Prawdopodobnie ostatni taki szczyt. Juncker się wzruszył, Tusk jest "twardzielem"

Nie mam łez w oczach. Odczułem osobistą satysfakcję, że jestem twardziel ciągle i nie poddaję się wzruszeniom zbyt łatwo - stwierdził w piątek szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jeśli nie pojawi się potrzeba nadzwyczajnego posiedzenia, to obecny szczyt w Brukseli będzie ostatnim, który prowadził były polski premier. Na uwagę dziennikarki, że Jean-Claude Juncker, także kończący swą kadencję przewodniczący Komisji Europejskiej, okazał wzruszenie, Tusk odparł: - Ja jestem mniej sentymentalny.

Chiny nie chcą filmu Tarantino. Wszystko przez Bruce'a Lee

Władze Chin wstrzymały planowaną premierę "Pewnego razu... w Hollywood" Quentina Tarantino - podają amerykańskie media. Jak dowiedział się "The Hollywood Reporter", córka Bruce’a Lee interweniowała u urzędników kontrolujących rynek filmowy w związku z tym, w jaki sposób został przedstawiony w obrazie Tarantino jej ojciec.

"Turcja łamie porozumienie"? Erdogan: nie wiem, skąd bierzecie te doniesienia

W północno-wschodniej Syrii nie dochodzi do walk, odkąd Turcja porozumiała się ze Stanami Zjednoczonymi w sprawie wstrzymania ofensywy, aby pozwolić Kurdom na wycofanie się - zapewnił w piątek turecki prezydent Recep Tayyip Erdogan. To odpowiedź na przekazywane między innymi przez Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka i kurdyjskich bojowników informacje, że w piątek w okolicach miasta Ras al-Ajn przy granicy Syrii z Turcją słychać było strzały.

"Historyczny błąd". Tusk, Juncker i Morawiecki jednym głosem o decyzji unijnego szczytu

Krótkowzroczne zamykanie drzwi przed tymi niewielkimi państwami, ale jakże ważnymi ze strategicznego punktu widzenia, jest błędem - ocenił w piątek w Brukseli uczestniczący w unijnym szczycie premier Mateusz Morawiecki. Odniósł się do faktu, że wobec braku jednomyślności unijnych przywódców nie powiódł się plan otwarcia rozmów akcesyjnych z Macedonią Północną i Albanią. Taką samą opinię wyrazili: szef Rady Europejskiej Donald Tusk i przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker.

Polska członkiem Rady Praw Człowieka ONZ

Polska została członkiem Rady Praw Człowieka ONZ. Będzie reprezentowana w tym gremium od 1 stycznia 2020 roku. Rada Praw Człowieka odpowiada za promowanie i ochronę praw człowieka na świecie. Wśród jej nowych członków są także między innymi Niemcy, Holandia, Libia, Sudan, Wenezuela, Brazylia, Japonia, Korea Północna.

Były premier Katalonii oddał się w ręce belgijskiego wymiaru sprawiedliwości

Były premier Katalonii Carles Puigdemont ogłosił w piątek, że "oddaje się w ręce belgijskiego wymiaru sprawiedliwości". Polityk jest poszukiwany na podstawie wystawionego przez Hiszpanię Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA). W czasie porannej wizyty w belgijskiej prokuraturze kataloński polityk oznajmił, iż nie zgadza się na ewentualną ekstradycję do Hiszpanii.

"Im więcej osiągamy, tym bardziej skomplikowany staje się problem"

- Jeśli naszym celem jest nie tylko zmniejszenie cierpienia ludzi, ale całkowite wyeliminowanie go, pozostało o wiele więcej do zrobienia - mówił w czwartek zastępca sekretarza generalnego ONZ do spraw humanitarnych Mark Lowcock, opisując sytuację w ogarniętym wojną Jemenie w czasie obrad Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Przemoc w Afganistanie osiągnęła "bezprecedensowe rozmiary"

Przemoc wobec ludności cywilnej w Afganistanie osiągnęła "bezprecedensowe rozmiary" - alarmuje w specjalnym raporcie ONZ. Najbardziej krwawym miesiącem w ciągu ostatnich dziesięciu lat w kraju ogarniętym konfliktem był lipiec tego roku, kiedy życie straciło 425 cywili.

