"Putin rozumie tylko język siły i pieniądza". Niemieckie głosy za i przeciw wstrzymaniem Nord Stream 2

Aktualizacja:
Autor:
ft\mtom
Źródło:
PAP

W związku z atakiem na opozycjonistę Aleksieja Nawalnego zastępca przewodniczącego bawarskiej CSU Manfred Weber opowiedział się za wstrzymaniem budowy gazociągu Nord Stream 2. - Celem jest skłonienie Rosji do wyjaśnienia zamachu - powiedział Weber agencji dpa.

Manfred Weber, który jest także szefem frakcji Europejskiej Partii Ludowej w Parlamencie Europejskim, uważa, że należy zatrzymać budowę Nord Stream 2, jeśli ze strony Rosji nie będzie żadnej współpracy w celu wyjaśnienia ataku na Nawalnego. - Chodzi o system, który najwyraźniej gotowy jest zabijać ludzi albo, jak w przypadku Nawalnego, truć ich, by zmusić do milczenia - powiedział polityk CSU.

- Prezydent Putin rozumie, niestety, tylko język siły i pieniądza - podkreślił Weber.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Zastępca przewodniczącego bawarskiej CSU Manfred WeberDaina LE LARDIC/European Union 2020

Weber krytycznie o byłym kanclerzu

Manfred Weber skrytykował także byłego kanclerza RFN Gerharda Schroedera, który obecnie jest szefem rady dyrektorów budującej gazociąg spółki Nord Stream 2. - Takie zaangażowanie jest zdradą wartości jego partii, SPD - powiedział polityk CSU.

- To nie jest godne byłego kanclerza - pozwalać na tak instrumentalne traktowanie przez autorytarny system - stwierdził Weber.

Agencja dpa przypomina, że powściągliwie o możliwości przerwania budowy Nord Stream 2 z powodu sprawy Nawalnego wypowiedział się przewodniczący CSU Markus Soeder. - Z naszego punktu widzenia jedno nie ma nic wspólnego z drugim - stwierdził Soeder.

Minister wątpi w skuteczność sankcji

Nie znam żadnego przypadku, w którym kraj taki jak Rosja dał się skłonić sankcjami do zmiany swego postępowania - powiedział minister gospodarki Niemiec Peter Altmaier w poniedziałek w programie wieczornym niemieckiej telewizji publicznej ARD. Dodał, że reakcją w takich sytuacjach było raczej zaostrzenie piętnowanej polityki.

- Musimy także wyjaśnić kwestię tego, co chcielibyśmy naszymi sankcjami osiągnąć: czy chodzi tylko o to, by popatrzeć w lustro, czy chodzi o to, by osiągnąć i stworzyć coś pozytywnego dla praw człowieka? - zapytał Altmaier. Według Altmaiera kanclerz Angela Merkel uważa, że w kwestii Nord Stream 2 "nie jest jeszcze czas, by cokolwiek wykluczać, gdyż (takimi deklaracjami) osłabilibyśmy się przecież sami".

Sprzeciw wobec blokady Nord Stream 2

W opublikowanym we wtorek wywiadzie dla tygodnika "Der Spiegel" socjaldemokratyczna krajowa premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego Manuela Schwesig wyraziła sprzeciw wobec ewentualnej rezygnacji z dokończenia gazociągu NS2. Kolej obecnie na to, by Rosja wyjaśniła okoliczności zamachu na Nawalnego, "ale nie wolno wykorzystywać tego przestępstwa do stawiania Nord Stream 2 pod znakiem zapytania" - zaznaczyła.

Dodała, że za definitywnym wstrzymaniem budowy opowiadają się najwyraźniej ci, którzy od samego początku byli przeciwni projektowi. Gdyby Niemcy zaprzestały kupowania gazu ziemnego w Rosji, alternatywą byłby gaz ze złóż łupkowych w USA. - To z pewnością alternatywa gorsza pod względem ekologicznym i do tego droższa - podkreśliła Schwesig

Trasa NS2 prowadzi z Rosji po dnie Bałtyku do Lubmina w Meklemburgii-Pomorzu Przednim.

Otrucie Nawalnego a Nord Stream 2

Według rządu Niemiec istnieją "jednoznaczne dowody" na próbę otrucia Nawalnego środkiem bojowym z grupy nowiczoków. Opozycjonista został hospitalizowany 20 sierpnia w Omsku na Syberii. Poczuł się źle na pokładzie samolotu lecącego z Tomska do Moskwy i stracił przytomność. Obecnie przebywa w szpitalu Charite w Berlinie, dokąd został przewieziony z Rosji na żądanie rodziny.

Trwa budowa Nord Stream 2Nord Stream 2 / Paul Langrock

W reakcji na te wydarzenia kilku czołowych polityków niemieckiej chadecji wezwało kanclerz Angelę Merkel do zawieszenia budowy gazociągu. Początkowo szefowa niemieckiego rządu, która jest zwolenniczką projektu NS2, uznawała, że nie należy łączyć ze sobą sprawy Nawalnego i tematu gazociągu.

W poniedziałek rzecznik rządu Steffen Seibert oświadczył, że Merkel nie wyklucza objęcia sankcjami NS2 w odpowiedzi na podejrzenia otrucia Nawalnego. W weekend podobne stanowisko wyrazili m.in. minister spraw zagranicznych Heiko Mass i minister obrony Annegret Kramp-Karrenbauer, którzy podkreślili, że władze Rosji muszą pomóc w wyjaśnieniu sprawy Nawalnego.

Autor:ft\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Nord Stream 2 / Paul Langrock

Pozostałe wiadomości