Kultura i styl

Kultura i styl

Minister kultury chce odkupić arcydzieło Leonarda da Vinci. Bajońska cena

Poufne rozmowy ministra Glińskiego z księciem Czartoryskim. Ich temat: "Dama z łasiczką", czyli "Damy z gronostajem" pędzla Leonarda da Vinci. Ministerstwo chce odkupić jedyny polski obraz Leonarda od prywatnych właścicieli. W tej sprawie wszystko działa na wyobraźnię – zarówno obraz, jak i bajońska cena za arcydzieło. Materiał programu "Fakty" TVN.

"Bóg się rodzi, Cyganiątko...". Posłuchaj poruszającej kolędy Turnaua i Umer

"Ach jak pięknie się rodzić, czy w Aleppo czy w Łodzi. Ach jak trudno się rodzić w małej łodzi na wodzie" - śpiewają Grzegorz Turnau i Magda Umer w "Kolędzie dla tęczowego Boga". - Nie powinniśmy terroryzować się nawzajem godłami. Dla mnie ważne są relacje między ludźmi, a nie między narodami - powiedział Turnau w rozmowie z tvn24.pl.

"Potrzebuję tego cennego wspomnienia". Postanowiła odnaleźć dowód ich miłości

"Nigdy nie przestanę tańczyć, będę tańczyć jeszcze mocniej. Nigdy nie przestanę się śmiać, będę się śmiać jeszcze głośniej. Nigdy nie przestanę Cię kochać, będę jeszcze bardziej" - tak pożegnała swojego chłopaka Saya. Po tragicznej śmierci mężczyzny, dziewczyna postanowiła odnaleźć fotografa, który uwiecznił ich miłość.

Maren Ade dla tvn24.pl: "Chciałam zrobić film o poczuciu humoru"

Wielokrotnie pytano mnie, czy film oddaje niemiecki humor. Myślę, że to poczucie humoru jest moje, mojej rodziny. Z drugiej strony, każdy naród myśli, że jego własny humor jest najzabawniejszy - stwierdziła Maren Ade, reżyserka i scenarzystka "Toni Erdmann" w rozmowie z tvn24.pl. Film jest jednym z tegorocznych faworytów do najważniejszych nagród filmowych świata w najbliższych tygodniach. Zdobył już pięć statuetek podczas sobotniego wręczenia Europejskich Nagród Filmowych.

Nobla nie odebrał, ale napisał list

W sobotę odbyło się w Sztokholmie wręczenie nagród Nobla w pięciu dziedzinach. Na ceremonii zabrakło amerykańskiego poety i pieśniarza Boba Dylana. List od niego odczytała w sobotę na bankiecie noblowskim ambasador USA w Sztokholmie Azita Raji.

Niemiecka komedia filmem roku. Europejskie Oscary rozdane

Europejskie Nagrody Filmowe rozdane. Niemiecka komedia "Toni Erdmann" Maren Ade, która nominowana była w pięciu kategoriach, zdobyła wszystkie pięć statuetek, w tym dla najlepszego europejskiego filmu 2016. Podczas gali we Wrocławiu nie zabrakło nagród dla Polaków.

Polscy aktorzy protestują w Paryżu. "Ten gest jest mocny i dobrze pomyślany"

Pokaz spektaklu "Wycinka Holzfällen" Thomasa Bernharda w reżyserii Krystiana Lupy na festiwalu w Paryżu stał się okazją do protestu aktorów w związku z sytuacją w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Obsada po każdym ze spektakli wychodzi na scenę z zaklejonymi ustami. Jest to sprzeciw wobec zmian w ich teatrze i powołaniu na dyrektora Cezarego Morawskiego. "Wycinka Holzfällen" jest częścią festiwalowej sekcji "Portrait Krystian Lupa", w ramach której paryska publiczność zobaczy jeszcze wileński "Plac Bohaterów" i krakowskie "Rodzeństwo". O festiwalu i proteście aktorów z Krystianem Lupą rozmawiała paryska korespondentka TVN24 Anna Kowalska.

