Kolejne schody przed rządem Johnsona. Plany parlamentu w Londynie nie po jego myśli

Brytyjska Izba Gmin formalnie zgodziła się w czwartek po południu na specjalne posiedzenie w sobotę. Parlamentarzyści wbrew stanowisku rządu w Londynie zdecydowali jednak, że nie ograniczą się jedynie do prostego głosowania "za" lub "przeciw" nowemu porozumieniu w sprawie brexitu, uzgodnionemu na czwartkowym szczycie w Brukseli. Mimo to Boris Johnson powtórzył, że jest pewien zaaprobowania przez deputowanych nowej umowy.

Co dalej na drodze Wielkiej Brytanii do wyjścia z Unii

Po poparciu porozumienia przez 27 państw Unii Europejskiej, teraz czas na zaakceptowanie umowy przez brytyjską Izbę Gmin i Parlament Europejski, na końcu zaś ponowna, formalna akceptacja rozwiązania przez państwa członkowskie - tak ma wyglądać harmonogram prac dotyczących brexitu w najbliższych dniach.

Unia przyjęła nowe porozumienie w sprawie brexitu

Unijna "27" dała zielone światło dla umowy w sprawie brexitu. Przywódcy wezwali Komisję Europejską, Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej do podjęcia koniecznych kroków, by zapewnić, że porozumienie będzie mogło wejść w życie 1 listopada 2019 roku.

Trump pokazał "załamanie niezrównoważonej Nancy". Doczekał się szybkiej riposty

Przedstawiciele demokratów zerwali środowe spotkanie z prezydentem USA Donaldem Trumpem w sprawie Syrii. Jak twierdzili, amerykański przywódca zaczął obrażać spikerkę Izby Reprezentantów Nancy Pelosi, a same rozmowy przekształciły się w "festiwal zniewag". Trump opublikował później na Twitterze zdjęcie ze spotkania, na którym widać Pelosi stojącą przy stole i wskazującą palcem na siedzącego naprzeciwko prezydenta. "Załamanie nerwowe niezrównoważonej Nancy" - podpisał. W odpowiedzi demokratka ustawiła fotografię jako swoje zdjęcie w tle na Twitterze i Facebooku.

Johnson dogadał się z Unią, ale opozycja nie zamierza ułatwiać mu życia

W Brukseli ulga, bo po długich negocjacjach udało się osiągnąć z rządem Borisa Johnsona porozumienie w sprawie warunków brexitu. Nieco bardziej sceptycznie przyjęto umowę w Londynie. Porozumienie musi zostać zaakceptowane przez Izbę Gmin, a opozycja już teraz zapowiada, że będzie głosować w parlamencie za jego odrzuceniem.

"Rola Rosji w regionie znacząco się umacnia"

Angela Merkel, szefowa niemieckiego rządu, oświadczyła w czwartek w Bundestagu, że geopolityczne konsekwencje operacji militarnej Turcji przeciwko Kurdom na północy Syrii są nie do przewidzenia. Zauważyła przy tym, że znacząco wzmacnia się rola Rosji i Iranu w regionie.

Gałązka sakaki zamiast kontrowersyjnej wizyty w świątyni

Premier Shinzo Abe przesłał w czwartek rytualną gałązkę z wiecznie zielonego drzewa sakaki do świątyni Yasukuni poświęconej pamięci wojskowych, którzy polegli w służbie cesarza. Premier nie udał się tam osobiście, aby nie prowokować Pekinu i Seulu.

Opozycyjni posłowie wyprowadzeni z parlamentu

W czwartek posłowie opozycji demokratycznej ponownie zakłócili wystąpienie szefowej władz Hongkongu Carrie Lam w lokalnym parlamencie. Domagali się dymisji Lam w związku z trwającymi w kraju protestami.

Trump pisze do Erdogana: niech pan nie będzie twardzielem

"Nie chce pan być odpowiedzialny za rzeź tysięcy ludzi, a ja nie chcę być odpowiedzialny za zniszczenie tureckiej gospodarki" - przestrzega w liście tureckiego prezydenta Donald Trump. Zachęca w nim Recepa Tayyipa Erdogana do "wypracowania dobrej umowy" i apeluje do niego, by "nie był twardzielem" ani "głupcem". - Myślałem, że to jakiś psikus - komentuje styl listu demokrata Mike Quigley.

Niezwykły gość w szkole. "Usłyszałem krzyk jednej z matek: tu jest ryś!"

