Niepokój na półwyspie. Azja obawia się Korei Północnej

Przywódcy państw wspólnoty ASEAN (Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej) wyrazili poważne zaniepokojenie północnokoreańskimi zbrojeniami - testami rakiet oraz programem atomowym. Wezwano Pjongjang do zastosowania się do odpowiednich rezolucji ONZ - wynika z oświadczenia wydanego w Manili.

Merkel spotka się z Putinem w Soczi

Kanclerz Niemiec Angela Merkel spotka się w najbliższy wtorek w Soczi z prezydentem Rosji Władimirem Putinem - poinformował rzecznik rządu Steffen Seibert. Niemiecki biznes liczy na ożywienie dialogu z Rosją i stopniowe znoszenie sankcji.

Prezydent Egiptu będzie mógł mianować najważniejszych sędziów

Prezydent Egiptu Abd el-Fatah es-Sisi zatwierdził zmiany w prawie, które umożliwiają mu mianowanie sędziów w najważniejszych sądach. Sędziowie krytykują ten krok, twierdząc, że naruszy on niezależność wymiaru sprawiedliwości - podaje w piątek agencja Reutera.

Trump chce, aby Seul zapłacił za system THAAD

Prezydent USA Donald Trump w rozmowie z agencją Reutera oświadczył, że zażądał od Korei Południowej miliarda dolarów za korzystanie z amerykańskiego systemu obrony rakietowej THAAD. Ma on chronić kraj przed zagrożeniem ze strony Korei Północnej.

"Nie szukaj tu sprawiedliwości, fałszem jest przesiąknięty cały kraj"

Aresztowania, pobicia, wyroki i wygnanie z kraju – to codzienność podziemnych artystów na Białorusi. Aktorzy Białoruskiego Wolnego Teatru grają w ukryciu spektakle o życiu w ostatniej dyktaturze Europy. Za swoją niezależność i omijanie państwowej cenzury płacą jednak wysoką cenę. Wpisani na czarną listę artystów zakazanych w swoim własnym kraju oficjalnie nie istnieją. Towarzyszyliśmy im z kamerą w ich codziennej pracy i wtedy, gdy na Białorusi doszło do największych od lat antyrządowych protestów. Oni te protesty zakończyli w szpitalu i w więzieniu. Reportaż "Białoruska sztuka przetrwania" Katarzyny Górniak już w sobotę w "Superwizjerze" o godz. 20 w TVN24.

Erdogan: nie pozwolimy UE kwestionować wyników referendum

Turcja nie może pozwalać niektórym państwom i instytucjom, a zwłaszcza Unii Europejskiej, na kwestionowanie wyników tureckiego referendum - oświadczył prezydent Recep Tayyip Erdogan. W głosowaniu Turcy zdecydowali o wzmocnieniu władzy głowy państwa. Misja OBWE i Rady Europy uznała, że procedury zastosowane podczas plebiscytu nie spełniały międzynarodowych standardów.

"Naruszone zasady przyjaźni z Polską"

- Rozumiem, że kampania wyborcza ma swoją retorykę, ale muszą być granice głoszenia opinii. Ta wypowiedź narusza standardy europejskie i zasady przyjaźni z Polską - mówił o słowach Emmanuela Macrona na temat Polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

Zmarła kobieta ranna w zamachu w Sztokholmie

Liczba ofiar śmiertelnych zamachu, dokonanego 7 kwietnia w Sztokholmie z użyciem ciężarówki, wzrosła do pięciu. Szwedzka policja poinformowała w piątek, że zmarła jedna z rannych, 60-letnia kobieta.

Skolonizować Księżyc. Chiny proponują Europie współpracę

Podbój kosmosu to wyjątkowo kosztowne przedsięwzięcie. Dlatego Chiny zaproponowały Europejskiej Agencji Kosmicznej współpracę przy budowie stałej bazy na Księżycu, która miałaby powstać w 2036 roku. Baza ma zostać stworzona przy pomocy drukarki 3D z lokalnych, księżycowych materiałów, a jej powstanie może umożliwić eksploatację księżycowych surowców, a także ułatwić dalszą eksplorację przestrzeni kosmicznej. Materiał magazynu "Fakty z zagranicy" w TVN24 BiS.

Rekordowe odszkodowanie dla byłego kanclerza

Sąd w Kolonii przyznał byłemu kanclerzowi Helmutowi Kohlowi rekordowe odszkodowanie w wysokości jednego miliona euro od dziennikarzy, którzy wykorzystali w swojej książce nieautoryzowane wypowiedzi polityka. Wyrok nie jest prawomocny. Adwokaci dziennikarzy zapowiadają, że złożą apelację.