Melania Trump w Egipcie: nie zawsze zgadzam się z tweetami męża

Melania Trump zakończyła w sobotę w Egipcie swoją podróż do państw afrykańskich. Przed odlotem poinformowała, że przesłaniem jej wizyty w Ghanie, Malawi, Kenii i Egipcie było pokazanie światu, że USA troszczą się o te państwa. Pierwsza dama przyznała również, że nie zawsze zgadza się z tweetami swojego męża, Donalda Trumpa. Zapewniła, że bezpośrednio przekazuje mu swoje opinie, mimo że on niekoniecznie ich słucha.

Papież: populizm jest w modzie i zamyka drzwi przed innymi

Papież Franciszek przestrzegł w sobotę przed populizmem, który - jak tłumaczył podczas spotkania z młodzieżą - nie ma nic wspólnego z ludem, do którego się odwołuje. Wzorem w populizmie jest "zamknięcie", a przy takiej postawie donikąd się nie dojdzie - zauważył.

"W drodze do Rosji na urodziny mojego przyjaciela". Berlusconi z wizytą u Putina

7 października 66 lat kończy Władimir Putin. Jednym z jego gości będzie były włoski premier Silvio Berlusconi. Włoch, który pod koniec września skończył 82 lata, zamieścił w sobotę na portalu społecznościowym zdjęcie w prywatnym samolocie wraz z podpisem: "W drodze do Rosji na urodziny mojego przyjaciela". Obaj politycy mają dobre relacje już od ponad dekady.

Partia premiera zwycięża w Czechach, w Pradze notuje wynik najsłabszy od lat

Ruch ANO premiera Andreja Babisza, partia z największym poparciem w Czechach, w zakończonych w sobotę wyborach komunalnych zdobyła poparcie większości dużych miast w kraju - za wyjątkiem stolicy. Dopiero nad ranem wyjaśniła się sytuacja w Pradze, gdzie do podziału było 65 mandatów. W mniejszych gminach zwyciężali kandydaci niezależni oraz chadecy.

Popis siły i pracy zespołowej. Ludzkie wieże wyrosły w hiszpańskiej Tarragonie

Od Barcelony, przez Valls, Tarragonę aż po Walencję. Tradycja budowania ludzkich wież (castelli) w katalońskich miastach sięga XVIII wieku, a osiem lat temu została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO jako przykład niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Budowana przez Hiszpanów wieża jest symbolem jednoczenia się ludzi mimo różnych wyznań i pochodzenia. Najpierw ustawiają się najsilniejsi uczestnicy, później lżejsi, a na sam szczyt wieży wdrapuje się dziecko - według mieszkańców to symbol odwagi. Mottem całej zabawy jest "força, equilibri, valor y seny", czyli "siła, równowaga, odwaga i zdrowy rozsądek", który jest szczególnie istotny przy "rozmontowywaniu" ludzkiej wieży, co również jest częścią widowiska.

Tajemnicze zaginięcie dziennikarza. Turecka policja: zamordowany w saudyjskim konsulacie

Według wstępnych ustaleń tureckiej policji w saudyjskim konsulacie doszło do zabójstwa dziennikarza Dżamala Chaszodżdżiego - podała w sobotę agencja Reutera. Przedstawiciel Konsulatu Generalnego Arabii Saudyjskiej w Stambule uznał te sugestie za bezpodstawne i poinformował, że na miejscu jest już grupa saudyjskich śledczych, która będzie brać udział w dochodzeniu mającym na celu wyjaśnić losy zaginionego dziennikarza.

Socjaldemokraci wygrywają wybory na Łotwie

Po przeliczeniu 80 procent głosów z 856 na 1078 komisji wyborczych w sobotnich wyborach do parlamentu Łotwy prowadzi prorosyjska, Socjaldemokratyczna Partia "Zgoda". Uzyskała ona 20,59 procenta oddanych głosów - podała w niedzielę w nocy Centralna Komisja Wyborcza.