Ryś poszedł do szkoły, a nawet zajął gabinet dyrektora - i to na całą godzinę. Takie niecodzienne zdarzenie odnotowano w USA, w miejscowości Eugene w stanie Oregon. Na szczęście ani rysiowi, ani dyrektorowi, ani uczniom, ani żadnemu z nauczycieli nic złego się nie stało. Straż ochrony przyrody przewiozła drapieżnika w bezludne rejony i tam wypuściła go na wolność.

Bili młotkami w głowę, grozili nożami. Atak na lidera protestów

W środę wieczorem doszło w Hongkongu do brutalnego ataku na przywódcę prodemokratycznego Obywatelskiego Frontu Praw Człowieka (CHRF) Jimmy’ego Shama. Został napadnięty przez grupę niezidentyfikowanych sprawców, którzy bili go młotkami w głowę – podał CHRF. Władze i opozycja w Hongkongu potępiły atak.

"Niby wszyscy rozumieją angielski, ale nikt nie rozumie Anglików"

Przewodniczący Komisji Europejskiej komentował w środę wieczorem rozmowy przed rozpoczynającym się w czwartek unijnym szczytem dotyczącym wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. - Niby wszyscy rozumieją angielski, ale nikt nie rozumie Anglików - ocenił Jean-Claude Juncker w żartobliwym tonie stan negocjacji ze stroną brytyjską.

Kolos przecisnął się przez Kanał Koryncki

Spektakularne nagranie z Grecji z wyjątkowo ciasnej morskiej przeprawy przez Kanał Koryncki. Przepłynął tamtędy największy ze statków, które dotychczas żeglowały na tej trasie. Do pokonania miał ponad sześć kilometrów.

"Szczyt jest widoczny". Wieczorne negocjacje i "ostatnia szansa" w sprawie brexitu

W czwartek w Brukseli rozpocznie się dwudniowy szczyt Rady Europejskiej. W środę wieczorem Wielka Brytania i Unia Europejska nie osiągnęły porozumienia w sprawie warunków brexitu, ale zdaniem brytyjskiej minister kultury Nicky Morgan jest "duża szansa zawarcia umowy". - Szczyt jest już widoczny, ale częściowo przykryty chmurami - skomentował premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.

Kreml: rozwiązanie "republik ludowych" w Donbasie to scenariusz nieoczekiwany

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, odnosząc się do propozycji z Ukrainy, iż warunkiem realizacji porozumień mińskich powinno być rozwiązanie separatystycznych "republik ludowych" w Donbasie, oświadczył, że tego rodzaju scenariusze są nieoczekiwane dla stron. - Na razie trudno komentować, czy oznacza to odejście od porozumień mińskich - ocenił.

Trump: Kurdowie nie są aniołkami

Jeśli Syria chce odbić swoje ziemie, to jest to sprawa jej i Turcji. Walczą od setek lat, Kurdowie też walczą od setek lat. Jest tam dużo piasku, w którym mogą się bawić - powiedział w środę dziennikarzom Donald Trump. Zdaniem prezydenta USA decyzja o wycofaniu amerykańskich wojsk z północy Syrii była "strategicznie genialna".

Premier Macedonii Północnej apeluje do Unii: nie odwracajcie się od nas

Unijni ministrowie ds. europejskich nie wypracowali we wtorek porozumienia pozwalającego otworzyć negocjacje akcesyjne z Albanią i Macedonią Północną. W środę premier Macedonii Północnej Zoran Zaew zaapelował do unijnych przywódców, aby nie tworzyli przeszkód na drodze jego kraju do członkostwa w Unii Europejskiej.

Erdogan chciał rozmawiać z Trumpem, ale spotka się z Pence'em

Amerykańska delegacja, w której skład wchodzą między innymi Mike Pence i Mike Pompeo, udaje się do Ankary, by rozmawiać o prowadzonej przez Turcję ofensywie w północnej Syrii. Prezydent Recep Tayyip Erdogan początkowo twierdził, że nie zamierza rozmawiać z Pence'em i Pompeo. Ostatecznie jego biuro prasowe poinformowało jednak, że spotka się z amerykańskim wiceprezydentem.

Wpadła pod koła taksówki, potem przejechał ją SUV

Dramatyczne nagranie z Chin. Na jednej z dróg we wschodniej części kraju taksówka potrąciła kobietę. Chwilę później przejechał po niej SUV. Na pomoc rzucili się kierowcy i przechodnie. Ranną kobietę udało się wydostać spod auta, trafiła do szpitala.

Zełenski czeka na "siedem dni ciszy"

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w środę, że wycofanie wojska i sprzętu z niektórych odcinków linii rozgraniczenia między siłami rządowymi a separatystami w Donbasie będzie możliwe, gdy przez tydzień nie będzie tam strzałów.