Polska i Świat

Polska i Świat

Tajna broń Palikota?

Była modelka, prezes Warty Poznań postanowiła na nowo zawojować Europę. Z piłkarzami jej się nie udało, bo ostatecznie jej klub nie awansował nawet do ekstraklasy, dlatego na podbój Europy idzie sama i będzie ubiegać się o miejsce w Parlamencie Europejskim. Czy to tajna broń Palikota?

Podziały sprzed 25 lat

Podział dziś, podziały i wtedy. 25 lat temu po przeciwnych stronach stali nie tylko ludzie Solidarności i PZPR, ale także dziennikarze reżimowych i niezależnych mediów. W końcu i oni musieli się jakoś porozumieć.

Kłótnia przy Okrągłym Stole

Kłótnia o Okrągły Stół może sprawić, że ćwierć wieku po historycznych obradach politykom nie uda się wspólnie ich uczcić. Z głosowania za okolicznościową uchwałą wyłamuje się Solidarna Polska, bo kwestionuje skutki porozumienia Solidarności z komunistami. Ale ludzie Ziobry i Kurskiego są w tym osamotnieni.

Sąd odrzucił wniosek o tymczasową izolację Trynkiewicza

To rząd i parlament odpowiadają za to, że Mariusz Trynkiewicz nie usłyszy prawomocnego wyroku o ewentualnym osadzeniu w ośrodku odosobnienia przed wyjściem z więzienia - mówi rzeszowski sąd i de facto zezwala na opuszczenie przez niego zakładu karnego po 25-ciu latach więzienia. Sąd odrzucił wniosek o tymczasową izolację Trynkiewicza, podkreślając że skazany po odbyciu kary nie może odpowiadać za błędy prawodawców.

"Bohaterstwo naszych czasów"

Ewakuacji misjonarzy na razie nie będzie - ale wcale nie dlatego, że jest to nie możliwe. Zakonnicy zdecydowali się zostać i razem ze swoimi podopiecznymi uciekają i ukrywają się przed strzałami rebeliantów. Co takiego sprawia, że nie chcą opuścić kraju ogarniętego wojną, pogrążonego w chaosie i nienawiści?

Olimpijskie absurdy

Soczi na własne oczy. Na miejsce zimowych igrzysk dotarli już dziennikarze i donoszą o gorączkowych pracach mających dokończyć przygotowanie obiektów olimpijskich i zaplecza, w tym noclegowego. Czasami absurd goni absurd.

Okrągła rocznica

6 lutego mija 25 lat od rozpoczęcia obrad Okrągłego Stołu, czyli rozmów komunistycznych władz z opozycją przy udziale Kościoła katolickiego, które doprowadziły do bezkrwawych przemian w Polsce. Mimo tej okrągłej rocznicy, Sejm może nie przyjąć uchwały w tej sprawie. Powód? Solidarna Polska nie popiera kompromisowego projektu PO i SLD, który miał zostać przyjęty przez aklamację. A my przypominamy co działo się 25 lat temu. Nasza reporterka Paulina Chacińska rozmawiała z uczestnikami tych rozmów - ze wszystkich stron. Zobaczmy jak przebiegały te rozmowy, kto gdzie siedział i dlaczego akurat tam.

Neapol nad Wisłą

Hałdy śmieci na dwóch przeciwległych krańcach Warszawy - taki jest na razie obraz i tak spóźnionego wejścia w stolicy śmieciowej rewolucji, czyli nowych przepisów o segregacji i odbierania odpadków. Największe polskie miasto miało, największe dotąd, kłopoty w uruchamianiu segregacji śmieci - i wygląda na to, że ich nie pokonało.

Rakowe tsunami

Nadchodzi nowotworowe tsunami - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia, która przewiduje na najbliższe dekady znaczny wzrost zachorowań na raka na świecie - zwłaszcza w krajach, które do tej pory opierały się epidemii. Powód jest w zasadzie jeden - zmiany cywilizacyjne, a co za tym idzie zmiana naszego stylu życia, która rakowi sprzyja.

Co z prezydenckim podpisem?

Mimo, że upłynęły prawie dwa miesiące od zapowiedzi, prezydent nadal nie skierował do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o postępowaniu wobec niebezpiecznych dla społeczeństwa przestępców - do takich informacji dotarł nasz reporter. Ustawa ma zatrzymać w izolacji niektórych groźnych sprawców, ale od początku budzi kontrowersje konstytucyjne.

