"Początek złotej ery" w stosunkach brytyjsko-chińskich

Prezydent Chin Xi Jinping i brytyjska królowa i Elżbieta II mówilii we wtorek o "globalnym partnerstwie" między obu krajami. Xi Jinping został uroczyście powitany w pałacu Buckingham. Wizyta określana jest jako początek "złotej ery" w stosunkach dwustronnych. Więcej w "Faktach z zagranicy" o godz. 20 w TVN24 Biznes i Świat.

Kanada zawiesi naloty. Nowy rząd zmienia kurs

Nowy premier Kanady Justin Trudeau poinformował prezydenta USA Baracka Obamę, że lotnictwo kanadyjskie zaprzestanie ataków na cele tak zwanego Państwa Islamskiego w Syrii i Iraku. Nie sprecyzował, kiedy to nastąpi.

Z nożami rzucili się na żołnierzy. Zginęli od kul

Dwóch Palestyńczyków zostało we wtorek wieczorem zabitych przez izraelskich wojskowych w Hebronie na Zachodnim brzegu Jordanu. - Próbowali zaatakować żołnierzy nożem - poinformowała izraelska armia. W innym miejscu Izraelczyk zginął w niejasnych okolicznościach pod kołami ciężarówki Palestyńczyka.

Saudyjski aktywista "skazany" na 10 lat więzienia

Saudyjski aktywista na rzecz praw człowieka profesor Abdel Karim al-Chadar został skazany na dziesięć lat więzienia i dostał zakaz wyjazdu za granicę przez kolejną dekadę - poinformował we wtorek saudyjski prawnik pragnący zachować anonimowość.

Reuters: pierwsi zabici Rosjanie w Syrii. Moskwa: nie ma żadnych strat

Rosyjskie ministerstwo obrony oświadczyło we wtorek, że "nie ma żadnych strat wśród żołnierzy sił zbrojnych Federacji Rosyjskiej w Syrii". To odpowiedź na informacje agencji Reutera, która podała, że w prowincji Latakia w Syrii zginęło co najmniej trzech Rosjan walczących u boku syryjskich sił rządowych.

Dziecięce obozy szkoleniowe IS w centrum Stambułu. 50 osób w areszcie

Turecka policja zatrzymała 50 osób narodowości tadżyckiej i uzbeckiej, które oskarża o związki z Państwem Islamskim. Połowa z nich to dzieci, które miały być indokrynowane przez IS. Aresztowań dokonano po tym, jak w Stambule odkryto tajne obozy szkoleniowe Państwa Islamskiego dla dzieci - podaje turecki dziennik "Daily Hurriyet".

Słoweńska armia na granicy, prezydent w Brukseli

Prezydent Słowenii Borut Pahor poprosił we wtorek Unię Europejską o pomoc w związku z falą imigrantów zdążających przez ten kraj do Europy Zachodniej. - Słowenia formalnie poprosi o dodatkowe siły policyjne do pilnowania granicy chorwacko-słoweńskiej i o pomoc finansową - powiedział Pahor w Brukseli.

Niepokorni talibowie sięgną po władzę? Chcą "pozbyć się emira"

Lider afgańskich talibów mułła Achtar Mohammed Mansur ma na swoim koncie największy sukces od 14 lat, jakim było zdobycie Kunduzu, ale mimo to opozycyjna wobec niego frakcja nie poprze go. Niepokorni bojownicy zamierzają spotkać się i wybrać innego przywódcę - dowiedział się Reuters.

"Le Soir": król Belgii pił u prezydenta Dudy wino za 12 euro. "Przyjemne w przystępnej cenie"

"Czy wino musi być drogie, żeby było dobre?" - zastanawia się belgijski dziennik "Le Soir". "Prawdopodobnie nie, ale co myśleć o serwowaniu wina za 12 euro parze królewskiej?" - zadaje kolejne pytanie. Tyle miała kosztować butelka wina, jakim prezydent Andrzej Duda poczęstował króla i królową Belgów podczas ich wizyty w Warszawie. Zdania belgijskich ekspertów co do tego wyboru są podzielone.

