Polska i Świat

Polska i Świat

Co z tą Ukrainą?

Ludzie walczą i giną, a świat o sytuacji w Kijowie mówi na salonach. Głos zabierają najważniejsi przywódcy. Zewsząd płyną ostrzeżenia przed eskalacją przemocy i wezwania do nie przelewania krwi. Jak wpłynąć na Ukrainę, jednocześnie nie zamykając jej drogi do UE, ile trzeba krwi, by znaleźć rozwiązanie - to pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Dysproporcja sił

Światowi politycy apelują o dialog, a rząd premiera Ukrainy Mykoły Azarowa daje ukraińskiej milicji nowe uprawnienia. Do walki z demonstrantami można używać nie tylko gumowych kul i pałek, ale też ręcznych granatów dymnych, granatów gazowych, świetlnych i świetlno-hukowych. Wyposażenie protestujących jest znacznie uboższe. Mimo to nie poddają się i wierzą, że dadzą radę odeprzeć atak milicji.

Kijów wrze

Na Ukrainie od rana strzały i próba sił. Oficjalnie mówi się o trzech ofiarach śmiertelnych, nieoficjalnie - według lekarzy z Euromajdanu - o pięciu. Walki ukraińskiej milicji i antyrządowych demonstrantów trwają od wielu tygodniu, a od dwóch dni na nowo, po podpisaniu przez prezydenta ustaw wymierzonych w opozycje. Ukraińscy demonstranci nie poddają się i walczą na barykadach. Władza apeluje o pokojowy dialog. Jednym słowem Kijów wrze.

Posłowie walczą z gender i sobą nawzajem

Pierwsze posiedzenie zespołu parlamentarnego "Stop Ideologii Gender" i pierwszy poważny zgrzyt. Poszło o podpisanie deklaracji, by nie popierać ustawy o uzgodnieniu płci oraz związków partnerskich. Podpisanie dokumentu zaproponowała sama przewodnicząca Beata Kempa, przeciwko niej stanęła Anna Grodzka. Uczestnictwo posłanki Twojego Ruchu w zespole wisi na włosku. Jego członkami mogą być tylko osoby zainteresowane zwalczaniem tej ideologii.

Łupki w UE po staremu. Dobrze dla Polski

Komisja Europejska rezygnuje z forsowania nowych przepisów w sprawie wykorzystania zasobów gazu z łupków. Tym samym zadowala się starymi, już istniejącymi wytycznymi o tym jak jednocześnie wydobywać gaz i nie szkodzić środowisku. Decyzja to korzystna dla Polski, bo jeszcze w listopadzie ubiegłego roku rysował się inny, bardziej niepokojący dla nas scenariusz.

Biegli o Trynkiewiczu: Jest szansa na zmianę

Terapia Trynkiewicza przynosi niewielkie, ale pierwsze efekty. Jednak by mówić o rezultatach trzeba ją kontynuować - tak wynika z opinii biegłych, do której dotarł portal tvn24.pl. Leczenie jest zatem i wskazane i możliwe, ale najpierw trzeba wypełnić odpowiednie procedury, by zamiast na wolność - "szatan z Piotrkowa" trafił do ośrodka w Gostyninie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Trynkiewicz będzie pierwszym, którego obejmą nowe przepisy, obowiązujące od dziś.

Granice szczerości w polityce

Sorry, taki mamy klimat - to już z pewnością najsłynniejsze zdanie wygłoszone w tym roku przez polityka, choć akurat Elżbieta Bieńkowska cały czas podkreśla że politykiem nie jest. Gdyby była, może ugryzłaby się w język. Teraz jednak sypią się gromy i drwiny, a za wypowiedź przeprasza sam premier. Są też tacy, którzy doceniają szczerość pani wicepremier. Pytanie tylko, czy w polityce to norma.

Zima zaskoczyła kolej

Pasażerowie zdenerwowani, a oliwy do ognia dodały słowa Elżbiety Bieńkowskiej "sorry, taki mamy klimat". Zdanie wicepremier odbija się szerokim echem, a co do powiedzenia mają pasażerowie, którzy utknęli w zimnych wagonach, czasem w szczerym polu? PKP mówi dziś o anomalii, choć ta zima nie należy do szczególnie surowych.

Budka Suflera idzie na emeryturę?

Śmiało można ich nazwać dinozaurami polskiego rocka. Po czterdziestu latach na scenie Budka Suflera ma jednak w tym roku zakończyć ma działalność jako zespół. Przez cztery dekady lubelska grupa przeszła ewolucję od ciężkiego, progresywnego brzmienia do popowych i tanecznych przebojów.

Ile kosztują zimowe igrzyska olimpijskie?

Ile kosztują zimowe igrzyska? Najwyraźniej za dużo, bo ostatnio z planów ich zorganizowania wycofał się Sztokholm, a wcześniej zamożniejsze Monachium. Kraków nadal chce ubiegać się o organizację zawodów w 2022 roku, ale coraz częściej padają pytania, czy warto rywalizować z Oslo, Lwowem, Ałmatą i Pekinem. Na samą aplikację trzeba bowiem wyłożyć kilkadziesiąt milionów, a koszt inwestycji idzie w miliardy.

