Kultura i styl

Kultura i styl

Cztery minuty hołdu dla Skolimowskiego

W związku z uhonorowaniem dorobku Jerzego Skolimowskiego Złotym Lwem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji Xawery Żuławski przygotował hołd dla jednego z najwybitniejszych polskich filmowców. W krótkim nagraniu widać sceny z filmów Skolimowskiego, a w tle słychać muzykę Krzysztofa Komedy, z którym reżyser często współpracował.

Jak długo możemy żyć? Rusza Festiwal Przemiany

Jakie są uroki śmiertelności? Gdzie leży granica udoskonalania człowieka? Odpowiedzi na takie pytania będzie można poszukać uczestnicząc w Festiwalu Przemiany, który odbędzie się na początku września w Centrum Nauki Kopernik. Jego tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Pokusa nieśmiertelności".

Ruszył festiwal w Wenecji. Oto pięć filmów, o których będzie głośno

- Chcemy, żeby Wenecja była ważnym miejscem, która otwiera cały sezon, prawdziwym początkiem wyścigu do Oscara - mówił Alberto Barbera, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji. Tegoroczna lista filmów wygląda imponująco, dlatego wybraliśmy pięć obrazów pokazywanych w Konkursie Głównym festiwalu, a o których będzie głośno.

Festiwal filmowy w cieniu tragedii. Wenecja bez gali na plaży Lido

Światowa prapremiera amerykańskiego musicalu "La La Land" Damiena Chazelle'a z udziałem Emmy Stone i Ryana Gosslinga otworzy dziś 73. festiwal filmowy w Wenecji. Organizatorom udało się w konkursie głównym zgromadzić nazwiska, jakie zwykle zgarnia Cannes. Filmy oceni jury pod wodzą Sama Mendesa, a polski reżyser Jerzy Skolimowski otrzyma Złotego Lwa za całokształt dokonań.

Zabójca Johna Lennona pozostanie za kratami

Po raz dziewiąty sąd w Nowym Jorku odrzucił wniosek Marka Davida Chapmanna o zwolnienie warunkowe - podały amerykańskie media. Zabójca Johna Lennona został skazany w 1981 r. na karę od 20 lat więzienia do dożywocia.

Polka ze studenckim Oscarem. Jest szansa na tego prawdziwego

Absolwentka Szkoły Filmowej w Łodzi Klara Kochańska została laureatką prestiżowej nagrody przyznawanej przez Amerykańską Akademię Filmową, tzw. studenckiego Oscara. Jej dyplomowa praca "Lokatorki" została nagrodzona w kategorii "obcojęzyczna etiuda fabularna". W związku z tym może walczyć o nominację do "normalnego" Oscara.

Wielka nieobecna wielkiej gali. Spełniała konstytucyjny obowiązek

Po zakończonej gali MTV VMA amerykańskie media zastanawiały się nad przyczyną nieobecności Taylor Swift. Gwiazda pop jest obecna niemal na każdej ważniejszej branżowej uroczystości. Okazało się, że piosenkarka spełniała swój obywatelski obowiązek - brała udział w przesłuchaniu do ławy przysięgłych w Nashville.

Jaka matka, taka córka. Kariera śladami rodziców

Mówi się, że niedaleko pada jabłko od jabłoni. Udowadniają to m.in. dzieci słynnych modelek i modeli, które przejmują pałeczkę od swoich rodziców. Na początku lat 90. na wybiegu rządziły Cindy Crawford, Jerry Hall, Sadie Frost. Dziś prym wiodą ich córki i synowie.

To bikini wywołało reakcję ministerstwa kultury

Hanna Goor - gwiazdka izraelskiej sceny muzycznej - doprowadziła do wydania przez ministerstwo kultury tego kraju wytycznych dotyczących wyglądu artystów w czasie zgromadzeń publicznych. Decyzję sprowokowało jej bikini.

Specjalny pokaz "Smoleńska" na festiwalu w Gdyni

Podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni odbędzie się specjalny, pozakonkursowy pokaz filmu "Smoleńsk" w reż. Antoniego Krauzego - poinformowali w poniedziałek organizatorzy Festiwalu Filmowego w Gdyni. Pokaz odbędzie się 21 września, trzeciego dnia festiwalu.

Gwiazdy "pozbawione wytworności". W kalendarzu Pirelli

Kalendarz Pirelli na rok 2017 kontynuuje, wprowadzoną w zeszłym roku, rewolucję w pokazywaniu kobiecego piękna - wtedy to autorzy albumu zrezygnowali z aktów. W tym roku najsłynniejszy kalendarz świata skupiony jest wokół wybitnych aktorek. Jest również akcent polityczny. Autorem zdjęć, po raz trzeci w historii kalendarza, został Peter Lindbergh.

"Od świętej do dziwki, by na powrót zostać obwołaną świętą. I to wszystko w jednym życiu"

Obok Grety Garbo była najsłynniejszą szwedzką aktorką w historii kina. Kochał się w niej Alfred Hitchcock, zaś Federico Fellini nazywał najpiękniejszą istotą na Ziemi. Dla świata pozostała delikatną, zakochaną w dawnym kochanku Ilzą ze słynnej "Casablanki" Michaela Curtiza, choć zagrała mnóstwo ról i zdobyła trzy Oscary. Uważana za wcielenie cnót, nazywana kobietą-aniołem, porzucając męża dla Roberta Rosselliniego, stała się bohaterką jednego z największych skandali Hollywoodu. Ingrid Bergman odeszła 29 sierpnia 1982 roku w dniu swoich 67 urodzin.

Sonia Rykiel nie żyje. Pionierka mody miała 86 lat

Sonia Rykiel, jedna z najważniejszych projektantek w historii współczesnej mody, zmarła w czwartek w wieku 86 lat. "Królowa dzianiny" pochodziła z rodziny polsko-rumuńskich Żydów. Stworzyła jedno z najbardziej rozpoznawalnych imperiów mody.

Zmarł wybitny operator filmowy Krzysztof Ptak

Nie żyje Krzysztof Ptak, jeden z najwybitniejszych polskich operatorów filmowych – podała Szkoła Filmowa w Łodzi. Był autorem zdjęć m.in. do "300 mil do nieba", "Panny Nikt", "Historii kina w Popielawach", "Ediego", "Domu Złego" i "Papuszy".

Książka Pileckiego wśród najlepszych o misjach wojennych

"Wall Street Journal" zaliczył "The Auschwitz Volunteer: Beyond Bravery" Witolda Pileckiego do pięciu najlepszych publikacji poświęconych tajnym misjom wojennym. Podkreśla, że pośmiertnie wydany raport Polaka jest jednym z pierwszych odsłaniających "okropności wojny".

Najbardziej aspołeczna artystka świata zachwyciła Kraków

Pisała piosenki dla najpopularniejszych wokalistek świata, a po wyjściu z nałogów i depresji powróciła na szczyty światowych list przebojów. Dzisiaj 40-letnia Sia otwarcie opowiada o ciężkiej drodze jaką przebyła, by móc swobodnie poczuć się na scenie. Australijska artystka wystąpiła w piątek po raz pierwszy w Polsce na Kraków Live Festival, wprowadzając do Polski zupełnie nową jakość scenicznych występów.