Polska i Świat

Polska i Świat

Politycy zamiast odpoczywać będą walczyć. Pod koniec czerwca dwie największe partie będą wybierać swoich liderów. W Prawie i Sprawiedliwości zaskoczenia być nie powinno, a w Platformie? - Było twardo, ale rzeczowo, celnie i czasem boleśnie - mówią jej politycy o rozmowach na partyjnym szczycie. i choć premier szuka konkurentów do wyborczego pojedynku, to szansa na zmianę u steru coraz bardziej dryfującej partii jest niemal żadna.

To był pierwszy w Polsce przeszczep twarzy i pierwszy na świecie przeprowadzony dla uratowania życia. Ten sukces nie byłby możliwy, gdyby nie matka dawcy.

Chiny i Korea są oburzone słowami burmistrza Osaki, który publicznie oświadczył, że domy publiczne w czasie II wojny światowej były po prostu "potrzebne" japońskim żołnierzom. Historycy szacują, w krajach okupowanych przez Japonię, 200 tysięcy Azjatek było niewolnicami seksualnymi w domach publicznych armii cesarskiej. Chiny i Korea żądają od burmistrza przeprosin za swoją wypowiedź.

Donald Tusk dyscyplinuje ministra środowiska w sprawie zapisów mających zapobiegać ucieczkom z kraju firm, które miały wydobywać gaz łupkowy. - Albo minister chce być ekologiem albo pomagać przedsiębiorcom - mówił premier.

Podhalańskie samorządy nie chciały jej oddać w prywatne ręce i w końcu kupiły Kolejkę Linową na Kasprowy. 215 milionów złotych wyłożyły Zakopane, Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin.

Sondaże dołują, narasta wewnętrzna walka o władzę, więc Donald Tusk chce, aby działacze Platformy zdecydowali - w przyspieszonych wyborach - kogo chcą za szefa partii: jego czy może kogoś innego. Pozostaje pytanie, czy zmiany w kalendarzu wyborczym PO są w stanie odwrócić negatywną tendencję dla Donalda Tuska.

Początek sezonu podniebnych akrobacji. Jedne z dwóch zespołów akrobacyjnych polskich sił powietrznych przygotował nowy program. Szczególny, bo szczególna jest okazja. Jak 15. rocznica powstania radomskich Orlików wygląda na niebie?

Idzie tornado - czas na ucieczkę do schronu! Amerykanie coraz boleśniej przekonują się, że już nie piwnice a tylko żelbetowe schrony okazują się jedynym bezpiecznym miejscem chroniącym przed atakiem żywiołu. W kraju, gdzie domy budowane są głównie z drewna i płyty paździerzowej, murowane, po prostu wytrzymałe budowle są na wagę życia.

Pierwszy polski przeszczep twarzy. Wyjątkowy, bo nagły. Po wypadku, jakiemu w pracy uległ 33- letni mężczyzna decyzję trzeba było podejmować szybko. Bo chodziło nie o kosmetykę, a o życie. W Gliwicach się udało. Choć to ciągle nie koniec tej historii. 

To nie cud. To pomyłka. Uznana za zmarłą, nagle ożywa. 84-letnia kobieta nie daje znaku życia. Lekarka pogotowia stwierdza zgon. Na miejsce wzywany jest już pracownik zakładu pogrzebowego i wtedy kobieta wstaje o własnych siłach. Jak to możliwe? - pyta już także prokuratura. Bo ta pomyłka, to coś więcej niż medyczna ciekawostka.

Pani poseł o paniach. - To prawdziwe szmaty - mówi Krystyna Pawłowicz o uczestniczkach marszu szmat. Prowokacyjnie nazwana demonstracja miała zwrócić uwagę na kobiety - ofiary gwałtów uznawane często za współwinne napaści seksualnych. Posłanka Pawłowicz w TVN24 manifestacje skomentowała. Tak, że nawet jej koledzy i koleżanki z Prawa i Sprawiedliwości postanowili nie podpisywać się pod jej poglądami. 

Donald Tusk kandydatem na szefa Komisji Europejskiej? Premier przyznaje: - Słyszę takie namowy. Od szefa Platformy dziś jednak przede wszystkim słychać reprymendę pod adresem członków PO. Będzie plan naprawczy. Będzie studzenie partyjnych emocji - wszystko po to, by zatrzymać sondażowe spadki.

Największe z kilku tornad, które uderzyły w Oklahomę - sklasyfikowano jako EF4, czyli niemal najsilniejsze z możliwych na pięciostopniowej skali. Oto mechanizmy powstawania tornad

Bogdan Borusewicz na razie nie komentuje słów Lecha Wałęsy pod swoim adresem. Jest zagranicą. Niektórzy twierdzą, że być może - w ogóle - nie będzie chciał się odnosić do zarzutów Wałęsy. Przypominamy sylwetkę Bogdana Borusewicza i jego rolę w obalaniu komunizmu w Polsce.

Indyjską edycję Milionerów wygrała 28-letnia Sonali Mukherjee. Sonali - kiedyś przepiękna dziewczyna - została strasznie oszpecona. Kiedy miała siedemnaście lat jej chłopak oraz jego dwaj koledzy oblali ją kwasem. Przez wiele lat dziewczyna nie mogła dojść do siebie i prosiła o eutanazję. Teraz zyskała siłę i zamierza dochodzić sprawiedliwości, bo sprawcy napadu - zaledwie miesiąc po zatrzymaniu - wyszli na wolność.

Zabójcze i niszczycielskie tornada - jedne z największych w historii - przeszły przez Oklahomę. Zginęły co najmniej 24 osoby. Około 200 zostało rannych. Wiatr wiejący w porywach z prędkością 300 kilometrów na godzinę - zrównał z ziemią m.in szkolę, w której znajdowało się siedemdziesięcioro dzieci. A to dopiero początek sezonu huraganów.

Tego co wydarzyło się pod Radomiem - raczej nie można porównać do tragedii w Oklahomie - ale straty są bardzo duże. Nawałnica, która przeszła nad gminą Jedlińsk zniszczyła kilkadziesiąt dachów oraz uprawy, które dla wielu mieszkańców są jedynym źródłem utrzymania.

Ma polskie korzenie i szanse na to, że jego pomysł pozwoli uratować tysiące żyć. Jack Andraka, 16-letni Amerykanin, którego dziadkowie pochodzą z Polski, stworzył szybki, tani i, co najważniejsze, skuteczny test wykrywający jedne z najgroźniejszych nowotworów. A wszystko dlatego, że... nie uważał na lekcji biologii.

Karetką do... Syrii. Grupa młodych polskich filmowców tworzy dokument o podróży polsko-syryjskiej rodziny do dawnej ojczyzny i - przy okazji - pomaga tym, którzy walczą z reżimem. Wojna trwa od ponad dwóch lat, już zginęło ponad osiemdziesiąt tysięcy osób, a końca nie widać. O tym, co widzieli przy okazji prac nad filmem, twórcy opowiedzieli Michałowi Sznajderowi.

Czy będzie czerwone światło dla wydobycia gazu łupkowego? O tym Unia Europejska będzie rozmawiać w środę, ale zwolennicy łupków już teraz spodziewają się kłopotów. Bo choć oficjalnie chodzi o troskę o środowisko naturalne, to niektórzy sugerują, że większą troską otoczone będą interesy tych krajów, które na konkurencję na rynku paliw patrzą niechętnie.