Referendum w sprawie definicji małżeństwa nieważne

Dwudniowe referendum w Rumunii w sprawie ograniczenia konstytucyjnej definicji małżeństwa do związku kobiety i mężczyzny jest nieważne, ponieważ frekwencja nie przekroczyła wymaganego pułapu 30 proc. - poinformowała w niedzielę tamtejsza krajowa komisja wyborcza.

"Niepodległość Szkocji dojdzie do skutku"

Przewodnicząca Szkockiej Partii Narodowej (SNP) Nicola Sturgeon oświadczyła w niedzielę, że przedstawi swe plany dalszych działań na rzecz niepodległości Szkocji. Ma do tego dojść wkrótce po tym, gdy - jak podkreśliła - znane będą wyniki brukselskich rozmów premier Theresy May w sprawie brexitu.

Żona premiera Izraela stanęła przed sądem

Przed sądem w Jerozolimie rozpoczął się w niedzielę proces żony premiera Izraela Sary Netanjahu. Jest ona oskarżona o sprzeniewierzenie funduszy publicznych w kwocie około 100 tysięcy dolarów oraz o nadużycie zaufania.

W Brazylii wybierają prezydenta. Będzie druga tura

Według ostatecznych wyników niedzielnych wyborów prezydenckich w Brazylii prawicowy polityk Jair Bolsonaro odniósł zdecydowane zwycięstwo, uzyskując 46,7 procent głosów wobec 28,37 proc. jego lewicowego rywala Fernando Haddada. Jest to jednak zbyt niski wynik, by pozwolił uniknąć drugiej tury wyborów.

Szef Interpolu objęty "nadzorem". Listownie zrezygnował ze stanowiska

Uważany dotąd za zaginionego podczas podróży do Chin szef Interpolu Meng Hongwei podał się do dymisji ze skutkiem natychmiastowym - poinformowała w niedzielę ta międzynarodowa organizacja policyjna. Wcześniej chińskie władze oświadczyły, że Meng Hongwei został objęty w Chinach dochodzeniem w związku z podejrzeniem złamania prawa.

Brazylijczycy wybierają. "Tropikalny Trump" z przewagą

W Brazylii trwa w niedzielę pierwsza tura wyborów prezydenckich. Jak pisze Reuters, rywalizacja w nich polaryzuje wyborców i może wynieść do władzy skrajnie prawicowego kandydata Jaira Bolsonaro, nazywanego przez niektórych "tropikalnym Trumpem".

Wizyta "lepsza niż ostatnim razem". Pompeo po raz czwarty w Pjongjangu

Sekretarz stanu USA Mike Pompeo zakończył w niedzielę swoją czwartą wizytę w Korei Północnej, gdzie spotkał się z przywódcą tego kraju Kim Dzong Unem. Według władz w Seulu zgodzili się oni, że "jak najszybciej" powinien odbyć się drugi szczyt z udziałem Kima i prezydenta USA Donalda Trumpa.

Limuzyna wypadła z drogi, nie żyje 20 osób

20 osób zginęło w wypadku z udziałem dwóch samochodów w stanie Nowy Jork - poinformowała w niedzielę lokalna policja. Jednym z pojazdów była limuzyna wioząca uczestników zabawy weselnej, która po zderzeniu wypadła z drogi i wjechała z impetem na zatłoczony parking przy drodze.

Był gwiazdą "The Walking Dead". Scott Wilson nie żyje

Nie żyje amerykański aktor Scott Wilson. Rozpoznawalność zdobył dzięki roli Hershela Greene'a w serialu "The Walking Dead". Wilson znalazł się w składzie ekipy kolejnego, dziewiątego sezonu. Przed śmiercią nakręcił wszystkie swoje sceny. Miał 76 lat.

Melania Trump w Egipcie: nie zawsze zgadzam się z tweetami męża

Melania Trump zakończyła w sobotę w Egipcie swoją podróż do państw afrykańskich. Przed odlotem poinformowała, że przesłaniem jej wizyty w Ghanie, Malawi, Kenii i Egipcie było pokazanie światu, że USA troszczą się o te państwa. Pierwsza dama przyznała również, że nie zawsze zgadza się z tweetami swojego męża, Donalda Trumpa. Zapewniła, że bezpośrednio przekazuje mu swoje opinie, mimo że on niekoniecznie ich słucha.

Papież: populizm jest w modzie i zamyka drzwi przed innymi

Papież Franciszek przestrzegł w sobotę przed populizmem, który - jak tłumaczył podczas spotkania z młodzieżą - nie ma nic wspólnego z ludem, do którego się odwołuje. Wzorem w populizmie jest "zamknięcie", a przy takiej postawie donikąd się nie dojdzie - zauważył.

