Polska i Świat

Polska i Świat

Matka Magdy była już - w złym tego słowa znaczeniu - bohaterką mediów, gdy okazało się, że oszukiwała policję, sąsiadów i opinię publiczną. Najpierw twierdziła, że została napadnięta, a jej córka porwana. Po kilku dniach przyznała, że dziewczynka nie żyje, zmarła w domu, a jej ciało poza domem ukryła ona. Matka.

W środowiskach żydowskich i muzułmańskich zawrzało po tym, jak sąd w niemieckiej Kolonii uznał obrzezanie dzieci za karalne uszkodzenie ich ciała. Imami i rabini wzywają do bojkotu tego wyroku i ostrzegają, że jeśli niemieckie sądownictwo będzie karać za obrzezanie, tamtejsi Żydzi i muzułmanie opuszczą ten kraj. Zabrzmiało na tyle poważnie, że głos w sprawie zabrał szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle. Zapewnił, że wolność wyznania w Niemczech jest zagwarantowana w konstytucji.

Melina Gates, żona twórcy Microsoftu wbrew kościołowi katolickiemu, którego jest wyznawczynią i wbrew mentalności wielu walczy, by kobiety - głównie w krajach Trzeciego Świata - miały dostęp do antykoncepcji. Walczy, ale też płaci na to ciężkie miliardy dolarów. Zorganizowała w Londynie globalny szczyt na ten właśnie temat, na którym przekonuje liczbami. Jeśli nic się nie zmieni - w tym roku i każdym następnym umrze 100 tysięcy kobiet na całym świecie na skutek powikłań przy porodzie dziecka, którego wcale nie chciały.

Co się zmienia po wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który uznał, że większość przepisów ustawy o rodzinnych ogródkach działkowych jest niezgodnych z konstytucją i nakazał napisać ją od nowa? Politycy rzucili się do pracy, a działkowcy czekają. Z niepokojem, bo podejrzewają, że swoje ogródki stracą. Ile w tym prawdy?

Mylił się ten, kto sądził, że po Euro 2012 Stadion Narodowy będzie świecił pustkami, a następnych sportowców zobaczymy tam dopiero wtedy, gdy do gry wrócą piłkarze. A tymczasem zobaczymy ich na żywo już w niedzielę. Będzie piłka, będą biegający za nią faceci i będzie futbol. Tyle, że amerykański.

Koreańczycy z północy zobaczyli swojego młodego przywódcę w towarzystwie Myszki Miki i wielu innych symboli znienawidzonego Zachodu. Ale był ktoś jeszcze, kto jeszcze bardziej zadziwił. U boku Kim Dzong Una stała kobieta, a takiego widoku Koreańczycy nie pamiętają. Kim jest tajemnicza dama - to pytanie porusza nie mniej, niż to - dlaczego wódz się z nią pokazał.

W sejmowych kuluarach mówi się, że Donald Tusk upomniał Jarosława Gowina. Gdy jednak spytać wprost o tę sprawę, pojawiają się sprzeczne opinie. Jedni mówią, że premier zrobił swemu ministrowi burę, inni nic nie widzieli i nic nie słyszeli. Donald Tusk miał upomnieć Jarosława Gowina, że swoim projektem ustawy o zapłodnieniu in vitro niebezpiecznie zbliża się do PiS-u i niepotrzebnie nabija mu punkty.

Sen nocy letniej, który nie nadchodzi, bo za oknem za gorąco. Klimatyzację w domach ma niewielu. Spać przy otwartym oknie też nie zawsze można, bo hałas, a poza tym duchota. A niewyspany człowiek - to nieszczęśliwy człowiek. Jak zatem zasnąć, gdy upał na to nie pozwala?

W "Polsce i Świecie" nauka jazdy na tak zwany suwak, choć są i tacy, którzy nazywają to po prostu uprzejmością na drodze. Spostrzegawczy kierowcy z pewnością zauważyli już na warszawskich ulicach nowe znaki drogowe. Zachęcają, by w miejscach zwężenia ulic kierowcy przepuszczali się wzajemnie. Patent doskonale znany na zachodzie Europy, w niektórych krajach zapisany nawet w kodeksach, sprawdził się już w Toruniu. Jest mniej stłuczek i mniejsze korki.

Ciekawe, jak długo ta dobra sportowa passa z ostatnich dni potrwa i czy wystarczy jej na igrzyska olimpijskie. Do Londynu wysyłamy ponad 200 sportowców, choć szans medalowych mamy wielokrotnie mniej. Ale kto nie próbuje, ten nie wygrywa. A że ćwiczenie czyni mistrza, nasi olimpijczycy ostro trenują.

