Polska i Świat

Polska i Świat

Biorcy, dawcy i lekarze wspólnie udowadniają, że po przeszczepie szpiku można dokonywać rzeczy wielkich. Z Kilimandżaro, najwyższego szczytu Afryki, właśnie wróciła niezwykła wyprawa.

Do ujemnej temperatury po kilku dniach jesteśmy w stanie się przyzwyczaić, ale do trudności związanych z mrozem i zamarzaniem wszystkiego już nie. Najlepiej wiedzą to ci, którzy codziennie rano mierzą się z czynnością niezwykle prostą - odpaleniem samochodu. Każdy radzi sobie jak umie. Techniki i umiejętności warto szlifować, bo temperatura - minus dwadzieścia - jeszcze z nami zostanie. Marek Osiecimski.

Szokujące nagranie z Brazylii - uderzony czołowo samochód dosłownie przejeżdża po przechodzących ulicą pieszych: kobiecie z kilkuletnim chłopcem. Widać dokładnie, jak koła przetaczają się po ciałach, które wpadają pod pojazd. Kiedy wszyscy widzimy, że zanosi się na tragedię - chłopiec natychmiast skacze na równe nogi, a jego babcia podnosi się po chwili - oboje wychodzą z wypadku jedynie z siniakami. Jak to możliwe?

4 maja, dokładnie za sto dni możemy biec dla tych, którzy nie mogą. "Wings for Life" wystartuje na 37 trasach w 35 krajach na 6 kontynentach - w tym również i w Polsce. Cel jest jeden - zbiórka pieniędzy na badania nad przerwanym rdzeniem kręgowym. Fundacja od ośmiu lat pomaga osobom niepełnosprawnym w odzyskaniu zdrowia.

- Sytuacja jest dramatyczna i niesie bardzo poważne zagrożenia - mówi premier Donald Tusk o tym, co dzieje się na zachodniej Ukrainie. Według polskiego premiera stawką może być nawet rozpad państwa ukraińskiego, bo bunt przeciwko władzy rozszerza się na kolejne miasta. Demonstranci  budują kolejne barykady, blokują ruch. Z powodu protestów nie można przejeżdżać przez polsko-ukraińskie przejście graniczne w Korczowej.

W pamięci zostają mocne słowa i jeden przekaz - ten, na którym widać Zbigniewa Religę. Po byłego, nieżyjącego ministra zdrowia sięga Jarosław Kaczyński. Jego postulatami punktuje Bartosza Arłukowicza i źle funkcjonującą służbę zdrowia. Posłów koalicji zabieg PiS-u oburza, a my pytamy o nowy pomysł na sejmową debatę i granice walki politycznej.

Mariusz Trynkiewicz w sądzie 10 lutego, dzień przed końcem jego kary. Możliwe więc, że jednak wyjdzie na wolność, zanim zapadnie wyrok o jego umieszczeniu w zamkniętym ośrodku dla niebezpiecznych przestępców. Ale to nie jedyny problem, bo ustawa, która powołuje ośrodek, jednocześnie nie daje wystarczających funduszy na izolację i policyjny nadzór nad wszystkimi wytypowanymi przez służbę więzienną sprawcami.

-20 już jest, ale w lutym może być -35 stopni Celsjusza. Takie są prognozy synoptyków TVN Meteo na drugą falę silnych mrozów, jaka ma nadejść po obecnej i kilkudniowej odwilży. To już nie żarty. Przy -20 st. C pękają rury i zamarzają torowiska, wielu z nas ma rano problemy z odpaleniem samochodów. W mieszkaniach i domach też zaczyna być zimno, a rachunki za ogrzewanie drastycznie idą w górę.

Sądowe awizo od teraz do odbioru w kiosku lub w warzywniaku. To nie żart. Ta radykalna zmiana w dostarczaniu korespondencji to wynik przetargu ogłoszonego przez Ministerstwo Sprawiedliwości. Zmiany niepokoją zarówno pracowników, ale też i adresatów. Ci zastanawiają się, czy ich korespondencja będzie bezpieczna i nie wpadnie w niepowołane ręce.

Najpierw niegrzeczne imprezy, potem narkotyki, a teraz areszt. Justin Bieber wpadł w ręce policji. Gwiazdora zatrzymano w jego luksusowym lamborghini. Idol nastolatek usłyszał zarzut prowadzenia auta pod wpływem alkoholu i narkotyków. Na przemyślenie swojego zachowania ma czas w areszcie.

