Tak jest

Tak jest

"Rejestr pedofilów" - czy są możliwe pomyłki?

Od stycznia nazwiska i inne dane najgroźniejszych gwałcicieli i pedofilów są w pełni jawne. Zostały zamieszczone w internecie, w ogólnodostępnej części Rejestru Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. Jak donosi Gazeta Wyborcza, część osób, których nazwiska znalazły się na tej liście, jest atakowanych - szczególnie w internecie. O tym, jakie konsekwencje niesie za sobą powstanie tzw. "rejestru pedofilów" i jego publicznej domeny oraz czy możliwe są pomyłki w zakresie ujawniania nazwisk przestępców, dyskutowali goście Andrzeja Morozowskiego: Jan Kanthak z Ministerstwa Sprawiedliwości i Paweł Rabiej z Nowoczesnej.

Mniej Polaków na mszach świętych - Kościół publikuje statystyki

Spada liczba Polaków przychodzących na niedzielne msze święte - tak wynika z najnowszego raportu, który opublikował Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. W nabożeństwach w 2016 roku uczestniczyło 36,7% zadeklarowanych katolików – o 3 punkty procentowe mniej niż w 2015 roku. W raporcie znalazły się również dane dotyczące tego, jak wielu polskich wiernych przystępuje do komunii i przyjmuje inne sakramenty. O stanie polskiej religijności rozmawiali goście programu „Tak Jest” - Jarosław Makowski i ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Opłaty za wjazd do centrum

Rząd przyjął ustawę, która pozwoli samorządom na wprowadzenie opłat za wjazd autem do centrum miasta. Zwolnieni z takiej opłaty, wynoszącej do 30 złotych, mieliby być między innymi kierowcy samochodów elektrycznych i na gaz. Zdaniem radnego stolicy Piotra Guziała, "to ruch w dobrą stronę". "W takiej aglomeracji, jak Warszawa, nawet 60-70 proc. smogu jest przez pojazdy" podkreślał Guział. Europoseł PO Adam Szejnfeld zwrócił uwagę na sytuację osób, pracujących w centrach miast. "Jeżeli ktoś zakazuje mi gdzieś wjechać, to niech ułatwi dostanie się tam - postawi parking, czy podstawi skuter albo samochód elektryczny" apelował eurodeputowany.

Morawiecki - Orban, bez deklaracji ws. unijnych sankcji

"W innych krajach łamie się wartości podstawowe i nie ma żadnej interwencji" - mówił w programie "Tak jest", Marek Jurek. Według niego, władze unijne nie działają w dobrej wierze. Stąd europoseł i były marszałek Sejmu ma pewność, że Węgry zawetują ewentualne sankcje, wynikające z uruchomienia artykułu 7. Taka deklaracja, nie padła jednak w oficjalnym komunikacie po spotkaniu Mateusza Morawieckiego z Viktorem Orbanem. Wizyta polskiego premiera na Węgrzech była przedstawiana przez polityków PiS jako ofensywa dyplomatyczna, mająca zahamować skutki uruchomienia artykułu 7.

Duchowni apelują o pomoc uchodźcom

Podczas spotkania z wiernymi w Nowy Rok papież Franciszek zaapelował, by „nie gasić nadziei w sercach” migrantów i uchodźców. Prymas Polski abp Wojciech Polak w noworocznej homilii podkreślał rolę rządzących w zapewnieniu bezpieczeństwa a nie niesieniu strachu. Wcześniej Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla telewizji publicznej powiedział, że rząd nie zmienia swojego stanowiska i nie zamierza przyjmować uchodźców z Bliskiego Wschodu i z Północnej Afryki. W ten sposób premier odniósł się do opinii własnego ojca, który stwierdził że rząd powinien uruchomić korytarze humanitarne, a 7 tysięcy uchodźców, na które zgodził się poprzedni rząd, nie powinno być problemem. O sprawie uchodźców rozmawiali w programie Tak Jest Maciej Konieczny (Partia Razem) i Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15).

