Jeden na jeden

Jeden na jeden

- PiS idzie na konfrontację z UE, żeby pokazać, że ma rację i nie będą nam mówić, co mamy robić - powiedział Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, w programie "Jeden na jeden". - Jarosław Kaczyński nie chce wywiesić białej flagi - dodał. Odniósł się w ten sposób do postawionego rządowi przez Komisję Europejską ultimatum, aby do poniedziałku 23 maja wykonał postęp ws. kryzysu wokół TK.

- Dochodziło do takich sytuacji, że osoby pełniące ważne funkcje państwowe pozostawały bezkarne - komentował w "Jeden na jeden" działalność CBA za czasów poprzedniego rządu Mariusz Kamiński. Minister koordynator służb specjalnych podkreślił, że były szef CBA Paweł Wojtunik "będzie się musiał bronić w prokuraturze".

Jeżeli powstanie komisja śledcza ws. Amber Gold, Platforma będzie chciała wezwać na pierwszego świadka Jarosława Gowina - powiedział w "Jeden na jeden" szef klubu PO Sławomir Neumann. O tym, że PiS złoży wniosek o powołanie komisji śledczej ws. Amber Gold, mówiła w środę w Sejmie premier Beata Szydło.

Jeżeli pan Grzegorz Schetyna mówił o milionie, a przyszło kilkadziesiąt tysięcy, to wcale nie dziwię się, że miał taką skwaszoną minę - powiedział w "Jeden na jeden" Stanisław Karczewski. Marszałek Senatu, komentując sobotni marsz Komitetu Obrony Demokracji dodał, że jego zdaniem Schetyna "nie jest liderem opozycji".

- Nie było jednoznacznych sygnałów, które mówiłyby o tym, że nastąpi obniżenie ratingu - mówił w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 wicepremier i minister rozwoju Mateusz Morawiecki. 13 maja agencja Moody's ma ogłosić decyzję ws. ratingu Polski. Dodał jednak, że "każdy ruch agencji ratingowych będzie miał znaczenie". - Nam zależałoby, by tego ruchu nie było, ale nie ma co z tego powodu rozdzierać szat. To nie jest koniec świata - mówił Morawiecki.

Potrzebna jest jak najszybsza zmiana konstytucji. Ustawa zasadnicza z 1997 r. została napisana pod partię polityczną, a nie w interesie obywateli - powiedział w "Jeden na jeden" Paweł Kukiz, lider ruchu Kukiz'15.

My ten program cały czas analizujemy. Jeżeli środki budżetowe w perspektywie pozwoliłyby na to, być może zastanawialibyśmy się w jakim kierunku go poszerzyć - powiedziała o programie Rodzina 500 plus Elżbieta Witek, szefowa gabinetu politycznego premier Beaty Szydło.

Jeśli mamy możliwość utrzymać Polaka na jakiejś funkcji, to będziemy to popierać - mówił Witold Waszczykowski o ewentualnym poparciu dla Donalda Tuska w walce o reelekcję. We "Wstajesz i wiesz" szef MSZ mówił też o wizycie Komisji Weneckiej w Polsce.

Podległość administracyjna nie oznacza, że minister sprawiedliwości może dyktować prokuratorom stanowisko w spornych sprawach - powiedział w "Jeden na jeden" wicepremier Jarosław Gowin, komentując ustalenia dziennikarzy śledczych tvn24.pl. Dowiedzieli się oni, że z projektu decyzji, który powstaje w Prokuraturze Okręgowej Warszawa-Praga wynika, że nie będzie śledztwa ws. niepublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 9 marca.

- Sześciu radnych Platformy Obywatelskiej zostało wypchniętych. My ich przyjęliśmy. Uważam, że to jest działanie stabilizacyjne, a nie wrogi akt - powiedział w "Jeden na jeden" lider Nowoczesnej Ryszard Petru.

- Nie zawsze obowiązki pozwalają mu (prezydentowi - red.) na uczestniczenie we wszystkich tego typu uroczystościach - powiedział Marek Magierowski, dyrektor biura prasowego w Kancelarii Prezydenta RP, w programie "Jeden na jeden" dodając, że nieobecność prezydenta na Zgromadzeniu Ogólnym Sędziów TK nie była bojkotem.

Jeżeli ktoś obraża partnerów w Unii Europejskiej, to znaczy, że chce odwracać i odwraca Polskę od Europy - powiedział w "Jeden na jeden" Grzegorz Schetyna. Lider Platformy Obywatelskiej i były szef MSZ skomentował w ten sposób m.in. zamieszanie wokół planowanej wizyty wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa.