Tak jest

Tak jest

Przedsiębiorcy, ale też konsumenci, powoli szykują się na zmiany. Od 1 marca tego roku w każdym miesiącu będą dwie niedziele handlowe - pierwsza i ostatnia. Wyjątkiem jest kwiecień, ze względu na Wielkanoc. Od 1 stycznia 2019 roku handlowa będzie tylko ostatnia niedziela w miesiącu, a od 1 stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Przedsiębiorcy już szukają pomysłów jak ominąć nowe prawo. O respektowanie przepisów ograniczających handel w niedziele i święta zaapelowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Podkreśliła, że wolne niedziele to wspólne osiągniecie, wspólne dobro i wspólna wartość. O pomysłach przedsiębiorców na obejście ustawy rozmawiali w programie Tak Jest Alfred Bujara i Witold Zembaczyński.

Prezydent Gdańska, Paweł Adamowicz, będzie ubiegał się o reelekcję w tegorocznych wyborach samorządowych. O swojej decyzji poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych, później potwierdził to na konferencji prasowej. Decyzja obecnego prezydenta to niewątpliwie kłopot dla Platformy Obywatelskiej, której przedstawiciele informują że żadne decyzje o kandydacie na prezydenta jeszcze nie zapadły, ale jak donosiły media - chęć kandydowania zgłaszali: Agnieszka Pomaska i Jarosław Wałęsa. Adamowicz liczy na poparcie PO mimo, że nie jest już członkiem partii. Zawiesił członkostwo po tym, jak trzy lata temu prokuratura postawiła mu zarzuty w sprawie zaniżonych oświadczeń majątkowych. Jesienią ruszył proces Adamowicza w tej sprawie. Prezydent Gdańska w rozmowie z Andrzejem Morozowskim powiedział, że nie chce mówić co będzie jeśli nie otrzyma poparcia Platformy, ale jego decyzja o kandydowaniu jest nieodwołalna.

Władysław Frasyniuk, po zatrzymaniu przez policję, mówi, że "Wolność jest niebezpieczna, bo zaraża obywateli i rządzący o tym wiedzą". Były opozycjonista w PRL o godzinie szóstej rano został zakuty w kajdanki i przewieziony do prokuratury, bo wcześniej odmawiał stawienia na przesłuchanie. Prokuratura zarzuca mu zakłócanie czerwcowej miesięcznicy smoleńskiej i naruszenie nietykalności cielesnej policjantów. Adwokat Władysława Frasyniuka przekonuje, że manifestacja na Krakowskim Przedmieściu, w której brał udział jego klient była legalna. Rzecznik Praw Obywatelskich zajął się sprawą zatrzymania Władysława Frasyniuka i poprosił komendanta stołecznej policji i prokuratora okręgowego o wyjaśnienia. W programie Tak Jest Adam Bodnar wyjaśniał, że jego wątpliwości budzi wczesna godzina zatrzymania i użycie kajdanek.

Przyszli o 6.10 i zakuli go w kajdanki - tak wyglądało zatrzymanie Władysława Frasyniuka. Były działacz Solidarności został przewieziony do prokuratury i po 10 minutach zwolniony do domu. Władysław Frasyniuk usłyszał zarzut naruszenia nietykalności cielesnej dwóch policjantów. Został także przesłuchany w charakterze świadka. O dzisiejszym zatrzymaniu i przesłuchaniu rozmawiali goście programu Tak Jest Henryk Wujec i Zbigniew Janas.

Spędziła z nim 14 godzin w temperaturze -40 stopni, podawała lekarstwa, sprowadziła 900 metrów w dół, ale polskiego himalaisty Tomasza Mackiewicza nie udało się uratować. Elisabeth Revol opowiedziała o kulisach wyprawy na Nanga Parbat. Według relacji udało się jej - wraz z Tomaszem Mackiewiczem - przeprowadzić udany atak szczytowy na ośmiotysięcznik położony na zachodnim skraju Himalajów, ale Polak z tej wyprawy już nie wrócił. Opowieść Revol z czasem się zmienia, szczegóły dotyczące dramatu, który rozegrał się na Nanga Parbat zmieniają się. Psychologowie Tomasz Kozłowski i Leszek Mellibruda tłumaczyli w programie tak jest dlaczego tak się dzieje i że wcale nie oznacza to, że Elisabeth Revol świadomie kłamie i manipuluje historią.

