USA i Korea Południowa wstrzymują wspólne manewry wojskowe

USA i Korea Południowa podjęły decyzję o wstrzymaniu dorocznych wspólnych ćwiczeń wojskowych "Foal Eagle" i "Key Resolve", które regularnie wywoływały ostre protesty Korei Północnej - poinformował w sobotę wieczorem czasu lokalnego Pentagon. Szefowie resortów obrony obu państw tłumaczyli, że chcą w ten sposób zrobić miejsce na "dyplomatyczne wysiłki, by osiągnąć całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego".

"Milo złodziej". Domagają się rezygnacji prezydenta

Tysiące osób wyszło w sobotę na ulice Podgoricy, stolicy Czarnogóry, domagając się ustąpienia ze stanowiska prezydenta Milo Djukanovicia i jego rządu. Obywatele oskarżają obecne władze o korupcję, kumoterstwo i nadużycia.

Estończycy wybierają parlament

W Estonii rozpoczęły się w niedzielę rano wybory parlamentarne. Ich faworytami są rządząca socjaldemokratyczna Estońska Partia Centrum (EKK), która jest wpierana przez rosyjskojęzyczną mniejszość, oraz opozycyjna liberalna Estońska Partia Reform (ER).

Teheran krytykuje Londyn. "Niewolnicze posłuszeństwo wobec władz USA"

Ministerstwo spraw zagranicznych Iranu skrytykowało w sobotę Wielką Brytanię za uznanie politycznego skrzydła Hezbollahu za organizację terrorystyczną. Według władz w Teheranie ignoruje to wolę wielu Libańczyków i rolę tej szyickiej organizacji w walce z tak zwanym Państwem Islamskim.

Największy przegrany szczytu w Hanoi? "Nie Trump i na pewno nie Kim Dzong Un"

- Największym przegranym tego szczytu nie jest wcale nawet Donald Trump, a na pewno nie Kim Dzong Un, tylko prezydent Korei Południowej Mun Dze In - mówił w programie "Horyzont" w TVN24 profesor Bogdan Góralczyk, dyplomata, były ambasador RP w Tajlandii. Jak wskazał, to właśnie on cały swój program prezydencki oparł o to, że spróbuje "nie tyle zjednoczyć, bo to daleki proces, ale zainwestować w Korei Północnej".

"Macron w ogóle nas nie słucha"

Około 5,6 tysiąca osób zgromadziło się w sobotę we Francji na protestach zorganizowanych przez ruch "żółtych kamizelek", w tym około 1300 w Paryżu - wynika z danych przekazanych przez MSW. To już 16. z rzędu sobotni protest "żółtych kamizelek".

Dziennikarze protestują. "Rząd ignoruje problem"

Kilkuset dziennikarzy zebrało się w sobotę w centrum stolicy Chorwacji, Zagrzebia, by zaprotestować przeciwko wywieraniu presji na pracowników mediów oraz ograniczaniu wolności prasy w tym kraju.

W Europie krytykowani, we Włoszech rośnie im poparcie

Rośnie poparcie dla współrządzącej Włochami prawicowej Ligi wicepremiera Matteo Salviniego - wynika z przedstawionego w sobotę sondażu. Gotowość głosowania na to ugrupowanie deklaruje prawie 36 procent obywateli. Spada natomiast poparcie dla Ruchu Pięciu Gwiazd.

Były prezydent wypuszczony z więzienia na pogrzeb wnuka

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva w sobotę po raz pierwszy opuścił więzienie, w którym od kwietnia zeszłego roku odsiaduje wieloletni wyrok za korupcję. Władze zgodziły się na to, by Lula wziął udział w pogrzebie swojego siedmioletniego wnuka.

"Financial Times": najsłabszym punktem wyborów na Ukrainie są kandydaci

Najsłabszym punktem wyborów prezydenckich na Ukrainie są startujący w nich kandydaci - komentuje w piątek brytyjski "Financial Times". Zdaniem dziennika liderzy nie wzbudzają zaufania, jeśli chodzi o możliwość odejścia przez nich od rządów oligarchicznych. "Wyzwaniem dla Ukrainy po wyborach będzie utrzymywanie się na drodze postępu" - podkreślono w analizie.

Ławrow oskarża USA. "Gotowe tworzyć prowokacje na granicy" Wenezueli

Szef resortu spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że Stany Zjednoczone "są gotowe tworzyć prowokacje na granicy" Wenezueli i ponownie oskarżył USA o plany zakupu uzbrojenia w jednym z krajów Europy Wschodniej, w celu przerzucenia go ku granicom Wenezueli.

Syn Osamy bin Ladena stracił saudyjskie obywatelstwo. Nagroda za wskazanie kryjówki

Departament Stanu USA ogłosił w czwartek, że osoba, która udzieli wskazówek dotyczących kryjówki syna Osamy bin Ladena - Hamzy, może liczyć na nagrodę w wysokości miliona dolarów. W ocenie amerykańskiej dyplomacji Hamza bin Laden wyrósł na nowego przywódcę Al-Kaidy. W piątek MSW Arabii Saudyjskiej poinformowało, że pozbawiło go obywatelstwa tego kraju.

"Niedorzeczny" wyrok. Kardynał winny molestowania chłopców złożył apelację

Australijski kardynał George Pell, oczekujący w areszcie w Melbourne na wymiar wyroku w procesie, w którym został uznany za winnego czynów pedofilii, złożył apelację - podały miejscowe media. Twierdzi w niej, że przed sądem doszło do licznych uchybień. Jego adwokat ocenił, że wyrok jest "niedorzeczny", ponieważ bazuje na zeznaniach tylko jednej osoby.

"Polityczny foch", który zaczął się na Instagramie

Była rezygnacja, było jej nieprzyjęcie, było trwające kilkadziesiąt godzin napięcie, które zaczęło się w portalu społecznościowym. Skończyło się dojściem do punktu wyjścia. O co chodziło w zamieszaniu z szefem irańskiej dyplomacji? Na pytania tvn24.pl odpowiada Karol Wasilewski, analityk w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.

Prezydent musiał zapewniać, że żyje. Dokąd zmierza najludniejszy kraj Afryki?

Wstępne szacunki wskazują, że sobotnie wybory prezydenckie w Nigerii wygrał ubiegający się o reelekcję Muhammadu Buhari, uzyskując 56 procent głosów. Kim jest Buhari i jaki jest główny powód jego wygranej? W jakiej sytuacji gospodarczej jest Nigeria, jakie wyzwania czekają ten kraj i czy Buhari może im sprostać? Na pytania tvn24.pl odpowiada Jędrzej Czerep, analityk programu Bliski Wschód i Afryka w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych.