Raport o wolności prasy. Polska spadła

Najlepiej z wolnością prasy jest w Norwegii, najgorzej w Korei Północnej - wynika z raportu opublikowanego przez organizację Reporterzy Bez Granic (RSF). Dostało się Polsce i Węgrom. "Żyjemy w czasach postprawdy, propagandy, tłumienia wolności - zwłaszcza w demokracjach" - podsumowuje organizacja.

Prodemokratyczni aktywiści aresztowani

Dwoje prodemokratycznych działaczy z Hongkongu - Sixtus Leung o raz Yau Wai-ching - którym odebrano mandaty parlamentarzystów, zostało aresztowanych. Powodem było ich wtargnięcie na obrady parlamentu w listopadzie ubiegłego roku.

Premier Miedwiediew traci zaufanie

45 proc. Rosjan chciałoby, aby premier Dmitrij Miedwiediew podał się do dymisji - pisze rosyjski portal RBK, powołując się na sondaż przeprowadzony przez Centrum Analityczne Jurija Lewady, niezależną rosyjską pracownię badania opinii publicznej.

Chiński krok na drodze ku potędze. Typ 001A zwodowany

Chiny zwodowały pierwszy prawdziwie swój lotniskowiec. Nowy okręt nie nosi jeszcze oficjalnie nazwy, ale już jest symbolem mocarstwowych ambicji Pekinu. To kolejny, bardzo ważny krok na drodze ku budowie prawdziwej chińskiej potęgi morskiej. Droga do niej jest jeszcze bardzo długa, ale Chińczycy konsekwentnie nią podążają.

Poziom relacji niemiecko-izraelskich "sięgnął dna"

Szef niemieckiej dyplomacji Sigmar Gabriel spotkał się we wtorek w Izraelu z organizacjami pozarządowymi, co poskutkowało odwołaniem jego rozmowy z premierem Izraela. "Niemiecki rząd zbyt długo przyglądał się biernie procesowi przekształcania się Izraela w nietolerancyjne i autorytarne państwo. Teraz doszło do konfrontacji, był po temu najwyższy czas" - pisze Peter Muench w "Sueddeutsche Zeitung".

Zaginęła dekadę temu, nadal jej szukają. Nie wiedzą, czy żyje

Trzyletnia Madeleine McCann zaginęła z portugalskiego kurortu niemal dekadę temu, ale nadal nie wiadomo, co się z nią stało, ani nawet czy żyje. Poszukiwania dziewczynki kosztowały brytyjskich podatników już ponad 11 milionów funtów. Policja oświadczyła, że być może nigdy nie uda się rozwiązać tej zagadki.

"Jesteśmy świadkami narodzin prezydenta Stanów Zjednoczonych"

Ivanka Trump zadebiutowała we wtorek na światowej scenie politycznej. Córka prezydenta USA broniła podczas zorganizowanego w Berlinie szczytu kobiet, polityki Donalda Trumpa - To bardzo ciekawy debiut. Moim zdaniem jesteśmy świadkami narodzin prezydenta Stanów Zjednoczonych - mówił w TVN24 BiS profesor Zbigniew Lewicki.

Manila chce rozmawiać o spornych wyspach

Minister spraw zagranicznych Filipin Enrique Manalo zapowiedział, że jego kraj zamierza podjąć temat spornego Morza Południowochińskiego podczas rozpoczynającego się w środę w Manili szczytu ASEAN. Zastrzegł, że nie chodzi o pogorszenie stosunków z Chinami.

Amerykanie nie wykluczają zmian w afgańskiej strategii

Minister obrony USA James Mattis zamierza wkrótce przedstawić prezydentowi Donaldowi Trumpowi nową strategię walki z talibami w prowadzonej od 2001 roku wojnie w Afganistanie – poinformowały we wtorek amerykańskie media, powołując się na źródła w Pentagonie.

"Jej mąż uderzył rekina pięścią. Wtedy ją puścił"

Pływająca w oceanie kobieta została pogryziona przez rekina. Do ataku doszło u wybrzeży brytyjskiej Wyspy Wniebowstąpienia na południowym Oceanie Atlantyckim - donosi dziennik "Telegraph". Kobieta najprawdopodobniej zostanie przewieziona do Wielkiej Brytanii na leczenie.

Chamenei nawołuje do mniejszego otwarcia na Zachód

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał kandydatów w wyborach prezydenckich, by stawiali na gospodarczą samowystarczalność kraju. Zdystansował się tym samym od polityki otwarcia na Zachód i zachęcania do inwestycji zagranicznych w Iranie.

"Naloty nie zostały zaakceptowane przez koalicję"

Departament Stanu USA wyraził głębokie zaniepokojenie tureckimi nalotami w północnym Iraku i w północnej Syrii. Ataki te - jak zaznaczono - nie zostały zatwierdzone przez koalicję do walki z tak zwanym Państwem Islamskim. Zginęli w nich peszmergowie, kurdyjscy bojownicy.

Członek szwadronu śmierci oskarża prezydenta

Do Międzynarodowego Trybunału Karnego wpłynęła skarga na prezydenta Filipin Rodrigo Duterte za rzekomo nadzorowane przez niego masowe mordy w kraju. Skargę złożył obrońca jednego z zabójców działających przed laty na zlecenie obecnego prezydenta.

Macron: jeszcze nie wygrałem, będę walczyć

Emmanuel Macron, który w niedzielę zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji, zdobywając lekką przewagę nad Marine Le Pen, powiedział we wtorek, że wynik wyborów nie jest przesądzony, a on sam będzie nadal walczył, by w drugiej turze pokonać rywalkę.

Jemeńczykom grozi klęska głodu. ONZ apeluje o pomoc

Organizacja Narodów Zjednoczonych zebrała 1,1 miliarda dolarów, aby zapobiec klęsce głodu w Jemenie. Jak poinformował sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, jest to zaledwie połowa środków, które należy przeznaczyć na pomoc humanitarną w Jemenie.

Kolacja z Putinem na koszt Rosjan. Kolejne problemy byłego doradcy Trumpa

Michael Flynn, zdymisjonowany doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA Donalda Trumpa, prawdopodobnie naruszył prawo, kiedy wyjechał w 2015 roku do Rosji na koszt Kremla i nie uzyskał na to specjalnego zezwolenia od amerykańskich władz - oświadczyła we wtorek komisja nadzoru Izby Reprezentantów. Komisja bada, czy Flynn w pełni ujawnił swoje przelewy od rządów Rosji, Turcji i innych.

Rozmawiają o irańskim atomie, w tle sprawa uwięzionych obywateli USA

Wspólna Komisja złożona ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkała się, by rozmawiać o realizacji porozumienia nuklearnego zawartego z Iranem w 2015 roku. Wtorkowe spotkanie w Wiedniu ma być również okazją do podjęcia negocjacji w sprawie uwolnienia przez Iran dwóch mężczyzn oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.