"W drodze do Rosji na urodziny mojego przyjaciela". Berlusconi z wizytą u Putina

7 października 66 lat kończy Władimir Putin. Jednym z jego gości będzie były włoski premier Silvio Berlusconi. Włoch, który pod koniec września skończył 82 lata, zamieścił w sobotę na portalu społecznościowym zdjęcie w prywatnym samolocie wraz z podpisem: "W drodze do Rosji na urodziny mojego przyjaciela". Obaj politycy mają dobre relacje już od ponad dekady.

Partia premiera zwycięża w Czechach, w Pradze notuje wynik najsłabszy od lat

Ruch ANO premiera Andreja Babisza, partia z największym poparciem w Czechach, w zakończonych w sobotę wyborach komunalnych zdobyła poparcie większości dużych miast w kraju - za wyjątkiem stolicy. Dopiero nad ranem wyjaśniła się sytuacja w Pradze, gdzie do podziału było 65 mandatów. W mniejszych gminach zwyciężali kandydaci niezależni oraz chadecy.

Popis siły i pracy zespołowej. Ludzkie wieże wyrosły w hiszpańskiej Tarragonie

Od Barcelony, przez Valls, Tarragonę aż po Walencję. Tradycja budowania ludzkich wież (castelli) w katalońskich miastach sięga XVIII wieku, a osiem lat temu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako przykład niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Budowana przez Hiszpanów wieża jest symbolem jednoczenia się ludzi mimo różnych wyznań i pochodzenia. Najpierw ustawiają się najsilniejsi uczestnicy, później lżejsi, a na sam szczyt wieży wdrapuje się dziecko - według mieszkańców to symbol odwagi. Mottem całej zabawy jest "força, equilibri, valor y seny", czyli "siła, równowaga, odwaga i zdrowy rozsądek", który jest szczególnie istotny przy "rozmontowywaniu" ludzkiej wieży, co również jest częścią widowiska.

Tajemnicze zaginięcie dziennikarza. Turecka policja: zamordowany w saudyjskim konsulacie

Według wstępnych ustaleń tureckiej policji w saudyjskim konsulacie doszło do zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - podała w sobotę agencja Reutera. Przedstawiciel Konsulatu Generalnego Arabii Saudyjskiej w Stambule uznał te sugestie za bezpodstawne i poinformował, że na miejscu jest już grupa saudyjskich śledczych, która będzie brać udział w dochodzeniu mającym na celu wyjaśnić losy zaginionego dziennikarza.

Socjaldemokraci wygrywają wybory na Łotwie

Po przeliczeniu 80 procent głosów z 856 na 1078 komisji wyborczych w sobotnich wyborach do parlamentu Łotwy prowadzi prorosyjska, Socjaldemokratyczna Partia "Zgoda". Uzyskała ona 20,59 procenta oddanych głosów - podała w niedzielę w nocy Centralna Komisja Wyborcza.

Zaprzysiężenie w cieniu protestów. Kavanaugh został sędzią Sądu Najwyższego

Nominowany przez prezydenta Donalda Trumpa na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Brett Kavanaugh został zaprzysiężony na to stanowisko bezpośrednio po zatwierdzeniu jego nominacji przez Senat. Historyczne głosowanie w tej sprawie odbyło się w sobotę. Przed siedzibą Sądu Najwyższego nie ustają protesty przeciwko zaprzysiężeniu Kavanaugh. Demonstranci wznosili między innymi okrzyki: "hańba, hańba, hańba".

"Powiedzmy prawdę, za pół roku obecna Europa będzie skończona"

Włoski wicepremier Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd powiedział w sobotę w Rzymie, że Unia Europejska z obecnymi władzami będzie "skończona" za pół roku. Wyraził opinię, że majowe wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosą polityczne "trzęsienie ziemi".

Rumuni decydują, czy małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety

W Rumunii rozpoczęło się w sobotę dwudniowe referendum w sprawie poprawki do konstytucji polegającej na wprowadzeniu zapisu stwierdzającego, że małżeństwo to wyłącznie związek kobiety i mężczyzny. Obecna ustawa zasadnicza zawiera zapis stanowiący, że małżeństwo jest "związkiem małżonków". Organizacje LGBT wzywają do bojkotu głosowania.

Kavanaugh o krok od zatwierdzenia. Otrzymał kluczowe poparcie

Brett Kavanaugh, kandydat prezydenta Donalda Trumpa na sędziego Sądu Najwyższego, jest już blisko zatwierdzenia na to stanowisko. Do tej pory niezdecydowana senator Susan Collins z Partii Republikańskiej zapowiedziała, że poprze jego nominację. W piątek Senat zagłosował za zakończeniem debaty nad zatwierdzaniem kandydatury Kavanaugh. W sobotę zapadnie ostateczna decyzja.