Jeden na jeden

Jeden na jeden

- Nie trzeba polityka, ani politologa do oceny nastrojów w obozie władzy, bo nie ma czegoś takiego jak oczekiwania obozu władzy. Jest oczekiwanie Jarosława Kaczyńskiego. My wszyscy jesteśmy więźniami jego dobrych i złych stron - mówił w "Jeden na jeden" Michał Kamiński z Unii Europejskich Demokratów, odnosząc się do kwestii przyszłości Donalda Tuska w europejskich instytucjach.

- Donald Tusk bardzo aktywnie zaczął wypowiadać się wtedy, kiedy trzeba było uderzyć w polski rząd. Był bezstronny wtedy, kiedy Polska była szkalowana - powiedziała w "Jeden na jeden" premier Beata Szydło. Dodała, że rząd zdecyduje o ewentualnym poparciu dla Tuska w jego staraniach o drugą kadencję szefa Rady Europejskiej, jeśli pozna stanowisko europejskich grupy politycznych w tej sprawie.

- Nie ma takiej możliwości, żeby Platforma Obywatelska pozwoliła na krycie czy tuszowanie oszustw PiS-u - powiedział w "Jeden na jeden" Sławomir Neumann. Szef klubu PO zapowiedział, że jeśli w środę marszałek Marek Kuchciński nie wznowi poprzedniego posiedzenia Sejmu, posłowie Platformy będą blokowali mównicę.

- To jest sprawdzian dla dojrzałości partii politycznej, a Platforma Obywatelska jest dojrzała i doświadczona. Ryszard Petru ma mniejsze doświadczenie - tak w "Jeden na jeden" Grzegorz Schetyna mówił o trwającym kryzysie sejmowym. Skomentował także sposoby na jego rozwiązanie proponowane przez inne partie opozycyjne, m.in. Nowoczesną.

- Jeśli ktokolwiek miałby oddawać mandat, to ci, którzy wzniecają w Polsce awanturę. Ja mam prawo, ale także obowiązek pełnić ten mandat do końca kadencji - mówił w "Jeden na jeden" europoseł Kazimierz Michał Ujazdowski. Były minister kultury zrezygnował we wtorek z członkostwa w Prawie i Sprawiedliwości.

- W naszej propozycji jest coś, co wychodzi naprzeciw oczekiwaniom opozycji, ale też niesie szansę godnego rozwiązania sprawy dla PiS. Mówię o przyjęciu uchwały na początku nowego posiedzenia Sejmu. Uznajemy, że tamto posiedzenie się zakończyło, nowe rozpoczynamy od uchwały, w której powtarzamy głosowanie nad budżetem - mówił w "Jeden na jeden" prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Domagamy się od MSZ Rosji wskazania, na jakie dokumenty powoływał się prezydent Władimir Putin, który cytował z pamięci rzekome rozmowy w kokpicie tupolewa - powiedział w "Jeden na jeden" minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Stronie polskiej nie wystarcza ostatnie oświadczenie rosyjskiej ambasady.

- Jeżeli opozycja pogodzi się z faktem, że przegrała to głosowanie i ten kryzys, to oczywiście, że trzeba szukać dróg wyjścia z impasu - mówił w programie "Jeden na jeden" przewodniczący klubu PiS, Ryszard Terlecki.

- Jeśli już to głównym przywódcą puczystów jest Marek Kuchciński, bo on tę sytuację zorganizował, sprowokował i nie umiał jej rozwiązać - mówił wiceprzewodniczący Platformy Obywatelskiej Tomasz Siemoniak w programie "Jeden na jeden" w TVN24. Odniósł się w ten sposób do słów prezesa PiS, który protest opozycji w Sejmie nazywał puczem.