Incydent nieopodal Kremla. Dziennikarka oblana fekaliami

Do zdarzenia doszło nieopodal Kremla
Do zdarzenia doszło nieopodal Kremla
Google Earth
Do ataku na Julię Łatyninę doszło nieopodal KremlaGoogle Earth

Dziennikarka "Nowej Gaziety" Julia Łatynina, stała się w sobotę w Moskwie, kilkaset metrów od Kremla, celem napaści - została oblana fekaliami; napastnik uciekł wraz ze wspólnikiem na motocyklu. Do zdarzenia doszło przed siedzibą radia Echo Moskwy.

Dziennikarka niezależnej "Nowej Gaziety", która w Echu Moskwy prowadzi program "Kod dostępu", oświadczyła, że napastnicy musieli ją śledzić przez dłuższy czas i doskonale wiedzieli, że parkuje swój samochód o kilka kilometrów od siedziby radia.

Łatynina w rozmowie z dziennikarzami nie wymieniła nazwiska człowieka, który jej zdaniem stoi za tą napaścią. Powiedziała jedynie, że incydent mógł mieć związek z niedawnymi materiałami, które publikowała na łamach "Nowej Gaziety".

Seria napadów

W programie "Kod dostępu" opowiedziała również, że to, co się wydarzyło, może mieć związek z innymi napadami, których - jak mówi - było już 14 lub 15. Wyjaśniła, że chodzi o ataki na osoby o opozycyjnych poglądach, aktywne w kręgach społecznych, jednak nie na tyle znane, aby ich przypadkami zainteresowała się szeroka publiczność. Wszyscy ci ludzie - jak zauważyła - znajdują się na "czarnej liście", umieszczonej na stronach internetowych "Kto jest kto?" i "Wikibloger". Widnieje na niej ponad 800 nazwisk osób krytycznych wobec Kremla.

"Prokremlowskie trolle"

Według sekcji rosyjskiej BBC, za stworzeniem kartoteki opozycjonistów - potencjalnych ofiar szczucia, przemocy i podpaleń - mogą stać ludzie bliscy ekipie biznesmena Jewgienija Prigożina.

W artykule o tym miliarderze, który ukazał się w "Nowej Gaziecie", mowa jest o tym, że Prigożin, należący do bliskiego kręgu prezydenta Władimira Putina, finansuje "prokremlowskie trolle", jak w Moskwie nazywają współpracowników struktury, która propaguje na stronach internetowych "państwowy" punkt widzenia.

Autor: PMB//gak / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: wiki (CC BY-SA 3.0)