Putin zaproponował nowego premiera

Rosyjski rząd podał się w środę do dymisji - poinformował premier tego kraju Dmitrij Miedwiediew. Jak stwierdził, prezydent Władimir Putin "wyznaczył szereg zasadniczych zmian w konstytucji", dlatego dymisja gabinetu jest potrzebna, by mógł w pełni "zrealizować plany". Putin zaproponował na stanowiska szefa rządu Michaiła Miszustina, który jest obecnie szefem Federalnej Służby Podatkowej.

Ambasador Wielkiej Brytanii opuścił Iran

Ambasador Wielkiej Brytanii w Iranie Robert Macaire opuścił ten kraj po tym, gdy został na krótko zatrzymany za udział w antyrządowej demonstracji - poinformowała w środę irańska agencja IRNA. Doniesienia te potwierdził rzecznik resortu sprawiedliwości w Teheranie.

Ryzyko "nieodwracalnej szkody" w funkcjonowaniu Izby Dyscyplinarnej

Funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego tworzy ryzyko "nieodwracalnej szkody" dla polskich sędziów. To powód, dla którego Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o środki tymczasowe - oświadczył w środę w Brukseli rzecznik Komisji Christian Wigand.

Ukraina zwróciła się do Iranu z prośbą o czarne skrzynki boeinga

Ukraińska prokuratura i Służba Bezpieczeństwa zwróciły się do kompetentnych organów Iranu z wnioskiem o przekazanie rejestratorów lotów z samolotu Boeing 737 - poinformowała w środę agencja Interfax. Maszyna została zestrzelona przez irańskie wojsko w pobliżu Teheranu 8 stycznia.

USA popierają "sześć kroków" w sprawie Iranu. Rosja "głęboko rozczarowana"

Stany Zjednoczone "w pełni popierają" mechanizm rozstrzygania sporów w ramach porozumienia nuklearnego z Iranem, który we wtorek uruchomiły Francja, Niemcy i Wielka Brytania - poinformował Departament Stanu USA. Zdaniem Waszyngtonu procedura ta może zmusić Teheran do przestrzegania zobowiązań nuklearnych. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji oświadczyło, że nie widzi podstaw do uruchomienia tego mechanizmu.

Boris Johnson napisał list w sprawie Szkocji. "Nie mogę się zgodzić"

Rząd Wielkiej Brytanii formalnie odrzucił we wtorek wniosek szefowej autonomicznego rządu Szkocji Nicoli Sturgeon o zgodę na przeprowadzenie w tym roku drugiego referendum niepodległościowego. "Kolejne referendum niepodległościowe prowadziłoby do przedłużania politycznej stagnacji, w której Szkocja jest od dekady" - napisał Johnson w liście do Sturgeon.

Dżihadyści przyznali się do ataku na bazę wojskową w Nigrze

Dżihadyści z Zachodnioafrykańskiej Prowincji tak zwanego Państwa Islamskiego (ISWAP) w oświadczeniu zamieszczonym w internecie przyznali się do przeprowadzenia czwartkowego ataku na bazę wojskową w Nigrze. Stwierdzili, że zabili stu żołnierzy, oficjalne dane mówią o co najmniej 89 ofiarach śmiertelnych.

W środę głosowanie, które ma być formalnością

Kontrolowana przez Partię Demokratyczną Izba Reprezentantów USA w środę zagłosuje w sprawie przesłania do Senatu artykułów impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Zgodnie z amerykańskim prawem po przesłaniu artykułów impeachmentu do Senatu izba wyższa zadecyduje o usunięciu bądź uniewinnieniu prezydenta USA.

Kara śmierci za zbrodnie wojenne z 1971 roku. Sąd utrzymał wyrok

Sąd Najwyższy Bangladeszu utrzymał w mocy najwyższy wymiar kary dla Syeda Mohammada Qaisera za zbrodnie przeciwko ludzkości. Podczas wojny w 1971 roku, w której brały udział wojska Indii i Pakistanu, Qaiser dowodził bojówką, która mordowała ludność cywilną i sprzeciwiała się powstaniu państwa Bangladesz.

Iran odpowiada na ruch Europejczyków. "Gotowi wesprzeć każdy akt dobrej woli"

Francja, Wielka Brytania i Niemcy potwierdziły we wtorek uruchomienie mechanizmu rozstrzygania sporów w związku z ostatnimi posunięciami Iranu w sprawie umowy nuklearnej. Jak zwróciła uwagę agencja Reutera, jest to najdalej idący krok poczyniony przez sygnatariuszy porozumienia w celu wymuszenia na Teheranie powrotu do przestrzegania jego wszystkich zobowiązań. Iran odpowiedział Europejczykom.

"Poprosiłem kardynała, by imię i wizerunek Benedykta XVI zostały usunięte z obwoluty książki"

Osobisty sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gaenswein, poinformował, że na polecenie byłego papieża poprosił kardynała Roberta Saraha - podpisującego się jako współautor książki "Z głębi naszych serc", o kontakt z wydawcami i wykreślenie nazwiska papieża emeryta jako współautora książki o celibacie kapłańskim. W weekend ukazały się fragmenty książki, które wzbudziły wiele emocji.