Kultura i styl

Kultura i styl

Czesław Mozil: muzykanci zawsze muszą grać, grajek zawsze musi być

Muzyka nie może być elitarna, ona musi być dla każdego. Wierzę też, że dziecko, które ma do czynienia z instrumentem, choćby tylko przez rok czy dwa, uczy się innej formy wrażliwości - mówi Czesław Mozil w rozmowie z tvn24.pl. Właśnie miała premierę płyta jego nowego projektu "Grajkowie Przyszłości", pod tytułem "Kiedyś to były święta". - Mam nadzieję, że ten projekt stanie się inspiracją, bo na pewno jest w nim misja edukacyjna - dodaje.

Nie żyje Zuzanna Łapicka. Miała 64 lata

W wieku 64 lat zmarła Zuzanna Łapicka - dziennikarka, autorka scenariuszy widowisk telewizyjnych, przez wiele lat związana z Telewizją Polską. - Minuta z nią spędzona jest jak wielka terapia i długie konsultacje u wszelkich nauczycieli życia - mówiła o niej jej przyjaciółka, aktorka Krystyna Janda.

Józef Skrzek przekaże medal od prezydenta. "Szczere było przyjęcie czy oddanie?"

Trzeba się zastanowić, jakie czynniki wpłynęły na to, że osoba, która była wyraźnie zadowolona i wyraźnie dziękowała panu prezydentowi, oddaje medal - stwierdził w dogrywce "Rozmowy Piaseckiego" w tvn24.pl minister w Kancelarii Prezydenta Andrzej Dera. Chodzi o muzyka Józefa Skrzeka, który zapowiedział, że przekaże jednej ze szkół Medal Stulecia Odzyskania Niepodległości, otrzymany od głowy państwa.

"Zimna wojna" i "Komunia" na oscarowych krótkich listach

"Zimna wojna" Pawła Pawlikowskiego i "Komunia" Anny Zameckiej znalazły się na krótkich listach filmów z szansami na nominacje do Oscarów. Na krótkiej liście jest również reprezentant Kazachstanu "Ayka", który jest polską koprodukcją. O tym, kto ostatecznie powalczy o nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej, dowiemy się 22 stycznia.

Polski wieczór w Sewilli. Wielkie zwycięstwo "Zimnej wojny"

31. ceremonia wręczenia Europejskich Nagród Filmowych zdominowana została w sobotę wieczorem przez polskie koprodukcje. Pięć statuetek trafiło do "Zimnej wojny" - w tym dla najlepszego filmu, a za najlepszą pełnometrażową animację uznano "Jeszcze dzień życia".

"Zimna wojna" najlepszym filmem europejskim . Relacja na żywo

"Zimna wojna" Europejskim Filmem 2018, Paweł Pawlikowski najlepszym europejskim reżyserem i scenarzystą, a Joanna Kulig - najlepszą europejską aktorką. Europejskim Pełnometrażowym Filmem Animowanym 2018 została polsko-hiszpańska produkcja "Jeszcze dzień życia" Raula de la Fuente i Damiana Nenowa. Relacja na żywo z ceremonii wręczenia Europejskich Nagród Filmowych w Sewilli.

"Kantor był legendarną postacią za życia"

Najważniejsze, co dzisiaj może interesować odbiorców sztuki - niekoniecznie profesjonalnych - jest to, że Kantor potrafił z tego osobistego doświadczenia uczynić przekaz, który jest interesujący dla wszystkich - od Japonii po Amerykę Południową - mówił w "Xięgarni" profesor Krzysztof Pleśniarowicz, autor biografii "Kantor".

Zaskoczenia i pewniacy jako przedsmak Oscarów

Amerykańska Gildia Aktorów Ekranowych najwięcej nominacji przyznała "Narodzinom gwiazdy" Bradleya Coopera. Zdumienie może budzić brak nominacji dla Toni Collette za rolę w "Dziedzictwie. Hereditary" i Ethana Hawke'a za "Pierwszego reformowanego". Nie zabrakło za to innych pewniaków: Olivii Colman za rolę w "Faworycie" i Timothy'ego Chalameta za "Mojego pięknego syna".

Wielkie wesele w najbogatszej rodzinie w Indiach

Córka najbogatszego mieszkańca Indii wzięła w środę w Mumbaju ślub podczas wielkiej tradycyjnej ceremonii. Na weselu 27-letniej Ishy Ambani pojawiły się nie tylko gwiazdy bollywoodzkiego kina, ale też politycy, w tym byli sekretarze stanu USA Hillary Clinton i John Kerry.

