Polska i Świat

Polska i Świat

Obchody bez uścisku dłoni

Nie było wspólnej rozmowy, nie było nawet uścisku dłoni - Andrzej Duda i Ewa Kopacz na Westerplatte stali obok siebie, ale jakby się nie widzieli. Były za to ostre słowa i dość jasna sytuacja, że współpraca rządu z prezydentem w tym przypadku wcale nie jest czymś naturalnym.

Nowy pomysł na e-papierosy

Do tej pory planowali całkowity zakaz - teraz są bardziej liberalni. Ministerstwo zdrowia ma nowy pomysł na e-papierosy i dla palaczy nie chce wprowadzać tak restrykcyjnych ograniczeń - gdzie będzie można płacić a gdzie nie?

Świnka morska oficjalnie nie istnieje

O poprawnym nazewnictwie ssaków. Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk postanawia uporządkować nazwy i tym samym dowiadujemy się, że świnka morska to wcale nie świnka a kawia domowa.

Egzoszkielet dla chorego chłopca

Mieć takiego sąsiada to skarb. Pan Ferreira, który jest na co dzień operatorem koparki, postanowił pomóc ośmioletniemu Nicko. Chłopiec cierpi na porażenie mózgowe, więc jego sąsiad stworzył dla niego niezwykły egzoszkielet. Materiał z programu "Polska i Świat"

Była gwiazda drogówki straciła mieszkanie

Smutna historia napisana przez życie. Kapral Elżbieta Bek była kiedyś gwiazdą warszawskiej drogówki. Dziś ma 73 lata i właśnie straciła mieszkanie. To historia, o życiu, starości i o pamięci. A właściwie braku pamięci niektórych ludzi oraz instytucji. Materiał z programu "Polska i Świat".

F-22 Raptor w Polsce

Są piekielnie szybkie i piekielnie niebezpieczne. W Łasku pod Łodzią wylądowały dwa amerykańskie myśliwce F-22 Raptor. To jedne z najbardziej nowoczesnych samolotów na świecie. Amerykańscy piloci będą ćwiczyć współpracę z polskimi. Materiał z programu "Polska i Świat".

Feralne skrzyżowanie

Policja i specjaliści od bezpieczeństwa na drogach przecierają oczy ze zdumienia. Mowa o remontowanym skrzyżowaniu na krajowej ósemce w Nadarzynie pod Warszawą. W tym wypadku zielona strzałka i znaki zamiast pomagać, mogą wprowadzać zagrożenie. Materiał z programu "Polska i Świat".

Burza wokół złotego pociągu

Mimo że generalny konserwator potwierdził, iż pociąg istnieje - nadal nie wiadomo, kim są odkrywcy i gdzie znajduje się skład, a spekulacje wokół znaleziska powodują ogromne zamieszanie. W dobrym kryminale nie zabrakłoby jeszcze jednego - tragicznego elementu. Ale to nie jest fikcja, więc niektórzy apelują "skończmy z tym", bo jeszcze doprowadzimy do tragedii. Materiał programu "Polska i Świat".

Rocznica, która dzieli zamiast łączyć

Na początek rocznica, która zamiast łączyć, dzieli. A dokładniej obecni liderzy "Solidarności", którzy na obchody zaprosili prezydenta Andrzeja Dudę i działaczy PiS, a nie zaprosili premier Ewy Kopacz. W poniedziałek 35. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych, czyli powstania "Solidarności". Minęło tyle lat, a słowo Solidarność nie dla wszystkich znaczy to samo. Materiał programu "Polska i Świat".

Jak trudno rzuca się młotem?

Na mistrzostwach świata w Pekinie Polacy zdobyli trzy medale w rzucie młotem. Rzucali tak imponująco, że niektórzy nie mogli wyjść z podziwu. Ilu trzeba treningów i jak sprawić, by kula poleciała jak najdalej?

Zdrowsze jedzenie w szkolnych sklepikach

Kanapki w szkolnych sklepikach będą, ale bez majonezu i bez salami. To skutek nowelizacji ustawy, która będzie obowiązywać od rozpoczęcia roku szkolnego i która zakazuje sprzedaży śmieciowego jedzenia. Co uczniowie będą mogli zatem kupić?

Zagadka "złotego pociągu"

Słynny zaginiony "złoty pociąg" istnieje na 99 procent - twierdzi generalny konserwator zabytków i jeszcze bardziej podsyca naszą ciekawość. Ma być pancerny i bardzo długi na 100 metrów, a w nim może być wiele kosztowności.

Życie za polityczną burtą

PIS ustaliło listy, a na nich - jak zapowiadano - sporo niespodzianek. Wielką sensacją stało się brak Jacka Kurskiego. Prezes co prawda otworzył dyskusję nad umieszczeniem go na listach, ale żaden polityk PiS-u tego pomysłu nie poparł.

Prezes NIK na celowniku prokuratury

Krzysztof Kwiatkowski jest podejrzewany o ustawianie konkursów w centrali NIK i jej delegaturach. Do winy się nie przyznaje, ale zrzeka się immunitetu, by nie utrudniać śledztwa. Podejrzewany jest też szef klubu parlamentarnego PSL Jan Bury.

MTO w Zakopanem będzie promować miasto

Przez lata można było w niej oglądać liczne wystawy, teraz jest obawa, że może się to skończyć. Miejska Galeria Sztuki przy Krupówkach w Zakopanem ma zostać połączona z biurem promocji miasta.

Kranówka dla maratończyków

Kranówka zamiast mineralnej. I to na poznańskim maratonie. Pomysł na świecie nie nowatorski, ale w Polsce tak. Ma być szybciej, taniej i zdrowo.

Pediatra pilnie poszukiwany

Łódzkie hospicjum dla dzieci od dawna poszukiej pediatraów. Na razie ma dwóch, ale niebawem zostanie tylko jeden. To zdecydowanie za mało by zapewnić opiekę dla ponad pięćdziesięciu małych pacjentów. Problem jest to duży, bo tym razem wcale nie chodzi o pieniądze, a o coraz większy brak lekarzy z taką specjalizacją.

Liroy wchodzi do polityki

Spore zaskoczenie i być może nowa twarz na polskiej scenie politycznej. W marcu zapowiedział, że kończy z muzyką, ale jak się okazuje z życia publicznego nie odchodzi. Liroy, znany polski raper, chce wesprzeć Kukiza i ma być wyborczą jedynką na kieleckiej liście.

Prawo i Sprawiedliwość kończy układanie list

PiS zatwierdza listy. Pracuje nad nimi sam Jarosław Kaczyński. Intensywnie, bo podobno od trzech dni. Ostateczna decyzja zapadnie w czwartek. Już wiadomo, że listy mają być niespodzianką. Nie tylko dla wyborców, ale i dla polityków. Kto jakie zajmie miejsce i czy wystarczy miejsc dla takich nazwisk jak Ziobro czy Kurski?

Slużby podsłuchiwały Donalda Tuska i Jana Kulczyka?

Ciąg dalszy afery podsłuchowej. Tym razem w roli głównej Donald Tusk i nieżyjący już biznesmen Jan Kulczyk. Według "Gazety Wyborczej" ich rozmowę nagrały służby i to w służbowej willi premiera. Miała dotyczyć inwestycji Kulczyka na Ukrainie. Służby od nielegalnych nagrań umywają ręce, a politycy są wstrząśnięci. My pytamy czy trzęsienie ziemi dopiero przed nami?