Polak wracał z Hiszpanii rozbitym busem

Policjanci z hiszpańskiej drogówki nie kryli zdumienia, kiedy zatrzymali do kontroli niecodziennie wyglądającego białego busa. Pojazd miał rozbity przód i wyglądał tak, jakby przed chwilą wziął udział w wypadku. Okazało się, że skasowanym busem jechał Polak. Jak oznajmił zaskoczonym funkcjonariuszom, wracał właśnie do Polski.

Atak na turecką bazę przy granicy. Dwóch żołnierzy nie żyje

Baza została ostrzelana z granatników, dwóch żołnierzy zginęło, a kolejnych pięciu zostało rannych. O ataku na bazę tureckich wojsk na granicy z Syrią poinformowała w niedzielę wieczorem kurdyjska stacja informacyjna Rudaw, powołując się na turecką armię. Podczas ofensywy w Syrii zginęło już kilkunastu tureckich żołnierzy.

Berlusconi: trzeba odesłać 600 tysięcy imigrantów

Przywódca włoskiej centroprawicy Silvio Berlusconi powiedział w niedzielę w telewizji, że migranci, którzy nie mają prawa do tego, by pozostać we Włoszech stanowią "bombę społeczną, gotową do wybuchu". Trzeba odesłać 600 tys. imigrantów - dodał.

Przestawiona zwrotnica przyczyną katastrofy kolejowej

Zginęły dwie osoby, a ponad sto jest rannych. Wszystko wskazuje na to, że przyczyną katastrofy, do której doszło w niedzielę w Karolinie Południowej, była przestawiona zwrotnica. Tak wynika ze wstępnych ustaleń Narodowej Rady Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), która prowadzi dochodzenie w sprawie tego wypadku.

Chiny krytykują USA za nową doktrynę nuklearną

Chiny apelują do USA o zredukowanie "o wiele większego" arsenału nuklearnego i przyłączenie się do promowania stabilności w regionie. Zdaniem chińskich władz nowa doktryna nuklearna Stanów Zjednoczonych stawia Pekin w roli potencjalnego adwersarza Waszyngtonu.

"Polska może liczyć na zdecydowane stanowisko Niemiec"

Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz podziękował w rozmowie telefonicznej swojemu niemieckiemu odpowiednikowi za jego oświadczenie dotyczące odpowiedzialności Niemiec za Holokaust. Ponadto szef polskiego MSZ poinformował Sigmara Gabriela, że nowela ustawy o IPN "nie ogranicza wolności badań naukowych i działalności artystycznej".

Portugalskie media: określenie mylące, szkodzi wizerunkowi Polski

Opiniotwórczy tygodnik Portugalii "Expresso" - pisząc o wywołującej dyskusję nowelizacji polskiej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej i zapisanym w niej karom za oskarżanie Polski o udział w zbrodniach popełnionych przez III Rzeszę Niemiecką - twierdzi, że zwrot "polskie obozy koncentracyjne" to prawie zawsze odniesienie geograficzne. Podkreśla jednak, że może on być mylący i szkodzić wizerunkowi Polski.

"Macedonia należy do Grecji". Protesty w Atenach

Kilkaset tysięcy Greków wzięło udział w niedzielę w Atenach w demonstracji przeciwko możliwemu kompromisowi swojego rządu z władzami w Skopje w sprawie kontrowersyjnej nazwy Macedonia. Grecy protestują przeciw użyciu tego słowa w nazwie sąsiedniego państwa.

"Twarde rozmowy" koalicyjne się przeciągają

Rozmów prowadzonych przez chadecki blok CDU/CSU i socjaldemokratów z SPD o utworzeniu w Niemczech koalicji rządowej nie uda się zakończyć w niedzielę, jak zakładano wcześniej - podała agencja dpa, powołując się na anonimowych uczestników negocjacji. Kanclerz Angela Merkel, pytana o rozmowy, określiła je jako "twarde".

Prezydent Cypru pozostanie na drugą kadencję

W drugiej turze niedzielnych wyborów prezydenckich na Cyprze zwyciężył dotychczasowy szef państwa Nikos Anastasiadis, zdobywając 56 procent głosów, a jego rywal Stawros Malas uzyskał poparcie 44 procent głosujących

"Prezydent lub kanclerz powinni potwierdzić niemiecką winę"

W polsko-izraelskim sporze o uwikłanie niektórych Polaków w przestępstwa nazistów brakuje jednego głosu, głosu Niemiec - pisze publicysta Konrad Schuller, ekspert od spraw Europy Środkowo-Wschodniej, w weekendowym wydaniu dziennika "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".

"Marsz o przyszłość" Saakaszwilego

Ulicami Kijowa przeszedł w niedzielę "Marsz o przyszłość" zwołany przez byłego prezydenta Gruzji, a dziś lidera opozycyjnego Ruchu Nowych Sił, Micheila Saakaszwilego, przeciwnika politycznego prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki.

"Wybielanie historii". Co ocalali myślą o polskim prawie

Nowe prawo jest antyhistoryczne, antyliberalne. Krytykuję to nie tylko w oparciu o emocje, ale także w oparciu o wiedzę - powiedział jeden z ocalałych z Zagłady historyk Shimon Redlich, komentując nowelizację ustawy o IPN. - Działania, które podejmują obecni politycy, nie służą Polakom - wtórował mu Szmuel Atzmon. Ocalali z Holocaustu na łamach "The Jerusalem Post" odnieśli się do dyskusji, jaką wywołała ustawa o IPN i powiedzieli co myślą "o polskich obozach śmierci".

"Będziemy przez wiele lat płacili za ten tydzień". Były ambasador w Izraelu o dwóch rozwiązaniach

- To, co się dzieje w tej chwili, jest przykładem jak nie wolno robić polityki historycznej - mówi Maciej Kozłowski, dyplomata, były ambasador RP w Izraelu o nowelizacji ustawy o IPN. - Będziemy przez wiele lat płacili za ten tydzień - uważa gość programu "Horyzont" w TVN24. Zdaniem Kozłowskiego, "jedynym rozsądnym wyjściem jest weto lub skierowanie ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, zatrzymanie tej lawiny".

Kontrwywiad: ambasada Korei Północnej punktem przerzutowym

Niemiecki kontrwywiad uważa, że ambasada Korei Północnej w Berlinie była prawdopodobnie punktem przerzutowym służącym do zaopatrywania reżimu w materiały do produkcji broni atomowej - powiedział szef Federalnego Urzędu Ochrony Konstytucji Hans-Georg Maassen.