ONZ: ponad pół miliona ludzi przybyło do Grecji w tym roku

Ponad pół miliona migrantów i uchodźców przybyło w tym roku do Grecji. Ich liczba rośnie: tylko w poniedziałek przybyło ponad 8 tys. kolejnych. Uciekinierzy starają się dotrzeć do Europy przed zimą - podało we wtorek Biuro Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców (UNHCR).

Rosyjskie okręty desantowe wpływają na Morze Śródziemne

Duży okręt desantowy Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej "Jamał" we wtorek przeszedł przez tureckie cieśniny Bosfor i Dardanele, kierując się na Morze Śródziemne - poinformowały media w Rosji, powołując się na media społecznościowe Turcji. To kolejny rosyjski okręt desantowy, który pokonał tę drogę w ostatnim czasie. Jego śladami płyną kolejne.

Rosja: rozbudowa bazy w Estonii to jawna prowokacja

Rosyjskie ministerstwo spraw zagranicznych uznało we wtorek za "jawną prowokację" planowaną rozbudowę estońskiej bazy lotniczej Ämari. Kreml powiązał te plany ze "spekulacjami" dotyczącymi "wysłania sił wojskowych na 'wschodnią flankę' NATO".

"Putin i Obama mogli zapobiec rozlewowi krwi w Donbasie"

- O wszystkim decydują Władimir Putin i Barack Obama. Prezydent USA pozostaje za kulisami konfliktu w Donbasie, dlatego jego uregulowanie jest bardzo powolne – powiedział w rozmowie z ukraińskim portalem apostrophe.com.ua Lew Ponomariow. Znany rosyjski polityk i obrońca praw człowieka apelował do Putina i Obamy, by pośredniczyli w rozwiązaniu konfliktu w Donbasie i zapobiegli przelewowi krwi.

Łukaszenka: potrzebne zmiany, ludzie są niezadowoleni z cen

W społeczeństwie białoruskim nagromadziła się masa krytyczna oczekiwań, które należy zaspokoić - oświadczył we wtorek prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka. Na posiedzeniu z udziałem rządu zwrócił uwagę przede wszystkim na kwestie gospodarcze, jak bezrobocie, wydajność pracy i sposób kształtowania cen, z którego ludzie są "bardzo niezadowoleni i mają rację".

Rosja ignoruje wnioski o ekstradycję Janukowycza

Rosja w żaden sposób nie reaguje na wnioski o wydanie władzom Ukrainy zbiegłego w 2014 r. z kraju byłego prezydenta Wiktora Janukowycza – oświadczył we wtorek przedstawiciel Prokuratury Generalnej w Kijowie Serhij Horbatiuk.

"Aneksja Krymu nieodwracalna, idea ponownego oddania absurdalna"

"Wzrosła liczba Rosjan, którzy uważają, że idea oddania Krymu pod kontrolę władz w Kijowie jest czymś absurdalnym" - poinformował rosyjski dziennik "Izwiestija". Przytacza sondaż Centrum Jurija Lewady, w którym 83 proc. ankietowanych uznało, że "przyłączenie półwyspu jest nieodwracalne".

USA i azjatyckie mocarstwa pokazały morską siłę. Reakcja na działania Chin

Na zakończenie wspólnych manewrów marynarek USA, Japonii i Indii odbył się u wybrzeży Japonii otwarty pokaz kilkudziesięciu okrętów. Potężne zgrupowanie na czele z m.in. amerykańskim lotniskowcem i japońskim śmigłowcowcem miało być demonstracją siły w obliczu chińskich roszczeń terytorialnych na Morzu Południowochińskim i rosnącej obecności wojskowej Chin na tym akwenie.