Sporny raport

Niezwykle ostra krytyka Watykanu, ale reakcje środowisk kościelnych też stanowcze. Po analizie sprawozdania Kościoła katolickiego ze zwalczania pedofilii, komitet ONZ zajmujący się prawami dziecka żąda usunięcia z Kościoła wszystkich winnych i podejrzanych o wykorzystywanie nieletnich. Watykan czuje się urażony, a stronnicy Kościoła mówią o kolejnym ataku.

Polacy w oku śmiertelnego cyklonu

Polscy misjonarze zaatakowani w sercu Afryki. Na miejscowość położoną w Republice Środkowoafrykańskiej, w której działa polska misja, najechali rebelianci i w mgnieniu oka zamienili ją w wielkie palenisko. Zginęły dziesiątki osób. Sytuacja z dnia na dzień pogarsza się. Polscy misjonarze z ukrycia proszą o pomoc. MSZ ma na to tylko jedną odpowiedź, ewakuacja.

Zlustrować likwidatora?

Kto zajmie się Antonim Macierewiczem? Czy komisja ds. służb specjalnych stanie się komisją śledczą ds. weryfikacji WSI? Na taki pomysł SLD koledzy innych partii kręcą nosem i traktują go w kategoriach politycznego żartu. Jednak większość przyznaje, że problem jest - działalność likwidatora WSI trzeba prześwietlić. Pytań jest wiele, czy będzie na nie odpowiedź, to zależy od wahającego się jeszcze premiera Donalda Tuska.

PiS zabiera się za "poprawienie" kultury

Kultura do wymiany - tak mówi Prawo i Sprawiedliwość i zapowiada, że jeśli wygra wybory, dopuści do głosu prawicowych artystów. Jarosław Kaczyński dzieli sztukę na dobrą i złą. Ta obecna, finansowana ze środków publicznych, ma niszczyć wspólnotę narodową i atakować wartości chrześcijańskie. Jak może zmienić się polska kultura po ewentualnej wygranej PiS?

Nieprawdopodobna historia przetrwania

Cudowne ocalenie, czyli jak łowca rekinów dryfował po oceanie przez ponad rok zdany na łaskę i niełaskę żywiołu. Odnalazł się dopiero teraz, kilkanaście tysięcy kilometrów od swojego domu.

Polscy twórcy o Hoffmanie

To szok i smutek. Kolejny stracony talent. Śmierć amerykańskiego aktora wstrząsnęła filmowym światem. Nie milkną komentarze i wspomnienia. Fani i sąsiedzi Philipa Seymoura Hoffmana palą znicze i składają kwiaty przed jego nowojorskim mieszkaniem. Zdobywca Oskara przegrał walkę z narkotykami.

Kukliński oczami agenta CIA

Do Polski przylecieli przedstawiciele amerykańskich służb by obejrzeć wchodzący właśnie do kin film "Jack Strong". Z byłym agentem CIA, który współpracował, a następnie przez wiele lat przyjaźnił się z Kuklińskim, rozmawiała reporterka programu "Polska i Świat", Paulina Chacińska. Jaki według Davida Fordena był Pułkownik Kukliński, człowiek, który dla jednych jest bohaterem, bo uratował świat od trzeciej wojny światowej, a dla innych zdrajcą?

Rządowe sterowanie szkolnymi sklepikami

Ta decyzja rządu może nie spodobać się dzieciom, ale rodzicom już tak. Wyprowadzić "śmieciową" żywność ze szkół, taki jest pomysł. Pomysł posłów PSL, w trosce o nasze pociechy, został pozytywnie zaopiniowany, ale jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Ministrowie mają wątpliwości m.in. co do objęcia zakazem jogurtów i napojów mlecznych.

Powrót do politycznej gry

Słynna z przemiany swego wizerunku Anna Kalata, była minister w rządach PiS, będzie kandydować do Parlamentu Europejskiego z pierwszego miejsca listy SLD na Mazowszu. W ten sposób wraca do politycznych korzeni, a jeśli zostanie wybrana, ma szansę wprowadzić na europejskie salony nieco egzotyki.