Polska i Świat

Polska i Świat

System potrzebny od zaraz

Wybory 2014 za nami, choć wciąż bez wyników. Wybory 2015 przed nami i to w dwóch wydaniach. Najprawdopodobniej w maju wybierzemy prezydenta, jesienią Sejm i Senat. Do żadnego z tych głosowań PKW nie ma jeszcze systemu informatycznego. Nawet nie rozpoczęła starań o jego budowę. Czy po obecnych doświadczeniach z informatyzacją systemu wyborczego jest szansa, że nie zawiedzie?

Suma nieporozumień

Nawet 40 procent nieważnych głosów w wyborach do sejmików - takie alarmujące dane podają lokalne komisje wyborcze, bo danych ogólnopolskich wciąż nie ma. Wybory samorządowe są o wiele bardziej skomplikowane niż parlamentarne czy prezydenckie, ale wiele wskazuje na to, że w tym roku to sama PKW mogła przyczynić się do nieporozumień.

W PKP też padł system. Poleciały głowy

Kłopoty z systemem komputerowym nie tylko w PKW ale i w PKP. Szczęścia nie mieli pasażerowie, którzy w ten weekend chcieli kupić przez internet bilety na pociągi Pendolino. Po uruchomieniu sprzedaży padł bowiem cały system. Reakcja kolei była jednak inna niż komisji wyborczej – poleciały głowy, a pasażerowie mogą jeździć nawet na dowód osobisty.

Liczą i liczą. Nieprzespane noce członków komisji

Wyników nadal nie ma - są za to ofiary komputerowej awarii w systemie PKW. Członkowie obwodowych komisji wyborczych maja nieprzespaną noc, niektórzy liczą głosy już trzecią dobę. Ludzie pracują zatem dłużej, ale za te prace więcej nie dostaną, bo przepisy tego nie przewidują - muszą też liczyć na wyrozumiałość pracodawców, bo na dodatkowe liczenie musieli wziąć urlopy.

Lokalne wybory a krajowa polityka

Oficjalnych wyników jeszcze nie ma, ale już wiadomo, kto odniósł sukces, a kto porażkę. Z przegranej zaczęła już się rozliczać Platforma, z kolei jej koalicjant myśli jak ustawić się w regionalnym podziale władzy w sejmikach. PSL po tym jak osiągnęło dobry wynik może wybierać partnerów, ale niekoniecznie tych samych, co na rządowym szczeblu. Co lokalne wybory mogą zmienić w krajowej polityce i czy mogą zmienić koalicję rządową?

Prezydenci bez kredytu zaufania

Druga tura w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Gdańsku i Wrocławiu - tam prezydenci z długim stażem nie dostali kredytu zaufania w pierwszej turze. Ale w kilku mniejszych ośrodkach będą rządzić nawet piątą kadencję. Kampania ma być już na całego, z debatami i ostra wymianą ciosów. Pytanie: ile będzie na nią czasu, bo oficjalnych wyników ciągle nie ma.

Żółta kartka dla Platformy

Rządząca od siedmiu lat Platforma Obywatelska dostaje od wyborców żółtą kartkę. Nowa pani premier - mimo kilku radykalnych inicjatyw - nie zdołała przekonać ludzi, choć sama upiera się, że jest bliżej nich. Już zaczynają się oskarżenia i szukanie winnych. Pytanie: czy przez nadchodzący rok jest w stanie odbudować zaufanie, o czym mówiła po przejęciu sterów w partii od Donalda Tuska.

PSL wraca do rolników

Na PiS głosują młodzi, PSL wraca do rolników, a lewica odchodzi nie wiadomo gdzie. Te wybory przyniosły wiele nowych danych o wyborcach, które przesądziły o takich a nie innych wynikach - zaznaczmy - nadal nieoficjalnych. Najbardziej wyraźny odpływ notują Platforma i SLD. Efekt dla pierwszych to utrata pozycji lidera polskiej polityki, dla drugich - pozycja najsłabszej z liczących się sił.

Obrażony Władimir Putin

Obrażony na światowych przywódców Władimir Putin wyjeżdża demonstracyjnie ze spotkania G20. Usłyszał tam najpierw, że ma się wynosić z Ukrainy, potem podrapał go koala, a w końcu grillowała kanclerz Merkel. Wracając zarządził usunięcie z Moskwy czterech polskich dyplomatów - w odwecie. Czy to koniec dialogu z Putinem?

Dlaczego ogłoszenie wyników wyborów trwa tak długo?

