Polska i Świat

Polska i Świat

Pasja wyborów

Partyjnych liderów dobrze znamy i trudno, by nas czymkolwiek zaskoczyli, ale im niżej w dół list wyborczych, tym robi się ciekawiej. Działacze polityczni ukazują nam swoje nowe, nieznane oblicza, a obok przewidywalnych programów znajdujemy całkiem zaskakujące pasje. Oto subiektywna lista najbardziej oryginalnych kandydatów.

Bieg w tysiącu kamer

To będzie transmisja na tysiąc kamer! Niedzielny światowy bieg dla osób z urazami rdzenia kręgowego Wings For Life będzie nie tylko wydarzeniem sportowym i charytatywnym, ale i telewizyjnym. Takim, jakiego jeszcze nie było. Poznań, godzina 12 to początek biegu w Polsce, a to co w Poznaniu i na świecie zobaczą Państwo oczywiście w multitransmisji na antenie TVN24.

W klatce

Jak to możliwe, że w ringu przypominającym klatkę walczą dzieci, w dodatku kopiąc się po głowach i bez ochraniaczy? Bulwersujące sceny z gali MMA w Rawiczu w Wielkopolsce, jak się okazuje, nie są zaskoczeniem dla pasjonatów sztuk walki. Trenują je nawet kilkulatkowie, ale brak zabezpieczeń, zwłaszcza głowy budzi już zastrzeżenia. I właśnie na tym skupi się policja i prokuratura wyjaśniając organizację pokazów w Rawiczu.

Lista błędów

Jest już wstępny raport na temat zaginięcia samolotu malezyjskich linii lotniczych sprzed prawie dwóch miesięcy. Przypomnijmy: 8 marca Boeing 777, na którego pokładzie było 239 osób, zniknął nad Oceanem Indyjskim i do tej pory nie udało się odnaleźć jego szczątków. Malezyjskie władze opublikowały dokumenty, z których wynika, że zaniedbania mogące mieć wpływ na akcję poszukiwawczą zaczęły się tuż po zniknięciu samolotu z radarów.

Ulice Odessy

Po Doniecku i Charkowie teraz Odessa. Brutalne uliczne walki po tym, jak w mieście starły się dwie przeciwne sobie demonstracje. W zamieszkach zginęły cztery osoby, a co najmniej 15 zostało rannych. Kijów tymczasem uderza, by odzyskać kontrolę nad Słowiańskiem oraz innymi miastami  wschodniej Ukrainy, ale prorosyjscy separatyści pokazują, że są świetnie uzbrojeni i bezwzględni. Udało im się zestrzelić dwa ukraińskie helikoptery, a kolejny uszkodzić.

Polak Unię lubi, ale nie głosuje

Trzy tygodnie i dwa dni dzielą nas od wyborów do Parlamentu Europejskiego. Kampania wchodzi na ostatnią prostą, ale nie chodzi w niej wyłącznie o mobilizowanie poparcia dla partii, a o to, by w ogóle pójść zagłosować. Polacy Unię Europejska generalnie lubią, ale głosować nie chcą. Frekwencja w dwóch dotychczasowych eurowyborach wyniosła 20 i 24 procent. To niewiele. Jak będzie teraz?

Autostradą nad morze

Polska obchodzi dziesięciolecie obecności w Unii Europejskiej, a dla wielu z nas największym dobrodziejstwem tego okresu są budowane przy wsparciu unijnych dotacji drogi. W przeddzień rocznicy - choć podobno to tylko zbieg okoliczności - oddano do użytku brakujący odcinek północnej części autostrady A1. Oznacza to, że z centralnej Polski będzie można dotrzeć nad morze w nieco ponad 3 godziny.

Post na majówkę

Jak połączyć majówkę z postem? Dla religijnej części społeczeństwa może to być problem - zwłaszcza, gdy nie pomagają go rozwiązać decyzje Kościoła. W Warszawie, gdzie prawo- i lewobrzeżna część miasta podlegają dwóm różnym biskupom, najbliższy piątek będzie dniem dylematów: bo na lewym brzegu Wisły obowiązuje dyspensa - a na prawym post. Jak w soczewce widać więc podziały w Kościele.

Za unijne pieniądze

Unijne fundusze to nie tylko drogi. Dzięki nim zmieniają się też polskie miasta. Reporter "Polski i Świata" odwiedził Płock, który rozbudował się dzięki pieniądzom z Brukseli.

