Miasto jak twierdza. Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa przed szczytem

W związku ze spotkaniem Donalda Trumpa z Kim Dzong Unem Singapur wdraża specjalne środki bezpieczeństwa. Zabronione jest między innymi noszenie megafonów i dużych transparentów oraz używanie dronów. Zapowiedziano również bardziej szczegółowe kontrole osobiste. Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej 12 czerwca w Singapurze odbędą pierwszy taki, historyczny szczyt. Głównym tematem rozmów najprawdopodobniej będzie kwestia denuklearyzacji Półwyspu Koreańskiego.

Spięcie po szczycie G7. "Nieuczciwe i słabe"

Donald Trump w stanowczych słowach odniósł się do oświadczenia premiera Kanady Justina Trudeau, który stwierdził po zakończeniu szczytu G7, że nie odstąpi od zamiaru nałożenia na USA ceł odwetowych. "To bardzo nieuczciwe i słabe" - napisał Trump na Twitterze. Na słowa amerykańskiego prezydenta natychmiast zareagował rzecznik szefa kanadyjskiego rządu.

Jest kompromis, ale podziały pozostają

Przywódcom państw G7 zgromadzonym na szczycie w kanadyjskim La Malbaie udało się osiągnąć kompromis co do końcowej deklaracji, mimo różnic zdań i trudnych rozmów o amerykańskich cłach - ogłosił w sobotę premier Kanady Justin Trudeau.

Papież w tłumie dzieci. Szkolne wspomnienia Franciszka

500 dzieci ze szkół podstawowych z peryferyjnych dzielnic kilku włoskich miast przybyło w sobotę do Watykanu na spotkanie z papieżem Franciszkiem. Papież zachęcał najmłodszych, by na zawsze zapamiętali swoich nauczycieli i szkoły. Wspominał również swoją pierwszą nauczycielką.

Erdogan do Austrii: naprawdę myślicie, że pozostaniemy bezczynni?

Działania podjęte przez kanclerza Austrii to krok wciągający świat w nową wojnę między Krzyżowcami i Półksiężycem - oświadczył prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan w sobotę wieczorem. Turecki prezydent odniósł się do decyzji o zamknięciu siedmiu meczetów w Austrii.

Polka odznaczona przez królową Elżbietę II

Małgorzata Goddard, Polka opiekująca się archiwami polskich weteranów drugiej wojny światowej, które są w posiadaniu brytyjskiego ministerstwa obrony, znalazła się w sobotę na liście osób odznaczonych z okazji urodzin królowej Elżbiety II.

Znów to zrobili. Żelazny uścisk dłoni Macrona i Trumpa

Prezydenci Francji Emmanuel Macron i Stanów Zjednoczonych Donald Trump znów stoczyli pojedynek na uścisk dłoni. W piątek spotkali się w Kanadzie w czasie szczytu G7. Kilkukrotnie ściskali sobie dłonie, aż w końcu na dłoni Trumpa pozostał ślad.

Xi zabrał Putina na mecz hokeja

Przywódca Chin Xi Jinping i prezydent Rosji oglądali w piątek wieczorem mecz hokeja rozgrywany pomiędzy młodzieżową reprezentacją Chin i Rosji. Ponad siedem tysięcy kibiców zgromadzonych na stadionie w Tiencin oklaskiwało przywódców, którzy wspólnie rzucili krążek na lód. Wcześniej rozmawiali ze sportowcami i pozowali do zdjęć. Drużyny przekazały im także pamiątkowe koszulki. Mecz zakończył się wynikiem 2:2. Putin jest dużym fanem hokeja, sam w niego grywa.

Prezydent Iranu o "ważnej i konstruktywnej" roli Rosji

Prezydent Iranu Hasan Rowhani omawiał w sobotę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem sytuację po wycofaniu się USA z porozumienia nuklearnego. Do spotkania doszło w czasie dwudniowego szczytu Szanghajskiej Organizacji Współpracy (SzOW) w Chinach.

