Polska i Świat

Polska i Świat

Oto kule lodowe

Wielkie zimowe zaskoczenie naukowców nad Bałtykiem - bo nie tylko widok zupełnie niecodzienny, ale wręcz nie spotykany w naszym klimacie. Morze koło Jastarni wyrzuciło na plażę lodowe kule - wielkości sporej pomarańczy, a nawet małej piłki. Czegoś takiego nad Bałtykiem naukowcy nie widzieli - choć starodawna kaszubska nazwa "morsz-kulce" sugeruje, że przed wiekami zjawiska takie się zdarzały.

"Samolot zagłady" od środka

Są tylko cztery takie maszyny na świecie. Powstały w czasach zimnej wojny, by zapewnić amerykańskim przywódcom zdolność przetrwania ataku jądrowego i dowodzenia siłami zbrojnymi. Samolot na co dzień pełni też inną funkcję - jest środkiem transportu sekretarza obrony w czasie wizyt zagranicznych. Piotr Świerczek pokaże, co kryje się wewnątrz "Samolotu Zagłady".

Bracia syjamscy rozdzieleni

W drugiej dobie życia chłopcy czują się dobrze, choć po operacji rozdzielenia pozostają w farmakologicznej śpiączce, która pomoże im lepiej znieść skutki zabiegu. Jaś i Dawid - syjamscy bliźniacy - urodzeni w czwartek w warszawskim szpitalu - mają duże szanse by w przyszłości prawie nie odczuć tego, że złączeni byli częścią układu pokarmowego i moczowego.

Ubezpieczenie dodatkowe?

Pomysł, by wobec kolejnej fali kłopotów służby zdrowia zaoferować zamożniejszym Polakom możliwość samodzielnego dodatkowego ubezpieczania się, powraca jak bumerang. Minister Arłukowicz już jakiś czas temu obiecał opracowanie w tym roku odpowiednich przepisów, ale mijają miesiące, a szczegółów nie ma, więc być może po raz kolejny skończy sie tylko na zapowiedziach. Zwłaszcza, że w wyborczej atmosferze każdy sensowny pomysł może runąć w starciu z politycznym populizmem.

Co wolno mieć w bagażu?

Komisja Europejska wychodzi naprzeciw pasażerom i łagodzi dla wielu nieznośne ograniczenia. Od wtorku na pokład samolotu będzie można wnieść więcej płynów. To tylko złagodzenie ograniczeń, a nie całkowite zniesienie zakazów. Pytanie, gdzie obowiązują zmiany i czego dokładnie dotyczą?

Pomyślne rozdzielenie

Podwójne szczęście i na szczęście już z powodzeniem rozdzielone. Syjamskie bliźniaki zrośnięte brzuszkami już żyją osobno po udanej operacji. Chłopcy urodzili się w pełni zdrowi, ale zrośnięci niewielkim fragmentem przepukliny pępkowej z pętlą jelitową. Lekarze są optymistami - bracia Janek i Dawid mają szansę w ogóle nie odczuć tego, że kiedyś byli zrośnięci.

Pytanie o finanse Hofmana

Finanse rzecznika PiS znów pod lupą. Z ustaleń dziennikarzy tygodnika "Newsweek" wynika, że Adam Hofman nie tylko pożyczał pieniądze od zaprzyjaźnionego biznesmena, ale też regularnie sam zasilał swoje konta dużymi kwotami. Z pożyczek tłumaczył się już przed CBA i prokuraturą. Zeznania zmieniał, w niektórych się pogubił. Efekt jest taki, że są sprzeczne.

Scarlett Johansson rezygnuje

Z pozoru niewinna reklamówka, a wywołała międzynarodową aferę. Podobno najseksowniejsza na świecie Scarlett Johansson nagrała spot reklamowy dla firmy produkującej wodę sodową. Problem w tym, że firma ma siedzibę na izraelskim osiedlu na terenach okupowanego Zachodniego Brzegu. Zerwaniem współpracy z aktorką grozi jedna z największych brytyjskich organizacji charytatywnych.

Mandaty będą wyższe

Ile zapłacimy za przekroczenie prędkości? To zależy, bo mandaty zależeć mają - według projektu PO - od średniej pensji. Zmiany odczują nie tylko kierowców, ale też i gminy, które nie będą mogły korzystać z fotoradarów. Brzmi to groźnie i niektórych słono może kosztować. Jak zmiany wyglądałyby w praktyce?

Lekarze pracują za dużo?

Przemęczony lekarz na wielu etatach to niestety nie wyjątek. Sytuację trzeba poprawić, ale trudno o dobry pomysł. Nadal nie wiadomo czy to problem ludzki, czy systemowy. Lekarze obawiają się, że regulacje prawne pójdą zbyt daleko. Z kolei politycy coraz głośniej mówią, że trzeba skończyć z patologią i zacząć przestrzegać higieny czasu pracy. Są jeszcze inne zdania - wystarczyłby włączyć zdrowy rozsadek.

