"Wykonanie postanowienia to jest rzecz niełatwa". TSUE wysłuchał argumentów w sprawie Polski

W Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu zakończyła się rozprawa w sprawie środków tymczasowych dotyczących ustawy o Sądzie Najwyższym. Sędziowie wysłuchali argumentów zarówno przedstawiciela polskiego rządu, jak i Komisji Europejskiej, która w skardze do TSUE wniosła o zawieszenie stosowania przepisów ustawy. Według korespondenta TVN24, Polskę poparły Węgry.

Pierwsze superszybkie pociągi w Afryce. Nie zabrakło kontrowersji

W Maroku uruchomiono w czwartek pierwszą w Afryce linię kolejową dużych prędkości. Pociągi, które będą jeździć z prędkością do 320 kilometrów na godzinę, skrócą ponad dwukrotnie czas podróży pomiędzy Tangerem na północy kraju a Casablanką na zachodzie.

Kim obserwował test "nowej broni"

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un dokonał inspekcji poligonu Akademii Nauk Obrony Narodowej i obserwował test niedawno opracowanej najnowocześniejszej broni - poinformowała w piątek północnokoreańska agencja prasowa KCNA.

Prokuratura żąda wyroków śmierci. Następca tronu "nie ma nic wspólnego" z zabójstwem Chaszodżdżiego

Saudyjska prokuratura poinformowała, że żąda kary śmierci dla pięciu z 11 oskarżonych o zabójstwo Dżamala Chaszodżdżiego. Zaznaczono, że wciąż trwa śledztwo mające ustalić, gdzie znajdują się zwłoki dziennikarza. Z kolei szef MSZ Arabii Saudyjskiej Adil ad-Dżubeir zapewnił, że saudyjski następca tronu książę Muhammad ibn Salman "nie ma nic wspólnego" z morderstwem Chaszodżdżiego.

"Sułtan monet" skazany na śmierć

W środę w Iranie przeprowadzono egzekucję dwóch mężczyzn, oskarżonych o nielegalny handel złotymi monetami. To efekt zaostrzenia przez Teheran wysiłków w walce z przestępstwami finansowymi, by stawić czoła pogłębiającemu się kryzysowi ekonomicznemu.

Wymienią "żywność za gaz". Irak chce wyłączenia z sankcji

Irak uzgodnił z Iranem plan wymiany "żywność za gaz" i będzie się starał o uzyskanie od USA wyłączenia z sankcji. Tymczasem Iran zapowiedział w środę, że będzie dążył do potrojenia wymiany handlowej z Irakiem. Powstać ma też linia kolejowa z Iranu do Syrii.

Kryzys polityczny na Łotwie. Problemy nowego premiera

Trzy z czterech łotewskich partii uczestniczących w rozmowach koalicyjnych w sprawie utworzenia nowego rządu ogłosiły w środę, że wycofały swoje poparcie dla konserwatysty Janisa Bordansa, któremu prezydent powierzył misję sformowania nowego gabinetu. Bordans przyznał, że "rządu, jaki sobie wyobrażał, nie da się utworzyć".