Polska i Świat

Polska i Świat

Niepewna przyszłość Schetyny

Ciąg dalszy powyborczych rozliczeń: tym razem Platforma Obywatelska i pytanie o przyszłość Grzegorza Schetyny. Były marszałek Sejmu w kampanii wyborczej zamiast zagrzewać do walki punktował błędy, nie szczędził swojej partii gorzkich słów. Teraz stąpa po cienkim lodzie i, jak mówią jego partyjni koledzy, jest na cenzurowanym. Co go czeka i czy jest jeszcze dla niego miejsce w Platformie?

Igrzyska: nowa nadzieja

Kraków nie chce, ale chętni są inni. Do gry o zimowe igrzyska w Polsce powraca Zakopane, bo stolica Podhala jest zawiedziona wynikiem referendum w swej wojewódzkiej metropolii. Pomysł zorganizowania zimowych igrzysk olimpijskich na Podtatrzu nie jest nowy. Co więcej napotyka takie same problemy, co wcześniejsza inicjatywa Krakowa. Czy rezultat może być inny? O tym Łukasz Frątczak.

Co Wałęsa powie Obamie?

Wiemy już, co Lech Wałęsa powie Barackowi Obamie, który za niespełna tydzień przyjedzie do Polski na uczczenie 25. rocznicy pierwszych częściowo wolnych wyborów. Wiemy też gdzie będzie nocował prezydent Stanów Zjednoczonych oraz jaki będzie plan jego drugiej wizyty w Polsce.

Polska dyplomacja?

Teraz najmocniejsza polska karta w nowym europejskim rozdaniu, czyli zgłoszona przez premiera Tuska na nieformalnym szczycie propozycja, by nowym szefem unijnej dyplomacji został Radosław Sikorski. Ze stanowiska razem z całą obecną komisją europejską odchodzi Catherine Ashton, a wynik eurowyborów, w których największą frakcją nadal jest chadecja, teoretycznie otwiera drzwi Radosławowi Sikorskiemu. Ale tylko teoretycznie.

Lekcja demokracji

Powyborcze rozliczenia też w komisjach wyborczych. Po upublicznieniu przez Prawo i Sprawiedliwość filmu, na którym widać  jak członkowie  jednej z warszawskich obwodowych komisji niezgodnie z prawem wynoszą z lokalu worki z głosami, pytamy o przeszkolenie ludzi, którym powierzamy nasze podstawowe demokratyczne prawa. Okazuje się, że państwo nie przykłada zbyt wielkiej wagi do ich szkolenia i przygotowania.

Na ratunek: premier

Premier zakłada znaną z powodziowych wypraw kurtkę i jedzie do Głuchołazów na Opolszczyźnie. A tam zalane domy, garaże i posesje. Fala podmyła też mosty i drogi, i zrobiła w nich wyrwy, a w jednej z nich utknął wóz strażacki. Mieszkańcy z przerażeniem patrzą na rzekę. Donald Tuska uspokaja, a starty są ogromne. 

Ludzie Wolności: wszystko dla innych

Jeszcze tylko dwa dni głosujemy na Ludzi Wolności, czyli te postacie ze świata biznesu, kultury, sportu, działalności społecznej i nauki, które zdaniem Państwa symbolizują polskie przemiany ostatnich 25 lat. Uroczysta gala plebiscytu Gazety Wyborczej i TVN w niedzielę, 1 czerwca. Prezentujemy kategorię: społeczeństwo.

Pożegnanie z Brukselą

Dwudziestu siedmiu polskich dotychczasowych posłów do Parlamentu Europejskiego wraca do kraju. Przegrani odchodzą z żalem, ale i z niemałą odprawą finansową - czym chwalą się raczej niechętnie. Są tacy, którzy chętniej narzekają, że teraz będą musieli szukać sobie pracy. Joanna Senyszyn twierdzi, że na pewno nie będzie łatwo. Wizyta w pośredniaku raczej jej jednak nie grozi.

Coraz głośniej nad trumną generała Jaruzelskiego

Pogrzeb generała Wojciecha Jaruzelskiego podzielił nawet kancelarie premiera i prezydenta. Premier o dyskusji na temat pogrzebu generała Jaruzelskiego - z apelem: ciszej nad tą trumną. Cicho jednak nie jest, tym bardziej, że sam Donald Tusk deklaruje, że na pogrzeb nie idzie. A lista nieobecnych się wydłuża. Pogrzeb generała odbędzie się w piątek.

Porwany - uwolniony

Polski ksiądz z Doniecka już pod opieką dyplomatów. Podobno czuje się dobrze. Pierwsze informacje były jednak złe. Wczoraj wieczorem został porwany przez separatystów. Do negocjacji włączył się Kościół, a także MSZ. Dyplomaci szczegółów nie podają, więcej mówi sam ksiądz. Przyznaje, że porywacze grozili mu odcięciem ręki, powieszeniem i rozstrzelaniem.