Historyczny precedens i wyzwanie logistyczne

To będzie największa tego typu operacja logistyczna i bezpieczeństwa, która wesprze bezprecedensową akcję polityczną i historyczną. Kilkudziesięciu izraelskich polityków przyleci do Polski, by zwiedzić były hitlerowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau oraz wziąć udział w spotkaniu międzyparlamentarnym. Już teraz na miejscu pracują izraelskie służby, a w poniedziałek Kraków stanie się jednym z najlepiej pilnowanych miejsc na świecie. Materiał reportera programu "Polska i Świat".

Kto chce zmian w prawie aborcyjnym?

Płód w ostatnich tygodniach ciąży należy chronić tak jak narodzonego już człowieka - podtrzymuje swoje zdanie komisja kodyfikacyjna prawa karnego i wbrew zdaniu premiera chce zmian w przepisach karnych dotyczących aborcji, zbrodni zabójstwa i błędów lekarskich. Komisja zrzesza wybitne autorytety świata prawniczego, ale świat polityczny wobec jej prac bywa skrajnie nieufny, mimo że formalnie to organ doradczy ministra sprawiedliwości.

Grodzka "walczy" z gender

Sejmowe starcie o "dżender" szykuje się w roku wyborczym – a bój ten będzie mieć twarze Beaty Kempy i Anny Grodzkiej. Pierwsza transseksualna poseł w polskim sejmie zdecydowała się przystąpić do założonego przez prawicową posłankę z Solidarnej Polski parlamentarnego zespołu ds. tej ideologii - i nietrudno się domyślić, że ma jej bronić.

Mordercy wyjdą na wolność?

Pojutrze wchodzi w życie ustawa, która w założeniu miała powstrzymać wyjście na wolność groźnych przestępców, w tym Mariusza Trynkiewicza. Miała, bo wchodzi w życie na tyle późno, że Trynkiewicz może opuścić więzienie. Ale to nie jedyny problem - dużym utrudnieniem może okazać się brak miejsc w ośrodku, w którym osoby po odbyciu kary trafią na dalsze przymusowe leczenie. Co jest w tej ustawie i kogo oprócz Trynkiewicza dotyczy?

Drogowa ślizgawka

Skutki przejściowej pogody. Na północy solidny mróz – na południu nawet plus osiem – a pomiędzy coś co bardzo lubi przymarzać do samochodowych szyb i komplikować życie kierowcom. O ile z gołoledzią przynajmniej na najważniejszych drogach walczą odpowiednio uzbrojone służby, to walkę z mrozem na samochodzie musimy stoczyć już sami.

Dzieci projektują budżet

Powiedzenie - dzieci głosu nie mają - nie sprawdza się w Warszawie. Prezydent miasta w konsultacjach nad tak zwanym budżetem partycypacyjnym przewiduje możliwość głosowania osób niepełnoletnich - a wychodzi to na jaw kilka tygodni po tym jak politycy dość zgodnie skrytykowali pomysł udziału niepełnoletnich w wyborach, zgłaszany przez partię Jarosława Gowina.

Jamajka powalczy w Soczi?

Powrót autsajderów - czyli reprezentacja Jamajki na zimowych igrzyskach olimpijskich. Ćwierć wieku temu zrobili furorę w Calgary - potem udawało im się kilka razy na różnych zawodach - teraz jamajscy bobsleiści, bo to o nich mowa, mają duże szanse by wystąpić w Soczi. Ścigająca się na lodzie załoga z tropikalnej wyspy udowodniła, że wszystko jest możliwe.

Obama w obronie marihuany

Kolejny amerykański prezydent przyznaje, że palił marihuanę - Barack Obama potwierdził to w wywiadzie dla prestiżowego magazynu "New Yorker" - dodał też, że aczkolwiek palenia nie pochwala - to jego zdaniem jest mniej szkodliwe niż picie alkoholu. Taka opinii wśród polityków jest coraz bardziej popularna, o czym świadczy lawinowo już postępująca legalizacja marihuany w USA.

Rozwód w Białym Domu?

Barack Obama ma podobno w domu ciche dni, a w zasadzie: separację. Niedawne wspólne wakacje pary prezydenckiej na Hawajach miały być - zdaniem prasy - momentem zwrotnym: Michelle zdecydowała się odejść. Nie teraz i nie z hukiem - ale 50-letnia Pierwsza Dama Ameryki ma podobno dość.

Pomoc śledczych

Antoni Macierewicz pomysłem powołania komisji śledczej się nie przejmuje, i dalej wygłasza odważne sądy. Tym razem pomaga mu w tym prokuratura wojskowa, która ujawnia opinie policyjnych specjalistów. Czytamy w niej, że ani na wraku, zwłokach ani w miejscu katastrofy smoleńskiej nie odnaleziono materiałów wybuchowych. Ta zrozumiała i oczywista opinia, dla wojskowych już taką nie jest.