"Nawet jeśli zrobią nam wariant węgierski, dalej będziemy to robić"

Reporter "Superwizjera" TVN Bertold Kittel został wybrany Dziennikarzem Roku w konkursie Grand Press. Odbierając we wtorek wieczorem statuetkę, odniósł się do reportażu "Polscy naziści", którego jest współautorem. - Wywołał on szaloną wściekłość zarówno u najważniejszych polityków w kraju, jak i pewnych osób związanych ideologicznie z kręgami nacjonalistycznymi - powiedział Kittel.

Nagie zdjęcia na szczycie piramidy Cheopsa. Egipt wszczął śledztwo

Egipskie służby wszczęły śledztwo w sprawie nagrania wideo, na którym widać parę, która miała wspiąć się na szczyt piramidy Cheopsa w Gizie. Na szczycie najsłynniejszego zabytku starożytności para sfotografowała się nago, co wiele osób odebrało jako brak szacunku nie tylko dla egipskiego prawa, ale też historii i moralności.

"Variety": twórcy oscarowej gali nie wiedzą, co robić

Po rezygnacji Kevina Harta z prowadzenia przyszłorocznej gali rozdania Oscarów Amerykańska Akademia Filmowa szuka jego zastępcy. Jednak jak dowiedział się magazyn "Variety", władze akademii biorą również pod uwagę przeprowadzenie ceremonii bez gospodarza.

"Chyłka - Zaginięcie", czyli Mróz na małym ekranie. Premiera nowego serialu TVN

Każdy skrywa jakąś tajemnicę - przyznała Magdalena Cielecka, która wcieliła się w postać Joanny Chyłki, odważnej i bezkompromisowej prawniczki, której losy będzie można zobaczyć już grudniu w serwisie Player.pl. Najnowszy serial produkcji TVN to ekranizacja bestsellerowej powieści kryminalnej Remigiusza Mroza "Chyłka - Zaginięcie", po której widzowie mogą spodziewać się trzymającej w napięciu akcji i zaskakujących zwrotów fabuły.

Polski zespół wykona amerykański hymn podczas meczu NBA

Szczeciński zespół Tulia z inicjatywy Marcina Gortata i na zaproszenie NBA oraz zespołu Los Angels Clippers wystąpi podczas meczu przeciw Orlando Magic. Zespół pojawi się dwukrotnie i wykona między innymi własną wersję hymnu Stanów Zjednoczonych.

Wspaniała kuchnia, emocje, "odwaga i talent". Poznaliśmy zwycięzcę "MasterChefa"

Finał siódmej edycji polskiego "MasterChefa" TVN stał na niezwykle wysokim poziomie. Ostatecznie możliwość wydania własnej książki kucharskiej, 100 tysięcy złotych i statuetkę MasterChefa wygrała, mająca wietnamskie korzenie, 21-letnia Ola Nguyen. - Swój sukces chciałabym zadedykować babci. W moich oczach to ona jest MasterChefem życia - powiedziała wzruszona studentka finansów z Warszawy.

Miał prowadzić Oscary, cieszył się dwa dni. Zrezygnował przez homofobiczne tweety

Amerykański aktor, producent filmowy i telewizyjny, komik Kevin Hart poinformował w czwartek w nocy na Twitterze, że postanowił zrezygnować z prowadzenia tegorocznej ceremonii wręczania Oscarów, prestiżowych nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej. Nie wiadomo, kto zastąpi Harta, ale swoją kandydaturę zgłosił scenarzysta, scenarzysta i aktor Ricky Gervais.

Oto faworyci prasy zagranicznej w Hollywood. Po Złotych Globach, Oscary mogą zaskoczyć

Brak nominacji do Złotego Globu dla "Zimnej wojny" Pawła Pawlikowskiego wywołał zdumienie nie tylko w Polsce. Tej nieobecność w gronie finalistów nie spodziewali się bukmacherzy za Oceanem. Na lidera w kategorii film nieanglojęzyczny wyrasta teraz czarno-biała "Roma" Alfonso Cuarona, która zdobyła również nominację za scenariusz i reżyserię. Nieoczekiwanie faworytem Złotych Globów okazał się komediodramat "Vice" z Christianem Balem w głównej roli, będący opowieścią o Dicku Cheney'u, byłym wiceprezydencie USA. Czwartkowe nominacje mogą wskazać faworytów w wyścigu po Oscary. Choć nie muszą.