Kultura i styl

Kultura i styl

"Rzęsy Portman to manipulacja". Reklama zakazana

"Ta kampania jest nieuczciwa. Myląco wyolbrzymia skutki stosowania produktu" - orzekł brytyjski urząd ds. standardów w reklamie i zakazał pokazywania jej w kraju. Chodzi o zdjęcie tuszu do rzęs Diora, który reklamuje aktorka Natalie Portman. Klienci zgłaszali skargi, że jej twarz jest na nim poddana zbyt dużej cyfrowej obróbce. "Ta manipulacja wprowadza w błąd" - brzmi werdykt urzędników.

Odszkodowanie za Pierwszą Damę w bikini

Trzy francuskie czasopisma plotkarskie będą musiały zapłacić po co najmniej tysiąc euro towarzyszce życia prezydenta Francji Francois Hollande'a, Valerie Trierweiler, za opublikowanie latem tego roku jej zdjęć w stroju kąpielowym.

Nowy Bond zaprezentował się księciu

W Londynie odbyła się uroczysta premiera 23. filmu o przygodach superagenta Jamesa Bonda, "Skyfall". Wydarzenie swoją obecnością uświetnił między innymi książę Karol z żoną Camillą.

"Żebyśmy coś zrozumieli o sobie"

Najpierw triumfował w konkursie głównym w kategorii najlepszego reżysera, a na zakończenie Warszawskiego Festiwalu Filmowego za "Imagine" Andrzej Jakimowski otrzymał Nagrodę Publiczności. W pierwszej dziesiątce filmów docenionych przez widzów znalazły się też, zaprezentowane w ostatnich dniach festiwalu, "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego i "Czwórca Święta" Jana Hřebejka.

Aktor "Nietykalnych" jedzie za ocean. Po Oscara?

Omar Sy, aktor znany z "Nietykalnych", wyprowadził się z Francji. Zamieszkał z rodziną w Los Angeles, by - jak wyjaśnił - uciec od sławy w kraju. Jednak francuskie media przypuszczają, że chodzi o Oscara. Amerykański producent filmu chce zrobić wszystko, by "Nietykalni" powtórzyli sukces "Artysty". A Sy ma w tym pomóc.

Pierwsza latynoska księżniczka Disneya. "To skandal. Jest zbyt biała"

Disney swoją nową kreskówką dla dzieci chciał promować różnorodność etniczną i zjednać sobie Latynosów, którzy w USA są największą mniejszością. Dlatego w "Sofia First: Once Upon A Princess" księżniczką po raz pierwszy w historii została reprezentantka ich społeczności. Ale Latynosi narzekają, że mała Sofia jest zbyt biała.

Odwołał "Lolitę", bo bał się protestów

Zasłużony artysta Rosji Leonid Mozgowoj odwołał przygotowany według powieści Nabokowa spektakl "Lolita", który miał się odbyć w muzeum sztuki współczesnej w Petersburgu. Obawiał się, że występ zakłócą obrońcy moralności, co zapowiedzieli w liście.

Ford pozywa Polkę. O milion dolarów

Ford, jedna z największych na świecie agencji modelek, pozwała 18-letnią Karolinę Wąż i żąda od niej milion dolarów. Oskarża ją o ucieczkę do konkurencji i zerwanie kontraktu. Ford wytoczył proces także agencji Women, gdzie przeszła Polka. - Karolina jest tylko pionkiem w całej tej zabawie. Women buchnęło modelki Fordowi, a wcześniej Ford buchnął inne Women. A teraz walczą ze sobą - skwitował Maciej Lisowski, agent Karoliny.

Stolica Nowej Zelandii zmienia nazwę. Na cześć "Hobbita"

Na trzy tygodnie przed i po debiucie filmu "Hobbit: Niezwykła podróż" stolica Nowej Zelandii zmieni nazwę. Zamiast Wellington będzie brzmieć The Middle of Middle-earth, czyli Centrum Śródziemia. Przez ten okres nowa nazwa będzie widniała na wszystkim, nawet na stemplach pocztowych i w tytule największej stołecznej gazety. Służba celna rozważa też specjalną pieczątkę z nową, mityczną nazwą wbijaną turystom do paszportów.

Adele urodziła chłopca

- Adele jest wniebowzięta, że została mamą - zdradził brytyjskim mediom przyjaciel piosenkarki. "Daily Mirror" podał, że to chłopiec i przyszedł na świat w zeszłym tygodniu. Rzecznik Adele nie potwierdził jeszcze informacji o narodzinach pierwszego dziecka artystki.

"Baju, baju nad tokajem". W Katowicach napisali dyktando

Tytuł Mistrza Ortografii Polskiej i 30 tys. zł otrzymał w niedzielę Aleksander Meresiński z Kielc. Wicemistrzem został Michał Gniazdowski z Warszawy a trzecie miejsce zdobył Maciej Kajzer z Bystrej Śląskiej k. Bielska-Białej. Ogólnopolskie Dyktando pisało w Katowicach 510 osób.

"Trailer Halo 4 jest hipnotyzujący". Producentem był David Fincher

"Niesamowity, niezwykle realistyczny, hipnotyzujący, przełomowy" - media zachwycają się trailerem Halo 4, najbardziej oczekiwanej gry tego roku. Jego premiera stała się wydarzeniem również dlatego, że produkował go David Fincher, reżyser takich hitów, jak "Podziemny krąg", "The Social Network" i "Dziewczyna z tatuażem". - Naszym celem było przygotowanie projektu godnego Hollywood - ocenił.

