Kultura i styl

Kultura i styl

Będą "Gwiezdne wojny" w języku plemienia Nawaho

Jak powiedzieć "Niech moc będzie z wami" w języku Indian Nawaho - największego plemienia indiańskiego zamieszkującego Amerykę Północną? Okazuje się, że nie jest to wcale takie proste. Dlatego wytwórnia filmów Lucasfilm we współpracy z Indianami Nawaho postanowiła przetłumaczyć kultowe "Gwiezdne wojny" na język Dine.

"Znowu będziesz płakać? Dla mnie jesteś histeryczką"

Marcin Tyszka za obiektywem w "Top Model" to duże wyzwanie dla uczestniczek programu. Jedna z nich nie poradziła sobie z emocjami, co mocno poirytowało fotografa. - Twoje zachowanie na sesji jest karygodne. Dla mnie jesteś histeryczką. W życiu nie chciałbym oglądać cię więcej na planie przed sobą - grzmiał juror.

To przełom? Gigant zatrudnił modelkę z nadwagą

Po raz pierwszy w historii stroje kąpielowe znanej marki reklamuje modelka o puszystych kształtach - i jest to główna linia, a nie ta specjalna plus-size. H&M zatrudnił bowiem Amerykankę o rozmiarze 44, co media skomentowały tak: "To pozytywny sygnał, że standardy piękna wreszcie się zmieniają".

Ukrywała Żydów w warszawskim zoo. Hollywood kręci o niej film

On był dyrektorem warszawskiego zoo, ona jego żoną i opiekunką zwierząt. W czasie II wojny Jan i Antonina Żabińscy puste klatki po zwierzętach wykorzystywali do przemycania Żydów z terenów getta. Tą prawdziwą historią sprzed 70 lat zainteresowało się Hollywood, które o odważnej Polce nakręci film. Zagra ją Jessica Chastain.

Oto najlepszy budynek w Europie. "Jakby ciągle toczyła się na nim gra świateł"

- Jego charakterystyczna porowata fasada, wygląda jakby ciągle toczyła się na niej gra świateł. Wspiera dialog pomiędzy miastem i życiem wnętrza budynku - uznało jury prestiżowego konkursu Mies van der Rohe Award, które uznało Harpa Concert Hall and Conference Centre w Islandii najlepszym nowym budynkiem w Europie. Pokonał on 335 projektów z 37 krajów, w tym z Polski.

"Dead Island: Riptide" numerem 1. w Wielkiej Brytanii. Pół mln egz. polskiej gry sprzedane w USA

Polska gra "Dead Island: Riptide" w dwa dni została numerem 1. listy bestsellerów w Wielkiej Brytanii. - To świetny wynik i liczymy na to, że druga część "Dead Island" przynajmniej dorówna popularności pierwszej - mówi tvn24.pl Paweł Kopiński z wrocławskiego Techlandu, producenta gry. I zdradza, że świetnie sprzedaje się także w USA - gdzie rozeszło się ok. pół miliona egzemplarzy.

Policja odnalazła samochód z "Pulp Fiction". Po 20 latach

W czasie kręcenia filmu Quentina Tarantino "Pulp Fiction", skradziono słynny kabriolet Chevrolet Chevelle Malibu z 1964 roku. W filmie jeździł nim główny bohater - gangster Vincent Vega, grany przez Johna Travoltę. Teraz, po blisko 20 latach od kradzieży, policja znalazła kultowy wóz w Kalifornii.

Auto jak kosiarka. Ale z oponami bolidu F1

Czy możliwy jest miks miejskiego pojazdu z napędem elektrycznym z technologią Formuły 1? Francuzi, tworząc koncepcyjny model na bazie Twizy, udowodnili, że to nie jest jedynie szalony pomysł. Ich Twizy Renault Sport F1 wygląda, jak kosiarka z marketu budowlanego, ale moc ma tak wielką, że do setki rozpędza się w zaledwie 6 sekund.

Wołoczkowa w Polsce. "Świat baletu to ogromna konkurencja"

Najpopularniejsza primabalerina rosyjskiej sceny - Anastazja Wołoczkowa - w niedzielę wieczorem po raz pierwszy wystąpi w warszawskiej Sali Kongresowej ze swoim show tanecznym "Nowy Wiek". Twarz politycznej kampanii Putina, kobieta, o której względy biją się rosyjscy milionerzy, w Dzień Dobry TVN opowiadała m.in. o kulisach zwolnienia jej z teatru Bolszoj.

"World of Warcraft" będzie filmem. Efekty specjalne stworzy laureat Oscara

- Za efekty specjalne w kinowej wersji "World of Warcraft" odpowiedzą ludzie, którzy ożywili tygrysa z filmu "Życie Pi" - ogłosiła amerykańska firma Blizzard, która stworzyła tę jedną z najbardziej kultowych gier komputerowych. Jest już scenariusz, reżyser, a nawet wstępna data premiery filmu, choć utrzymywana w tajemnicy.

"Śpiewająca Borussia Dortmund"

Śpiew Klaudii Gawor powalił na kolana jurorów "X-Factor". Choć była to dopiero trzecia runda występów na żywo, Czesław Mozil okrzyknął występ 17-latki najlepszym w 3. edycji programu. Do kolejnego etapu nie dostał się podopieczny Kuby Wojewódzkiego Filip Mettler.

"Chopin musi umrzeć". Polska sztuka na deskach londyńskiego teatru

Jak Fryderyk Chopin czułby się we współczesnej Polsce, w której nie zwraca się już tyle uwagi na jego muzykę, co na produkty opatrzone jego nazwiskiem? Właśnie o tym opowiada spektakl "Chopin musi umrzeć", który 20 kwietnia miał swoją premierę w londyńskim The Mermaid Theatre. W "Dzień Dobry TVN" o musicalu opowiadali Wojciech Mecwaldowski, Małgorzata Foremniak i Olga Bołądź.

Wokalista Ace of Base neonazistą? "Biali ludzie obudźcie się! Strzelać, strzelać!"

Ulf Ekberg z zespołu Ace of Base, według amerykańskich dziennikarzy w młodości był neonazistą. W pierwszym zespole miał śpiewać piosenki o rasistowskich treściach, m.in. "Imigranci, nienawidzimy was! Out, out, out, out! Biali ludzie, obudźcie się! Strzelać, strzelać, strzelać, strzelać!". Pozował też do zdjęć z faszystowskim gestem pozdrowienia. Choć muzyk przyznał się do skrajnie prawicowych poglądów w młodości, zaprzeczył, że był powiązany z ruchem neonazistowskim.

Myslovitz wraca z nowym albumem. Bez Rojka

Zespół Myslovitz ogłosił, że pierwsza płyta po odejściu frontmana Artura Rojka, ukaże się na rynku 21 maja. Muzycy na razie nie zdradzają jej tytułu, ale o piosenkach na niej zawartych mówią tak: "To opowieść o człowieku poszukującym: właściwego miejsca, właściwych słów i właściwych emocji". Za mikrofonem Michał Kowalonek, znany z grupy Snowman.

Studenci nie chcą Galliano. "To jak zatrudnienie członka Ku Klux Klanu"

Studenci jednej z najważniejszych uczelni modowych świata, wystosowali petycję do władz uczelni przeciwko Johnowi Galliano. Projektant kilka dni temu został zatrudniony w roli nauczyciela. "Nie chcemy, by nasze czesne szło na pensję dla kogoś, kto ma na koncie antysemicki skandal. To jak płacenie członkowi Ku Klux Klanu" - napisali.

"Iron Man 3" największym hitem roku?

Zapowiada się, że "Iron Man 3" będzie największym hitem tego roku. Film miał premierę w zaledwie 12 krajach, a już notuje na rynkach międzynarodowych wpływy o wiele wyższe niż druga i pierwsza część opowieści o Tonym Starku. Wpływy są nawet większe od ubiegłorocznego numeru 1 - "Avengers". To znakomity wynik, bo obraz na największych rynkach - w USA i Chinach - dopiero zadebiutuje.

Obama otworzył muzeum Busha

Z udziałem prezydenta Baracka Obamy i wszystkich żyjących byłych prezydentów USA odbyła się w Dallas inauguracja muzeum i biblioteki poświęconych prezydenturze George'a W. Busha. Jego ośmioletni pobyt w Białym Domu wciąż budzi wielkie kontrowersje.

"Dziewczyna z blizną" odpadła z "Top Model"

Marzenie uczestniczek "Top Model" się spełniło - dziewczyny wzięły udział w prawdziwym pokazie mody, a także w nagraniu reklamy. To był jednak ostatni raz w programie dla Ani Koryto - "dziewczyny z blizną".

Tina Turner dostała szwajcarskie obywatelstwo

Amerykańska gwiazda rocka Tina Turner, która od blisko 20 lat mieszka w Kuesnacht koło Zurychu, otrzymała szwajcarski paszport; wcześniej zdała egzamin na obywatelstwo - informuje w środę szwajcarski dziennik "Blick". Tymczasem Szwajcaria podjęła dziś też decyzję o dłuższym "odgrodzeniu się" od Unii Europejskiej, ograniczając dostęp do swojego rynku pracy dla obywateli "27".

"Biblia": najpopularniejszy miniserial świata będzie filmem

- Mam gotowy scenariusz. 10-godzinny miniserial, będzie 3-godzinnym filmem o Jezusie - zapowiedział producent "Biblii", którą w dniu premiery w amerykańskiej telewizji kablowej obejrzało ponad 13 mln osób. To najlepszy tegoroczny wynik wśród wszystkich programów rozrywkowych wyemitowanych w USA. Również DVD to hit - jest najszybciej sprzedającym się serialem w historii.

Ben Affleck będzie żył za 1,5 dolara dziennie

"1,4 miliarda ludzi żyje za mniej niż 1,5 dolara dziennie. Dołączam do Live Below The Line" - w ten sposób Ben Affleck ogłosił swój udział w międzynarodowej kampanii, która ma uświadomić problemy ludzi żyjących w skrajnej biedzie. Tegoroczny laureat Oscara przez pięć dni będzie jadł i pił za maksymalnie półtora dolara dziennie.

Pasikowski kręci w Waszyngtonie. Ostatni zdjęciowy "przystanek" "Jacka Stronga"



Ekipa "Jacka Stronga" Władysława Pasikowskiego - opowiadającego historię Ryszarda Kuklińskiego, dotarła do Waszyngtonu. "Zaczynamy ostatni etap zdjęciowy od scen, w których pracownicy struktur CIA, dyskutują o dokumentach dostarczonych przez pułkownika, i podejmują kluczowe decyzje" - mówi Klaudiusz Frydrych producent filmu ze "Scorpio Studio".