Kultura i styl

Kultura i styl

"Brangelina" przechodzi do historii. Internet reaguje po swojemu

O kryzysie w związku ulubionej pary Hollywood mówiło się od dłuższego czasu. Nikt jednak nie spodziewał się, że plotki mogą okazać się prawdą. Angelina Jolie i Brad Pitt rozwodzą się. Rozstanie gwiazdorskiej pary użytkownicy mediów społecznościowych skomentowali tradycyjnie: memami.

Będzie walczyć w imieniu Jolie. Kim jest hollywoodzka "królowa rozwodów"?

Chociaż Angelina Jolie i Brad Pitt zapowiedzieli, że oboje chcą serdecznego rozstania, to ich proces rozwodowy może być spektakularnym widowiskiem medialnym. Żeby się tak nie stało, Jolie zatrudniła jedną z najbardziej skutecznych i najbardziej cenionych adwokatek w Hollywood, która specjalizuje się w sprawach rozwodowych - Laurę Wasser. Kim jest słynna prawniczka?

#Brangelina. Historia jednej z najsłynniejszych par Hollywood

Angelina Jolie i Brad Pitt poznali się na planie komedii "Pan i pani Smith" w 2003 roku. Ona dwukrotna rozwódka, laureatka Oscara z reputacją skandalistki, on jeden z najprzystojniejszych mężczyzn świata, wówczas mąż Jennifer Aniston. Przez blisko 12 lat bycia razem przeszli długą drogę zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym. Po bajkowej miłości może przyjść długa walka o opiekę nad szóstką dzieci.

55 lat temu zginął tragicznie Andrzej Munk

Był najwybitniejszym obok Andrzeja Wajdy twórcą szkoły polskiej i jedynym, który heroizm i narodową mitologię przedstawiał z właściwym dokumentaliście chłodnym dystansem. Zasłynął jako twórca tragikomicznych dzieł dokonujących rozrachunku z czasami II wojny światowej ("Eroica", "Zezowate szczęście"), a także dramatu wojennego "Pasażerka", którego dokończenie przerwała tragiczna śmierć. Dziś mija 55 lat od wypadku samochodowego, w którym zginął. Miał zaledwie 41 lat.

"Królewicz Olch" otworzył Festiwal Filmowy w Gdyni. Ministra kultury nie było

Pokaz "Królewicza Olch", drugiego filmu Kuby Czekaja, jednego z najciekawszych reżyserów młodego pokolenia, otworzył 41 Festiwal Filmowy w Gdyni. "Intrygujący, oryginalny, opowiadany własnym głosem wyjątkowego artysty" - takie opinie przeważały po filmie w kuluarach, choć ten niełatwy obraz nie do wszystkich przemówił. Sama gala otwarcia tym razem była wyjątkowo skromna i krótka, bez udziału ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Startuje Festiwal Filmowy w Gdyni. Mocna szesnastka

Premierowym pokazem "Królewicza Olch" Kuby Czekaja rozpocznie się wieczorem w Teatrze Muzycznym 41. Festiwal Filmowy w Gdyni. Wśród 16 tytułów w konkursie głównym publiczność obejrzy m.in. "Ostatnią rodzinę" Jana P. Matuszyńskiego, "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego czy "Zaćmę" Ryszarda Bugajskiego. Pracami jury oceniającego filmy pokieruje reżyser Filip Bajon.

Nagi aktor w centrum miasta. Tak promują "Kulturę Na Widoku"

Fundacja "Legalna kultura" promuje serwisy, które udostępniają zasoby z poszanowaniem praw ich twórców. Jej celem jest budowanie świadomego uczestnictwa w kulturze. Zorganizowana przez fundację kampania "Kultura na Widoku" to multimedialny projekt, który daje dostęp do legalnych źródeł kultury w cyfrowym wydaniu. W działalność zaangażowali się artyści. Wśród nich Arkadiusz Jakubik, który w centrum Warszawy postanowił wziąć prysznic.

Rekordowa "Gra o tron". Emmy rozdane

"Gra o tron" po raz kolejny zdobyła nagrodę Emmy dla najlepszego serialu dramatycznego i 11 innych statuetek, stając się najczęściej nagradzanym serialem w historii "telewizyjnych Oscarów". Podczas 68. edycji rozdania amerykańskich nagród nie zabrakło niespodzianek, kąśliwych żartów politycznych, a sama gala określona została jako jedna z najlepszych ostatnich lat.

Nie żyje Edward Albee. Miał 88 lat

Nie żyje Edward Albee, dramaturg oraz trzykrotny laureat nagrody Pulitzera - poinformował w piątek jego asystent, Jackob Holder. Ceniony twórca, autor dramatu "Kto się boi Wirginii Woolf?" miał 88 lat.

"Teraz Wołyń to dla mnie bardzo ciężkie słowo"

Podczas tegorocznej edycji Festiwalu Filmowego w Gdyni swoją premierę będzie miał "Wołyń" Wojciecha Smarzowskiego - jeden z najbardziej wyczekiwanych filmów roku. Jako jedni z pierwszych film zobaczyły polsko-ukraińskie pary, które podzieliły się swoimi opiniami. Na podstawie ich słów powstał krótki film: "Pojednanie".

Dwa spojrzenia na dorastanie na wyjątkowych zdjęciach

"Imago" to określenie stanu przejściowego u owadów. To także tytuł wystawy fotograficznej, która prezentuje dwa niezależne projekty. Oba pokazują zupełnie różne spojrzenia na dojrzewanie. Jeden to zapis dorastania w poprawczaku, drugi - udokumentowany stan zawieszenia nastolatki, która jeszcze nie jest kobietą, ale nie jest już dziewczynką.

Zaskakujący wynik Mercury Prize. Raper pokonał faworytów

Skepta laureatem Mercury Prize, najważniejszej brytyjskiej nagrody muzycznej przyznawanej za najlepszy album roku. Nagroda dla 33-letniego muzyka mocno zaskoczyło bukmacherów. W zakładach faworytem był David Bowie, a zaraz za nim grupa Radiohead.

Zmarł Waldemar Dziki

Po ciężkiej chorobie zmarł reżyser, producent i wieloletni członek SFP Waldemar Dziki, twórca takich filmów jak "Pierwszy milion" i "Cudowne dziecko"- poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich. Waldemar Dziki miał 59 lat.

Bezkompromisowa i kontrowersyjna. 10 lat temu zmarła Oriana Fallaci

Dziesięć lat temu we Florencji zmarła Oriana Fallaci. Była jedną z najbardziej znanych i najbardziej wyrazistych dziennikarek XX wieku, autorką wywiadów z najwybitniejszymi osobistościami politycznymi świata. Jej teksty spotykały się z zachwytem, jednak radykalne antyislamskie wypowiedzi budziły kontrowersje.

Kolumbijka najlepiej zarabiającą aktorką telewizyjną

Sofia Vergara piąty rok z rzędu najlepiej opłacaną aktorką telewizyjną świata - podał magazyn "Forbes". Gwiazda serialu "Współczesna rodzina" w ciągu roku zarobiła 43 miliony dolarów. Jak twierdzą eksperci, kolumbijska piękność stała się "królową małego ekranu".