Polska i Świat

Polska i Świat

Przez prawie 7 minut wiedzieli, że zginą. Wiedzieli, że ani sami nic nie mogą zrobić, ani liczyć na jakąkolwiek pomoc z ziemi. Prawdopodobnie nie byli świadomi, kiedy ich kapsuła zaczęła się rozpadać, bo wcześniej zabiło ich jej rozhermetyzowanie. Ale tak naprawdę o ostatnich minutach lotu wahadłowca Columbia nadal wiadomo bardzo niewiele. Mimo, że od katastrofy która pochłonęła życie 7 astronautów minęło już 10 lat.

Jest nas coraz mniej. W zeszłym roku na każde 100 tysięcy mieszkańców przybył zaledwie jeden. To kolejny niechlubny rekord, który pobiliśmy. I jeśli szybko się to nie zmieni, to z każdym rokiem będzie gorzej. Już za dwa lata - według prognoz demograficznych - liczba ludności Polski zacznie spadać, a w 2035 zaczniemy to boleśnie odczuwać. Jak się przygotować, by bolało mniej?

Atak na ośrodek badawczy pod Damaszkiem i atak na konwój ze sprzętem wojskowym. Syria jest celem izraelskiego lotnictwa na taką skalę po raz pierwszy od ponad pięciu lat. Reakcja była nieomal natychmiastowa i jednoznacznie zła ze strony Iranu i Rosji. Niepokój budzi zgromadzony na terenie Syrii arsenał broni i to, w czyje ręce może trafić.

Jak bardzo bywa niebezpieczną misją walka o prawa kobiet w rzeczywistości opanowanej przez talibów, pokazuje przykład Malali z Pakistanu - dziewczyny, której w odwecie za jej działalność strzelono prosto w twarz. Przykład kolejny tylko z pozoru znajduje się w kategorii lekko, łatwo i przyjemnie, bo udział młodej dziewczyny w afgańskiej edycji telewizyjnego Idola to też trudne wyzwanie.

Kim jest dla pana Anna Sobecka? - pyta sąd. Tadeusz R. odpowiada: Osobą bliską, mieszkamy razem... w Toruniu. Tak tłumaczył przed sądem dyrektor Radia Maryja, ojciec R. - bo tak sobie zażyczył, by nie wymieniać jego nazwiska, nie pokazywać twarzy. Dlaczego jest przesłuchiwany w charakterze świadka? Dlaczego jest pytany o posłankę Prawa i Sprawiedliwości?

Anna Grodzka już oficjalnie kandydatką Ruchu Palikota na wicemarszałka Sejmu i już oficjalnie budzi kontrowersje. Prawo i Sprawiedliwość jest zdecydowanie przeciw, a Solidarna Polska wyraźnie chce skorzystać na możliwej burzy przy głosowaniu i zgłasza swojego kandydata, byłego marszałka Sejmu Ludwika Dorna. Platforma chce szanować wskazania Ruchu Palikota, ale sama nie wie, czego chcą posłowie związani z Jarosławem Gowinem. Czy wybór nowego wicemarszałka będzie testem sejmowej otwartości i tolerancji?

Bohater czy zdrajca? Na pewno jedna z najciekawszych postaci powojennej Polski, płk Ryszard Kukliński, na wielkim ekranie. Właśnie powstaje o nim film. To on uprzedził Amerykanów o planach wprowadzenia stanu wojennego. Z jego biografią zmierzy się m.in. Marcin Dorociński.

Smoleńsk 2010 to temat dyskusyjny. Dyskutowany właściwie od momentu samej katastrofy. I im więcej czasu od tamtych wydarzeń mija, tym bardziej widać, jak trudna jest ta debata. Kto z kim chce rozmawiać i kto z kim do rozmowy na pewno nie usiądzie. Lista gości po obu stronach tego dyskursu staje się coraz bardziej zamknięta. Zamiast wymiany argumentów jest utwierdzanie się w swoich tezach.

Pod niebem Krakowa, czyli z wiatrem nie przemija, ale pozostaje. Stolica Małopolski jest jednym z najbardziej zadymionych miast w kraju. Smog bywa dotkliwy szczególnie zimą, kiedy normy zawartości pyłów w powietrzu przekraczane są nawet o kilkaset procent. Dlatego władze miasta chcą zakazać ogrzewania mieszkań piecami opalanymi węglem. Tych może być nawet 60 tysięcy, a setek tysięcy złotych potrzeba na ich likwidację.

