Polska i Świat

Polska i Świat

Platforma bez Gowina, czy raczej Gowin bez Platformy? Nie on pierwszy odchodzi z PO, nie on pierwszy w polskiej polityce wybiera własną drogę. Zmiana partyjnych barw zdarza się i na prawicy i na lewicy, i w rządzącej koalicji i opozycji. Taka efektowna zmiana bywa kusząca. Ale nigdy nie jest gwarancją sukcesu.

Mówi "dość" i odchodzi z PO. Jarosław Gowin oddaje partyjną legitymację, rezygnuje z zasiadania w klubie i idzie własną polityczną drogą. Na pytanie, jaką dokładnie, odpowiedź nie pada. Dla rządowej koalicji odejście byłego ministra sprawiedliwości oznacza balansowanie na granicy sejmowej większości.

Światową premierę miał już film o ostatnich dwóch latach życia księżnej Diany. Latach burzliwych i niełatwych, bo to wówczas, jak twierdzą twórcy filmu, księżna przeżywała swą największą, ale niespełnioną miłość do pakistańskiego lekarza. W roli głównej Naomi Watts.

Kościół na Dominikanie prosi tamtejszą prokuraturę, by z księżmi podejrzanymi o pedofilię postępowała zdecydowanie, tak jak każe prawo. O polskim arcybiskupie Józefie Wesołowskim mówi się, że był stałym bywalcem domu publicznego, w którym pracowały dzieci. Prokuraturze udało się też ustalić tożsamość drugiego księdza z Polski również podejrzewanego o pedofilię. Jest z zakonu michalitów w podwarszawskich Markach.

Kryzys się skończył - ogłosił premier. Jednak w przyszłorocznym budżecie tego nie widać. Nadal będziemy zaciskać pasa. Spięcie w jedną całość zasobów i wydatków państwa zajęło rządowi dwa dni obrad. Chwilami podobno ostrych.

Orędzie Obamy we wtorek, dzień wcześniej posiedzenie Kongresu, na którym ma się zacząć debata nad Syrią. Obama chciałby mieć zaplecze i wsparcie dla swych decyzji i trochę wygląda to tak, jakby popędzał kongresmenów. Ci jednak w większości są wciąż niezdecydowani. Wyborcy z kolei dają jasno do zrozumienia, że kolejnej wojny nie chcą.

Mieszkańcy Kłodzka od lat starają się o obwodnicę. Teraz teoretycznie mają poważny argument w ręce - rozpędzony tir przeleciał przez małe rondo i zginął człowiek. Kłopot w tym, że takich argumentów było już wiele. I nic się nie zmienia.

Rząd zapowiedział zmiany w naszych emeryturach i lawina pytań ruszyła. Polacy nie wiedzą, komu powierzyć swoje pieniądze, bo nie wiedzą, co ich czeka. Na emeryturę, która pozwoli na starość pożyć, mało kto liczy.

On jest lwem i będzie walczył do końca - tak o swoim prezydencie Baszarze el-Asadzie mówi najwyższy rangą dyplomata syryjski w Polsce. Jego biuro jest skromne, ale wystrój nie pozostawia żadnych wątpliwości - rządzi tam Baszar. Pełno jest jego portretów, na które pracownicy placówki patrzą z niekłamanym uwielbieniem.

Przywódcy G20 na naradzie w Sankt Petersburgu. I choć w jednym miejscu udało się zebrać przywódców Stanów Zjednoczonych, Rosji, Unii Europejskiej a nawet ONZ, to o najbardziej palącym problemie świata, czyli Syrii, oficjalnie mowy nie będzie. Nie będzie też spotkania w cztery oczy Putin-Obama. Co więcej, na wspólnych obradach obaj politycy będą siedzieć z dala od siebie. Dalej niż zwykle. Co ich tak poróżniło?

Wszyscy żyjący strażnicy z byłego niemieckiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau mają stanąć przed sądem. Niemiecka prokuratura ustaliła, że jest ich czterdziestu, zna ich nazwiska i adresy. Najpierw chce sprawdzić, czy ich zdrowie - bo mówimy tu o ludziach około 90-tki - pozwoli na pociągnięcie ich do odpowiedzialności. Jeśli tak, każdemu postawi zarzut współudziału w zabójstwie.