Minister zapowiada kontrole

Minister zdrowia ledwo zdążył zapowiedzieć kontrole na oddziałach ginekologiczno - położniczych po śmierci nienarodzonych bliźniąt we Włocławku, a już posypały się pytania, czy takie kontrole rzeczywiście są potrzebne i czemu mają służyć. Jedno jest pewne - pracy będzie dużo, bo w kraju jest ponad 400 takich oddziałów.

Kłótnia o wywiad

Politycznej awantury o likwidację WSI ciąg dalszy. Dziś bezpośrednie starcie w Sejmie: poseł Ruchu Palikota Artur Dębski pytał wprost byłego likwidatora WSI Antoniego Macierewicza o skutki jego działań z 2006 roku. Padły zarzuty o odpowiedzialność za śmierć żołnierzy pozbawionych należytej osłony kontrwywiadowczej.

Symbol gender

"Gender zaatakował uczniów Zespołu Szkół Nr 1 w Ostrzeszowie" - takie komentarze pojawiły się, kiedy zobaczono na zdjęciach maturzystów przebranych w białe koszulki i różowe spódniczki. I kiedy wydawałoby się, że Beata Kempa i jej zespół powołany do zwalczania tej ideologii będą mieć ręce pełne roboty, okazało się, że to tylko studniówkowy żart.

Dietetyk w opałach

Kłopoty twórcy jednej z najbardziej znanych diet na świecie. Doktor Pierre Dukan stracił właśnie uprawnienia lekarskie w rodzinnej Francji. Kolektyw usunął go za niedozwolone ich zdaniem mylenie działalności leczniczej z biznesem. Kwestie etyczne to nie wszystko, bo właśnie pojawiła się kolejna naukowa krytyka jego proteinowej diety.

Kolejne śledztwo ws. księdza z Tarchomina

Ksiądz z jednej z warszawskich parafii prawomocnie skazany za pedofilię. Duchowny miał molestować 11- letniego chłopca w 2001 roku, kiedy pełnił posługę w Otwocku. Mimo zarzutów i wyroku w pierwszej instancji, cały czas był proboszczem parafii na warszawskim Tarchominie i miał pod opieką ministrantów. Odwołano go dopiero po reportażu w naszej stacji. Na tym jednak nie koniec, bo wobec księdza toczy się druga sprawa i kolejne prokuratorskie śledztwo dotyczące innych ministrantów.

Pomoc dla opozycjonistów

Państwo zacznie pomagać działaczom antykomunistycznej opozycji. Z inicjatywy prezydenta i Senatu powstaje ustawa o specjalnych świadczeniach dla dawnych opozycjonistów, którzy w wolnej Polsce popadli w biedę. Zasłużyli się Polsce, ale kraj, w kwestiach finansowych, na wiele lat o nich zapomniał.

Pasy: fakty i mity

Pasy bezpieczeństwa a grubość ubrania - za chwilę zweryfikujemy krążące po sieci artykuły sugerujące, że zimą nie powinniśmy zapinać samochodowych pasów bezpieczeństwa na grubą kurtkę, zwłaszcza jeśli mamy coś w kieszeniach. Nasz reporter sprawdzał z ekspertami, jak reagują napinacze i czy redukują luzy wywołane grubszą odzieżą. I co z tego wynika dla naszego bezpieczeństwa.

Skryty płomień

Olimpijski płomień przed igrzyskami zimowymi w Soczi podróżuje po północnym Kaukazie. To najniebezpieczniejszy region Rosji, tam właśnie walkę z Kremlem prowadzą islamscy terroryści i bojownicy o niepodległość Czeczenii i Dagestanu. Olimpijski znicz jest tam szczególnie dobrze chroniony. I to tak, że prawie go nie widać.

Saneczkarki z Gorzowa

Za tydzień jadą do Soczi, a teraz trenują - na górce w lesie, gdzie 800-metrowej długości tor powstał dzięki staraniom szkolnego klubu sportowego. Dwie najlepsze polskie saneczkarki - Ewa Kuls i Natalia Wojtuściszyn - wcale nie pochodzą z gór, a spod Gorzowa Wielkopolskiego. I z brakiem warunków radzą sobie jak umieją.

Program energetyki jądrowej przyjęty

To już kolejne podejście i któryś z rzędu strategiczny dokument, ale wciąż nie przesądzający o budowie. Rząd przyjął program polskiej energetyki jądrowej. Niemal 5 lat po powołaniu specjalnego pełnomocnika do jej budowy. Tyle, że budowa samej elektrowni - zapowiedzianej na 2023 rok - nie posunęła się w tym czasie ani o krok.