W Sulejowie znika półtoraroczny chłopiec. Odnajduje się kilkanaście kilometrów dalej, w oknie życia, w Piotrkowie Trybunalskim. Policja błyskawicznie łączy zawiadomienie o porwaniu dziecka z informacją od zakonnic o nietypowym podrzutku i zatrzymuje 21-letniego porywacza. Ten przyznaje się do uprowadzenia i utrzymuje, że zrobił to... dla dobra chłopca.

To pierwsza taka szansa od 30 lat. Trzy dekady bowiem musiały minąć, aby Amerykanie zaczęli myśleć o zmianie prawa imigracyjnego. Nielegalnym imigrantom z pomocą przyszedł kryzys, bo choć o zmianę ich losu walczy Kongres razem z prezydentem, to nikt nie ukrywa, że troska dotyczy mniej obywateli drugiej kategorii, a bardziej gospodarki.

Strzelono do niej z bliskiej odległości. Kula, która miała zabić czternastolatkę za jej niepoprawne poglądy, poważnie ją raniła. Wracamy do historii Malali, którą talibowie chcieli ukarać za to, że pisała bloga o tym, że w jej regionie odmawia się dziewczętom prawa do edukacji.

Na jakiej podstawie minister sprawiedliwości uznał, że każdy z dyskutowanych projektów ustawy o związkach partnerskich jest niekonstytucyjny? Pytanie zadane trochę poniewczasie, bo wystąpienie Jarosława Gowina mogło wpłynąć na decyzję posłów, którzy odrzucili wszystkie projekty, ale i tak jest warte odpowiedzi. Z tą spieszy wiceminister, który dzień wcześniej zasugerował, że przy tworzeniu Konstytucji jej Artykuł 18. celowo został tak napisany, aby uniemożliwić w przyszłości dyskusję o innych formach rodziny.

Stworzyć ludzki mózg, a w zasadzie jego elektroniczny model, to zadanie dla naukowców z całej Europy. W wielkim badawczym projekcie biorą udział także Polacy. Cel jest ambitny, czasochłonny i kosztowny. Pieniądze się znalazły - dała je Komisja Europejska. Tylko, czy znajdzie się komputer, który to wszystko udźwignie?

Wesołe jest życie staruszki. Pani Wirginia ma 74 lata i czuje się młoda. Co więcej sprawia, że jej rówieśnicy także. Jest DJ-ką. I jest przykładem, że życie zawodowe seniora nie kończy się nawet po 70-ce.

Jest odwilż, więc jest i problem. Zalegający śnieg był tak ciężki, że runęła część dachu na stadionie Wisły Kraków. Nikomu na szczęście nic się nie stało. Ale na wysokościach dzieje się - temperatura spada, waga śniegu rośnie. Czas na wielkie odśnieżanie. Jest konieczne, bo w przeciwnym wypadku może być bardzo niebezpiecznie.

Polski Sejm wyraźnie nie przygotowany na debatę o związkach partnerskich. Choć ciąg dalszy w tej sprawie ma jeszcze przy Wiejskiej nastąpić. Kolejny projekt składa właśnie SLD. A wszystko to w kontekście dyskusji europejskiej. I rozwiązań, które w wielu krajach już od dawna funkcjonują.

PiS oficjalnie nie komentuje, ale Ruch Palikota występuje na drogę prawną po wypowiedziach profesor Krystyny Pawłowicz na temat Anny Grodzkiej. Posłanka do posłanki skłonna jest raczej mówić per pan - co staje się oklaskiwaną anegdotą na spotkaniach klubu "Gazety Polskiej". Poza klubem śmieją się już nie wszyscy, a najmniej Anna Grodzka, która być może będzie wicemarszałkiem Sejmu

Legalizacja heteroseksualnego konkubinatu jest niedopuszczalna - tak mówi Sąd Najwyższy powołując się na Artykuł 18 Konstytucji. To komentarz do odrzuconych przez Sejm projektów ustaw o związkach partnerskich. Nie wydaje się potrzebne, by zmieniać prawo w tym kierunku - czytamy w uzasadnieniu. Zastanawia jednak określenie: "nie wydaje się" - bo brzmi mało precyzyjne.

Żołnierz USA przyczepił sobie kamerę na hełmie i bez zgody przełożonych wrzucił filmik do internetu. Teraz się ujawnia i opowiada dlaczego, na filmie są zdjęcia z ostrzału, w którym sam zostaje ranny.