Mamy mieć wybór - naszą emeryturę możemy powierzyć w części OFE albo w całości ZUS-owi. Rząd po miesiącach zapowiedzi i analiz ogłosił propozycję zmian - dla jednych kompromisową, dla innych oznaczającą śmierć otwartych funduszy emerytalnych. Polacy, najprawdopodobniej od przyszłego roku, będą mieć trzy miesiące na podjęcie decyzji. Jeśli będą chcieli zostać w OFE, muszą to zadeklarować. Jeśli tego nie zrobią, automatycznie przejmie ich ZUS.

Prezes Kaczyński przedstawia swoją wizję państwa, rządu i gospodarki. Mówi o zagrożeniu sfałszowaniem wyborów i biznesie, który jest siedliskiem PRL-owskiej nomenklatury. Wspomina również o Antonim Macierewiczu, który ma być w jego przyszłym ewentualnym rządzie bardzo ważną postacią. Dla wielu te słowa to manifest przyszłego premiera, dla innych najlepsza gwarancja, że Kaczyński szefem rządu nigdy już nie zostanie.

Tysiące syryjskich rodzin ucieka z kraju. Nie ufają reżimowi, nie ufają powstańcom, boją się inwazji z zewnątrz. Ale jeszcze więcej Syryjczyków próbuje - mimo kryzysowej sytuacji - jakoś żyć. W Damaszku są miejsca, w których nie widać zniszczeń i nie czuć nerwowości albo ta nerwowość jest dobrze skrywana. Na przedmieściach jest zupełnie inaczej.

Tyle teorii, czas na konkret. Co ze zmian dotyczących OFE będzie wynikać dla najbardziej zainteresowanych, czyli dzisiejszych 30 czy 40-latków? Muszą wybrać między ZUS-em a OFE, mimo że nawet tęgie głowy nie mają pojęcia, co będzie zarówno w gospodarce, jak i w demografii za kilkadziesiąt lat. Z tych właśnie powodów wśród młodych słychać racjonalne aż do bólu: "Chcesz na coś liczyć? Licz na siebie".

W USA rozgorzała gorąca dyskusja na temat jednego zdjęcia. Widać na nim Baracka Obamę z nogami na historycznym biurku w słynnym gabinecie owalnym. Już sama pozycja prezydenta rozsierdziła wielu Amerykanów. Gdy jednak okazało się, że zdjęcie dokumentowało ważną naradę w sprawie interwencji w Syrii, awantura rozlała się poza granice Stanów Zjednoczonych

Papież Franciszek odwołał ze stanowiska nuncjusza apostolskiego na Dominikanie arcybiskupa Józefa Wesołowskiego, oskarżonego o pedofilię. Informację tę potwierdził rzecznik Watykanu ks. Federico Lombardi.

W środę w okolicach Grójca okaleczony i krwawiący mężczyzna wyszedł na drogę szybkiego ruchu, uciekając prześladowcom. Ci mieli obciąć mu cztery palce i dotkliwie poranić tylko za to, że - jak ustaliła już policja - zażądał wypłaty należnego mu wynagrodzenia za pracę na budowie. Mężczyźnie na szczęście nie grozi utrata życia, a dwaj inni są w tej sprawie zatrzymani i usłyszeli zarzuty.

Pierwsze komunikaty brzmiały niepokojąco - z uszkodzonej elektrowni jądrowej w japońskiej Fukushimie wycieka skażona woda. Jest niebezpieczna dla ludzi i środowiska. Sprawdziliśmy te informacje u fachowców i na szczęście sytuacja nie jest aż tak zła. Wyciek jest, ale pod kontrolą. Również stężenie promieniotwórczych substancji jest w normie.

Katarzyna W. winna i skazana. Ma spędzić w więzieniu 25 lat. Zdaniem sądu udusiła swoją półroczną córeczkę, a potem próbowała upozorować jej porwanie. Tak kończy się kolejny etap w tej smutnej i przygnębiającej historii, którą żyła cała Polska. Przed nami jeszcze jej epilog, czyli apelacja. Ale już teraz warto podkreślić i pogratulować tempa oraz sprawności, z jakimi pracował nad tą sprawą sąd w Katowicach.