Do tej pory tylko kibice Ruchu Chorzów krzyczeli o nim i do niego - Waldek King. Życzmy sobie, by tak krzyczała cała Polska i to przez co najmniej najbliższe dwa lata. Waldemar Fornalik będzie prowadził naszą reprezentację piłkarską na mundial w Brazylii. PZPN wybrał go niemal jednomyślnie. Ale Fornalika chwali wielu za to, że jest skuteczny, stanowczy i skromny. Jedyne co niepokoi to za małe doświadczenie w pracy z gwiazdami i w pracy pod ogromną presją.

Niewiele ponad tydzień temu była żoną jednego z najważniejszych ludzi w Kościele Scjentologicznym, teraz jest ich "koszmarem", który stał się rzeczywistością. Katie Holmes błyskawicznie zakończyła swój związek z wielką gwiazdą Hollywood, Tomem Cruisem. Wyjątkowe tempo ugody byłej pary ma być zasługą ich córeczki Suri.

12 lipca legendarny zespół Rolling Stones będzie obchodził 50 rocznicę swojego pierwszego występu. Z tej okazji muzycy zorganizują specjalną wystawę, na której pokażą unikatowe zdjęcia ze swojej długiej kariery. Być może będzie można na nich zobaczyć, jak inni są na scenie i w życiu prywatnym.

Tropiki znad Afryki już w Polsce. I sposoby jak sobie z nimi poradzić. Bo o tym, że w upale i duchocie lekko nie jest, przekonali się już chyba wszyscy. Mamy dość, choć do światowych rekordów ciepła jeszcze nam daleko. Jak zatem radzą sobie ci, którzy mają tak niemal na co dzień?

Mogła jeść bez przerwy. Nie dlatego, że była głodna, a dlatego że tak podpowiadał jej mózg. Na nic była więc dieta, a nawet operacja zmniejszenia żołądka. Stąd pomysł, by naprawić mózg. I tak młoda Wielkopolanka trafiła pod opiekę lekarzy w Bydgoszczy, którzy za pomocą dwóch elektrod i stymulatora przeprowadzili pierwszy w Polsce, a na świecie wciąż eksperymentalny zabieg stymulacji mózgu. Pacjentka czuje się dobrze i czeka, aż wreszcie poczuje się syta.

To może być i pewnie będzie pobożne życzenie, ale fakt jest faktem, że PiS zaprasza Donalda Tuska na posiedzenie zespołu parlamentarnego, który wyjaśnia katastrofę smoleńską. Żeby nie było żadnych wątpliwości - to ta sama komisja, której przewodzi Antoni Macierewicz. Jest już konkretny termin i konkretny temat spotkania. PiS chce, by premier wyjaśnił rozbieżności w swoich zeznaniach złożonych przed prokuraturą.

Nasi górą, także dlatego, że Agnieszka Radwańska - mimo przegranej w finale Wimbledonu - wskoczyła na drugie miejsce rankingu najlepszych tenisistek świata. Fachowcy zachwycają się nad jej grą i podkreślają, że jeszcze nie raz będzie o niej głośno. Tym bardziej, że tenis to cały jej świat i czas. Kiedy nie gra - studiuje, pomieszkuje w Krakowie, a gdy dodatkowo ogłasza urlop - odkłada rakietę w kąt. Agnieszka Radwańska prywatnie - co lubi, a na co nie ma czasu?

Nasi górą, mimo że w siatkówce nie ma tak wielkich pieniędzy jak w piłce nożnej. Nie ma też orlików, na których każdy może potrenować. Są za to wyniki, mądry system szkolenia i działacze, którym zależy na sporcie. I jeśli nikt i nic tego nie zepsuje, w siatkówce możemy mieć długą prostą przed sobą. Są pieniądze na "pawliki", czyli siatkarskie odpowiedniki orlików. I jest zapał, by siatkówka - tak jak w Brazylii - była naszą specjalnością.

Hiszpanie mają Casillasa, Iniestę i Pique, a my Możdżonka, Bartmana, Ignaczaka i Kurka. Polscy siatkarze nie dość, że wygrali Ligę Światową, to jeszcze zgarnęli cztery wyróżnienia. Mamy więc najlepszego blokującego, atakującego, rozgrywającego i najbardziej wartościowego zawodnika turnieju. To ogromny sukces, ogromna radość i ogromna nadzieja, że w siatkówce będziemy potęgą. Tym bardziej, że igrzyska olimpijskie niebawem.

Nie będziemy spłacać czyichś długów - mówi fińska minister finansów. Kraj buntuje się przeciwko odpowiedzialności zbiorowej, bo akurat tam żyje się dobrze i - co najważniejsze - z dala od kłopotów eurostrefy. Potwierdzają to Polacy, mieszkający i pracujący w Finlandii. Dobrze zarabiają i państwo o nich dba. Może sobie na to pozwolić, bo jest jednym z ostatnich krajów w strefie euro, który ma najwyższą ocenę raitingową, czyli trzy razy A.