Synod biskupów w Watykanie: nadużycia przeszkodą dla misji Kościoła

Czyny wykorzystywania seksualnego stanowią "poważną przeszkodę dla misji" Kościoła - to stwierdzenie znalazło się w dokumencie końcowym synodu biskupów na temat młodzieży, opublikowanym w sobotę. Mowa jest też o towarzyszeniu w wierze osobom homoseksualnym. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, podsumowując obrady synodu, podkreślił, że Kościół musi stworzyć miejsca, gdzie młodzi ludzie będą się czuć jak w domu.

Karawana migrantów odrzuca plan prezydenta Meksyku

Karawana migrantów, która przechodzi przez Meksyk odrzuciła plan ogłoszony w piątek przez prezydenta Meksyku pod hasłem "Jesteś w swym domu". Migranci wskazali, że plan nie odnosi się do przyczyn exodusu i ogranicza swobodę przemieszczania się ich do stanów Chiapas i Oaxaca.

Brazylia wybiera prezydenta. Faworytem przedstawiciel skrajnej prawicy

W Brazylii w niedzielę odbywa się rozstrzygająca tura wyborów prezydenckich. Faworytem jest Jair Bolsonaro, skrajnie prawicowy populista, który w pierwszej turze uzyskał 46 procent głosów. Według sondaży w drugiej turze może liczyć na 57 procent głosów, co ma zapewnić mu zwycięstwo nad socjalistą Fernando Haddadem.

"USA są samotne w swej konfrontacji z Teheranem"

USA są osamotnione w swej konfrontacji z Teheranem i nawet Europa staje po stronie Iranu, gdy Waszyngton ponownie nakłada na niego sankcje gospodarcze - oświadczył w sobotę prezydent Iranu Hasan Rowhani podczas przemówienia w parlamencie w Teheranie.

Symboliczne zdjęcie czworga przywódców. Wspólnie za rozwiązaniem problemu Syrii

Turcja, Rosja, Francja i Niemcy opowiadają się za trwałym zawieszeniem broni w Syrii, powołaniem komisji konstytucyjnej dla tego kraju oraz stworzeniem warunków do bezpiecznego, dobrowolnego powrotu syryjskich uchodźców - oświadczyli w sobotę przywódcy tych czterech państw. Rozmowy podsumowano wspólną fotografią, na której Władimir Putin, Angela Merkel, Recep Erdogan i Emmanuel Macron trzymają się za dłonie.

Amerykanie w żałobie po masakrze w synagodze

Flaga opuszczona do połowy i tysiące zgromadzone przed synagogą i Białym Domem - Amerykanie zareagowali na tragedię, do jakiej doszło w sobotę w synagodze w Pittsburghu. Uzbrojony napastnik wszedł do świątyni w czasie nabożeństwa i zaczął strzelać do zgromadzonych w budynku. Zginęło 11 osób, a 6 zostało rannych.

Strzelanina w USA. Zabici i ranni w synagodze

W sobotę w synagodze w Pittsburghu w Pensylwanii w Stanach Zjednoczonych doszło do strzelaniny. Uzbrojony napastnik wszedł do świątyni w czasie nabożeństwa rozpoczynającego szabas. Według informacji podawanych przez media powołujące się na źródła w policji, zginęło co najmniej 11 osób, a co najmniej sześć zostało rannych. Zabójca został zatrzymany.

Morawiecki w Pradze na 100-leciu powstania Czechosłowacji

Oficjalne uroczystości z okazji przypadającej w niedzielę 100. rocznicy powstania Czechosłowacji rozpoczynają się w sobotę w Pradze. Wśród zagranicznych gości, których tego dnia na śniadaniu roboczym podejmie premier Andrej Babisz, jest szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki.

Przed drugą turą wyborów faworyt odwołuje skrajne zapowiedzi

Kandydat skrajnej prawicy i faworyt wyborów prezydenckich Jair Bolsonaro zaprzeczył swym zapowiedziom, że Brazylia wypowie wojnę Wenezueli, wycofa się z porozumienia klimatycznego i zdystansuje od ONZ. Tym samym w ostatnim dniu kampanii przed drugą turą głosowania wycofał się ze swoich najbardziej kontrowersyjnych wypowiedzi.

Szef PE: włoski rząd wbrew naturze

Nadzieję na szybkie zakończenie pracy rządu Ligi i Ruchu Pięciu Gwiazd we Włoszech wyraził w piątek przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Zdaniem wiceszefa opozycyjnej partii Forza Italia gabinet Giuseppe Contego jest "wbrew naturze".

Merkel w Pradze: już dziś mamy Europę różnych prędkości

Unia Europejska jest już projektem wielu prędkości i nie może wciąż czekać aż do współpracy przyłączą się wszystkie państwa – powiedziała w piątek w Pradze kanclerz Niemiec Angela Merkel na konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Czech Andrejem Babiszem.

USA przeprowadziły udany test nowego systemu obrony przeciwrakietowej

Amerykańska armia z sukcesem przetestowała w piątek najnowszy system obrony przeciwrakietowej typu Aegis - poinformował Reuters. Agencja podkreśla, że zdaniem ekspertów znacznie wzmocni to zdolność USA do obrony przed rakietami średniego zasięgu, będącymi na wyposażeniu wojsk Korei Północnej i Iranu.

Macron: Polska i Węgry są symptomami kryzysu demokracji

Ci przywódcy twierdzą, że to, co jest dobre, to ich zasługa. A to, co jest złe, to Bruksela. To są kłamstwa, które można wyjaśnić - mówił w piątek Emmanuel Macron. Prezydent Francji podczas spotkania zorganizowanego w Bratysławie przez międzynarodowy think tank Globsec apelował, by nie pozostawiać miejsca "nieprzyjaciołom Europy".

"Wyrażamy zrozumienie dla działań Stanów Zjednoczonych"

Traktaty międzynarodowe dotyczące rozbrojenia służą pokojowi i Polska zawsze je wspiera. W wypadku układu INF dostrzegamy jednak argumenty przedstawiane przez Stany Zjednoczone i wyrażamy zrozumienia dla działań USA w tym zakresie - powiedział w piątek szef MSZ Jacek Czaputowicz.