Chora służba

Już od nowego roku w niektórych szpitalach może zabraknąć lekarzy. Taka sytuacja jest w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, a także w Centrum Onkologii w Bielsku-Białej. Tam w tym miesiącu jedna trzecia zatrudnionych specjalistów i rezydentów wypowiedziała klauzulę umożliwiającą pracę ponad limit godzin. Lekarze nie godzą się na obecny system pracy i chcą, m.in. zmniejszenia liczby godzin na dyżurach. O kryzysie w polskiej służbie zdrowia mówili w programie Tak Jest Maciej Hamankiewicz z Naczelnej Rady Lekarskiej i Marcin Sobotka z Porozumienia Rezydentów Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.

Nowe zakupy Ministerstwa Obrony Narodowej

Ministerstwo obrony narodowej podpisało umowę na zakup dwóch nowoczesnych niszczycieli i okrętu ratunkowego dla polskiej marynarki wojennej. Transakcja opiewa na prawie dwa miliardy złotych. Wiceszef resortu, Bartosz Kownacki, podkreślił, że zakup okrętów to kolejny krok na drodze do odbudowy polskiej marynarki. Zaznaczył też, że dzięki podpisanej umowie MON po raz drugi z rzędu wykonało budżet w całości. O nowych zakupach resortu obrony rozmawiali goście programu "Tak Jest" - Ludwik Dorn i komandor Maksymilian Dura.

Posłowie o uchwale nt. 500-lecia reformacji

W obecnym parlamencie nawet w aktach symbolicznych, takich jak uchwała rocznicowa z okazji 500-lecia reformacji, politycy nie potrafią stanąć ponad podziałami - ubolewał w „Tak Jest” Krzysztof Gawkowski z SLD. Poseł Jacek Wilk z klubu Kukiz’15 przekonywał natomiast, że Sejm nie powinien oceniać zjawisk z zakresu życia religijnego.

Polska na unijnym marginesie

Komisja Europejska po raz pierwszy uruchomiła artykuł 7. Unijni urzędnicy uważają, że zmiany w systemie sądownictwa w Polsce zagrażają praworządności. Politycy PiS zdają się lekceważyć zarzuty, licząc na poparcie ze strony Wegier. Opozycja ostrzega, że nasz kraj oddala się od Europy. O możliwych konsekwencjach dla Polski rozmawiali w programie Tak jest - Ryszard Kalisz i prof. Antoni Dudek.

Komisja Europejska zdecydowała o uruchomieniu wobec Polski artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej. Czy oznacza to sankcje?

Czy decyzja Komisji Europejskiej o uruchomieniu procedury artykułu 7. traktatu o Unii Europejskiej wobec Polski z uwagi na ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności może mieć swoje dobre strony? W programie „Tak Jest” próbował je wskazać Kornel Morawiecki. Cezary Tomczyk podkreślał natomiast, że na ewentualnych sankcjach straci nie rząd, a wszyscy Polacy.

Upartyjnienie wyborów czy naprawianie systemu?

Jacek Protasiewicz przekonywał w programie Andrzeja Morozowskiego „Tak Jest” że nie ma potrzeby wprowadzania zmian w ordynacji wyborczej. Sylwester Chruszcz broni natomiast decyzji większości sejmowej i przypomina, że ostatnie wybory samorządowe zakończyły się blamażem.

Seksizm w Polsce

Akcja #MeToo głośnym echem odbiła się także w Polsce. Niedawno dwaj lewicowi dziennikarze zostali oskarżeni przez współpracownice o molestowanie seksualne. O tym, czy w Polsce jest przyzwolenie na seksizm, rozmawiały prawniczka - prof. Monika Płatek i pisarka - Katarzyna Gryga.

Dla kogo broń?

