Polska i Świat

Polska i Świat

To nie jest walka o las. To walka o amerykańską dumę i dziedzictwo. Dlatego strażacy dwoją się i troją. Wykorzystują najnowocześniejszą technologię, by uratować przed ogniem jeden z najcenniejszych parków narodowych. A w nim drzewa, które rosły dwa, a nawet trzy tysiące lat.

Gdzie dwóch się bije, tam plusy zbiera Grzegorz Schetyna. To jego nazwisko (ponoć, bo nikt otwarcie tego nie przyzna) pojawiało się i to dość często na kartach do głosowania w czasie wyborów szefa PO. Schetyna wreszcie zabrał głos, sugerując że partia potrzebuje rozmowy, a nie rozłamu. I nie chce, by Gowin - tak jak jego sprzymierzeniec John Godson - odszedł z Platformy.

Los Syrii jest poniekąd w rękach obserwatorów ONZ. Są na miejscu i sprawdzają, czy w wojnie domowej któraś ze stron użyła broni chemicznej. Jeśli w świat pójdzie wiarygodna informacja, że tak, świat będzie musiał coś z Syrią zrobić. A konkretnie Stany Zjednoczone, które już nie raz zapowiadały, że użycie zabronionej konwencjami broni będzie jak przekroczenie cienkiej czerwonej linii. Co jest za nią? O możliwych zbrojnych scenariuszach i która ze stron ma w nich przewagę.

Najmniejsi płacą za tę wojnę najwięcej. Już milion syryjskich dzieci to uchodźcy. Wiele z nich nie zdążyło zobaczyć w swoim życiu nic innego poza wojennym złem. Nie mają domów, często rodzin, a już na pewno szans na normalne dzieciństwo. Opuszczone, chore i osłabione można spotkać we wszystkich krajach sąsiadujących z Syrią. Nawet w Izraelu, który oficjalnie syryjskim sprzymierzeńcem nie jest.

Jeden medialny proces się kończy, po to by mógł się zacząć następny. Po wyroku na Katarzynie W. z Sosnowca, przyjdzie czas na akt oskarżenia dla matki - tym razem ojca dwuletniego Szymonka z Będzina. Chłopca znaleziono martwego w stawie w Cieszynie. Policja przez ponad dwa lata szukała jego zabójców, a w tym czasie rodzice chłopca udawali przed wszystkimi rodzinę, w której nic złego się nie wydarzyło.

Skruszona bestia wyznaje - jestem na granicy śmierci. Mike Tyson ogłasza całemu światu, że od sześciu dni jest czysty i że to wielki sukces. Nie trzeźwiał od lat. Jest alkoholikiem. Kibice - jak to oni - kibicują i chcą wierzyć, że to nie są gołe słowa. Takich wyznań wśród ludzi sławnych było już mnóstwo, ale tylko nielicznym udało się słowa dotrzymać.

Dziecko, ofiara wojny, która jednak w żołnierzu znalazła przyjaciela. Irakijczyk Wad miał 8 lat, gdy wybuchła mu w rękach bomba. Z pomocą przyszedł amerykański żołnierz. Dzięki jego zaangażowaniu chłopca udało się uratować. A więź, która połączyła obu panów przetrwała do dziś. I tym bardziej wzrusza.

Inspektorzy ONZ na tropie broni chemicznej w Syrii. Odwiedzają chorych, rozmawiają z lekarzami, a świat czeka nerwowo na ich werdykt. Broń chemiczna, to broń masowego rażenia. Prawo międzynarodowe bezwzględnie zakazuje jej produkcji, przechowywania w każdej postaci i oczywiście stosowania.

To najpoważniejszy od lat wypadek w polskiej kopalni - trzech pracowników zewnętrznej firmy zginęło w kopalni Mysłowice-Wesoła. Serwisowali windę, kiedy spadł na nich kilkutonowy kabel energetyczny. Wypadek przeżył jeden górnik.

Ojciec Krzysztof Mądel - tak nazywa się nowy problem polskiego Kościoła. Jezuita przyznał, że w dzieciństwie był molestowany przez innego księdza. Zgłaszał to kilku osobom, żadna z nich nie zrobiła nic. Przestępstwo już się przedawniło, ale problem pozostał. Czy po latach Kościół spróbuje jakkolwiek się z tym zmierzyć?

Siedem - to ponoć szczęśliwa liczba. Chyba że chodzi o podróż o 7 godzin dłuższą niż planowano i wyjątkowo pechową. Zaczęła się w Rzeszowie - planowo. Potem jednak była zupełnie nieplanowana stłuczka z samochodem, w której nikomu nic się nie stało, ale po której trzeba było czekać na nową lokomotywę. Gdy ta już dojechała, zupełnie nieplanowo się zepsuła i znowu trzeba było czekać.

