Jeden na jeden

Jeden na jeden

- Antoni Macierewicz psuje najbardziej istotne polskie interesy obronne - mówił o ministrze obrony narodowej w "Jeden na jeden" Michał Kamiński. Poseł Unii Europejskich Demokratów ma wrażenie, że "z jakichś powodów Antoniemu Macierewiczowi wolno robić rzeczy, których nie wolno nikomu w PiSie".

- Gdyby prezydent pełnił normalnie swoją funkcję i byłby rzeczywiście zwierzchnikiem sił zbrojnych, to zadzwoniłby do Antoniego Macierewicza i powiedziałby "Antoni, przyjdź do mnie, musimy porozmawiać". Ale boi się, że taki telefon zostanie głuchym telefonem i pan minister nie przyjdzie - mówił Sławomir Neumann w "Jeden na jeden" w TVN24. - Woli bezpiecznie napisać list, który na końcu skończy się kompromitacją prezydenta - dodał.

- Mamy dzisiaj ekspertyzy mówiące o tym, że Tusk został wybrany w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego - mówił o wyborze szefa Rady Europejskiej minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski. Jak powiedział Waszczykowski, "ta porażka wynikała z zastosowania podwójnych standardów". - Nie było głosowania nad Tuskiem, nie dopuszczono jednego z naszych kandydatów pod pretekstem, że musi być konsensus - powiedział i dodał, że przedstawicieli krajów zapytano jedynie "kto jest przeciw".

- Nie może być tak, że aktem odwagi zwierzchnika obrony narodowej jest wysłanie listu do ministra obrony narodowej, który demoluje polską armię - powiedział w "Jeden na jeden" przewodniczący Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Odniósł się w ten sposób do wymiany korespondencji między prezydentem Andrzejem Dudą i szefem MON Antonim Macierewiczem.

Nie ma wojny między prezydentem i szefem MON. Nie ma żadnej wątpliwości, że Polska będzie silniejsza, jeśli żywa debata na temat polskiej armii w wielu wymiarach będzie toczyła się również we własnym środowisku - powiedział wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki. Odniósł się w ten sposób do listu, który w zeszły czwartek prezydent Andrzej Duda skierował do ministra Antoniego Macierewicza.

Grzegorz Schetyna nie szuka porozumienia - mówił w programie "Jeden na jeden" lider Nowoczesnej Ryszard Petru. Jego zdaniem Platforma Obywatelska, wystawiając swego przewodniczącego jako kandydata na premiera, popełnia "taktyczny i strategiczny błąd", bo pokazuje się jako ugrupowanie, "które nie jednoczy".

Jeśli ktoś cieszy się z wyniku głosowania w Brukseli, to można odnieść wrażenie, że cieszy się z porażki własnego państwa - mówiła Elżbieta Witek, szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło w "Jeden na jeden". - Mówimy o porażce w sensie głosowania - 27 do 1. Ale sukcesem jest, i to jest moje wewnętrzne przekonanie, że zwyciężczynią była pani premier Beata Szydło - dodała.

Są zeznania, które obciążają Michała Tuska. Wskazują, w jak sposób trafił zarówno do pracy na lotnisku jak i do Amber Gold - powiedziała w "Jeden na jeden" szefowa komisji śledczej do sprawy Amber Gold Małgorzata Wassermann. Według niej do jego przesłuchania może dojść przed wakacjami.

- To jest żenujący ruch dla PiS, bo pokazuje, że nie mają kompletnie nikogo u siebie, kto mógłby być kandydatem nawet wirtualnym na jakiekolwiek stanowisko w Europie i muszą sięgać do kadr Platformy - mówił Sławomir Neumann, przewodniczący klubu PO w "Jeden na jeden". Ocenił spekulacje o tym, że polski rząd proponuje kandydaturę eurodeputowanego PO Jacka Saryusz-Wolskiego na stanowisko szefa Rady Europejskiej.

Nie boję się pozwu przeciwko mnie, bo nikt nie jest w stanie uciszyć sumienia tych, którzy ponoszą odpowiedzialność za to, co się stało w Smoleńsku. Mogą w różny sposób krzyczeć, kierować pozwy, mogą przerzucać odpowiedzialność na innych, ale mam nadzieję, że gdzieś to sumienie się w nich tli - powiedział w "Jeden na jeden" wiceminister obrony narodowej Bartosz Kownacki.