"Referendum wstydu". Hiszpańskie media o referendum i reakcji Europy

Hiszpańscy dziennikarze są podzieleni w ocenie przebiegu niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii. Przeważa jednak opinia, że skierowanie do zamknięcia lokali wyborczych policji i użycie siły było zbędne i zaszkodziło wizerunkowi Hiszpanii. Większość europejskich przywódców nie zabrała jak dotąd głosu w sprawie wydarzeń podczas referendum niepodległościowego w Katalonii. Żadnego oficjalnego stanowiska nie przedstawiła też Komisja Europejska.

"Wydostanie się z widowni trwało pięć minut. Cały czas do nas strzelano"

- Byłyśmy tuż przy scenie, kilka rzędów od muzyków. W pewnym momencie usłyszeliśmy huk i dźwięk tłuczonego szkła - relacjonują kobiety uczestniczące w koncercie muzyki country w Las Vegas. W ataku uzbrojonego napastnika na jego uczestników zginęło co najmniej 50 osób, a około 200 zostało rannych. Policja zabiła sprawcę na 32. piętrze pobliskiego hotelu.

Madryt: możemy zawiesić autonomię Katalonii

Hiszpański rząd może użyć swych kompetencji konstytucyjnych, żeby zawiesić autonomię Katalonii, jeśli region ten proklamuje niepodległość po niedzielnym referendum, które Madryt uznał za nielegalne - oświadczył minister sprawiedliwości Rafael Catala.

"Madryt ma po swojej stronie prawo, Barcelona dostała zdjęcia telewizyjne, jakich sobie życzyła"

Niemieccy komentatorzy oceniają w poniedziałek, że w konflikcie z Katalonią prawo jest po stronie rządu w Madrycie, lecz sposób, w jaki premier Hiszpanii Mariano Rajoy zareagował na referendum, szczególnie użycie policji doprowadziło do niepotrzebnej eskalacji. W sprawie referendum w Katalonii "przegrali wszyscy, włącznie z Europą" - pisze z kolei w poniedziałek włoska "La Repubblica". We włoskiej prasie pojawia się opinia, że dzień głosowania i zamieszek w Barcelonie to była "czarna niedziela", a od teraz są "dwie Hiszpanie".

Ludzie padają na ziemię. Nagranie z Las Vegas

Na nagraniu jednego z uczestników festiwalu muzyki country w Las Vegas widać, jak słysząć odgłosy pierwszych serii z karabinu, ludzie zaczynają uciekać lub padać na ziemię i szukać schronienia. W ataku ponad 50 osób zginęło, a około 200 zostało rannych. Domniemany napastnik został zastrzelony przez służby bezpieczeństwa.

Nobel za odkrycie związane z zegarem biologicznym

Trzej naukowcy - Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young - zostali laureatami Nagrody Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny za odkrycie molekularnych mechanizmów kontrolujących rytmy okołodobowe u organizmów żywych - ogłosił Komitet Noblowski.

O.J. Simpson wyszedł z więzienia. "Nic nie zmieniło się w moim życiu"

Była gwiazda futbolu amerykańskiego O.J.Simpson, uniewinniony 22 lata temu od zarzutu głośnego podwójnego morderstwa, został w niedzielę warunkowo zwolniony z więzienia w stanie Nevada, gdzie odbywał karę 33 lat pozbawienia wolności za napad z bronią w ręku. Media zastanawiają się, gdzie teraz zamieszka Simpson.

Socjaliści biorą portugalskie samorządy

Partia Socjalistyczna (PS) zwyciężyła w niedzielnych wyborach samorządowych w Portugalii. Według badań exit poll ugrupowanie premiera Antonia Costy poparło 38,9 proc. uczestników głosowania.

Polskie akcenty za oceanem. 80. Parada Pułaskiego przeszła ulicami Manhattanu

Tysiące amerykańskich Polaków wzięło w niedzielę udział w jubileuszowej, 80. Paradzie Pułaskiego, która przeszła przez reprezentacyjną Piątą Aleję na nowojorskim Manhattanie. Pośród manifestującej Polonii (m.in. ze stanów Nowy Jork, New Jersey, Connecticut i Pensylwania) znaleźli się także wicemarszałek Senatu RP Adam Bielan, sekretarz stanu i zarazem senator Anna Maria Anders oraz prymas Polski Wojciech Polak.

"Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość"

O roli chrześcijaństwa w tożsamości europejskiej przypomnieli w Mińsku przedstawiciele Rady Konferencji Episkopatów Europy (CCEE) podczas swojego dorocznego zgromadzenia plenarnego. W przesłaniu końcowym biskupi zapewnili: "Kościół kocha Europę i wierzy w jej przyszłość".

Sikh przywódcą kanadyjskich socjaldemokratów

- Kanadyjczycy powinni pozostać zjednoczeni, aby bronić polityki odwagi wobec polityki strachu, polityki miłości wobec narastającej polityki podziałów - powiedział Sikh Jagmeet Singh, nowy przywódca kanadyjskiej socjaldemokratycznej Nowej Partii Demokratycznej (NPD).

Sforsował zaporę, potrącił. Potem dźgał

Policja kanadyjska postawiła zarzut wielokrotnego usiłowania zabójstwa mężczyźnie, który w Edmonton staranował samochodem i pchnął nożem policjanta, a potem potrącił cztery osoby.

Konserwatyści "zjednoczeni w swojej misji"

- To ja zwołałam wybory, ja prowadziłam kampanię, więc biorę na siebie odpowiedzialność i przepraszam, że wielu dobrych posłów straciło swoje mandaty - mówiła w niedzielę w wywiadzie dla telewizji BBC szefowa brytyjskiego rządu, Teresa May

Groźba strajku generalnego w Katalonii

Organizacje proniepodległościowe i związki zawodowe w Katalonii wezwały w niedzielę do przeprowadzenia strajku generalnego w tym autonomicznym regionie Hiszpanii - podał wydawany w Barcelonie dziennik "La Vanguardia". Strajk miałby się odbyć we wtorek, 3 października.

Hiszpańskie media: czarny dzień w historii demokracji

Hiszpańskie media - komentując przebieg niedzielnego referendum niepodległościowego - odnotowują, że od czasu zakończonej w latach 70. XX wieku dyktatury frankistowskiej nie było na Półwyspie Iberyjskim tak poważnego kryzysu politycznego. Pojawiają się opinie, że był to jeden z najczarniejszych dni w historii demokracji tego kraju.

90 procent głosujących za niepodległością Katalonii

Głos oddało około 2,26 miliona osób, z których 90 procent opowiedziało się za niepodległością tego regionu - ogłosił regionalny rząd Katalonii, podając wyniki niedzielnego referendum. 8 procent było przeciwnych niepodległości regionu. Pozostałe głosy były nieważne.

Premier Hiszpanii: nie było żadnego referendum. Setki rannych

- To była strategia wymierzona w prawo i demokrację - oświadczył premier Hiszpanii, Mariano Rajoy. - 844 osoby zostały ranne w niedzielę w starciach w czasie referendum niepodległościowego w Katalonii - poinformował regionalny rząd tego autonomicznego regionu na północnym wschodzie Hiszpanii. Dwoje ludzi przebywa w poważnym stanie w szpitalach w Barcelonie.