Sprzeciw wobec bicia

Maltretowany przez rodziców czterolatek wraca do rodzinnego domu. Sąd nie podzielił obaw prokuratury, że w domu czeka go ciężki los. Przemocy w rodzinie doznał też czteroletni Kacper z Bytomia, który tak został skatowany przez konkubenta matki, że nie widzi i nie chodzi. Historii takich jest wiele, warto o nich pamiętać i mówić , bo jak wynika z badań 60 procent z nas bicie dzieci akceptuje, choć nazywa je klapsami. W walce z przemocą wśród najmłodszych mają nam pomoc takie dni jak ten - Światowy Dzień Sprzeciwu Wobec Bicia Dzieci.

Misja NATO

Szczęśliwych łowów - tego amerykański dowódca życzył polskim lotnikom przejmującym od środy komendę nad NATO-wską misją obrony powietrznej państw nadbałtyckich. Polacy, wraz z Brytyjczykami, Francuzami i Duńczykami, mają je chronić przed rosyjską agresją. NATO-wskie myśliwce mają odstraszać Rosjan, a w razie potrzeby, z nimi walczyć.

Meta będzie ich doganiać. Granicę 88 kilometrów pokonają nieliczni

Ile można przebiec bez chwili przerwy i gdzie jest granica ludzkich możliwości? Już 4 maja będą to sprawdzać ludzie w 34 miastach na całym świecie. Punktualnie o godzinie 12 czasu polskiego wystartują zawodnicy biegu Wings for Life World Run. 30 minut później wyruszy za nimi samochód. Najpierw z prędkością 15 km/h, później coraz szybciej.

Tusk odpiera zarzuty

Donald Tusk odpiera zarzuty Pawła Piskorskiego, ale do sądu nie idzie. Premier tłumaczy, że nie brał pożyczki od CDU i zapewnia, że wszystko to kłamstwa i insynuacje. Podważa też wiarygodność byłego działacza PO, wskazując na jego budzące wątpliwości oświadczenia majątkowe.

Więcej samolotów NATO

Po agresji Rosji na Ukrainę, przestrzeni powietrznej nad krajami nadbałtyckimi będzie strzec trzykrotnie więcej samolotów NATO. Kolejną zmianą NATO-wskiej operacji będą dowodzić Polacy. Misję wesprą Duńczycy, Brytyjczycy i Francuzi.

Uznany za niebezpiecznego

Mariusz T. zostaje uznany za niebezpiecznego. Trafi do zamkniętego ośrodka w Gostyninie - tak zadecydował Sąd Apelacyjny w Rzeszowie. Mężczyzna na stawienie się w ośrodku ma trzy dni, ale szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz deklaruje, że skazany do izolatki zostanie dowieziony jeszcze dziś. Pedofil i morderca skazany za zabicie czterech chłopców będzie izolowany bezterminowo. Będzie też pierwszym pacjentem w gostynińskim ośrodku.

Kościół pozostanie zamknięty?

Miało być spotkanie, ale do niego nie doszło. Arcybiskup Hoser przełożył rozmowę z wiernymi z Jasienicy. Spotkanie jest o tyle ważne, że od niego zależy czy kościół zamknięty od Wielkanocy w końcu zostanie otwarty. Parafia jest nieczynna, bo Kuria zarzuca zwolennikom ks. Wojciecha Lemańskiego próby profanowania sakramentów - w tym sprzedaż opłatków bez zgody przełożonych, w miejscach do tego nie przeznaczonych.

Lista marzeń do spełnienia

Jak bardzo może zaskoczyć odzew na apel chorego chłopca? Chory na raka nastolatek z Wielkiej Brytanii, zamiast planowanych 10 tysięcy funtów, zebrał już ponad trzy miliony. A w czasie trzech lat, od kiedy opublikował w internecie listę marzeń jakie chce spełnić zanim będzie za późno, stał się bohaterem akcji charytatywnych. Większość z nich już spełnił - z 46 zostało 13.

W wypadku zginęły 12- i 13-latka

Pijany kierowca zabija na drodze dwie nastolatki i ucieka z miejsca wypadku. Po kilku godzinach obławy mężczyzna wpada w ręce policji. Okazuje się, że 46-latek jest recydywistą - w przeszłości był już zatrzymany za jazdę po pijanemu, teraz kierował autem mimo sądowego zakazu prowadzenia. Zatrzymany zostaje też jego kolega, pasażer auta, który jest bardziej pijany niż kierowca. Obaj usłyszeli już zarzuty.

Nanocząstki w walce z rakiem

Polski naukowiec z Politechniki Warszawskiej twierdzi, że wynalazł rewolucyjna metodę walki z rakiem. Metoda wykorzystuje nanocząstki, czyli mikroskopijne kapsułki, mniejsze od wirusów, które precyzyjnie docierają do komórek rakowych, bo zawierają słodki wabik. Czy to przełom? Onkolodzy mówią o niezwykle interesujących badaniach.