Polska i Świat

Polska i Świat

W Polsce i Świecie syryjska stolica - miasto podzielone na dzielnice, w których można w miarę normalnie żyć i w których toczy się regularna wojna. Reporterzy telewizji CNN jako jedyni są teraz w Damaszku i to dzięki nim wiemy, że stolica mimo ostatnich dramatycznych doświadczeń, trzyma stronę Baszara el Assada.

Militarnie wszystko jest gotowe. Politycznie ciągle w zawieszeniu. Zachodni przywódcy nie mają wątpliwości, że w Syrii użyto broni chemicznej, ale decyzji o ataku nikt nie podejmuje. To, co miało się wydarzyć na dniach, najprawdopodbniej przeciągnie się do przyszłego tygodnia albo i dłużej, bo w przyszłym tygodniu zaczyna się z kolei szczyt G20. Kluczowy będzie też raport inspektorów ONZ, którzy na miejsu w Syrii szukają śladów użycia zakazanej broni. Kończą swoją misję w sobotę.

Wojsko zdradza szczegóły wczorajszej walki Polaków z talibami. Zamachowcy podjechali dwoma samochodami pełnymi materiałów wybuchowych. Jeden z nich wysadzili przy ogrodzeniu bazy Ghazni i w ten sposób wdarli się do środka. Na sobie mieli tak zwane pasy szahida, czyli kolejne ładunki. Polacy wkroczyli do akcji natychmiast i większość planów udaremnili. Niestety nie obyło się bez ofiar, na szczęście po stronie polskiej są jedynie ranni. Trzej najbardziej  poszkodowani żołnierze polecą do szpitala w Ramstein a stamtąd do Polski.

Zurych miastem, które dba o prostytutki. Specjalnie dla nich na ulicach postawiono budki, w których jest toaleta, prysznic, a nawet kącik socjalny, w którym można sobie zrobić kawę czy herbatę. Jest też oczywiście pomieszczenie, w którym panie świadczą swe usługi i zarabiają pieniądze. Plusów jest sporo - kobiety nie stoją już w ciemnych zaułkach, parkach, czy na parkingach. Mają lepsze warunki pracy i są bezpieczniejsze. Każda budka ma bowiem specjalny przycisk alarmowy.

Papież Franciszek lubi złapać za telefon i osobiście porozmawiać. Niekoniecznie z duchownymi, przywódcami innych państw czy swoimi pracownikami. Dzwoni do tak zwanych zwykłych wiernych. Telefon od papieża odebrał już włoski student, kioskarz w Buenos Aires, a ostatnio kobieta zgwałcona przez policjanta.

Pewnie mało kto chciałby być teraz w skórze Baszara el-Asada. Ma przeciw sobie zbuntowaną połowę kraju i światowe mocarstwa gotowe zaatakować. To poniekąd ironia losu, bo został prezydentem Syrii przez przypadek. Szybko jednak pokazał, że po ojcu ma w genach rządy twardej ręki. Z drugiej strony - w bezpośrednich kontaktach jest podobno ujmująco grzeczny, zadziwia obyciem, wiedzą i erudycją. Dyktator mimo woli? Jaki jest prezydent Syrii?

Palikot znika z ruchu. Nie z partii, a z nazwy partii. Ma być zupełnie nowa. Burza mózgów ruszyła - zarówno wśród członków partii, jak i potencjalnych wyborców. Ci drudzy słyną ze swej złośliwości, więc internet pęka od propozycji. Zbieramy je również i my od państwa na Kontakt 24.

Był obraźliwy transparent, był gniew klubu i lokalnych władz. Była też kara, a teraz jest reakcja. Wiara Lecha - organizacja w teorii zrzeszająca najwierniejszych kibiców drużyny z Poznania - rozwiązała się. Czyżby coś w świecie kiboli drgnęło? Miejmy nadzieję. Tym bardziej, że klub nie ma wątpliwości, że doping na stadionie i tak będzie.

Dziesięciu zabitych talibów, dziesięciu rannych Polaków. To był nerwowy dzień w afgańskiej bazie Ghazni, gdzie stacjonują nasi żołnierze. Najpierw była potężna eksplozja, potem ostra strzelanina. Talibowie chcieli wedrzeć się do bazy. Nasi żołnierze odparli atak. Jeden z nich jest w poważnym stanie. Zginął też jeden amerykański żołnierz.

