Polska i Świat

Polska i Świat

Dwa życia odzyskane, czyli wielki sukces kliniki "Budzik". Działa zaledwie od lipca tego roku, a już dwie leczone tam dziewczynki:16-letnia Klaudia i 9-letnia Wiktoria obudziły się z wielomiesięcznej śpiączki. Przed nimi jeszcze bardzo długa i niełatwa rehabilitacja, bo do Budzika trafiają dzieci z całkowitym porażeniem, ale najważniejsze i najtrudniejsze już się wydarzyło.

Była gęsta mgła. Na wąskim przejeździe kolejowym zrobił się zator. Gdy przez tory przejeżdżała młoda kobieta z dwoma córkami w jej samochód najpierw uderzył pociąg podmiejski a potem Intercity. W "Polsce i Świecie" wielki dramat w Kozerkach koło Grodziska. Matka dziewczynek nie żyje. Jej córki walczą o życie. Przejazd kolejowy był strzeżony, ale szlabany były podniesione, bo auta blokowały przejazd.

Międzyrządowy Zespół do spraw Zmian Klimatu ONZ przyznał, że w ciągu ostatnich 15 lat temperatury na Ziemi nie wzrosły. To za krótki czas, by mówić o zahamowaniu procesu globalnego ocieplenia, ale kierunek zmian wygląda na słuszny.

Wojsko opuszcza już centrum handlowe w Nairobi, zaatakowane przez terrorystów. Do akcji wkraczają z kolei śledczy. Już wiadomo, że zamach był szykowany od co najmniej roku i że spiskowcy wynajmowali w centrum handlowym jeden z boksów. Jest też list gończy za "Białą Wdową" - młodą Brytyjką podejrzewaną o udział w tym krwawym wydarzeniu.

Mały Manuel od kiedy zaczął mówić, twierdził, że jest dziewczynką o imieniu Lulu. Sześciolatek przechodzi właśnie zmianę płci. Jest to możliwe także dlatego, że Argentyna choć katolicka, jest też bardzo postępowa.

Polska prokuratura z faktami nie dyskutuje i wszczyna swoje śledztwo w sprawie księży oskarżanych o pedofilię na Dominikanie. Polski kościół jednoznacznych deklaracji wciąż unika, choć dziś padło magiczne słowo "przepraszam". Po wielu dniach medialnej burzy z jednej strony i kościelnych uników z drugiej, Konferencja Episkopatu postanowiła podjąć dialog i odpowiedzieć na liczne pytania. I jedno, i drugie udało się tak sobie.

Policja mówi o takich przypadkach: niewolnictwo XXI wieku. W Walii wykryto farmę, na której wykorzystywano ludzi. Wśród poszkodowanych jest Polak, który żył i pracował, tak jak inni znajdujący się na farmie, w nieludzkich warunkach. Jeden z pracowników został odnaleziony wychudzony i wycieńczony.

Ben Johnson ponownie na stadionie w Seulu. Tym razem bez dopingu, a w koszulce, która promuje czysty sport. Równo ćwierć wieku temu było zupełnie inaczej. Był objawieniem igrzysk olimpijskich. Ben Johnson nie biegł, a gnał do mety z taką siłą w nogach, że aż wzbudził podejrzenia. Zaledwie kilkadziesiąt godzin później został zdyskwalifikowany za doping. Sportowy świat przeżył szok i zaczął się zmieniać. Czyli kontrolować.

W Iranie zmiana warty i nowe podejście do świata zachodniego. Słowa nowego prezydenta kraju są tak przełomowe, choćby w porównaniu z jego poprzednikiem, że światowym przywódcom aż trudno uwierzyć w ich szczerość. Iran proponuje między innymi rozmowy w sprawie broni atomowej. Mogłyby się zacząć w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Kierunek jest z pewnością dobry, ale potrzeba czasu, by się przekonać, że to zmiana rzeczywista, a nie tylko udawana.

Polityczne targi czas skończyć, w przeciwnym razie słono za nie zapłacimy. Komisja Europejska skarży Polskę do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości za brak przepisów dotyczących zasad pobierania, przechowywania i wykorzystywania komórek ludzkich. To spory skrót myślowy, ale kłania nam się nierozwiązana wciąż kwestia in vitro. Komisja nie wymaga wcale, żebyśmy byli "za". Chce jedynie, byśmy mieli jakiekolwiek regulacje w tej sprawie.

