Kultura i styl

Kultura i styl

Szef Apple, dziennikarz CNN, sekretarz Białego Domu. Najbardziej wpływowi geje

Prezes Apple Tim Cook, to najbardziej wpływowy gej w USA - zadecydował magazyn "Out", kierowany do środowisk LGBT. Pomimo że nie mówi publicznie o swojej orientacji, na szczycie listy najbardziej wpływowych gejów i lesbijek pojawił się trzeci rok z rzędu. Wśród 50 nazwisk na "Power List 2013" znaleźli się nie tylko dziennikarze, artyści i projektanci mody, ale również senatorowie, kongresmeni, a nawet sekretarz Białego Domu.

Brygida Grysiak wyróżniona Feniksem za książkę "Wybrałam życie"

Dziennikarka TVN24 Brygida Grysiak została wyróżniona nagrodą Feniksa w kategorii publicystyka religijna. Nagrody przyznawane są przez Stowarzyszenie Wydawców Katolickich. Grysiak jest autorką książki "Wybrałam życie" opowiadającą historie kobiet, które nie zdecydowały się na aborcję.

"Wiedźma nie żyje" na szczycie listy przebojów. BBC cenzuruje

Po śmierci Margaret Thatcher wielu jej przeciwników wpadło w wielką radość. Bardzo popularna stała się piosenka "Ding Dong, the Witch is Dead" z filmu "Czarnoksiężnik z krany Oz", która trafiła na szczyt listy przebojów radia BBC. Władze państwowego nadawcy zdecydowali, że piosenka zostanie ocenzurowana.

Jakimowski na Off Plus Camera. "Pokazujemy świat z punktu widzenia niewidomych"

- Ten film to było wyzwanie, ale bardzo ciekawe, bo pokazywanie rzeczy, których nie widać, jest bardzo kinowe. Kino działa na wyobraźnię, pokazuje fragmenty, ale w naszej głowie powstaje cały świat - mówi w rozmowie z TVN24 Andrzej Jakimowski, reżyser filmu "Imagine". Jakimowski jest gościem festiwalu Off Plus Camera, który rozpoczął się w piątek w Krakowie.

Pierwszy tunel dla statków powstanie u wybrzeży Norwegii

Pierwszy na świecie morski tunel dla dużych statków powstanie u nasady półwyspu Stad na zachodnim wybrzeżu Norwegii - zapowiedział w piątek norweski rząd. Planowany tunel ułatwi żeglugę na znanym z trudności nawigacyjnych akwenie między portami Bergen i Alesund.

Noblista otruty? Zbadają szczątki Nerudy

Kości chilijskiego noblisty Pabla Nerudy zostaną zbadane pod kątem zawartości trucizny - ogłosiła Państwowa Medyczna Służba Prawna Chile. Szczątki będą badane w wyspecjalizowanym laboratorium w USA.

Dom Cztery Oczy na pustyni. "Zwyciężył, bo jest znakomity"

- Nie chodziło o funkcjonalność, ale o intensyfikację przeżywania zjawiskowych widoków - tak autor tłumaczy swój pomysł na dom, który stanął na kalifornijskiej pustyni. Four Eyes House to przede wszystkim koncept - cztery wieże jako sypialnie, a każda z jednym oknem i niezwykłym widokiem. Jury konkursu American Institute of Architects przyznało projektowi nagrodę.

Francuzka gospodynią w Cannes. Reszta po amerykańsku

Francuska aktorka Audrey Tautou, znana z ról Amelii i Coco Chanel, będzie gospodynią ceremonii otwarcia i zamknięcia Festiwalu Filmowego w Cannes. Chociaż lista filmów, które powalczą o Złotą Palmę, jest tajemnicą, to już wiadomo, że imprezę otworzy "Wielki Gatsby". Na czerwonym dywanie zobaczymy natomiast m.in. Leonardo DiCaprio, Tobeya Maguire'a i Carey Mulligan.

"Krew ma być ciemniejsza i mniej pryskać". Chiny cenzurują "Django"

Krwawe sceny w "Django" Quentina Tarantino mają zostać stonowane - zdecydowały władze komunistycznych Chin przed premierą filmu w tym kraju. Cenzorzy zażądali m.in. by "krew miała ciemniejszy kolor i mniej się rozpryskiwała". Hollywoodzka wytwórnia zgodziła się na te zmiany - w obawie, że "Django" mogłoby w ogóle zostać wycofane z chińskich kin.

"Ding Dong! Wiedźma nie żyje" hitem po śmierci Thatcher

Śmierć byłem premier Wielkiej Brytanii Margaret Thatcher sprawiła, że piosenka z filmu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" - "Ding Dong! Witch is dead" ("Ding Dong! Wiedźma nie żyje") wskoczyła na czoło brytyjskich list przebojów. Wszystko za sprawą kampanii prowadzonej przez internautów niezadowolonych z polityki, którą prowadziła Żelazna Dama.

Zamknęli Luwr. Przez plagę kieszonkowców

Muzeum w Luwrze, jedno z największych na świecie, było w środę zamknięte z powodu protestu pracowników okradanych przez kieszonkowców. Ofiarami drobnych złodziei padają również odwiedzający.

Polski trailer może być najlepszy na świecie. Wygra twarzą modelki "Playboya"?