Co sprawiło, że ogłoszenie wyników wyborów samorządowych trwa tak długo? PKW mówi o przeciążeniu systemu i zatorach - między komputerami a drukarkami: co brzmi niemal kompromitująco, jak na połowę drugiej dekady XXI wieku. Wybory samorządowe są największe i najbardziej skomplikowane, ale przecież na ich przeprowadzenie można było się lepiej przygotować, zwłaszcza że na ich organizację wydano najwięcej w historii polskiej demokracji.

PiS triumfuje po dziewięciu latach

Afera "madrycka" nie zaszkodziła PiS i partia Jarosława Kaczyńskiego notuje pierwsze od 9 lat zwycięstwo w wyborach. Sondażowe wyniki głosowania pokazują czteropunktową przewagę PiS nad PO. W dodatku kandydaci Prawa i Sprawiedliwości w wielu dużych miastach będą walczyć w drugiej turze o fotel prezydenta. W triumfalnych nastrojach na pierwszą linię wraca Antoni Macierewicz i dobrze znana - choć przed wyborami ukrywana - retoryka.

Wielka korupcja w tle wielkiej imprezy

Siatkarscy działacze w sieci podejrzeń o korupcję. CBA zatrzymało ścisłe kierownictwo Polskiego Związku Piłki Siatkowej i to w dniu, kiedy miało się chwalić na serii konferencji zdobytym przez Polaków pucharem mistrzów świata i samymi mistrzostwami. I to o nie właśnie, a nie o puchar, chodzi śledczym. Jest podejrzenie, że za świetną imprezą mogły się kryć grube łapówki.

Wyrok, który nikogo nie zadowala

Dziesięć miesięcy więzienia dla opiekunki Violetty Villas. Według sądu kobieta nie udzieliła pomocy piosenkarce, ale nie znęcała się nad nią psychicznie. Skazana nie czuje się winna. Od wyroku będzie się odwoływać. Niezadowolony jest też syn Wioletty Villas, który chciał by kobieta odpowiadała za zabójstwo.

Polska kampania lokalna

Talenty lokalnych działaczy i aspirujących polityków. Michał Sznajder bierze pod lupę Radom. Tam nowe gwiazdy, nowe pomysły na kampanie i znani politycy przedstawieni w zupełnie nowym świetle. Pytanie, co bardziej zapadnie w pamięci.

Przebudzenie w kostnicy

Ta historia brzmi jak z czarnej komedii, ale wydarzyła sie na prawdę na Lubelszczyźnie. 91-letnia kobieta uznana za zmarłą nagle odzyskuje przytomność w kostnicy. Urzędnicy i lekarze są w szoku, kobieta czuje się dobrze. A my pytamy, jak to możliwe i czy takie błędy w orzekaniu śmierci zdarzają sie często.

Sejmowe biuro podróży

Sejm publikuje zestawienia poselskich wyjazdów - i trzej byli posłowie PiSu mają jeszcze większe kłopoty niż po ujawnieniu ich eskapady do Madrytu. Okazuje się, że w dniach deklarowanych delegacji jeden z nich udzielał radiowego wywiadu w Warszawie, a drugi uczestniczył w głosowaniach w Sejmie. Polityczna wymiana ciosów trwa, na jaw wychodzą kolejen smaczki afery madryckiej a PiS oskarża PO o podobne praktyki.

Amerykański F-35 "Made in China"

Samolot wart miliardy dolarów wykradziony i podrobiony w Chinach. Do takiego wniosku dochodzą amerykańscy eksperci lotniczy, widząc zdjęcia najnowszego chińskiego myśliwca J-31, który zaprezentowano na szczycie APEC. Samolot do złudzenia przypomina słynnego F-35, będącego najdroższym projektem zbrojeniowym w historii Ameryki.

Poselskie podróże

Teraz ciąg dalszy sejmowego raportu z podróży posłów. Ci latają wszędzie - do Ekwadoru, Zambii, Indonezji czy Gujany Francuskiej. Cel wyjazdu czasami zastanawia. Tak jak wysoka cena biletów lotniczych. Sejmowe rekordy przedstawia Michał Tracz.

Internet nie zastąpi lekarza

Człowieku nie lecz się sam. W Belgii rusza kampania społeczna, która ma uświadomić, że porady z Internetu nie mogą zastąpić profesjonalnej diagnozy lekarza. Trzy czwarte Belgów, którzy zdrowia szukają w siec,i w ogóle nie weryfikuje tak zdobytej wiedzy z lekarzem. W Polsce to też problem.