Protesty przed polskimi ambasadami w Tel Awiwie i Rzymie. To reakcje na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy o podpisaniu nowelizacji ustawy o IPN. W stolicy Włoch manifestowało około stu osób ze wspólnoty żydowskiej. Protestujący trzymali banery z hasłami - "Historii się nie zmienia" i "Negować historię, to zabijać na nowo". Do uczestników pikiety wyszli przedstawiciele polskiej ambasady. Dyplomaci zapewnili, że Polacy nie chcą zapomnieć o Holocauście, a wyłącznie bronić dobrego imienia swojego państwa. W Izraelu manifestowało kilkadziesiąt osób. W tym gronie znaleźli się między innymi ocaleni z Holocaustu. Demonstranci nieśli plakaty z hasłami - "Żadne prawo nie może wymazać historii" i "Polskie prawo pluje w twarz narodowi izraelskiemu". Według tamtejszych mediów część protestujących weszła na teren polskiej placówki. O tych protestach a także o stosunkach polsko-izraelskich po decyzji prezydenta Andrzej Morozowski rozmawiał z wiceministrem kultury Jarosławem Sellinem w programie Tak Jest.

Relacje polsko-żydowskie po podpisaniu przez prezydenta nowelizacji ustawy o IPN. Po obu stronach słychać nawoływanie do dialogu i mówienia prawdy o Holokauście. Na razie jednak nie wiadomo, kiedy ma dojść do spotkania powołanego niedawno zespołu ds. dialogu prawno-historycznego z jego izraelskim odpowiednikiem. A o konsekwencjach przyjętej niedawno ustawy dyskutowali goście programu "Tak Jest" - rabin Szalom Dow Ber Stambler i publicysta Seweryn Blumsztajn.

Ryszard Czarnecki stracił stanowisko przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Polityk PiS nie chciał przeprosić Róży Thun z PO za porównanie jej do szmalcownika. Czarnecki zdania nie zmienia i zapowiada, że dalej będzie krytykował polityków, którzy wyciągają polskie sprawy w rozmowach z zagranicznymi instytucjami. Sama Thun nie odczuwa satysfakcji. Mówi, że jest niezadowolona, bo cała Europa musiała się dowiedzieć o znaczeniu słowa "szmalcownik", które na pewno chluby Polsce nie przynosi. O sprawie rozmawiali w programie Tak jest Joanna Mucha (PO) i Michał Wójcik (wiceminister sprawiedliwości).

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o IPN. Kontrowersyjne przepisy wejdą więc w życie. Jednocześnie prezydent wysłał ustawę do Trybunału Konstytucyjnego by ten orzekł, czy zmiany są zgodne z ustawą zasadniczą. Decyzję prezydenta w „Tak Jest” komentowali prof. Michał Bilewicz i Sebastian Kaleta.

Nowelizacja ustawy o IPN przeszła przez Senat bez poprawek. Przepisy wprowadzają karę do 3 lat więzienia za przypisywanie narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności za zbrodnie popełnione przez III Rzeszę. Ustawa w takiej formie budzi niepokój w Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Według polityków zaprzyjaźnionych krajów, nowe polskie prawo może ograniczać możliwość wypowiadania się na temat Holokaustu. O nowelizacji dyskutowali Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15) i Andrzej Rozenek (SLD).