Zwiastun gry "Cyberpunk 2077" autorstwa Platige Image został nominowany do Golden Trailer Awards. W kategorii "gry wideo" Polacy mają szansę na nagrodę, która uchodzi za Oscara wśród trailerów. Powalczy z nim zwiastun również polskiej gry "Dead Island Riptide", ale wykonany przez Amerykanów. Zwycięzców poznamy 3 maja podczas ceremonii w Los Angeles.

"Bebel" z osiemdziesiątką na karku, czyli urodziny Belmondo

To o nim kinomani na całym świecie zwykli mówić "piękny brzydal". Ostatni taki gwiazdor w wielkim, starym stylu. Kochany przez kobiety, ale i lubiany przez mężczyzn. Jean Paul Belmondo - dla francuskich rodaków po prostu "Bebel" - skończył dziś 80 lat. Największą sławę przyniosła mu rola w filmie Jean Luca Godarda "Do utraty tchu" i… tabuny kochanek, rekrutujących się spośród najpiękniejszych kobiet kina.

Harmony Korine: skandalista z wyboru i najodważniejszy film festiwalu w Wenecji

„Spring Breakers” - wenecki przebój Harmony’ego Korine’a - trafił wreszcie do polskich kin. Ostra satyra na współczesną amerykańską popkulturę porywa tempem akcji i energią, jakiej dawno nie było w kinie. Wyróżniona Nagrodą Festiwalu Kina Przyszłości produkcja kontrowersyjnego twórcy ma fanów na całym świecie. Czy także w Polsce film będzie hitem?

Costa Gavras i Josh Hartnett w Krakowie. Rusza Off Plus Camera

Aktorzy Melissa Leo, Josh Hartnett, Stephen Dorff i reżyser Costa Gavras - to największe gwiazdy tegorocznego Festiwalu Kina Niezależnego Off Plus Camera, który startuje w piątek. Przyjadą do Krakowa nie tylko pokazać swoje filmy, ale także zasiąść w jury konkursu, w którym filmowcy z całego świata powalczą o nagrodę w wysokości 100 tys. dol.

Nowa siedziba Apple droższa od nowego World Trade Center?

Koszt budowy nowej siedziby Apple, która wzbudza kontrowersje z powodu swojego kształtu przypominającego statek kosmiczny, wzrósł o 2 mld dolarów. A to oznacza, że budynek będzie droższy niż odbudowa narodowego pomnika - World Trade Center. Co gorsza, koszta wciąż rosną, a architekci z Foster + Partners szukają sposobów na ich ograniczenie, by zamknąć się w 5 miliardach.

Bartoszewski: Szpilman nie był policjantem

Władysław Szpilman nie mógł być policjantem w warszawskim getcie - wynika z zeznań Władysława Bartoszewskiego. Były szef MSZ zeznaje w procesie, który rodzina kompozytora wytoczyła autorce i wydawcy książki o Wierze Gran.

Dmuchane meble, dopinane grzywki, dźwiękochłonne tkaniny. Polacy w Mediolanie

Dźwiękochłonne tkaniny, "kuchnia z wyobraźnią", która jest i stołem, i wieszakiem, a także grzywki dopinane do fryzury, czy jeden z pierwszych na świecie foteli wykonanych z tworzywa - to najciekawsze projekty polskich designerów, które zostaną pokazane na Salone Internationale del Mobile w Mediolanie, najważniejszych na świecie targach designu. Start we wtorek.

Rekordowa zrzutka na grę. Internauci dali 4 mln dolarów

4 mln 188 tysięcy i 927 dolarów, tyle pieniędzy dali internauci na nową odsłonę legendarnej gry Planscape: Torment. Fundusze były gromadzone na platformie do pozyskiwania finansowania "z tłumu", czyli Kickstarterze. Zbiórka na grę Torment: Tides of Numenara pobiła wszystkie wcześniejsze zbiórki na tworzenie gier.

Trzeci sezon "Gry o tron" najczęściej piratowanym serialem świata

W niecałą dobę pierwszy odcinek nowego sezonu "Gry o tron" został nielegalnie ściągnięty za pomocą programu BitTorrent przez ponad milion internautów. Nigdy wcześniej nie pobrano tak dużej liczby kopii jakiegokolwiek serialu w tak krótkim czasie - ogłosił specjalistyczny blog Torrent Freak. Najwięcej piratów było w USA i Wielkiej Brytanii.

Chciał sprzedać pasiak z obozu. Wybuchł skandal

Po tym, jak paryski aukcjoner wystawił na sprzedaż pasiak więźnia z obozu koncentracyjnego, we Francji wybuchł skandal. "To szokujące i oburzające. Wszelkie granice zostały przekroczone" - ocenił członek Rady Paryża. A politycy francuskiej lewicy i członkowie organizacji żydowskich zarzucili domowi aukcyjnemu "komercjalizację i uprzedmiotowienie pamięci ofiar Holokaustu". I zażądali wycofania więziennego ubrania z aukcji.

"Jak prozaik mówi, że jego postać zaczęła żyć własnym życiem, to mam do czynienia z idiotą"

- Prozaik powinien napisać przynajmniej jedną książkę w życiu o sobie - uważa Eustachy Rylski, prozaik, dramaturg i scenarzysta, który był gościem "Xięgarni". Pisarz zdradził, ile w jego najnowszej powieści "Obok Julii" jest wątków autobiograficznych. Wyjaśnił także, jaka jest różnica między pisarzem-idiotą a pisarzem, który ma szansę na stworzenie ciekawej postaci.