Słowacja nie poprze paktu migracyjnego ONZ. "W żadnym przypadku"

Premier Słowacji Peter Pellegrini powiedział w niedzielę po szczycie Unii Europejskiej, że jego kraj nie poprze paktu migracyjnego ONZ. Słowacja jest kolejnym państwem zapowiadającym, że nie podpisze tej umowy, która w założeniu miała pomóc w rozwiązywaniu problemu migracji.

Premier Włoch: nie chcemy ideologicznego starcia

Premier Włoch Giuseppe Conte zapewnił w niedzielę, że jego rząd nie chce ideologicznego starcia z Komisją Europejską po tym jak odrzuciła projekt budżetu Włoch. Podkreślił jednak, że z objętych nim planów rząd nie może zrezygnować.

Lewandowski: jest odwrotnie niż malowano przed tym kłamliwym referendum

Unia jest jak zdrowie, o jej wartości ten się dowie, kto ją straci - powiedział Janusz Lewandowski w "Faktach po Faktach" w TVN24. - Brytyjczykom teraz otwierają się oczy, czyli że są mądrzy po szkodzie, co wydawało się dotąd polską specjalnością - dodał europoseł Platformy Obywatelskiej, komentując zawarte w niedzielę porozumienie w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Jego zdaniem jest "odwrotnie niż malowano przed tym kłamliwym referendum".

Premier May: nie można mieć wszystkiego

Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w niedzielę po sfinalizowaniu umowy wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej, że porozumienie służy brytyjskiemu interesowi narodowemu. Dodała, że kluczowe głosowanie w Izbie Gmin odbędzie się jeszcze w tym roku. - Nie można mieć wszystkiego, czego się chce. Trzeba zidentyfikować kluczowe interesy - przyznała May.

Orban o brexicie: trzeba było zrobić odwrotnie

Wystąpienie Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej to prawdziwa czarna niedziela i smutny dzień dla Unii Europejskiej - powiedział premier Węgier Viktor Orban telewizji M1 z Brukseli po zatwierdzeniu umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. - Trzeba było zrobić odwrotnie - zatrzymać Brytyjczyków, a migrantów nie wpuszczać - podkreślił Orban.

Morawiecki z Junckerem o Sądzie Najwyższym. "Bardzo pozytywna rozmowa"

Zmiany, które ostatnio przeprowadziliśmy w wymiarze sprawiedliwości są bardzo pozytywnie postrzegane w Komisji Europejskiej - zapewnił w niedzielę w Brukseli premier Mateusz Morawiecki. Jak dodał szef polskiego rządu, rozmawiał o polskim sądownictwie z szefem Komisji Europejskiej. - Była to bardzo pozytywna rozmowa - podkreślił.

"Rosnące obawy o stan wolności mediów w Polsce". Zagraniczne media komentują

Agencja informacyjna Associated Press opisuje sprawę działań Agencji Bezpieczeństwa wobec Piotra Wacowskiego, operatora TVN i współautora reportażu "Superwizjera" o środowisku polskich neonazistów. Depeszę AP, wskazującą na związek działań ABW i prokuratury z "rosnącymi obawami o stan wolności mediów w Polsce", przedrukowało wiele zagranicznych mediów, w tym między innymi amerykański dziennik "New York Times". Sprawie uwagę poświęciła również agencja Reutera, zwracając między innymi na słowa amerykańskiej ambasador w tej sprawie.

Morawiecki: umowa w sprawie brexitu gwarantuje prawa Polaków na Wyspach

Umowa w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii gwarantuje prawa Polaków na Wyspach, interesy polskich firm i unijny budżet - ocenił premier Mateusz Morawiecki na Twitterze i powtórzył tę opinię podczas konferencji prasowej po zakończeniu niedzielnego szczytu Unii Europejskiej w sprawie brexitu. Swoją opinię na temat porozumienia wyraził także Donald Tusk.

Szef Komisji Europejskiej: gdybym był Polakiem, byłbym smutny

Gdybym był Polakiem, byłbym smutny i sfrustrowany brexitem - mówił szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker w Brukseli, gdzie w niedzielę odbywa się szczyt Unii Europejskiej. Liderzy 27 unijnych państw zatwierdzili umowę o wyjściu Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty.

Hiszpania: policja rozbiła pedofilską siatkę

Hiszpańska policja rozbiła siatkę pedofilską działającą na terenie całego kraju. Operacja uznawana jest za jedną z największych w hiszpańskiej historii. Do sobotniego wieczora funkcjonariusze zatrzymali 79 osób.

Turcja przeciwna posterunkom USA na granicy z Syrią

Turecki minister obrony Hulusi Akar wyraził w sobotę sprzeciw wobec amerykańskiego planu rozmieszczenia posterunków USA po syryjskiej stronie na granicy Syrii z Turcją. USA twierdzą, że w ten sposób reagują na obawy Turcji dotyczące ataków terrorystycznych z terenu Syrii.

"Dramatyczny i bezpośredni" apel do Brytyjczyków

Premier Wielkiej Brytanii Theresa May w opublikowanym w nocy z soboty na niedzielę liście otwartym do Brytyjczyków zaapelowała o poparcie dla wynegocjowanego porozumienia z Unią Europejską w sprawie brexitu. List publikują niedzielne wydania czołowych brytyjskich czasopism.

May spotkała się z Junckerem. "Jesteśmy na dobrej drodze"

Po sobotnim wieczornym spotkaniu szefa Komisji Europejskiej Jean-Claude'a Junckera i premier wielkiej Brytanii Theresy May Komisja Europejska ogłosiła, że wszystko jest na dobrej drodze do niedzielnego szczytu, który ma zatwierdzić porozumienie w sprawie brexitu.

"Jak feniks z popiołów". Kurdowie ostrzegają przed odradzaniem się IS w Iraku

Iracka armia nasiliła działania przeciwko ukrytym komórkom tak zwanego Państwa Islamskiego, oskarżanym o przeprowadzenie w ostatnich dniach ataków na północy kraju. "Organizacja przegrupowuje się, wypełniając pustkę pozostawioną przez swoich skłóconych przeciwników" - ostrzega kurdyjski wojskowy cytowany przez niemieckie "Deutsche Welle".