Kultura i styl

Kultura i styl

Aż 12 nominacji dla "Zjawy" Inarritu to z pewnością zaskoczenie, choć jeszcze większym wydaje się nominowanie aż w 10 kategoriach rozrywkowego kina Ridleya Scotta - filmu "Marsjanin", podobnie jak aż 9 nominacji dla filmu George Millera "Mad Max: Na drodze gniewu". Zwykle bowiem Akademia faworyzowała produkcje znacznie bardziej wyrafinowane i ambitniejsze. Największe zdziwienie budzi jednak po raz pierwszy w historii tylko 8 na 9 możliwych nominacji w głównej kategorii najlepszy film i brak na liście świetnego "Steve'a Jobsa" Danny'ego Boyle'a.

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek nominacje do tegorocznych Oscarów. Na 24 kategorie w aż 12 nominację zdobyła "Zjawa" - m.in. za najlepszy film, najlepszą reżyserię dla Alejandra G. Inarritu oraz dla najlepszego aktora - Leonardo DiCaprio. Niestety na tegorocznej ceremonii nie będzie żadnych polskich akcentów.

Zanim Barack Obama w swym ostatnim orędziu o stanie państwa doszedł do finalnych słów "Boże, błogosław Amerykę", suknia, którą jego żona Michelle wybrała na tę okazję, stała się na rynku praktycznie niedostępna. O kreacji autorstwa Narciso Rodrigueza napisano, że "pasowała do optymistycznego przesłania, jakie przekazywał narodowi" prezydent USA.

Alejandro Aravena, wizjoner budownictwa socjalnego, który zaangażował mieszkańców do zaprojektowania ich własnych domów, otrzymał najważniejszą nagrodę architektoniczną na świecie - Nagrodę Pritzkera.

W Republice Komi, na północnym wschodzie europejskiej części Federacji Rosyjskiej, spalono kilkadziesiąt książek wydanych przy wsparciu Fundacji Sorosa - podał portal Gazeta.ru. Książki znajdowały się w bibliotece jednej z uczelni w Workucie. Minister kultury FR Władimir Medinski zapowiedział już zbadanie wydarzeń w Workucie. Podkreślił, że palenie książek jest niedopuszczalne. Porównał to również do burzenia pomników.

Krytyczne wydanie książki Adolfa Hitlera "Mein Kampf", które 8 stycznia trafiło do sprzedaży, stało się bestsellerem na ryku niemieckim. W ciągu kilku pierwszych dni wydawcy otrzymali zamówienia na 15 tys. egzemplarzy, a książka zadebiutuje w zestawieniu 20 najlepiej sprzedających się książek w kategorii "non-fiction".

Gwiazdy jednego z najpopularniejszych seriali lat 90. "Przyjaciele" pojawią się wspólnie na ekranie. Po 11 latach od ostatniego odcinka ich przygód, Monica, Rachel, Phoebe, Chandler, Joey i Ross wystąpią w telewizyjnym show tworzonym przez NBC na cześć reżysera seriali komediowych, Jamesa Burrowsa.

Julianne Moore i Eddie Redmayne, czyli ubiegłoroczni zdobywcy Oscarów, znaleźli się na ogłoszonej dziś liście kandydatów do Złotych Malin - powszechnie uważanych za antyOscary. Nie zabrakło też innych gwiazd - m.in. Johnny'ego Deppa za groteskową kreację w "Bezwstydnym Mortdecaju" i Gwyneth Paltrow także za rolę w tym filmie. Najwięcej nominacji otrzymało "Pięćdziesiąt twarzy Greya", w tym Dakota Johnson i jej partner Jamie Dornan. Nie mogło oczywiście zabraknąć stałego bywalca na liście najgorszych aktorów - Adama Sandlera, tym razem za dwie kreacje.

Ewelina Marciniak, Magnus von Horn, Łukasz Orbitowski, Marcin Świątkiewicz, Kuba Ziołek i Tymek Borowski zostali laureatami "Paszportów Polityki" za 2015 rok. Nagrody wręczono we wtorek w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.

Informacja o śmierci Davida Bowiego pojawiła się dzisiaj na pierwszych stronach najważniejszych gazet świata. Wydawcy oddali hołd w tradycyjny dla siebie sposób. "Bóg rocka", "kosmiczna osobowość", „człowiek, który spadł na Ziemię” czy „genderowy linoskoczek” - tak określają go autorzy komentarzy na całym świecie.