Satelita irańskiej Gwardii Rewolucyjnej "dotarł na orbitę okołoziemską"

"Wystrzelenie zakończyło się sukcesem. Satelita dotarł na orbitę okołoziemską" - przekazała w środę irańska telewizja, komunikując o tym, że elitarne siły Gwardii Rewolucyjnej wysłały swojego pierwszego wojskowego satelitę. Zachodnie agencje przypominają, że o sukcesie poinformowano po kilku miesiącach nieudanych prób.

We Włoszech zmarło 142 lekarzy zakażonych koronawirusem

We Włoszech we wtorek liczba zmarłych lekarzy zakażonych koronawirusem wzrosła do 142. W ciągu ostatniej doby w całym kraju z powodu COVID-19 zmarły 534 osoby. 2723 osoby wyleczono, co jest najlepszym dobowym wynikiem od początku epidemii.

Dezynfekcja piasku, bransoletki identyfikacyjne dla turystów? Szukają sposobów na wznowienie ruchu turystycznego

Kraje, które żyły głównie z turystyki tracą przez pandemię miliardy euro - dlatego nie brakuje pomysłów na jej odbudowę. Włosi myślą o ograniczeniu miejsc na plaży i dezynfekcji piasku. W Hiszpanii proponują dla turystów bransoletki identyfikacyjne z podziałem na zdrowych czy wyleczonych z COVID-19. W tym trudnym okresie stawiają też na turystykę lokalną. Materiał magazynu "Polska i Świat".

"COVID-19 nie odejdzie", epidemiolodzy o wyborach, odwołano Oktoberfest. Podsumowujemy wtorek

Unijna komisarz do spraw zdrowia Stella Kiriakidu oceniła, że "COVID-19 nie odejdzie, będziemy musieli się nauczyć z nim żyć". Zarząd Głównego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych przygotował ekspertyzę projektu ustawy o wyborach korespondencyjnych, w której ocenili, że ustawa nie zapewnia ochrony przed zakażeniem ani głosującym, ani osobom pracującym przy wyborach. Oktoberfest - jedno z najważniejszych świąt Bawarczyków - zostało odwołane. Co jeszcze wydarzyło się we wtorek?

"Przepraszam, celebruję, módlmy się". Ksiądz nie przerwał mszy, mandaty dla wszystkich uczestników

Kiedy karabinierzy weszli do kościoła w Cremonie, trwała msza święta z udziałem wiernych. Funkcjonariusze chcieli ją przerwać jako niezgodną z przepisami, jeden z nich zadzwonił nawet do burmistrza. Ksiądz z lokalnym włodarzem rozmawiać nie chciał. - Proszę powiedzieć, że nie jestem teraz dostępny, bo celebruję - odpowiedział, nie odchodząc od ołtarza. Interwencja służb zakończyła się mandatem dla wszystkich uczestników, w tym kapłana.

Kilkaset tysięcy ludzi wyjechało z Paryża

Po ogłoszeniu izolacji sanitarnej około jedna czwarta mieszkańców Paryża opuściła stolicę - wynika z szacunków urzędu statystycznego INSEE. Podczas pandemii masa śmieci wyrzucanych w mieście zmniejszyła się o jedną trzecią. Paryż zużywa też o wiele mniej energii elektrycznej.

"COVID-19 nie odejdzie. Będziemy musieli się nauczyć z nim żyć"

Jest ewidentne, że musimy pracować razem. COVID-19 nie odejdzie. Będziemy musieli się nauczyć z nim żyć - oceniła we wtorek unijna komisarz do spraw zdrowia Stela Kiriakidu. - Jedynym sposobem na wyjście z pandemii jest znalezienie skutecznej terapii i szczepionek - uznała. Przestrzegła przed zbyt szybkim znoszeniem ograniczeń.

Ławrow o polskich "przyjaciołach"

Polska mogłaby liczyć na pozytywną reakcję Rosji na propozycje, które będą "odideologizowane" - oświadczył szef rosyjskiej dyplomacji Siergiej Ławrow. Stwierdził, że Rosję w przeszłości łączyło z Polską więcej kontaktów niż z jakimkolwiek innym krajem europejskim. - Wszystko to jest teraz zamrożone - dodał.

Rozwój wielkich miast zagrożony przez koronawirusa. "Zmiany rodem z science-fiction"

"New York Times" ostrzega, że pandemia COVID-19 może doprowadzić do zmian znanych z science-fiction, a rozwój amerykańskich miast jest zagrożony. Gazeta wspomina również o rosnącej popularności porodów domowych w związku z szerzeniem się koronawirusa. O czym jeszcze piszą światowe media? Przegląd prasy zagranicznej przygotował Jacek Stawiski, redaktor naczelny TVN24 BiS.