"Ta śmierć może przypomni o tym, że istnieją tacy artyści"

- To był wspaniały artysta, śpiewał niezwykłym, zachrypniętym głosem. Nie ukrywam, że sam w utworach, w których trzeba było użyć siły, mocy głosu wzorowałem się na jego sposobie śpiewania - wyznał Marek Gałązka, założyciel grupy balladowej "Po Drodze" wspominając Przemysława Gintrowskiego. Pieśniarz zmarł w sobotę w wieku 61 lat.

Kurski zagrał w hołdzie Gintrowskiemu. "Genialny pieśniarz"

- To były takie piosenki, które dodawały nam otuchy i siły do działania. To była taka nasza forma protestu wobec smutnej rzeczywistości PRL - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Krzysztof Kwiatkowski. Wspominał w ten sposób zmarłego w sobotę pieśniarza i kompozytora Przemysława Gintrowskiego. Inny gość Bogdana Rymanowskiego, Jacek Kurski, zagrał na gitarze jeden z utworów artysty.

Clooney dostał nagrodę za pomoc Sudańczykom

George Clooney uhonorowany za swoją działalność charytatywną. Organizacja, która działa na rzecz pomocy chorym na cukrzycę, wyróżniła aktora za jego aktywność w Sudanie. Kapituła w uzasadnieniu napisała, że nagradza Clooney'a za jego wysiłki w podnoszeniu świadomości o prawach człowieka w tym kraju.

Macy Gray wystąpi w Poznaniu

Amerykańska piosenkarka będzie gwiazdą otwarcia Sali Ziemi na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Laureatka wielu prestiżowych nagród muzycznych m.in. Grammy Award i BRIT Award, wokalistka muzyki soul i R&B, ma pojawić się w stolicy Wielkopolski 15 grudnia.

"Śpiewał tak, jakby walczył o życie"

- Piosenka była dla niego jak Ewangelia, forma istnienia (...) Te piosenki są teraz w nim. Te jego strofy są teraz Przemkiem Gintrowskim - wspominał kompozytora i muzyka tekściarz Jacek Cygan. - Został wierny myśli herbertowskiej. W połączeniu z pieśniami Jacka Kaczmarskiego, było to jak wielka pieczęć tamtych czasów - powiedziała o Gintrowskim Katarzyna Herbert.

"Tango Libre" z Grand Prix WFF. Nagroda za reżyserię dla Jakimowskiego

"Tango Libre" belgijskiego filmowca Frederica Fonteyne’a, wymieniane jako jeden z faworytów głównego konkursu, zdobyło Grand Prix 28. WFF. Nagrodę za reżyserię "Imagine", drugą co do ważności, odebrał Andrzej Jakimowski. Nagroda Specjalna Jury przypadła obrazowi rumuńskiemu Tudora Giurgiu "Ślimaki i ludzie". Oryginalny w formie i treści "Fuck For Forest" Polaka Michała Marczaka uznano za najlepszy dokument.

Varga: Strzykam jadem na Polskę, bo się o nią troszczę

- To nie jest tak, że ja strzykam jadem na Polskę, dlatego że jej nie lubię i sprawia mi to jakąś dziwną satysfakcję. Uważam się za patriotę i osobę zatroskaną o Polskę - tłumaczył w programie "Xięgarnia" w TVN24 Krzysztof Varga. Ten prozaik i publicysta słynie między innymi z ciętych i "jadowitych" komentarzy dotyczących "rodzimego podwórka".

Gwiazdy u Zienia. "Ale o co chodzi z tym robakiem?"

Przechodził w Paryżu obok sklepu z wypchanymi zwierzętami i suszonymi owadami. - Spodobał mi się goliat afrykański. Kupiłem go, bo uznałem, że to będzie genialny motyw nowej kolekcji - zdradza Maciej Zień, jeden z najbardziej znanych polskich projektantów mody. Jego najnowszy pokaz w Warszawie przyciągnął tłumy gwiazd: od Dody i Justyny Steczkowskiej po Dorotę Gardias i Natalię Siwiec. A Aneta Kręglicka specjalnie dla nas zrobiła... wywiad z kreatorem.

"Historia, jaką opowiadam, mogła zdarzyć się nawet w dżungli amazońskiej"

Dziś na ekrany kin wchodzi znakomita "Obława" Marcina Krzyształowicza, nagrodzona w Gdyni Srebrnymi Lwami, przejmująca opowieść o partyzantach AK, pozbawiona narodowej mitologii heroizmu. To jedna z ważniejszych produkcji ostatnich lat. Reżyser w rozmowie z nami zdradza m.in. dlaczego nie interesują go jednoznaczni bohaterowie i czarno-białe podziały oraz czemu, jego zdaniem, gdyby Szekspir żył dzisiaj, napisałby swój najkrwawszy dramat właśnie o partyzantach z polskiego lasu.

Pożegnali Annę Laszuk

Rodzina, przyjeciele i znajomi pożegnali dziś Annę Laszuk. Wieloletnia dziennikarka radia TOK FM zmarła w ubiegłą sobotę. Miała 43 lata.

"Wystarczy patrzeć uważniej na ludzi, niekoniecznie trzeba ich rozumieć"

"Miłość" Sławomira Fabickiego to jeden z najciekawszych tytułów trwającego Warszawskiego Festiwalu Filmowego, pokazywany w międzynarodowym konkursie. O tym dlaczego wciąż kręci filmy o pogubionych mężczyznach i czemu lubi otwarte zakończenia, bez stawiania kropki nad "i", reżyser opowiada w rozmowie z tvn24.pl.