenił pomysł obniżenia poselskich pensji. „Jestem wkurzony” - przyznaje poseł PiS. Takich polityków, którzy otwarcie mówią o niezadowoleniu wielu nie ma, ale jak zapewnia Cymański nie jest on w swojej opinii osamotniony. „Nie mogłem się doczekać, ten ciężar tych wynagrodzeń tyle lat nosiłem w sobie, moja żona jest zachwycona” - ironizował i mówił o atmosferze w partii i Jarosławie Kaczyńskim w programie „Tak Jest”.

Nigdy więcej

„Popatrzcie do czego może prowadzić antysemityzm, ksenofobia i rasizm” - powiedział prezydent Andrzej Duda i dodał, że wraz z prezydentem Izraela wziął udział w Marszu Żywych, by dać świadectwo, stanąć na miejscu tragedii i powiedzieć światu - „Nigdy więcej”. O dzisiejszym marszu rozmawiali goście programu Tak Jest Joanna Tokarska-Bakir i Lesław Piszewski.

Obchody rocznicowe bez polskich władz w Smoleńsku

W trakcie uroczystości rocznicowych w Warszawie - na placu Piłsudskiego - odsłonięto pomnik ku pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. W obchodach wzięli udział przedstawiciele najwyższych władz Rzeczpospolitej - rezydent, marszałkowie Sejmu i Senatu, premier i ministrowie. Jednocześnie w Smoleńsku podczas uroczystości w 8. rocznicę katastrofy prezydenckiego samolotu zabrakło ważnych polityków. Rząd reprezentował jedynie Ambasador RP w Rosji. Ta skromna reprezentacja złożyła również kwiaty w Katyniu na grobach zamordowanych przez NKWD polskich oficerów. O absencji władz w miejscu, gdzie 8 lat temu doszło do jednej z największych tragedii w powojennej Polsce, rozmawiali w programie Tak jest Bartosz Arłukowicz i Sylwester Chruszcz.

Tragedia, która dzieli

Osiem lat temu doszło do katastrofy smoleńskiej. Dziś w całym kraju odbyły się uroczystości rocznicowe. W Warszawie odsłonięto Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej. Monument, według zapewnień prezydenta i prezesa PiS, ma łączyć Polaków. Zdaniem Pawła Deresza, męża tragicznie zmarłej Jolanty Szymanek-Deresz, o pojednanie będzie jednak trudno. Jak tłumaczy, wszystko przez wykorzystywanie katastrofy smoleńskiej do celów politycznych przez Prawo i Sprawiedliwość.

Sprawa Komendy i pytania: jak wycenić niesprawiedliwość?

Przyznanie renty specjalnej Tomaszowi Komendzie nie kończy walki; będę walczył o zadośćuczynienie i odszkodowanie - zapowiedział pełnomocnik mężczyzny, który po niesłusznej, 18-letniej odsiadce, opuścił mury więzienia. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski spodziewa się, że odszkodowanie i zadośćuczynienie wyniesie w tym przypadku nawet kilka milionów złotych. Były minister sprawiedliwości, a obecnie adwokat mówił o tym, w jaki sposób można wycenić tyle lat niesprawiedliwości w programie Tak jest. Przypomnijmy, Tomasz Komenda w 2004 r. został prawomocnie skazany na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. W połowie marca został przez sąd penitencjarny przy Sądzie Okręgowym we Wrocławiu warunkowo zwolniony z odbywania kary i wyszedł na wolność. Według prokuratury - która zgromadziła nowe dowody w tej sprawie - mężczyzna nie popełnił zbrodni, za którą został skazany.

Obniżki urzędniczych pensji a korupcja

Do połowy maja rządowe nagrody mają trafić do Caritasu. A w sejmie - już niedługo pensje spadną o 20 procent. Obniżki zarobków mają dotknąć także samorządowców. O tym, czy może wpłynąć to na podatność urzędników na korupcję, w programie Tak Jest mówił były szef CBA, Paweł Wojtunik.

