Polska i Świat

Polska i Świat

Ręczna druga tura?

‪Zbliża się druga tura wyborów samorządowych. W blisko dziewięciuset gminach konieczna będzie dogrywka w walce o fotel wójta, burmistrza czy prezydenta miasta. Wyborcze pojedynki trwają, są debaty, spotkania z wyborcami, a  w niedzielę będzie test - nie tylko politycznego poparcia, ale i wyborczego systemu, który w pierwszej turze całkowicie zawiódł.

PiS zwiera szeregi. Przepadł wniosek, będzie marsz

Należy zadać pytania o rzeczywisty przebieg wyborów samorządowych w Polsce - tak mówi szef delegacji Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim. I składa wniosek o debatę w tej sprawie, ale wniosek przepada w głosowaniu. W kraju PiS zapowiada marsz protestu 13 grudnia. I choć Jarosław Kaczyński nie przyjmuje do wiadomości wyników ogłoszonych przez PKW, namawia swoich wyborców, by szli głosować w drugiej turze.

Po spotkaniu u prezydenta: "nie ma powodów, by unieważniać wybory"

Nieważne głosy to dla opozycji argument, że coś z tymi wyborami jest nie tak. Dla prezydenta powód do zastanowienia się i wyciągnięcia wniosków na przyszłość. W poniedziałek w tej sprawie odbyło się spotkanie u Bronisława Komorowskiego i jasny komunikat po: "nie ma powodów, by unieważniać wybory". Kto widział nieprawidłowości, niech idzie do sądu. A na razie idzie niewielu.

Barwne opowieści z życia komisji wyborczych

Spośród zarzutów o nieuczciwość stawianych komisjom wyborczym przez polityków, są też takie, które mówią o niewłaściwej ochronie kart z oddanymi już głosami. Są o tym barwne opowieści i komentarze samych komisji.

Barwne opowieści z życia komisji wyborczych

Spośród zarzutów o nieuczciwość stawianych komisjom wyborczym przez polityków, są też takie, które mówią o niewłaściwej ochronie kart z oddanymi już głosami. Dotarliśmy do barwnych opowieści i komentarzy samych komisji.

Ludzka obojętność pod szwedzką lupą

‪Kampania społeczna w Szwecji – on ją bije i grozi śmiercią, ona spuszcza głowę, a obecni w windzie ludzie prawie nie reagują. To eksperyment szwedzkiej organizacji, która bada zachowania ludzi.‬

Miller bliżej Kaczyńskiego. To koniec żelaznego kanclerza?

Po piątym dniu liczenia głosów napięcie cały czas rośnie. Na podstawie cząstkowych wyników widać, że na podium jest PiS, Platforma i PSL. Lewica praktycznie nie istnieje, ale słaby wynik wyborczy SLD może być nie jedynym problemem partii. Znacznie większym może okazać się decyzja jej szef Leszka Millera o skróceniu dystansu do Jarosława Kaczyńskiego. Czy to koniec żelaznego kanclerza?

Wtargnięcie do PKW

Ostre wtargnięcie do siedziby PKW. Protest przed siedzibą nie wystarczył. Grupa prawicowych demonstrantów sforsowała drzwi i siłą weszła do budynku. Interweniować musiała policja. Zatrzymano 12 osób, dwóm postawiono już zarzuty.

Kolejne dymisje w PKW

Wiele wskazywało na to, że w piątek po południu poznamy ostateczne wyniki wyborów, ale zamiast tego mamy kolejny zaskakujący zwrot akcji. Dymisja goni dymisję. Najpierw z Państwową Komisją Wyborczą żegna się jej szef Stefan Jaworski, swoją rezygnację składa na ręce prezydenta. Chwilę później ze stanowiska rezygnuje kolejny sędzia - Stanisław Zabłocki. Co to oznacza i dlaczego właśnie teraz zapadają takie decyzje?

Znikające budki

Budki telefoniczne odchodzą do lamusa. Nowy Jork już je żegna - są stare, niemodne. Dlatego czas postawić na nową technologię, która ma dać mieszkańcom darmowy sygnał WiFi. Polska jeszcze nie idzie przykładem Stanów, ale budek jest u nas coraz mniej. Czy znikną całkowicie?

Ameryka pod śniegiem

Zimowe uderzenie w Stanach Zjednoczonych. Opady są tak intensywne, że kraj zasypany jest metrowymi warstwami śniegu. Warunki są tek ekstremalne, że komunikacja miejska nie działa, samoloty mają opóźnienia, a bilans ofiar śnieżycy z dnia na dzień rośnie.

Pocałunki i bakterie

Holenderscy naukowcy odkryli, że podczas namiętnego pocałunku trwającego około 10 sekund przenosimy aż 80 milinów bakterii. Brzmi groźnie, niezachęcająco, ale prawdopodobnie to ostatnia rzecz, o której myślimy całując kogoś. Bakteriom warto zatem stawić czoła i całować się z głową.

Opozycja chce powtórnych wyborów

Oficjalnych wyników jeszcze nie ma, nieoficjalnie wygrywa PiS, ale partii bardziej niż na wyniku zależy na przejrzystości tych wyborów, dlatego żąda ich powtórzenia. Jarosław Kaczyński chce bronić polskiej demokracji, bo, jak podkreśla, jest problem z wiarygodnością liczenia głosów. Wtóruje mu SLD, ale nie popierają ich konstytucjonaliści - wyraźnie odcina się też od nich prezydent.

Egzotyczne porozumienie

Powyborczy bałagan zbliża do siebie partie, które wcześniej skakały sobie do gardeł. PiS i SLD zawieszają broń i jednym głosem mówią: wybory trzeba powtórzyć, bo nikt nie uratuje tego wyniku. Stanowisko liderów jest tak spójne i jednoznaczne, że można odnieść wrażenie, iż wzajemne oskarżenia i sprawa Barbary Blidy, która była główną kością ich niezgody, poszły w niepamięć.

Upadek ikony?

Ikona amerykańskich seriali sprzed lat w ogniu zarzutów o gwałty. Bill Cosby - znany z sarkastycznego humoru i życiowych mądrości, które zrobiły karierę - miał zgwałcić kilkanaście kobiet, które teraz jedna po drugiej ujawniają się i mówią o swym koszmarze. Artysta zarzutów nie komentuje, ale telewizje kolejno odwołują nowe produkcje z jego udziałem.

Zabójstwo miss

Uprowadzenie i prawdopodobnie morderstwo miss Hondurasu i jej równie pięknej siostry. Zbrodnia wstrząsnęła tym środkowoamerykańskim krajem, który zmaga się z szalejącą przestępczością, w tym z najwyższym wskaźnikiem zabójstw na świecie.

Kalisza pomysł na lewicę

Teraz polityczne rozstanie przypieczętowane wyborczą klęską SLD. Ryszard Kalisz najwyraźniej nie chce mieć nic wspólnego z Leszkiem Millerem, a kto wie czy wręcz nie miałby ochoty się go pozbyć. Popularny polityk sam jest jednak na politycznym marginesie. Z Palikotem mu nie wyszło, a własne stowarzyszenie ma chyba tylko nazwę.

Sekretarz rezygnuje

Pierwsza porażka pod rządami nowej premier i szefowej Platformy, i pierwsza dymisja. Paweł Graś rezygnuje ze stanowiska sekretarza generalnego Platformy Obywatelskiej. Długoletni najbliższy współpracownik Donalda Tuska zostaje przy nim i wyjeżdża do Brukseli. W kraju zostawiają partię w kłopotach.