Duże zwierzę w wielkim mieście

Bliskie spotkania z łosiem. Nie ma co się uśmiechać - to może być zupełnie groźna przygoda. Źle, gdy łoś spaceruje po chodniku, gorzej gdy nagle znajdzie się na jezdni. Łosie w ostatnich dniach pojawiły się w Warszawie co najmniej dwa razy i narobiły niezłego zamieszania. Zdezorientowani mieszkańcy wezwali na miejsce służby. Na tego typu przypadki są one dobrze przygotowane. Akcja przebiegła sprawnie - a łosie już bezpiecznie hasają po podwarszawskiej puszczy.

Hospicjum dla dzieci, które jeszcze nie przyszły na świat

Hospicjum dla najmłodszych - dzieci, które jeszcze nie przyszły na świat. Mają tak poważne wady, że mimo wysiłków lekarzy po urodzeniu nie mają szansy na długie życie. Rodzice, którzy mimo wszystko decydują się na poród, dostają teraz wsparcie potrzebne do tego, by pierwsze i ostatnie chwile z dzieckiem spędzić w przyjaznym otoczeniu.

Krajobraz po burzy

Kolejny w maju alarm pogodowy - tym razem na Dolnym Śląsku. Intensywny deszcz nie daje za wygraną: zatopione auta, kierowcy na dachach i drogi zamienione w potoki. Od rana setki telefonów, dziesiątki interwencji i pełna mobilizacja strażaków. Służby zjeżdżają z całej Polski i szykują się na najgorsze.

Bitwa o donieckie lotnisko

Krwawa rozprawa ukraińskich sił rządowych z separatystycznymi bojówkami w Doniecku. W trwającej od poniedziałku bitwie o lotnisko zginęło - według różnych danych - od kilkudziesięciu do nawet dwustu osób. Ukraińskie wojsko odbiło lotnisko z rąk separatystów, ale na tym operacji nie kończy i zapowiada: albo terroryści poddadzą się albo zlikwidujemy wszystkich. Od czasu pożaru domu związkowego w Odessie to najbardziej tragiczny incydent starć na Ukrainie, które można już nazywać wojną domową.

Galeria przegranych

Po tych wyborach wyjątkowo liczna i barwna jest galeria przegranych. W wyborach klęskę ponieśli między innymi Ryszard Kalisz, Jarosław Gowin i Michał Kamiński. Przegrała też Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro z takimi nazwiskami jak Jacek Kurski, Beata Kempa, Ludwik Dorn czy niedawno pozyskany bokser Tomasz Adamek. Po porażce, lider tak zwanych "ziobrystów", na wieczór wyborczy własnej partii spóźnił się i był bardzo krótko. Jak widzi swoją przyszłość?

Cisza wyborcza w dobie społecznościówek

Cisza wyborcza, a właściwie stanowisko Państwowej Komisji Wyborczej na jej temat, było najczęściej komentowanym tematem w sieci. PKW stwierdziła, że cisza wyborcza obowiązuje też w internecie, a "lajkowanie" jest agitacją wyborczą. Ta niewiedza może co niektórych sporo kosztować. Jak żyć z ciszą wyborczą w erze portali społecznościowych?

Wybór młodzieży

Największy fenomen tych wyborów - Janusz Korwin-Mikke, weteran polityczny, który ostatni raz do Sejmu wszedł w 1991 roku - teraz wchodzi do Brukseli z trzema innymi działaczami swojej partii i będzie najbardziej radykalnym przedstawicielem Polski w europarlamencie. Jak sam mówi: Europa czegoś takiego jeszcze nie widziała. To coś może nie spodobać się eurodeputowanym, ale najwyraźniej spodobało się polskiej młodzieży. Zwłaszcza tej, która nie widzi dla siebie perspektyw.

Ósma przegrana

PiS przegrywa z PO kolejne z rzędu wybory. I choć przegrana jest o włos, Prawo i Sprawiedliwość pyta dlaczego liczenie głosów trwało tak długo i czy po drodze nie  zgubiono jakiś głosów? Zarzuca też brak profesjonalizmu Państwowej Komisji Wyborczej i twierdzi, że trzeba zmienić system pracy komisji. O minimalnej przegranej, która ma kolosalne znaczenie dla PiS.

Koniec marzeń o igrzyskach

Po spektakularnej porażce w referendum Kraków wycofuje się z rywalizacji o zimowe igrzyska olimpijskie w 2022 roku. Przeciwko organizowaniu imprezy zagłosowało prawie trzy czwarte krakowian. Marszałek mówi o "nauczce na przyszłość", prezydent wskazuje winnych porażki, a lista zarzutów pod adresem lokalnych władz rośnie.

SLD chce żałoby narodowej

SLD, po śmierci Wojciecha Jaruzelskiego, chce ogłoszenia żałoby narodowej. Kancelaria prezydenta odpowiada - żałoby nie będzie, bo mogłaby podzielić społeczeństwo. Sojusz obstaje jednak przy swoim i domaga się, by oddano generałowi stosowne honory. Decyzję ostatecznie podejmie prezydent. Zdecyduje m.in. o tym, czy pogrzeb będzie miał charakter państwowy.