"Wszyscy wspaniale mnie tu powitali"

W sobotę we Wrocławiu odbędzie się gala wręczenia Europejskich Nagród Filmowych. Nagrodę honorową Europejskiej Akademii Filmowej w tym roku odbierze Pierce Brosnan. Z aktorem miała okazję porozmawiać reporterka TVN24 Olga Bierut, która zapytała go o wrażenia z pobytu w Polsce.

Sting zachwycony toruńskimi kluskami

"The kluski in Toruń was delicious" - napisał brytyjski artysta, który w czwartek wieczorem koncertował w mieście. Na jego facebookowym profilu pojawiło się zdjęcie dania. Fani zachęcają do próbowania innych specjałów.

Mozil: nie chciałem obrazić Solidarności ani Polski

- Miałem takie poczucie, jak byłem w sądzie, że to nie do końca chodzi o logo Solidarności, tylko że to był jakiś atak na mnie - mówił we "Wstajesz i weekend" w TVN24 Czesław Mozil. Artysta opowiadał o wygranym procesie z Solidarnością, która zarzucała mu bezprawne wykorzystanie logotypu związku w teledysku do piosenki "Nienawidzę cię, Polsko".

Czarki, czajniczki, spodki, talerzyki. XVIII-wieczna porcelana z Chin w Elblągu

Jak wiele Elbląg ma wspólnego z orientem? Okazuje się, że całkiem sporo. Naczynia z dynastii Qing i wielobarwna XVIII-wieczna porcelana: czarki, czajniczki, spodki, talerzyki to eksponaty, które można podziwiać na wystawie zabytkowej chińskiej porcelany z XVII i XVIII wieku. Po blisko 30-letnich wykopaliskach na elbląskiej starówce wyjątkowe eksponaty trafiły do Muzeum Archeologiczno-Historycznego.

Pojawią się Pedro Almodovar i Hugh Grant. Wrocław zamieni się w Hollywood

W sobotę Wrocław zamieni się w europejskie Hollywood. Ogromny czerwony dywan ciągnie się już po schodach, a w wkrótce będzie na nim spacerować m.in.: Maren Ade, Isabelle Huppert, Wim Wenders, Pierce Brosnan, Pedro Almodovar, Hugh Grant. Powód jest nie byle jaki: wręczenie EFA2016, czyli Europejskich Nagród Filmowych. Maciej Stuhr, który prowadził galę w Warszawie w 2006 roku, przybliżył szczegóły sobotniej ceremonii.

Stworzony dla kina. Kirk Douglas kończy 100 lat

Jest nazywany ostatnim żyjącym przedstawicielem złotej ery Hollywood. Zasłynął jako tytułowy "Spartakus" w opowieści o słynnym gladiatorze i jako Van Gogh w "Pasji życia", wreszcie bohater westernów popularnych w latach 50. i 60. Wychowany w skrajnej nędzy, jest wzorcowym przykładem spełnienia amerykańskiego mitu "od zera bohatera". Kirk Douglas, "najsłynniejszy męski podbródek" świata, kończy dziś 100 lat.

73-letni Jagger ojcem po raz ósmy

73-letni frontman The Rolling Stones doczekał się ósmego potomka i jednocześnie czwartego syna. Matka dziecka, amerykańska balerina Melanie Hamrick urodziła w czwartek w Nowym Jorku - poinformował rzecznik piosenkarza Bernard Doherty.

Rodzina królewska w obciachowych swetrach. W szczytnym celu

Elżbieta II w zielonym swetrze z pieskiem, książę William z żoną połączeni jednym kolorowym pulowerem, a na piersi księcia Harry'ego uśmiecha się mały pingwin. Świąteczną atrakcję przygotował londyński oddział Muzeum Figur Woskowych Madame Tussauds. A wszystko to w szczytnym celu.

Trzy polskie filmy w konkursie festiwalu Sundance

Trzy polskie filmy krótkometrażowe znalazły się w programie najbliższej edycji amerykańskiego festiwalu Sundance. Będą to: "Więzi" Zofii Kowalewskiej, "Skwar" Agaty Trzebuchowskiej i Mateusza Pacewicza oraz "Cipka" Renaty Gąsiorowskiej.