Czy PiS chce zliberalizować przepisy dotyczące broni palnej? W Sejmie pojawił się projekt autorstwa posłanki tego ugrupowania, który między innymi dopuszcza na rynek cywilny broń automatyczną. O taką mogłyby starać się stowarzyszenia strzeleckie i proobronne, które mają porozumienie z Ministrem Obrony Narodowej i Ministerstwem Spraw Wewnętrznych. A o tym, czy Polakom potrzebny jest szerszy dostęp do broni palnej dyskutowali Paweł Szramka (Kukiz'15) i Dariusz Joński (Inicjatywa Polska).

Jakie wybory do samorządów?

PiS wycofał się z części proponowanych wcześniej zmian w ustawie, która zdecyduje o tym na jakich zasadach odbędą się przyszłoroczne wybory samorządowe. O tym czy i jakie zmiany są potrzebne rozmawiali w programie "Tak Jest" Karol Rabenda i Krzysztof Gawkowski.

Rzecznik prezydenta o Macierewiczu w nowym rządzie: "Nie widzę w tym nic dziwnego"

- To nie wojna, a spór - mówi prezydencki rzecznik o konflikcie między otoczeniem Andrzeja Dudy a szefem MON. Antoni Macierewicz znalazł się w nowym rządzie premiera Morawieckiego, choć mówiło się o umowie z prezydenta z PiS-em mówiącej o zmianie w tym resorcie. O reakcji prezydenta na takie posunięcie partii rządzącej mówił w Tak jest Krzysztof Łapiński

Expose nowego premiera

Premier Mateusz Morawiecki, po zaprzysiężeniu rządu, wygłosił w parlamencie swoje expose. Swój rząd nazwał "rządem kontynuacji" i zapowiedział, że jego ministrowie będą realizować dotychczasowy program Prawa i Sprawiedliwości. To przemówienie w programie Tak jest ocenili goście Andrzeja Morozowskiego - Tomasz Wołek i dr Sławomir Sowiński.

Nowy premier na czele starego rządu

Mateusz Morawiecki powołany na stanowisko premiera. Jednocześnie Morawiecki zachował stanowisko ministra rozwoju i finansów. Nowym wicepremierem, choć bez teki, została Beata Szydło. Poza tym, skład Rady Ministrów pozostaje bez zmian. Tomasz Siemoniak, który był gościem specjalnego wydania programu "Tak Jest", szczególnie ubolewał nad tym, że nie dokonano zmiany na stanowisku ministra obrony narodowej.

Zmiana premiera

Po nieco ponad dwóch latach Beata Szydło żegna się ze stanowiskiem premiera. W czwartek wieczorem Komitet Polityczny PiS odebrał jej rezygnację, a na następcę wskazał Mateusza Morawieckiego. Dziś prezydent Andrzej Duda przyjął dymisję rządu Beaty Szydło oraz desygnował dotychczasowego wicepremiera, ministra finansów i rozwoju na premiera. O zmianie premiera rozmawiali w programie Tak Jest goście Andrzeja Morozowskiego Jakub Kulesza (Kukiz’15) i Adrian Zandberg (Partia Razem).

Odcienie rekonstrukcji

Najpierw obrona szefowej rządu w Sejmie, po złożeniu wobec niej konstruktywnego wotum nieufności przez Platformę Obywatelską, później dyskusja w ramach komitetu politycznego PiS n a temat zmian w rządzie. Tak wyglądało polityczne czwartkowe przed i popołudnie. Jak oficjalnie i nieoficjalnie przekonywali politycy PiS, zmianie będą podlegać n ie tylko ministrowie, ale też sama premier. Kandydatów na to stanowisko jest dwóch: Jarosław Kaczyński i Mateusz Morawiecki. O tym, jak głębokie mogą być to zmiany i co one oznaczają dla polskiej polityki dyskutowali w programie Tak jest prof. Anotni Dudek i Ryszard Kalisz.