Więzienie za kłamstwo o ludobójstwie Ormian

Francuscy deputowani jednogłośnie uchwalili w piątek w pierwszym czytaniu poprawkę nakładającą kary za zaprzeczanie wszystkim zbrodniom przeciwko ludzkości, w tym ludobójstwu Ormian. Dotąd we Francji karane było tylko negowanie Holokaustu.

Izrael odpowiada na raport "czterech"

Mitem jest twierdzenie, że żydowskie osiedla na okupowanych terytoriach palestyńskich stanowią przeszkodę na drodze do pokoju na Bliskim Wschodzie - powiedział w piątek izraelski premier Benjamin Netanjahu.

Dżihadyści biorą odpowiedzialność. Mówią o ponad 20 zabitych

Dżihadyści oznajmili, że to oni są odpowiedzialni za wzięcie w piątek zakładników - w tym obcokrajowców - w restauracji położonej w dzielnicy dyplomatycznej Dhaki, stolicy Bangladeszu. Twierdzą, że zabili ponad 20 osób. W sobotę rano polskiego czasu służby rozpoczęły szturm i odbijanie uwięzionych.

Putin nie rozumie, czemu Finowie się boją Rosji

Rosja spróbuje rozpocząć dialog z NATO o środkach zaufania i zapobieganiu konfliktom, mimo że NATO rozszerza się w stronę granic Rosji - oznajmił prezydent Rosji Władimir Putin po rozmowach z prezydentem Finlandii Sauli Niinisto. Jednocześnie pogroził Finom - gdyby chcieli wstępować do NATO.

Nowa ofensywa F-35. Pierwszy taki lot przez Atlantyk

Trzy najnowsze amerykańskie myśliwce F-35 przyleciały z USA do Wielkiej Brytanii. Był to pierwszy lot nad Atlantykiem tych maszyn w wersji B, czyli zdolnej do pionowych startów i lądowań. Samoloty posłużą do wizerunkowej ofensywy podczas wielkich pokazów lotniczych w Farnborough.

Setna rocznica rzezi nad Sommą. Ponad 1,5 mln zabitych i rannych

Francja i Wielka Brytania oddają cześć poległym w jednej z najkrwawszych bitew w historii ludzkości. Sto lat temu rozpoczęła się bitwa nad Sommą, najcięższe starcie I wojny światowej na froncie zachodnim. W ciągu pięciu miesięcy zginęło lub zostało rannych 1,6 miliona ludzi. Front przesunął się w tym czasie o 9,7 kilometra.

Czechia. To nowa oficjalna nazwa Czech

"Czechia" stała się oficjalną alternatywną angielską nazwą dla Czech, obok dotychczasowej Czech Republic (Republika Czeska) - poinformowało w piątek tamtejsze MSZ. Starą nazwę krytykowano jako zbyt trudną do opanowania przez obcokrajowców i kłopotliwą dla biznesu.

Koloseum czyste i odnowione. Na razie od zewnątrz

Zakończyła się pierwsza część konserwacji rzymskiego Koloseum, czyli remont zewnętrznych ścian amfiteatru, które oczyszczono i odnowiono. - To piękny dzień dla Rzymu i dla Włoch, nowina dla całego świata - mówił w piątek minister kultury Dario Franceschini.

Naddźwiękowy pocisk trafił kuter. Pomyłka floty

Tajwańska flota przez pomyłkę zaatakowała kuter przy pomocy naddźwiękowego pocisku przeciwokrętowego. W wyniku uderzenia zginął kapitan jednostki, a trzy osoby zostały ranne. Flota tłumaczy, że prawdopodobnie pomylili się operatorzy uzbrojenia na jednej z ich korwet.

"Dowody rosyjskiej agresji w Donbasie można znaleźć na stronie Kremla"

Polityka Kremla jest oparta na cynicznym kłamstwie. Dowody agresji rosyjskiej wobec Ukrainy można znaleźć nawet na stronie administracji Władimira Putina – oświadczył sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksandr Turczynow. W ten sposób odniósł się do słów prezydenta Rosji, który stwierdził, że konflikt w Donbasie ma "charakter wewnętrzny".

Kapłan zasieczony, gdy zbierał kwiaty

52-letni kapłan hinduistyczny Shyamananda Das został zadźgany na śmierć maczetami w swej świątyni w dystrykcie Jhenaidah w południowo-zachodnim Bangladeszu. To kolejna z serii zbrodni o podłożu religijnym, dokonywanych przez islamistów. Do ataków dochodzi mimo prowadzonych przez władze bangijskie akcji policyjnych.

Obywatele "szpiegowani przez nieznane siły". Wielka demonstracja

Tysiące mieszkańców Hongkongu protestowały w piątek przeciwko polityce władz chińskich. Ludzie domagali się uwolnienia kilku lokalnych wydawców i księgarzy zatrzymanych pod koniec 2015 roku. Do demonstracji doszło w 19. rocznicę przyłączenia Hongkongu do ChRL.

UE mniejsza, słabsza, bardziej narodowa. Plan francuskiej prawicy

O przyszłości Unii Europejskiej ze strony Francji będzie najpewniej decydować następca prezydenta Francois Hollande'a - konserwatysta. Nicolasowi Sarkozy'emu i jego rywalom chodzi o mniejszą, słabszą i bardziej narodową Unię - pisze w piątek portal Politico.

Nastolatka zabita we własnym łóżku. Nożownika zastrzelono

13-letnia dziewczyna została zamordowana we własnym domu w gminie Kirjat Arba na Zachodnim Brzegu Jordanu, poinformował rzecznik izraelskich sił zbrojnych. Nożownik, nim został zastrzelony, poważnie zranił także jednego z osiedlowych ochroniarzy.