Ks. Oko wygłasza w Sejmie wykład o gender i nawołuje, że ta ideologia zagraża cywilizacji. Duchowny znany ze swoich ostrych wypowiedzi i tym razem idzie na całość, przytacza statystki i przestrzega, że wyznawcami tej ideologii są nie tylko niewierzący, ale i maniacy seksualni. Posłowie słuchają i nie dowierzają - jednym słowem maja oko na księdza Oko.

Ludzie walczą i giną, a świat o sytuacji w Kijowie mówi na salonach. Głos zabierają najważniejsi przywódcy. Zewsząd płyną ostrzeżenia przed eskalacją przemocy i wezwania do nie przelewania krwi. Jak wpłynąć na Ukrainę, jednocześnie nie zamykając jej drogi do UE, ile trzeba krwi, by znaleźć rozwiązanie - to pytania, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Światowi politycy apelują o dialog, a rząd premiera Ukrainy Mykoły Azarowa daje ukraińskiej milicji nowe uprawnienia. Do walki z demonstrantami można używać nie tylko gumowych kul i pałek, ale też ręcznych granatów dymnych, granatów gazowych, świetlnych i świetlno-hukowych. Wyposażenie protestujących jest znacznie uboższe. Mimo to nie poddają się i wierzą, że dadzą radę odeprzeć atak milicji.

Na Ukrainie od rana strzały i próba sił. Oficjalnie mówi się o trzech ofiarach śmiertelnych, nieoficjalnie - według lekarzy z Euromajdanu - o pięciu. Walki ukraińskiej milicji i antyrządowych demonstrantów trwają od wielu tygodniu, a od dwóch dni na nowo, po podpisaniu przez prezydenta ustaw wymierzonych w opozycje. Ukraińscy demonstranci nie poddają się i walczą na barykadach. Władza apeluje o pokojowy dialog. Jednym słowem Kijów wrze.

Pierwsze posiedzenie zespołu parlamentarnego "Stop Ideologii Gender" i pierwszy poważny zgrzyt. Poszło o podpisanie deklaracji, by nie popierać ustawy o uzgodnieniu płci oraz związków partnerskich. Podpisanie dokumentu zaproponowała sama przewodnicząca Beata Kempa, przeciwko niej stanęła Anna Grodzka. Uczestnictwo posłanki Twojego Ruchu w zespole wisi na włosku. Jego członkami mogą być tylko osoby zainteresowane zwalczaniem tej ideologii.

Komisja Europejska rezygnuje z forsowania nowych przepisów w sprawie wykorzystania zasobów gazu z łupków. Tym samym zadowala się starymi, już istniejącymi wytycznymi o tym jak jednocześnie wydobywać gaz i nie szkodzić środowisku. Decyzja to korzystna dla Polski, bo jeszcze w listopadzie ubiegłego roku rysował się inny, bardziej niepokojący dla nas scenariusz.

Terapia Trynkiewicza przynosi niewielkie, ale pierwsze efekty. Jednak by mówić o rezultatach trzeba ją kontynuować - tak wynika z opinii biegłych, do której dotarł portal tvn24.pl. Leczenie jest zatem i wskazane i możliwe, ale najpierw trzeba wypełnić odpowiednie procedury, by zamiast na wolność - "szatan z Piotrkowa" trafił do ośrodka w Gostyninie. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem Trynkiewicz będzie pierwszym, którego obejmą nowe przepisy, obowiązujące od dziś.

Sorry, taki mamy klimat - to już z pewnością najsłynniejsze zdanie wygłoszone w tym roku przez polityka, choć akurat Elżbieta Bieńkowska cały czas podkreśla że politykiem nie jest. Gdyby była, może ugryzłaby się w język. Teraz jednak sypią się gromy i drwiny, a za wypowiedź przeprasza sam premier. Są też tacy, którzy doceniają szczerość pani wicepremier. Pytanie tylko, czy w polityce to norma.

Pasażerowie zdenerwowani, a oliwy do ognia dodały słowa Elżbiety Bieńkowskiej "sorry, taki mamy klimat". Zdanie wicepremier odbija się szerokim echem, a co do powiedzenia mają pasażerowie, którzy utknęli w zimnych wagonach, czasem w szczerym polu? PKP mówi dziś o anomalii, choć ta zima nie należy do szczególnie surowych.

Śmiało można ich nazwać dinozaurami polskiego rocka. Po czterdziestu latach na scenie Budka Suflera ma jednak w tym roku zakończyć ma działalność jako zespół. Przez cztery dekady lubelska grupa przeszła ewolucję od ciężkiego, progresywnego brzmienia do popowych i tanecznych przebojów.