Tak jest

Tak jest

Niepełnosprawność własnego dziecka oczami byłej polityk

Mija 34 dzień protestu osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w Sejmie. Po tym, jak nie udało się to Janinie Ochojskiej, odwiedził ich były prezydent - Lech Wałęsa. Deklarował, że postara się protestującym pomóc. Choć kolejne dni mijają, wciąż nie widać szans na rozwiązanie kryzysu. Zmienia się jedynie organizacja pracy Straży Marszałkowskiej, która teraz będzie miała dostęp do broni palnej. O tym, jak wygląda obecnie Sejm i co niesie za sobą wychowywanie niepełnosprawnego dziecka, mówiła w programie Tak jest była parlamentarzystka - Jagna Marczułajtis-Walczak.

"Tak się pisze historię"

Już miesiąc trwa protest osób z niepełnosprawnością w budynku sejmu. Wspiera je paraolimpijka Karolina Hamer. "Protest jest bardzo ważny, żeby walczyć z wykluczeniem społecznym, żeby osoby niepełnosprawne miały świadomość, że są częścią większej całości i żebyśmy mogli wspólnie stworzyć nowoczesne, tolerancyjne społeczeństwo obywatelskie. To historyczny moment" mówiła wielokrotna mistrzyni Polski w pływaniu.

Sejm jak twierdza

Dziś ze wsparciem do protestujących w Sejmie wybrała się Janina Ochojska. Szefowa Polskiej Akcji Humanitarnej która chciała porozmawiać z rodzicami dorosłych niepełnosprawnych, nie została jednak wpuszczona. Wejście do parlamentu miało się odbyć na zaproszenie posła PO, Sławomira Piechoty, ale marszałek Kuchciński nie wyraził na nie zgody. Wczoraj wieczorem przyszła odmowa wstępu, ale mimo to Janina Ochojska pojawiła się dziś przed sejmowym szlabanem. O tej sytuacji rozmawiali goście Andrzeja Morozowskiego: Jacek Ozdoba i Paweł Rabiej.

Marsz sukcesu czy porażki?

Frekwencja sobotniego Marszu Wolności wzbudza wiele kontrowersji. Według stołecznego ratusza wzięło w nim udział 50 tysięcy osób. Policja z kolei nie podaje konkretnej liczby, ale przekonuje, że ta podana przez ratusz jest przeszacowana "co najmniej kilkukrotnie”. Platforma Obywatelska, Nowoczesna i KOD są z frekwencji zadowolone, jednak dla polityków partii rządzącej ten wynik jest oznaką zmniejszonego poparcia dla opozycji. O przełożeniu frekwencji na zaufanie społeczne rozmawiali goście programu „Tak Jest” Andrzej Halicki i Karol Rabenda.

Pensje w dół

Sejm obniża pensje parlamentarzystów o 20 procent. To spełnienie zapowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Pomysł pojawił się po burzy z wielotysięcznymi nagrodami dla ministrów rządu Beaty Szydło i jej samej. Wyraźnie odbiło się to na notowaniach PiS, choć wcześniej politycy partii bronili nagród. Za ustawą obniżającą uposażenia parlamentarzystów głosowało 240 posłów, 2 było przeciw, 5 wstrzymało się od głosu. Nie głosowało 213 posłów, w tym całe kluby: PO, Nowoczesnej i PSL-UED. O tej decyzji rozmawiali w programie Tak Jest Wadim Tyszkiewicz i Andrzej Stanisławek.

(Nie)żal Żalka

Jacek Żalek, Krystyna Pawłowicz, Stanisław Pięta, Ryszard Terlecki… to nazwiska tylko niektórych polityków, którzy brutalnie komentowali protest osób niepełnosprawnych w Sejmie. Dziś po kilku dniach Jacek Żalek przeprosił za swoje słowa na temat rodziców niepełnosprawnych. Przeprosiny zostały przyjęte. Serię niewybrednych komentarzy i opinii dotyczących protestu dorosłych osób niepełnosprawnych wygłaszanych przez posłów koalicji rządzącej oceniała w programie Tak Jest filozof i etyk Magdalena Środa.

Pracujmy mniej

Krótszy dzień pracy. Przy okazji obchodów stulecia niepodległości, Partia Razem chce skrócić dzień pracy z 8 do 7 godzin. W tym celu rozpoczęto zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy. W programie „Tak jest” Marcelina Zawisza z Partii Razem przyznała, że „jesteśmy drugim najbardziej zapracowanym społeczeństwem Europy i piątym najbardziej zapracowanym społeczeństwem świata. Pracujemy więcej niż Japończycy”. Natomiast polityk partii Wolność Jacek Wilk stwierdził, że „to element poprawiania świata na siłę. Lewica nie rozumie, że są pewne prawa fizyki i ekonomii, których się nie przeskoczy”.

Przewodniczący PKW o prekampanii wyborczej

Codziennie składane są kolejne obietnice, są też spotkania z wyborcami mimo, że kampania wyborcza oficjalnie nie ruszyła. Państwowa Komisja Wyborcza przypomina, że w myśl kodeksu wyborczego kampania zaczyna się wraz z zarządzeniem wyborów. Przewodniczący PKW - Wojciech Hermeliński podkreślał w „Tak Jest”, że działania przyszłych kandydatów to element intencjonalnego działania czyli zabroniona agitacja wyborcza.

Dziewictwo na sprzedaż

Coraz więcej młodych Polak zamieszcza w sieci ogłoszenia o sprzedaży dziewictwa. O przyczynach i efektach tego zjawiska rozmawiali edukatorka seksualna Joanna Keszka i seksuolog Michał Lew-Starowicz.