Kolejne odejście w Waszyngtonie. Trump "ma już następcę"

Prezydent Donald Trump ogłosił w czwartek odejście sekretarza do spraw energetyki Jamesa Richarda "Ricka" Perry'ego informując, że znalazł już jego następcę. Nie podał przyczyn dymisji, którą obserwatorzy wiążą z tak zwaną aferą ukraińską.

Napad na lotnisko, spalone ciężarówki i zakładnicy. Złodzieje zginęli

Brazylijscy policjanci zastrzelili w czwartek trzech uzbrojonych przestępców, którzy włamali się do terminalu cargo lotniska w mieście Campinas na południu kraju. Mężczyźni w czasie napadu postrzelili ochroniarzy, a następnie starali się zbiec ze zrabowanymi pieniędzmi, podpalając ciężarówki na autostradzie - podały lokalne władze.

Dziewięć lat niewoli w piwnicy na farmie. Zwrot w sprawie, drugi aresztowany

Holenderski sąd przedłużył w czwartek o dwa tygodnie areszt mężczyźnie, który przez dziewięć lat przetrzymywał w zamknięciu na farmie kilka osób. Jak podaje holenderska prasa, zatrzymany to 58-letni Austriak Josef B., prawdopodobnie były członek sekty Moona. Aresztowano też ojca przetrzymywanych dzieci, którego wcześniej uznawano za ofiarę prześladowcy.

Mdlejąc, uderzył kobietę. Upadła na tory, gdy nadjeżdżał pociąg

O mały włos od tragedii w metrze w Buenos Aires. Kobieta została wypchnięta z peronu na tory, gdy na stację wjeżdżał pociąg. Do tragedii nie doszło dzięki natychmiastowej reakcji pozostałych pasażerów. W porę dali sygnał maszyniście, by zatrzymał pociąg. Zdarzenie zarejestrowały kamery monitoringu.

"Kluczem do zmiany stanowiska prezydenta wobec Ukrainy był Giuliani"

Ambasador USA przy Unii Europejskiej Gordon Sondland zeznał w czwartek przed komisjami Kongresu, że prezydent Donald Trump narzucił dyplomatom zajmującym się Ukrainą swego prywatnego prawnika Rudy'ego Giulianiego i naciskał na wszczęcie śledztwa w sprawie Joe Bidena i jego syna.

Macron nieprzekonany. Brak zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych

Mimo kilku godzin rozmów na szczycie w Brukseli, przywódcom krajów Unii Europejskiej nie udało się przekonać prezydenta Francji Emmanuela Macrona do zgody na otwarcie negocjacji akcesyjnych dla Albanii i Macedonii Północnej. Według nieoficjalnych informacji Francja była jedynym krajem, który blokował decyzje o otwarciu rozmów akcesyjnych.

Bitwa gangu z policją. Syn "El Chapo" zatrzymany i wypuszczony

W mieście Culiacan, stolicy położonego na północnym zachodzie Meksyku stanu Sinaloa, uchodzącego za twierdzę narkotykowego barona Joaquina "El Chapo" Guzmana, doszło do bitwy między policją i członkami kartelu Sinaloa. Meksykański minister bezpieczeństwa wewnętrznego przekazał, że zatrzymano Ovidio Guzmana, syna "El Chapo", gangstera skazanego w lipcu w USA na dożywotnie więzienie. Następnie "siły bezpieczeństwa uwolniły" Ovidio Guzmana - dodał szef resortu.

Merkel chce umowy o wolnym handlu

Po brexicie Unia Europejska i Wielka Brytania powinny jak najszybciej zawrzeć umowę o wolnym handlu - oświadczyła niemiecka kanclerz Angela Merkel w czwartek na konferencji prasowej w Brukseli.

Tusk: Komisja Europejska będzie gorąco namawiała do hojniejszego budżetu

Propozycja fińskiej prezydencji w sprawie budżetu UE na lata 2021-2027 zakłada obniżenie całkowitej kwoty wydatków, ale wiele państw jest temu przeciwnych, a w piątek na szczycie nie zapadną żadne rozstrzygające decyzje - podkreślił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Jak dodał, Komisja Europejska "będzie gorąco namawiała do hojniejszego budżetu".