Interwencja w Syrii z każdym dniem jest coraz bliżej. Sekretarz generalny NATO mówi, że użycie broni chemicznej przez Syrię nie może pozostać bez odpowiedzi. Rosja wycofuje stamtąd swoich obywateli, również reżim - jak donosi syryjska opozycja - ewakuuje najważniejsze budynki i przegrupowuje wojsko. Na miejscu cały czas pracują inspektorzy ONZ, którzy szukają śladów broni chemicznej.

Rosjanie zupełnie inaczej patrzą na Syrię. Baszar el-Asad to nie okrutny dyktator, a szanujący prawo przywódca, syryjscy rebelianci to nie bohaterowie, a terroryści, a zapowiadana międzynarodowa interwencja to zamach na niepodległe państwo i jego naród. Rosja od lat wspiera Syrię - nie tylko dobrym słowem, ale też dostawami broni. Nie kryje, że jeśli dojdzie do ataku, to zareaguje. Jeśli nie zbrojnie, to na pewno dyplomatycznie.

Ocalał jako jedyny, śmiało więc może mówić o cudzie. Julian Kwiatkowski jednak bardziej myśli o kolegach, którzy byli razem z nim, ale nie mieli tyle szczęścia. W "Polsce i Świecie" górnik, który przeżył poniedziałkowy wypadek w kopalni Mysłowice-Wesoła. Czteroosobowa ekipa remontowała wówczas górniczą windę. Byli ponad 300 metrów pod ziemią, kiedy spadł na nich kabel energetyczny ważący kilka ton.

Czas rozliczeń w Platformie już nadszedł albo się zbliża. Wiele zależy od samego Gowina, który usłyszał dziś ultimatum: albo się uspokoi, albo wyleci z partii. Premier chce sprawdzić lojalność niedawnego rywala. Jak mówi: - Nie można być jednocześnie w partii i poza nią.

Coraz mniej delikatnej dyplomacji, coraz więcej twardych słów pada pod adresem syryjskiego reżimu. Barack Obama ma na dniach przedstawić czarno na białym dowody na to, że władze Syrii złamały prawo i użyły broni chemicznej. Amerykański sekretarz stanu już teraz mówi o rzezi w Syrii i o sumieniu świata, które powinno się obudzić. I budzi się. Słychać to i w Paryżu, i w Londynie. Narada światowych przywódców w sprawie Syrii trwa.

Polska uważnie śledzi to, co dzieje się wokół Syrii, ale jakoś specjalnie reagować nie zamierza. Naszych żołnierzy w tym konflikcie nie zobaczymy. Zresztą żadne państwo nie chce się wikłać w kolejny wieloletni konflikt na Bliskim Wschodzie. Ewentualny atak na Syrię ma być krótki, szybki i z dystansu. Gorzej, jeśli się przeciągnie. Wówczas, jak przypomina wielu naszych polityków, jesteśmy sojusznikami Zachodu, a to nas zobowiązuje do większego zaangażowania.

To może być dyplomatyczny skandal. W najlepszym razie skandalik, bo jak wytłumaczyć władzom w Belgii, że skradziony sprzęt komputerowy znalazł się w polskiej ambasadzie w Brukseli? Znalazł się, namierzony za pomocą sygnału GPS. Cała nadzieja w tym, że GPS bywa niedokładny.

Zdjęcia, które zapierają dech. Nie tylko tu nad Wisłą, skąd pochodzi ich autor. To Maciej Winiarczyk, który kocha astronomię i fotografię. Ten osobliwy mix sprawił, że jego zdjęcia zórz polarnych czy drogi mlecznej podbijają internet.

Do osławionych "amerykańskich naukowców" pewnie jeszcze nam daleko, ale jeśli chodzi o wykorzystanie komórek macierzystych Polacy mają sukcesy. Im więcej wiemy o tych komórkach, tym więcej z nich możemy zrobić. I próbujemy. O kolejnych sukcesach, które dają nadzieję chorym.

Amerykańscy policjanci rozbili gang, który hodował psy służące do walk, czyli do zarabiania pieniędzy. Uwolnili ponad trzysta wściekłych i dzikich amstafów. Choć słowo uwolnili, to spore nadużycie. Odebrali je gangsterom, bo jak na razie nie wiadomo czy zwierzęta nadają się jeszcze do przebywania z ludźmi.

Na pewno Kraków, pewnie także Warszawa. Bardzo prawdopodobne są też wizyty w Gnieźnie i Poznaniu. Za trzy lata papież Franciszek przyjedzie do Polski. Przygotowania już trwają, bo wizyta głowy Kościoła katolickiego to sprawa międzynarodowa i wymaga wielu uzgodnień.