Manila chce rozmawiać o spornych wyspach

Minister spraw zagranicznych Filipin Enrique Manalo zapowiedział, że jego kraj zamierza podjąć temat spornego Morza Południowochińskiego podczas rozpoczynającego się w środę w Manili szczytu ASEAN. Zastrzegł, że nie chodzi o pogorszenie stosunków z Chinami.

Amerykanie nie wykluczają zmian w afgańskiej strategii

Minister obrony USA James Mattis zamierza wkrótce przedstawić prezydentowi Donaldowi Trumpowi nową strategię walki z talibami w prowadzonej od 2001 roku wojnie w Afganistanie – poinformowały we wtorek amerykańskie media, powołując się na źródła w Pentagonie.

"Jej mąż uderzył rekina pięścią. Wtedy ją puścił"

Pływająca w oceanie kobieta została pogryziona przez rekina. Do ataku doszło u wybrzeży brytyjskiej Wyspy Wniebowstąpienia na południowym Oceanie Atlantyckim - donosi dziennik "Telegraph". Kobieta najprawdopodobniej zostanie przewieziona do Wielkiej Brytanii na leczenie.

Chamenei nawołuje do mniejszego otwarcia na Zachód

Najwyższy przywódca Iranu ajatollah Ali Chamenei wezwał kandydatów w wyborach prezydenckich, by stawiali na gospodarczą samowystarczalność kraju. Zdystansował się tym samym od polityki otwarcia na Zachód i zachęcania do inwestycji zagranicznych w Iranie.

"Naloty nie zostały zaakceptowane przez koalicję"

Departament Stanu USA wyraził głębokie zaniepokojenie tureckimi nalotami w północnym Iraku i w północnej Syrii. Ataki te - jak zaznaczono - nie zostały zatwierdzone przez koalicję do walki z tak zwanym Państwem Islamskim. Zginęli w nich peszmergowie, kurdyjscy bojownicy.

Członek szwadronu śmierci oskarża prezydenta

Do Międzynarodowego Trybunału Karnego wpłynęła skarga na prezydenta Filipin Rodrigo Duterte za rzekomo nadzorowane przez niego masowe mordy w kraju. Skargę złożył obrońca jednego z zabójców działających przed laty na zlecenie obecnego prezydenta.

Macron: jeszcze nie wygrałem, będę walczyć

Emmanuel Macron, który w niedzielę zwyciężył w pierwszej turze wyborów prezydenckich we Francji, zdobywając lekką przewagę nad Marine Le Pen, powiedział we wtorek, że wynik wyborów nie jest przesądzony, a on sam będzie nadal walczył, by w drugiej turze pokonać rywalkę.

Jemeńczykom grozi klęska głodu. ONZ apeluje o pomoc

Organizacja Narodów Zjednoczonych zebrała 1,1 miliarda dolarów, aby zapobiec klęsce głodu w Jemenie. Jak poinformował sekretarz Generalny ONZ Antonio Guterres, jest to zaledwie połowa środków, które należy przeznaczyć na pomoc humanitarną w Jemenie.

Kolacja z Putinem na koszt Rosjan. Kolejne problemy byłego doradcy Trumpa

Michael Flynn, zdymisjonowany doradca do spraw bezpieczeństwa prezydenta USA Donalda Trumpa, prawdopodobnie naruszył prawo, kiedy wyjechał w 2015 roku do Rosji na koszt Kremla i nie uzyskał na to specjalnego zezwolenia od amerykańskich władz - oświadczyła we wtorek komisja nadzoru Izby Reprezentantów. Komisja bada, czy Flynn w pełni ujawnił swoje przelewy od rządów Rosji, Turcji i innych.

Rozmawiają o irańskim atomie, w tle sprawa uwięzionych obywateli USA

Wspólna Komisja złożona ze stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ spotkała się, by rozmawiać o realizacji porozumienia nuklearnego zawartego z Iranem w 2015 roku. Wtorkowe spotkanie w Wiedniu ma być również okazją do podjęcia negocjacji w sprawie uwolnienia przez Iran dwóch mężczyzn oskarżonych o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych.

"Posłowie PiS ramię w ramię z Erdoganem". Przeciwni monitoringowi Turcji

Zgromadzenie Parlamentarne Rady Europy opowiedziało się we wtorek za przywróceniem procedury monitoringu Turcji w związku z działaniami Ankary po nieudanej próbie puczu z lipca ubiegłego roku. Przeciwko była część polskiej delegacji - sześcioro posłów PiS. - Politycy PiS przynoszą wstyd polskiemu parlamentowi - ocenił Sławomir Nitras z PO. - Turcja jest w specyficznej sytuacji - tłumaczył Arkadiusz Mularczyk z PiS.

Tankowanie nad chmurami. Tak "piją" tajfuny i tornada

Zdolność do tankowania w powietrzu to jedno z najważniejszych rozwiązań w nowoczesnych samolotach bojowych. Możliwość pobrania paliwa podczas lotu znacząco zwiększa ich możliwości bojowe. Takie operacje ćwiczyli niedawno piloci państw NATO. Pokazujemy zdjęcia z powietrza.

Arabia Saudyjska będzie w ONZ zajmować się prawami kobiet

Arabia Saudyjska została wybrana do komisji Organizacji Narodów Zjednoczonych walczącej o prawa kobiet. Królestwo wchodzi teraz w skład ciała złożonego z 45 państw, które "promuje prawa kobiet, dokumentuje realia życia kobiet na świecie oraz wyznacza światowe standardy w równości płci".

Najdłuższa wojna Amerykanów. Co zrobią z Afganistanem?

Samobójczy szturm, przypuszczony przez talibów na jedną z najważniejszych baz wojennych afgańskiej armii, przyćmił eksplozję amerykańskiej "matki wszystkich bomb", zrzuconej tydzień wcześniej na górskie kryjówki dżihadystów. Analiza znawcy regionu Wojciecha Jagielskiego.

Stolica dżihadystów widziana z kosmosu. Unikalne zdjęcia

Wszechobecne punkty kontrolne, wielkie flagi, ale też rozciągnięte nad ulicami płachty ukrywające aktywność dżihadystów. Telewizja CNN pokazała unikalne zdjęcia satelitarne odciętej od świata Rakki, nieformalnej stolicy tak zwanego Państwa Islamskiego.

Grecja znów odmówiła ekstradycji tureckich żołnierzy

Grecki sąd ponownie odrzucił wniosek o ekstradycję trzech tureckich wojskowych, którzy wraz z pięcioma innymi żołnierzami uciekli z Turcji do Grecji po nieudanym zamachu wojskowym w lipcu 2016 roku. Był to już drugi wniosek Turcji o ich ekstradycję.

Niespodziewany sygnał dla Kremla. F-35 wylądowały w Estonii

Amerykanie przysłali do Estonii swoje najnowocześniejsze myśliwce F-35A. Jeszcze nieokreślona liczba maszyn wylądowała w bazie Amari. Według estońskich mediów mają tam zostać "kilka tygodni", co byłoby niecodziennym wydarzeniem, bowiem zazwyczaj takie wizyty trwały maksymalnie kilka dni. Dzięki temu szansę na poćwiczenie z nowymi myśliwcami będą mieli Polacy.