Prezes PiS: "Będzie dużo skromniej".

Ministrowie konstytucyjni, sekretarze stanu, którzy są politykami, zdecydowali się na przekazanie nagród, w terminie do połowy maja, do Caritas na cele społeczne -poinformował prezes PiS Jarosław Kaczyński na konferencji prasowej. Dodatkowo-jak powiedział Kaczyński - mają zostać "wprowadzone nowe limity obniżające" dla wójtów, burmistrzów, prezydentów, marszałków i starostów, a także dla ich zastępców. Słowa Jarosława Kaczyńskiego komentowali w programie Tak Jest: Marcin Kierwiński (PO) i Zbigniew Gryglas (Porozumienie).

Po nieformalnym spotkaniu członków KRS

"Przy kawie i ciastkach" - tak przebieg nieformalnego spotkania nowej Krajowej Rady Sądownictwa, opisywał Borys Budka. Spotkanie było nieformalne, bo zwołane przez przedstawiciela prezydenta w Radzie. O oficjalne posiedzenie - apelują członkowie Rady. Piętnastu z nich podpisało w tej sprawie list do I Prezes Sądu Najwyższego, Małgorzaty Gersdorf. O przyszłości KRS, w programie Tak Jest, dyskutowali były minister sprawiedliwości, Borys Budka i Michał Wójcik, obecny wiceminister.

Co dalej z tzw. ustawą degradacyjną?

Po tym jak prezydent Andrzej Duda zawetował tzw. ustawę degradacyjną Cezary Tomczyk z Platformy Obywatelskiej i Karol Rabenda z partii Porozumienie zastanawiali się w programie „Tak Jest” nad przyczynami tej decyzji i nad tym jakie w zamian rozwiązania prawne zaproponuje prezydent.

Nie wybieram się na emeryturę

O sytuacji w Polsce i swoich politycznych planach Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk mówił w programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest”.

Pogrom kielecki i jego miejsce we współczesności

Andrzej Morozowski gościł w programie Tak jest antropolożkę kultury prof. Joannę Tokarską-Bakir, autorkę książki „Pod klątwą. Portret społeczny pogromu kieleckiego”. Rozmowa dotyczyła samego pogromu, jak i przyczyn, które doprowadziły do śmierci kilkudziesięciu Żydów. W trakcie programu padły także pytania o współczesność oraz echa pogromu we współczesnej Polsce.

Dwóch papieży i dwugłos w Kościele?

Kolejny skandal medialny w Watykanie. Doszło do niego po tym, jak Departament zajmujący się komunikacją w Watykanie, zmodyfikował list Benedykta VXI, w którym recenzował on książki traktujące o filozofii papieża Franciszka. Część dziennikarzy uznała, że to kolejna odsłona dwugłosu w Kościele, którą ma uosabiać właśnie z jednej strony papież Franciszek, a z drugiej Benedykt XVI. O tym, czy taki dwugłos istnieje i czy ma wpływ na funkcjonowanie Kościoła - dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Tadeusz Bartoś i ks. Waldemar Cisło w Tak jest

Solidarni z Brytyjczykami

Jest międzynarodowa odpowiedź na działania Rosji. Władze 26 państw zdecydowały o wydaleniu części rosyjskich dyplomatów w związku z próbą otrucia byłego pułkownika rosyjskiego wywiad wojskowego i brytyjskiego agenta - Siergieja Skripala. Goście Andrzeja Morozowskiego w programie "Tak jest" komentowali przyczyny i zastanawiali się nad odpowiedzią Kremla.

Co dalej z ustawą antyaborcyjną?

O nowelizacji ustawy antyaborcyjnej i piątkowych protestach, które były jej skutkiem w programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” rozmawiali Marzena Okła-Drewnowicz i Sylwester Chruszcz.