Rada Europy bez rosyjskich pieniędzy

Rosja nie wpłaci składki za ten rok na Radę Europy. Szef rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Siergiej Ławrow poinformował sekretarza generalnego RE Thorbjoerna Jaglanda, że płacenie składki zawieszono do przywrócenia pełnomocnictw delegacji Rosji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy.

Jak "Enola Gay" nad Hiroszimą. Bombowiec taki sam, to samo nazwisko pilota

Kiedy bombowce B-29 zrzucały bomby atomowe na Hiroszimę i Nagasaki, otwierając nową erę w historii wojen, w lotnictwie USA były takich maszyn tysiące. Dzisiaj w powietrze wzbijają się już tylko dwie, pieczołowicie odrestaurowane i pielęgnowane. Jedną z nich jest "Doktorek", który niedawno uczestniczył w niecodziennym pokazie. Za sterami zasiadł człowiek o nazwisku, które na zawsze będzie związane z B-29.

Sprawa Białego Legionu. Ostatni podejrzani opuszczają areszt

Białoruski areszt opuściły w piątek dwie osoby podejrzane w tak zwanej sprawie Białego Legionu. Szef Komitetu Śledczego Białorusi Iwan Naskiewicz poinformował, że "osobiście kontroluje śledztwo" i że obecnie nie wymaga ono stosowania aresztu jako środka zapobiegawczego.

Niemcy zakazują zagranicznym politykom wystąpień wyborczych

Rząd Angeli Merkel zakazał zagranicznym politykom wystąpień wyborczych na terenie Niemiec w okresie krótszym niż trzy miesiące przed głosowaniem - poinformował w piątek rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych w Berlinie Martin Schaefer. Ograniczenia nie obowiązują polityków z państw unijnych.

Rosja: stan relacji z USA nie jest normalny

Szef MSZ w Moskwie Siergiej Ławrow określił w piątek jako "nienormalny" obecny stan stosunków Rosji i USA i wyraził nadzieję, że uda się to zmienić na spotkaniu prezydentów - Władimira Putina i Donalda Trumpa. Jego zdaniem obaj przywódcy mają taką intencję.

Prawie pół miliona Syryjczyków wróciło w tym roku do domów

- Większość wraca, aby odnaleźć członków rodziny, sprawdzić stan swojego majątku - tak o coraz częstszych powrotach Syryjczyków do swoich domów mówił w piątek w Genewie Andrej Mahecić, rzecznik Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Uchodźców (UNHCR).

Łączą ich "serdeczne relacje". Putin spotkał się z Kissingerem

Władimir Putin przyjął na Kremlu byłego sekretarza stanu USA Henry Kissingera, uchodzącego za "powiernika" prezydenta Rosji. Szczegóły rozmowy nie zostały ujawnione. Do spotkania doszło przed planowanym spotkaniem Putina z prezydentem Donaldem Trumpem w kuluarach szczytu G20 w Hamburgu.

Płonie las wokół Czarnobyla

W zamkniętej strefie wokół nieczynnej elektrowni atomowej w Czarnobylu na północy Ukrainy płonie osiem hektarów lasu. Władze w Kijowie zapewniają, że żywioł nie doprowadził do zwiększenia promieniowania.

"Amerykańska tradycja wygłaszania ważnych przemówień z Warszawy"

- Mamy dwa rodzaje przemówień Donalda Trumpa. Jeden to przemówienia o charakterze wiecowym. Tego rodzaju przemówienie wygłosił podczas swojej inauguracji. Mieliśmy też znakomite przemówienie w Kongresie, przy okazji State of the Union, gdzie cały Kongres bił brawo - stwierdził we "Wstajesz i wiesz" Sławomir Dębski, dyrektor Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych. - Miejmy nadzieję, że przemówienie w Polsce będzie zbliżone do tego w Kongresie - dodał.

Prezydent Korei w USA. Handel równie ważny jak bezpieczeństwo

W Waszyngtonie odbyło się spotkanie prezydenta Korei Południowej Mun Dze Ina z prezydentem Donaldem Trumpem. Gospodarz Białego Domu ocenił rozmowy jako "bardzo dobre". Wskazał, że wśród tematów była strategia wobec Korei Północna i nowe, dwustronne porozumienie handlowe.

Uśpili i wywieźli 500 słoni. Gigantyczna operacja

Załadunek śpiącego słonia wymaga użycia ciężkiego sprzętu, jest to jednak niezbędne. Ekolodzy usypiają i transportują słonie z Malawi we wschodniej Afryce w miejsca, gdzie będą bezpieczniejsze i będzie im łatwiej egzystować. Władze Malawi zdecydowały się na gigantyczną operację przenoszenia całych stad, obejmującą w sumie około pół tysiąca słoni. Miejscami żyły one bowiem w zbyt ciasnych skupiskach i było ich zbyt wiele. Ale takie przenosiny to także czasem jedyny sposób, by ocalić słonie przed kłusownikami.

22 radiowozy w akcji. Pościg za seryjnym złodziejem damskich torebek

Mężczyzna jadący bordowym pickupem uciekał przed policją przez ponad 45 minut. W tym czasie przejechał terytorium trzech hrabstw i wjechał ze stanu Kentucky do sąsiedniego - Indiany. Próbował zgubić pościg na parkingu przed supermarketem i na wąskich uliczkach uniwersyteckiego campusu. Zaliczał trawniki, zahaczał o drzewka. Na asfaltowych drogach pędził, zmuszając innych kierowców do zjeżdżania na pobocze. W końcu próbował ucieczki przez pole. Duża przestrzeń okazała się dla niego pułapką. Policjanci osaczyli go i zepchnęli na krawędź pola. Mężczyzna najpierw trafił do szpitala, a później do aresztu. W jego aucie funkcjonariusze znaleźli dziesiątki damskich torebek kradzionych przez wyspecjalizowany gang.

Co Trump powie w Polsce? Zapowiadają się pochwały pod naszym adresem

Donald Trump pochwali odwagę Polaków w najciemniejszych okresach historii i podkreśli, że Polska wyrosła na europejską potęgę - zapowiada prezydencki doradca do spraw bezpieczeństwa narodowego, uchylając rąbka tajemnicy na temat przemówienia, jakie przywódca Stanów Zjednoczonych wygłosi na placu Krasińskich w Warszawie.

Nowe kryteria dla osób ubiegających się o amerykańskie wizy

Według nowych regulacji, aby otrzymać prawo wjazdu, trzeba będzie udowodnić, że ma się więzy rodzinne bądź biznesowe ze Stanami Zjednoczonymi. Administracja prezydenta USA przedstawiła w czwartek nowe kryteria dla wizowe dla obywateli sześciu państw muzułmańskich objętych dekretem imigracyjnym oraz uchodźców ze wszystkich krajów.