Pieniądze szczęścia nie dają, ale bezpieczeństwo - jak najbardziej. Tymczasem już na półmetku wakacji w budżetach tych, którzy dbają o nasze bezpieczeństwo nad morzem zaczęło być pusto. Potrzebna była szybka finansowa pomoc. A na przyszły rok - przydałaby się w miarę szybka zmiana myślenia. Ten sezon nad wodą był w Polsce wyjątkowo dramatyczny. Nie powinno się, bo nie ma na czym oszczędzać.

Na amerykańskiej Florydzie rynek handlu ludźmi jest wart ponad 30 miliardów dolarów. Imigranci - głównie kobiety, marzące o wolności i pracy - są sprzedawani do domów publicznych, często za kwoty niższe niż średni rachunek w restauracji. Amerykańscy obrońcy praw człowieka alarmują, że handel ludźmi i niewolnictwo wcale nie są pojęciami historycznymi.

Młoda reporterka zgwałcona w czasie pracy, a jej znajomy brutalnie pobity. To już kolejny zbiorowy gwałt w Indiach. Kobieta z wieloma obrażeniami ciała trafiła do szpitala w Bombaju. W kraju rośnie społeczne oburzenie i strach kobiet, bo mimo wielu zapewnień władz o szybszym i ostrzejszym karaniu winnych, nadal nie czują się one bezpiecznie.

Miało być po wszystkim, ale wiele wskazuje na to, że właśnie na dobre się zaczęło. Rywalizacja w Platformie Obywatelskiej rozstrzygnięta: Donald Tusk wygrał wybory na przewodniczącego rządzącej partii zdecydowaną większością prawie 80-proc. głosów. Ale poziom poparcia dla jego rywala Jarosława Gowina, który przez ostatnie tygodnie punktował szefa rządu pokazuje że w PO aż jedna piąta aktywnych działaczy jest niezadowolona. A to nie zapowiada raczej spokojnego czasu dla premiera.

Najstarszy człowiek świata ma 123 lata i żyje w Boliwii. Ten rekord czeka na potwierdzenie, ale ma też konkurencję, bo w Indiach żyć ma człowiek mający, uwaga 142 lata! Oficjalny rekord świata osoby żyjącej należy nadal do 115-letniego Japończyka, ale zarówno boliwijskie jak i indyjskie władze utrzymują, że to ich "kandydaci" powinni nosić to miano. Rywalizacja o rekord bardziej pewnie obchodzi urzędników niż samych staruszków, ale ich życie i zdrowie jak najbardziej na poważnie interesuje lekarzy i antropologów.

To proces teoretycznie kryminalny, ale wszyscy wiedzą, że tak naprawdę polityczny, a może i pokazowy. W Chinach właśnie rozliczany jest z łapownictwa i malwersacji finansowych jeden z aparatczyków partyjnych, którego kariera skończyła się po tym jak jego żonę oskarżono i skazano za współudział w zabójstwie. Potem wydarzenia i zarzuty potoczyły się lawinowo. Teraz Bo Xilai, zamiast wschodzącą gwiazdą komunistycznego kapitalizmu, jest jego czarnym charakterem.

Jedna z najbardziej znanych opowieści o walczącej Warszawie trafi na ekrany kin. W obsadzie łączącej gwiazdy polskiego filmu z dwudziestoletnimi debiutantami reżyser Robert Gliński kręci "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Najmłodsi aktorzy zagrają głównych bohaterów - Alka, Zośkę i Rudego, ale na ekranie zobaczymy też Danutę Stenkę, Artura Żmijewskiego czy Andrzeja Chyrę.

Poznańska policja zatrzymała 11 osób w związku z wywieszeniem na trybunach tamtejszego stadionu obraźliwego dla Litwinów transparentu w czasie meczu Lecha z Żalgirisem Wilno. Incydent wywołał powszechne oburzenie, dyplomatyczne przeprosiny a nawet spontaniczne akcje mające pokazać sympatię Polaków dla Litwinów. Policja po analizie monitoringu zrobiła swoje. Pytanie, jak do zachowania kiboli podejdzie teraz sąd.

Trzech głównych producentów śmigłowców na świecie walczy o polskie zamówienie na nowe helikoptery dla wojska, i po raz pierwszy trzy konstrukcje rywalizujące w przetargu, pokażą się na jednej imprezie - radomskim Air Show. Polska armia zamierza kupić 70 maszyn. To będzie największy z zaplanowanych już wydatków zbrojeniowych.