Watykan otworzy tajne archiwa z czasów drugiej wojny światowej

Papież Franciszek zapowiedział w poniedziałek otwarcie tajnych watykańskich archiwów z czasów drugiej wojny światowej. Chodzi o dokumenty dotyczące pontyfikatu papieża Piusa XII. Od wielu dekad oczekiwały tego środowiska żydowskie w związku z zarzutami, że papież ten zrobił zbyt mało i milczał w sprawie zagłady Żydów.

"Chcecie wojny?! Oto jesteśmy". Demonstranci nie schodzą z ulic

W wielu miastach Algierii odbyły się w niedzielę nocne demonstracje młodzieży przeciwko perspektywie dalszych rządów prezydenta kraju. Algierczycy wyszli na ulice mimo niedzielnych zapewnień prezydenta Abdelaziza Butefliki, że skróci swą kadencję, jeśli tylko zostanie wybrany w kwietniu.

Wiceprezes Huawei pozwała kanadyjski rząd

Wiceprezes chińskiego koncernu telekomunikacyjnego Huawei, Meng Wanzhou złożyła pozew cywilny przeciw funkcjonariuszom kanadyjskiej służby ochrony granic, policji i rządowi federalnemu. Zarzuca im naruszenie jej konstytucyjnych praw.

Leonardo da Vinci ma ocieplić relacje Włoch i Francji

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w niedzielę, że razem z przywódcą Włoch Sergio Mattarellą będzie uczestniczył 2 maja w Paryżu w obchodach 500. rocznicy śmierci Leonarda da Vinci. Macron zapowiedział to w rozmowie z włoską telewizją RAI.

Papież Franciszek: od języka zaczynają się wojny

- Jesteśmy specjalistami w dostrzeganiu wad u innych ludzi - oświadczył papież Franciszek podczas wizyty w parafii w północnej części Rzymu. Radził wiernym: - Jeśli chcecie kogoś obmawiać, lepiej ugryźcie się mocno w język; spuchnie i nie będziecie mogli mówić.

Konserwatyści wygrali wybory samorządowe na Litwie

Związek Ojczyzny – Litewscy Chrześcijańscy Demokraci (TS-LKD) w niedzielnych wyborach samorządowych uzyskał najwięcej głosów – 16,03 proc. Na drugim miejscu uplasowała się Litewska Partia Socjaldemokratyczna (LSDP) z wynikiem 13,29 proc. – wskazują dane Głównej Komisji Wyborczej.

Trump tłumaczy ograniczenie manewrów z Koreą Południową

Ograniczenie wspólnych manewrów wojskowych Stanów Zjednoczonych z Koreą Południową spowodowane jest oszczędnościami - oświadczył prezydent USA Donald Trump. Zasugerował również, że taki krok może zmniejszyć napięcia w relacjach z Koreą Północną.

"To jest naprawdę ostatnia szansa na pokój"

Brytyjski minister spraw zagranicznych Jeremy Hunt ostrzegł w niedzielę w Adenie przed załamaniem się procesu pokojowego w Jemenie. Hunt jest pierwszym szefem dyplomacji zachodniego państwa, który przybył do Jemenu od wybuchu wojny w tym kraju w 2015 roku. - Jestem tu, ponieważ to jest naprawdę ostatnia szansa na pokój w Jemenie - podkreślił.

Ukraiński arcybiskup zatrzymany na Krymie i wypuszczony. "Pierwszy poważny sygnał"

Arcybiskup symferopolski i krymski Cerkwi Prawosławnej Ukrainy Klemens (Kłyment) został wieczorem w niedzielę wypuszczony z komisariatu policji w Symferopolu. Ukraińskiego hierarchę zatrzymano w około południa na dworcu w tym położonym na Krymie mieście. Planował jechać do Rostowa nad Donem na proces najmłodszego ukraińskiego więźnia politycznego, Pawła Hryba.

Protesty na ulicach, w sztabie zamieszanie. Niejasności wokół kandydatury Butefliki

Szef sztabu wyborczego prezydenta Algierii Abdelaziza Butefliki przybył w niedzielę do Rady Konstytucyjnej w Algierze, gdzie muszą być zgłoszone kandydatury osób chętnych do udziału w kwietniowych wyborach prezydenckich - podał Reuters, powołując się na świadka. Wcześniej arabskojęzyczna telewizja satelitarna Ennahar informowała, że kandydatura została już zgłoszona.

USA i Korea Południowa wstrzymują wspólne manewry wojskowe

USA i Korea Południowa podjęły decyzję o wstrzymaniu dorocznych wspólnych ćwiczeń wojskowych "Foal Eagle" i "Key Resolve", które regularnie wywoływały ostre protesty Korei Północnej - poinformował w sobotę wieczorem czasu lokalnego Pentagon. Szefowie resortów obrony obu państw tłumaczyli, że chcą w ten sposób zrobić miejsce na "dyplomatyczne wysiłki, by osiągnąć całkowitą denuklearyzację Półwyspu Koreańskiego".