Mimo wizyty w parlamencie ambasador Izraela i jej rozmów z marszałkiem Senatu, PiS nie zwalnia tempa i planuje przyjąć nowelizację ustawy o IPN bez poprawek. To budzi sprzeciw strony izraelskiej, która domaga się zmian w przepisach, które uważa za "negowanie holokaustu". Strona rządowa przekonuje, że nowelizacja ma na celu jedynie obronę dobrego imienia Polski. W tle są relacje ocalałych i ich historie, które nie zawsze są czarne lub białe. O tym, jak postrzegani są Polacy w Izraelu ponad 20 lat po wznowieniu stosunków dyplomatycznych, mówił w programie Tak jest były ambasador RP w Izraelu Jan Wojciech Piekarski.

Prof. Tomasz Nałęcz i dr Zbigniew Girzyński rozmawiali w „Tak Jest” o skutkach jakie może wywołać nowelizacja ustawy o IPN, którą krytykuje m.in. rząd Izraela.

To opowieść o pasji i marzeniach. Tomasz Mackiewicz siedmiokrotnie próbował zdobyć szczyt Nanga Parbat. Udało się właśnie za siódmym razem. Na górze, która była jego obsesją, pozostał. Jak mówi Adam Bielecki, który wraz z trójką przyjaciół uratował ze zbocza Nangi Francuzkę Revol, nie było najmniejszych szans, by dotrzeć do Tomka. O tym, jak zrozumieć himalaistów, którzy gotowi są ryzykować własne życie, by zdobyć szczyt swoich marzeń, rozmawiali w programie Tak jest psychoterapeuta Robert Rutkowski i himalaista Jerzy Natkański.

Wielka dekomunizacja nazw ulic, która skończyła się bałaganem i konfliktem. W Warszawie przy sprzeciwie radnych PiS samorządowcy Platformy Obywatelskiej zdecydowali o kolejnej zmianie nazwy byłej Armii Ludowej - wojewoda nazwał ją ulicą Lecha Kaczyńskiego, teraz radni postanowili nazwać ją Trasą Łazienkowską, jak mówią na nią mieszkańcy stolicy. Z kolei w Tczewie karetka przez kilkadziesiąt minut jechała do pacjentki, ponieważ nazwy ulic nie zostały jeszcze zmienione na mapach nawigacji satelitarnej i ekipa karetki pojechała do innej miejscowości. O tym czy warto narzucać mieszkańcom miast jak ma nazywać się ulica przy której mieszkają i jak takie zmiany mogą się skończyć rozmawiali goście programu Tak Jest prof. Tomasz Nałęcz i poseł Jan Klawiter.

Polityczne spory i wzajemne oskarżenia - tak wyglądała sejmowa dyskusja po wysłuchaniu informacji szefa MSWiA na temat totalitaryzmów. Opozycja zarzuca ministrowi Joachimowi Brudzińskiemu, że ten marginalizuje problem neonazizmu w Polsce, ale politycy PiS przekonują, że nie jest on bagatelizowany. Jednocześnie chętnie sięgają po przykłady państw zachodnich, gdzie - ich zdaniem - problem propagowania totalitaryzmów jest dużo większy. O skali neonazizmu i odpowiedzialności za jego rozprzestrzenianie się dyskutowali Michał Wójcik z Ministerstwa Sprawiedliwości i Borys Budka z Platformy Obywatelskiej.

Europosłowie PiS oraz organizacje pozarządowe zainaugurowały w Parlamencie Europejskim wystawę "Niech futra przejdą do historii". Ma ona zwracać uwagę na cierpienia zwierząt, które są hodowane na futra. Celem jest zachęcenie państw Unii Europejskiej do zakazania takiej hodowli. Podczas inauguracji wystawy odtworzone zostało nagranie wideo na którym prezes Jarosław Kaczyński przekonywał, że cierpienia zwierząt futerkowych to jedne z najgorszych, jakie w ogóle mają miejsce. O tym problemie rozmawiali w programie Tak Jest Joanna Mucha (Platforma Obywatelska) oraz Paweł Grabowski (Kukiz'15).