Zaprzysiężenie w cieniu protestów. Kavanaugh został sędzią Sądu Najwyższego

Nominowany przez prezydenta Donalda Trumpa na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego Brett Kavanaugh został zaprzysiężony na to stanowisko bezpośrednio po zatwierdzeniu jego nominacji przez Senat. Historyczne głosowanie w tej sprawie odbyło się w sobotę. Przed siedzibą Sądu Najwyższego nie ustają protesty przeciwko zaprzysiężeniu Kavanaugh. Demonstranci wznosili między innymi okrzyki: "hańba, hańba, hańba".

"Powiedzmy prawdę, za pół roku obecna Europa będzie skończona"

Włoski wicepremier Luigi Di Maio z Ruchu Pięciu Gwiazd powiedział w sobotę w Rzymie, że Unia Europejska z obecnymi władzami będzie "skończona" za pół roku. Wyraził opinię, że majowe wybory do Parlamentu Europejskiego przyniosą polityczne "trzęsienie ziemi".

Rumuni decydują, czy małżeństwo to związek mężczyzny i kobiety

W Rumunii rozpoczęło się w sobotę dwudniowe referendum w sprawie poprawki do konstytucji polegającej na wprowadzeniu zapisu stwierdzającego, że małżeństwo to wyłącznie związek kobiety i mężczyzny. Obecna ustawa zasadnicza zawiera zapis stanowiący, że małżeństwo jest "związkiem małżonków". Organizacje LGBT wzywają do bojkotu głosowania.

Kavanaugh o krok od zatwierdzenia. Otrzymał kluczowe poparcie

Brett Kavanaugh, kandydat prezydenta Donalda Trumpa na sędziego Sądu Najwyższego, jest już blisko zatwierdzenia na to stanowisko. Do tej pory niezdecydowana senator Susan Collins z Partii Republikańskiej zapowiedziała, że poprze jego nominację. W piątek Senat zagłosował za zakończeniem debaty nad zatwierdzaniem kandydatury Kavanaugh. W sobotę zapadnie ostateczna decyzja.

"Zagrożenie terrorystyczne we Francji jest bardzo znaczące"

Francuskie władze po raz kolejny przedłużają o sześć miesięcy, do 30 kwietnia przyszłego roku, kontrole na granicach kraju, przywrócone po zamachach w Paryżu w listopadzie 2013 roku. Ich zdaniem zagrożenie terrorystyczne jest w dalszym ciągu "bardzo znaczące".

Unia będzie chronić albańskie granice

Unia Europejska podpisała w piątek umowę z Albanią w sprawie współpracy z unijną agencją ochrony granic Frontex. Pozwoli ona tej agencji na interwencje między innymi w zwalczaniu nielegalnej migracji na terytorium Albanii, z zastrzeżeniem uzyskania zgody od tego bałkańskiego kraju.

Zmiana granic na Kaukazie. Niespokojnie w Inguszetii

W Inguszetii, republice na rosyjskim Kaukazie Północnym, nie cichną protesty przeciwko zawartemu z sąsiednią Czeczenią porozumieniu o granicy i wymianie terytoriów. W piątek kolejny dzień trwa demonstracja w centrum głównego miasta republiki - Magasu.

Putin wróci z Indii z ogromnym kontraktem

Podczas piątkowej wizyty w Indiach prezydenta Rosji Władimira Putina podpisano kontrakt o sprzedaży Delhi systemów przeciwlotniczych S-400 Triumf - powiadomił rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wcześniej Rosja podawała, że wartość kontraktu przekracza 5 mld USD.

Prezydent Iraku pogratulował Nobla 25-letniej jazydce

Prezydent Iraku Barham Salih pogratulował piątek laureatce Pokojowej Nagrody Nobla pochodzącej z Iraku jazydzkiej działaczce społecznej Nadii Murad. Nagroda jest uznaniem dla wszystkich Irakijczyków, którzy walczyli z terroryzmem i nietolerancją religijną - ocenił.