Do polityków PiS zaczęło chyba docierać, że literą W strzelili sobie samobója. Gniew powstańców warszawskich sprawił, że padło dziś nieśmiałe "przepraszam". Plakat z literą W zostaje. Oficjalna interpretacja nie ma jednak nic wspólnego z powstańczą godziną W. Chodzi ponoć tylko i wyłącznie o Warszawę.

Do Gdańska w korkach, do Krakowa w korkach, ale wokół Warszawy będzie się jechało. Premier ogłasza: obwodnica stolicy powstanie najpóźniej do 2019 roku. Pierwsze przetargi ruszą lada miesiąc. W pierwszej kolejności ma być dokończony południowy fragment obwodnicy z tunelem pod Ursynowem. Złośliwi pytają o zbieżność tej decyzji z terminem referendum. Bardziej złośliwi podpowiadają, by referenda w różnych miastach ogłaszać co roku. A reporter "Polski i Świata" bez złośliwości, tylko rzeczowo, kilometr po kilometrze, rozrysował trasę obwodnicy.

Referendum w stolicy coraz bliżej - to widać, słychać i czuć. PiS mobilizuje swoich, nadużywając symboli patriotycznych, PO - demobilizuje, mówiąc że prawdziwe wybory samorządowe za rok. Im niższa frekwencja, tym lepiej dla Platformy, która niestety podkreśla w nazwie swą obywatelskość. By zgrzytów było jak najmniej, działacze PO dostali wytyczne swej antyfrekwencyjnej akcji.

Coś się zacięło i wyszła tragedia... - mówi jeden z naszych siatkarzy. Panowie już się spakowali i wracają do domów. Z tytułu mistrza tym razem nici, mimo że tym razem miał być TEN RAZ. Rzeczywiście coś się zacięło, bo ostatnio ani w siatkówce, ani w koszykówce, ani w nożnej nam nie idzie.

Wyraźny kłopot ma polski Kościół z tym, co dzieje się na Dominikanie. Tamtejsza prokuratura z coraz większą pewnością mówi o winie polskich księży oskarżanych o pedofilię, na co Prymas Polski odpowiada - w kościele nie ma odpowiedzialności zbiorowej. Za zło powinna zapłacić osoba, która je wyrządziła. Ręce umywa też zakon, do którego należy jeden z oskarżanych księży. W oświadczeniu michalitów czytamy, że ksiądz - pracując na Dominikanie - podlega przełożonym Delegatury Karaibskiej.

W jak Warszawa, a nie warszawskie powstanie. PiS - po zmasowanej krytyce - tłumaczy się i lekko wycofuje ze swojego pomysłu na logo w sprawie referendum. Oburzyli się powstańcy, zdenerwowali historycy, ciśnienie podskoczyło też wielu warszawiakom.

Bollywoodzka gwiazda - z podbitym okiem i uśmiechem na twarzy mówi do ofiary gwałtu - to twoja wina. Twoja, bo jesteś piękna, bo nosisz spódniczkę, bo jesteś kobietą. W kobietach - naturalnie budzi się bunt i o to chodzi. Bo to przewrotna kampania społeczna, która chce ofiary gwałtu chronić. Robi furorę w internecie.

Warszawski Manhattan rośnie tak szybko i tak wysoko, że aż miło popatrzeć. Z góry zwłaszcza. W przyszłym roku gotowe będą dwa drapacze chmur, w kolejnym roku - jeszcze jeden.

Statek z aresztowanymi ekologami jest już w porcie w Murmańsku. Działacze Greenpeace - wśród nich Polak - staną zapewne przed sądem. Być może uda się, że nie usłyszą zarzutu o terroryzm, ale i tak mogą trafić do łagrów na lata. Ich akcja - delikatnie mówiąc - zdenerwowała Kreml, który ostrzy sobie zęby na złoża ropy na biegunie północnym. Platforma wiertnicza Gazpromu, wokół której krążyli ekolodzy, ma rozpocząć wydobycie jeszcze w tym roku.