Talibowie ogłosili trzydniowy rozejm

Afgańscy talibowie niespodziewanie ogłosili w sobotę trzydniowe zawieszenie broni z siłami rządowymi w czasie przypadających pod koniec przyszłego tygodnia obchodów święta Id al-Fitr. Zastrzegli, że będą kontynuowali operacje przeciwko siłom międzynarodowym.

Egzekucje, gwałty, tortury i niewolnictwo. Najbrutalniejszy reżim na świecie

Fala brutalności, przemocy i okrucieństwa przybrała na sile, kiedy przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un doszedł w 2011 roku do władzy. Brytyjski dziennik "Guardian" przypomina, że mimo pojednawczych gestów ze strony Pjongjangu nadal jest to najbardziej opresyjny kraj na świecie, gdzie publiczne egzekucje, obozy pracy i głód są metodą prowadzenia polityki.

298 pustych krzeseł przed ambasadą Rosji

Symboliczny protest przed ambasadą Rosji w Hadze w Holandii. Bliscy ofiar tragicznego lotu MH17 ustawili przed ambasadą Rosji w Hadze 298 pustych białych krzeseł. Każde upamiętnia jednego pasażera, który zginął nad Ukrainą po zestrzeleniu samolotu Malaysia Airlines w lipcu 2014 roku.

W rok ubyło 400 tysięcy Japończyków

Populacja Japonii maleje. Tylko w zeszłym roku zmniejszyła się o 400 tysięcy osób. Według raportu japońskiego ministerstwa zdrowia w 2017 roku urodziło się 946 tysięcy dzieci, najmniej od 1899 roku. Jednocześnie zmarło ponad 1,3 miliona Japończyków. Jeśli ten stan się nie zmieni, do 2050 roku populacja Kraju Kwitnącej Wiśni może zmniejszyć się nawet o 27 milionów.

Szefowie sztabów generalnych USA i Rosji rozmawiali o Syrii

Szefowie sztabów generalnych Rosji i USA generał Walerij Gierasimow i generał Joseph Dunford spotkali się w piątek w Finlandii. Rozmawiali między innymi o konieczności regularnej wymiany informacji w celu "unikania incydentów" między wojskami USA i Rosji walczącymi w Syrii.

Rada Bezpieczeństwa ma nowych niestałych członków

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu pięciu nowych niestałych członków Rady Bezpieczeństwa na lata 2019-2020. W grupie Europa Zachodnia i inne państwa Niemcy i Belgia zastąpią Holandię i Szwecję.

"Amerykanie są w pełni zaangażowani w NATO"

Sprawna współpraca i komunikacja pomiędzy NATO i Unią Europejską jest obecnie jednym z fundamentów funkcjonowania Sojuszu - oświadczył w piątek sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych James Mattis na zakończenie dwudniowego spotkania ministrów obrony NATO w Brukseli.

Papież może już lecieć w kosmos. Astronauci podarowali mu kombinezon

Astronauci z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) na audiencji u papieża Franciszka. W prezencie wręczyli mu oryginalny kombinezon, jednak dla odróżnienia doczepili do niego papieską pelerynę. Na pelerynie nadrukowano flagę Watykanu, logo NASA i napis "Papież Franciszek". Z kolei na ramieniu kombinezonu umieszczono wszywkę z argentyńską flagą oraz imieniem i nazwiskiem papieża: "Jorge Bergoglio".

Juncker nie widzi "żadnego klina" pomiędzy Włochami a Unią

Przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker powiedział w piątek po spotkaniu z premierem Włoch Giuseppem Contem przed szczytem G7 w Kanadzie, że nie dostrzega "żadnych widocznych oznak prawdziwego rozdźwięku" między szefem włoskiego rządu a resztą Unii Europejskiej. Jak to określił, nie widzi tu "żadnego klina".