Haker skazany. Wykradał dla IS dane o Amerykanach

21-letni haker z Kosowa, Ardit Ferizi, został w piątek skazany przez amerykański sąd na 20 lat pozbawienia wolności za kradzież danych ponad tysiąca przedstawicieli amerykańskich władz i wojska w celu przekazania ich tzw. Państwu Islamskiemu.

"Die Welt": Polska na nowo pokochała Merkel

Przez swoją otwartą politykę wobec migrantów Angela Merkel stała się w Polsce postacią nielubianą, jednak w ostatnim czasie nastawienie do niemieckiej kanclerz nagle się zmieniło - pisze w piątek "Die Welt". "Nowa miłość" Polaków do Merkel ma wynikać z obaw, które rodzą ostatnie sukcesy partii proputinowskich.

"Katownie" w Donbasie. W nich mają przetrzymywać żołnierzy

Od początku konfliktu z separatystami na wschodzie Ukrainy udało się uwolnić ponad 3 tys. przetrzymywanych tam jeńców i zakładników. W rękach bojowników Donbasu i Rosji wciąż pozostaje 111 osób – oświadczył szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak.

Niemiecka prawica z rekordowym poparciem

Poparcie dla prawicowej, antyislamskiej Alternatywy dla Niemiec wzrosło do rekordowego poziomu 16 proc. - wynika z sondażu opublikowanego w piątek przez pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej ARD. Partie koalicji rządowej CDU i SPD tracą poparcie.

"Od kilku dni nie słychać strzałów"

W trzech strefach pilotażowych w Donbasie, z których mają być wycofane oddziały i sprzęt wojskowy, od kilku dni panuje cisza. Poinformował o tym w piątek rzecznik ukraińsko-rosyjskiego Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji Wadym Bakaj.

Arcywrogowie ćwiczą z rosyjską armią

Rosyjscy żołnierze przybyli do Pakistanu, aby wziąć udział w pierwszych wspólnych ćwiczeniach pod kryptonimem "Przyjaźń-2016" - poinformował resort obrony Rosji. Jednocześnie od czwartku Rosjanie biorą udział we wspólnych ćwiczeniach z największym wrogiem Pakistanu - Indiami.

Zaginiona 14-latka z Niemiec odnalazła się w Polsce

Zaginiona na początku tygodnia 14-letnia dziewczyna z Boitze w Dolnej Saksonii odnalazła się cała i zdrowa u swojej babci w Polsce - poinformowała w piątek niemiecka policja w Lueneburgu. Polska nastolatka czeka na rodziców, którzy mają ją wkrótce odebrać.

"Panika i rebelia w sercu kalifatu". Dżihadyści szykują desperacką obronę

Struktury tzw. Państwa Islamskiego (IS) w Mosulu przestają działać, bojownicy są zdezorientowani, mnożą się naloty, aresztowania i egzekucje, mające być aktem desperacji dżihadystów - tak twierdzą świadkowie cytowani przez gazetę "Washington Post". Na miasto, uznawane za ostatni wielki bastion IS w Iraku, w październiku ma ruszyć ofensywa wojsk irackich.

Lata gehenny i kontrakt wart miliardy dolarów. Indie kupują od Francuzów myśliwce

Po wielu latach negocjacji, nagłych zwrotów akcji i oskarżeń o korupcję, Indie finalnie zdecydowały się kupić francuskie myśliwce Rafale. Stosowną umowę podpisali w piatek ministrowie obrony Francji i Indii, Jean-Yves Le Drian i Manohar Parrikar. To największe zamówienie w historii francuskiego koncernu Dassault. Za 36 myśliwców, dodatkowy sprzęt i szkolenia Indie zapłacą osiem miliardów euro.

"Damy mu rodzinę i będzie naszym bratem". Sześciolatek napisał do Obamy

Sześciolatek z Nowego Jorku skradł serce prezydenta Baracka Obamy. W liście wysłanym do Białego Domu zaoferował, że przyjmie do swojego domu małego Syryjczyka, Omrana Daqneesha. Jego zdjęcie po bombardowaniu Aleppo kilka tygodniu temu obiegło świat. Widać na nim dopiero co wyciągniętego spod gruzów, pokrytego kurzem i zakrwawionego pięciolatka, który posadzony w karetce pogotowia nie płacze.

Dyplomacja chce współpracy, wojsko wie swoje. "To nie byłoby rozsądne"

Najwyższy rangą amerykański wojskowy stwierdził, że jest niechętny bliskiej współpracy z Rosjanami w Syrii. Zdaniem Szefa Kolegium Połączonych Sztabów gen. Josepha Dunforda, koordynowanie z nimi nalotów i dzielenie się informacjami wywiadu "byłoby kiepskim pomysłem". Skrytykował w ten sposób pomysły amerykańskiej dyplomacji, która chciała do tego nakłonić wojsko.

Niemcy wskazują największe zagrożenia dla ich jedności

Jeśli wyniki wyborów do Bundestagu w przyszłym roku byłyby takie, jak wyniki ostatnich wyborów lokalnych to Niemcy czekać może polityczne trzęsienie ziemi. Bo do tej pory w Meklemburgii i Berlinie wygrywała nie CDU, a SPD i skrajnie prawicowa AfD. Skrajna prawica ma szczególnie wielu sympatyków nie na zachodzie, a na wschodzie Niemiec. Niemiecki rząd przyjął właśnie raport o stanie jedności kraju 26 lat po zjednoczeniu. Okazuje się, że nie jest on aż tak zjednoczony. Zupełnie inny jest np. stosunek do uchodźców i imigrantów na wschodzie i zachodzie kraju. Sprawa jest tak poważna, ze nie tylko turyści, ale i inwestorzy zaczynają omijać wschodnie landy, a to już spory problem. Dlaczego te różnice są wciąż tak duże i do czego mogą doprowadzić?

USA daje zielone światło dla dostarczenia broni na Ukrainę

Izba Reprezentantów USA uchwaliła w środę ustawę upoważniającą rząd do dostarczania Ukrainie broni i sprzętu wojskowego. Ustawa ma też zapewnić ciągłość obowiązywania sankcji wobec Rosji niezależnie od wyników wyborów prezydenckich w USA.

Wiadomo kiedy ruszy Brexit

Na początku 2017 roku Wielka Brytania rozpocznie formalną procedurę wychodzenia z Unii Europejskiej i być może nie będzie potrzebowała aż dwóch lat na wynegocjowanie porozumienia - zapowiedział w czwartek szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson.

Bez szans na powrót do rozejmu w Syrii

Żadnego rezultatu nie przyniosło czwartkowe spotkanie w Nowym Jorku Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii, z udziałem Rosji i USA, w sprawie przywrócenia rozejmu w Syrii.