Rośnie liczba rozwodów

W Polsce jest coraz więcej rozwodów - wynika z danych statystycznych. Choć to wciąż poniżej średniej unijnej, wiele osób zastanawia się, czy można coś zrobić, aby ten trend odwrócić. Właśnie o tym w programie "Tak Jest" rozmawiali dr Leszek Mellibruda i ks. prof. Andrzej Kobyliński.

Niższa pensja posłów

Obniżenie pensji parlamentarzystów bez głosów opozycji. Komisja sejmowa przegłosowała projekt ustawy zmniejszającej wynagrodzenie posłów o 20 procent. W głosowaniu nie wzięli udział politycy Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej. Według opozycji ten projekt to „tani populizm”, mający na celu przykrycie afery związanej z nagrodami dla członków rządu. Jak twierdzi były poseł Platformy Obywatelskiej, Paweł Zalewski „Jeśli ktoś zarzuca komuś ośmiorniczki, a bierze kilkadziesiąt tysięcy złotych nagrody, to jest skandal”. Zbigniew Girzyński, były poseł Prawa i Sprawiedliwości stwierdził, że „Platforma miała wiele okazji, by niektóre sprawy załatwić inaczej i nie potrafiła tego zrobić. Teraz próbuje za wszelką cenę licytować się z Kaczyńskim”.

Walka o Alfiego

Brytyjski sąd odrzucił apelację rodziców nieuleczalnie chorego Alfiego Evansa, którzy chcieli przetransportować chłopca do szpitala w Watykanie. Niespełna 2-letni Alfie na początku tygodnia został odłączony od aparatury, podtrzymującej życie - jego rodzice wydali oświadczenie, że będą współpracować ze szpitalem w Liverpoolu. "Zwalnia się go z cierpienia w sytuacji, w której uporczywa terapia dostarczyłaby tylko więcej cierpień" mówiła prawniczka, prof. Monika Płatek. "Sędziowie kreują się na panów życia i śmierci, moralnie się z tym nie zgadzam" podkreślał z kolei ks. prof. Waldemar Cisło.

Czy internet powinien płynąć przez głowę Chrystusa?

Filozof i historyk religii prof. Zbigniew Mikołejko mówił w programie „Tak Jest”, że nie powinno się profanować posągu Chrystusa umieszczając mu anteny na głowie. Natomiast publicysta Tomasz Wiścicki przypomniał, że Kościół ma też swój wymiar instytucjonalny i po prostu potrzebuje pieniędzy.

Alko bulwary

Bulwar to nie ulica. Tak zdecydowali warszawscy radni i za mieszkańcami stolicy pierwszy weekend legalnego picia alkoholu na nad wiślańskim brzegiem. Efekt? Tłumy świetnie bawiących się Warszawiaków wieczorem, a nad ranem krajobraz pełen butelek, puszek, kartonów i kubków. Z kolei okoliczni mieszkańcy narzekają na hałas i brak wychowania nadwiślańskich gości. O tym jak powinno zachować się teraz miasto, by warunki zabawy poprawić rozmawiali goście programu Tak Jest.

Porozumienie z kim?

Protestujący w sejmie rodzice osób niepełnosprawnych odrzucili propozycję porozumienia z rządem - mimo to, w Centrum Dialogu Społecznego porozumienie podpisano z Radą Konsultacyjną ds. Osób Niepełnosprawnych. Przewodnicząca tego ciała Monika Zima-Parjaszewska tłumaczyła jednak, że dokument nie był związany z protestem. "Wspieram protestujących" podkreślała. "Rząd nas okłamuje" uważa z kolei Iwona Harwtich, jedna z matek, które protestują w sejmie wraz ze swoimi niepełnosprawnymi dziećmi.

Polityczka Jaruzelska

Monika Jaruzelska zamierza wystartować w wyborach samorządowych. Córka generała Wojciecha Jaruzelskiego mówiła programie Andrzeja Morozowskiego ”Tak Jest” o powodach swojej decyzji.

„Uważam, że to człowiek bez serca” - protestująca o premierze Morawieckim

Premier Mateusz Morawiecki proponuje wprowadzenie nowego podatku - ma on być pobierany od lepiej zarabiających, a pieniądze z niego byłyby przeznaczone na fundusz dla osób niepełnosprawnych. Z taką propozycją premier przyjechał do Sejmu do protestujących tam rodziców i niepełnosprawnych dzieci. Marzena Stanewicz - protestująca w parlamencie mama niepełnosprawnego 25-latka mówiła w „Tak Jest”, że premier nie był przygotowany do rozmów i nie miał odwagi by spojrzeć w oczy niepełnosprawnym, którzy zadawali mu pytania.

"Łączy nas pamięć"

Dziś mija 75 lat od wybuchu powstania w warszawskim getcie. Choć nie mieli - ani broni - ani szans na wygraną - żydowscy bojownicy stawili opór oddziałom niemieckim, które przystąpiły do ostatecznej likwidacji getta w Warszawie. To była walka o godność i honor. Po trwającym miesiąc powstaniu, około 13 tysięcy Żydów zginęło, a ponad 40 tysięcy trafiło do obozów zagłady w Treblince, Auschwitz i Majdanku. Teren getta został zrównany z ziemią. O tym jak wyglądało życie w getcie Andrzej Morozowski rozmawiał z programie Tak Jest z prof. Antonim Dudkiem i prof. Andrzejem Żbikowskim.