Jeden na jeden

Jeden na jeden

Trzeba na ten temat rozmawiać poważnie, a nie przebierać się, robić happeningi, krzyczeć głupkowate hasła. To nie jest sposób rozmowy na temat życia i śmierci - powiedział w "Jeden na jeden" Witold Waszczykowski. Szef MSZ skomentował w ten sposób Czarny Poniedziałek, czyli ogólnopolskie protesty kobiet w całym kraju przeciwko zaostrzeniu ustawy aborcyjnej.

- Państwo po rządach PiS będzie wymagało naprawy, dlatego konieczna jest m.in. likwidacja IPN i CBA, które służą interesowi jednej partii - mówił w "Jeden na jeden" Tomasz Siemoniak, wiceprzewodniczący PO.

Wprowadziliśmy nową jakość do polityki. U nas ministrowie nie odchodzą w atmosferze skandalu - mówił w "Jeden na jeden" Paweł Szefernaker (PiS). Sekretarz stanu w kancelarii premiera komentował odejście z rządu Beaty Szydło dotychczasowego ministra finansów Pawła Szałamachy.

- Na manifestacje KOD przychodzi coraz mniej ludzi - stwierdził w "Jeden na jeden" Mariusz Błaszczak. - Ich odezwy, które można było przeczytać ostatnio w internecie, nawiązują do konfrontacji. Na tym polega zagrożenie, że może dojść do rozróby - tak szef MSWiA komentował plany zorganizowania marszu KOD 11 listopada. Błaszczak wyraził przy tym wątpliwość, czy prezydent Warszawy zrobi wszystko, by takiej konfrontacji uniknąć.

- Wypuszczenie takiej informacji ma służyć zdyscyplinowaniu prezydenta Andrzeja Dudy. To też świadczy o tym, jak nienormalna jest dzisiaj konstrukcja w Polsce; że funkcjonuje ktoś na kształt naczelnika państwa czy pierwszego sekretarza jak Jarosław Kaczyński - powiedział w "Jeden na jeden" przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. To komentarz do informacji medialnych o tym, że Mateusz Morawiecki miałby kandydować na prezydenta w 2020 roku.

Jestem zaskoczony, że doszło do nominacji Bartłomieja Misiewicza. Człowiek bez wyższego wykształcenia zasiadający w radach nadzorczych spółek zbrojeniowych to jest totalne nieporozumienie - powiedział w "Jeden na jeden" Kazimierz Michał Ujazdowski z PiS.

Problem z nepotyzmem będzie do tego czasu, dopóki będziemy rozmawiać o jego skutkach, a nie przyczynach - mówił w "Jeden na jeden" Paweł Kukiz. Lider ruchu Kukiz'15 komentował zamieszanie wokół Bartłomieja Misiewicza, szefa gabinetu politycznego Antoniego Macierewicza, oraz innych nominacji PiS w spółkach skarbu państwa.

- W każdym mieście jest cała masa takich nominacji i to jest cały system sitwy PiS-owskiej i to pokazuje, że im chodziło tylko o władzę, o pieniądze - mówił w programie "Jeden na jeden" przewodniczący Nowoczesnej, Ryszard Petru, komentując nominacje do spółek skarbu państwa. Zdaniem Nowoczesnej wielu powołanych nie ma kompetencji.

Poproszę Julię Piterę, żeby zachowywała się według standardów, które obowiązują nas wszystkich. Wyrok sądu jest zobowiązujący - powiedział w "Jeden na jeden" komisarz warszawskiej Platformy Obywatelskiej Andrzej Halicki. Odniósł się w ten sposób do wypowiedzi europosłanki PO, która przyznała, że nie wykonała dwóch wyroków sądowych.

- Zmiana traktatu to kwestia do dyskusji. Mówimy otwarcie: nie zawahamy się, jeżeli będzie potrzeba, również zmieniać traktat. Na dzisiaj można próbować dokonać pewnych zmian polepszenia relacji między elementami mechanizmu decyzyjnego bez traktatu - mówił w "Jeden na jeden" Witold Waszczykowski. Minister spraw zagranicznych komentował w ten sposób kryzysową sytuację w UE.

- Zrobimy to szybko, sprawnie. Nie będziemy nikogo grillować - zapewniła w "Jeden na jeden" Małgorzata Wassermann, przewodnicząca sejmowej komisji śledczej ds. Amber Gold. Wśród osób, które jej zdaniem powinny stanąć przed komisją wymieniła m.in. byłego premiera Donalda Tuska, jego syna Michała i byłego ministra finansów Jacka Rostowskiego.

- Nie będzie podwyżek podatków w 2017 roku, ale utrzymamy stawkę VAT - powiedział minister finansów Paweł Szałamacha w programie "Jeden na Jeden" w TVN24. Dodał, że jest zwolennikiem zakazu handlu, ale takie rozwiązanie powinno zostać wprowadzone początkowo tylko w pierwszą niedzielę w miesiącu.

- W naszej kulturze, cywilizacji chrześcijańskiej jesteśmy tak ukształtowani, że nie zakłócamy uroczystości, a ci którzy przyszli z KOD-u mieli, wszystko na to wskazuje, intencje takie żeby zakłócić uroczystość pogrzebu "Inki" i "Zagończyka" - mówił w programie "Jeden na jeden" szef MSWiA Mariusz Błaszczak.