Kultura i styl

Kultura i styl

"Zostałem senatorem, dostając się wraz z kolegami w szpony parlamentaryzmu"

Czerwcowe wybory toczyły się o wielką stawkę, dlatego też Komitet Obywatelski mobilizował wszystkie możliwe siły, a na listach kandydatów pojawiły się nazwiska znane ze świata kultury. Andrzej Wajda, Gustaw Holoubek, Andrzej Łapicki, Andrzej Szczepkowski czy Józefa Hennelowa, to tylko niektóre postaci, które weszły do wybranego w częściowo wolnych wyborach parlamentu 30 lat temu.

"Lech, Leszek. Wygrać wolność". Pierwsza taka rozmowa Wałęsy i Balcerowicza

30 lat temu Polacy zdecydowali o tym, że wolność jest najważniejsza. Reporterka "Faktów" TVN Katarzyna Kolenda-Zaleska rozmawiała z byłym prezydentem Lechem Wałęsą i byłym ministrem finansów Leszkiem Balcerowiczem między innymi o tym, jaką cenę trzeba było za tę wolność zapłacić. Efektem jest książka "Lech, Leszek. Wygrać wolność", zapis pierwszej rozmowy pomiędzy autorami polskiej transformacji, w której politycy odsłaniają kulisy tamtych przemian.

"Jeśli chcesz zobaczyć, jakie jest społeczeństwo, to posłuchaj, co grają"

Bardzo się boję o ten kraj - mówi o Polsce John Porter w rozmowie z tvn24.pl. - Nie widzę, jak może udać się wrócić do tego, co było wcześniej. Przeżyłem tutaj wszystko, nawet stan wojenny, i widziałem, jak silnie Polacy potrafią walczyć o wolność - podkreśla. - Za każdym razem apeluję i przypominam, że wolność – trochę jak miłość – jest czymś, o co trzeba walczyć cały czas. Nie jest dana raz na zawsze - dodaje Wojtek Mazolewski.

"To było od razu czuć, już od lutego 1989 roku, że coś się zmienia"

Czasy kultury osobistej, dobrego wychowania skończyły się - tak fotoreporter Chris Niedenthal skomentował poniedziałkowe zdarzenie, kiedy prezydent Gdańska próbowała zaprosić premiera do rozmów przy symbolicznym okrągłym stole, lecz szef rządu nie zareagował. - Teraz prostactwo króluje, to widać po tym zachowaniu niby bogów państwa. To jest przerażające, wstrząsające i po prostu smutne - ocenił.

Już tylko ona zna język jagański

Ostatni człowiek na ziemi mówiący językiem jagańskim to 91-letnia indianka Cristina Calderon z południa Chile. Kobieta martwi się, że gdy umrze, jej język umrze razem z nią.

Oskarżony o miliardowe oszustwa jubiler pozostanie w areszcie

Brytyjski sąd omówił zwolnienia za kaucją jubilera Nirava Modiego, uwikłanego w Indiach w pranie brudnych pieniędzy o wartości 2 miliardów dolarów. Po wykryciu oszustwa w Narodowym Banku Pendżabu Modi zbiegł do Londynu. Rząd Indii domaga się jego ekstradycji.

"Kobiety dają nam wolność". Debata z udziałem Krystyny Jandy

Krystyna Janda dołączy do grona laureatów medalu "Za Mądrość obywatelską". Z tej okazji w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK odbędzie się debata pod hasłem "Kobiety dają nam wolność". Do uczestnictwa w niej, prócz Jandy, zostały zaproszone Ewa Lipska, Maria Potocka i Iga Dzieciuchowicz.

Były król się przełamał, wykonał test na ojcostwo

Wraca sprawa byłego króla Belgów Alberta II, któremu brukselski sąd nakazał wykonanie testów DNA potwierdzających lub wykluczających ojcostwo 50-letniej Delphine Boel. We wtorek były król złożył próbkę swojego DNA, aby uniknąć naliczania kary zarządzonej przez sąd.

Nagrody w Cannes rozdane

"Parasite" Bonga Joon-ho najlepszym filmem Konkursu Głównego 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Wielcy twórcy jak Jim Jarmusch, Quentin Tarantino, Xavier Dolan czy Terrence Malick do domu wrócą z pustymi rękoma.

Neonowa ekstrawagancja i odkurzona klasyka. Hity czerwonego dywanu w Cannes

Festiwal Filmowy w Cannes to nie tylko filmy. Przez jedenaście dni na czerwonym dywanie kobiety kina i mody prezentują się w najnowszych projektach czołowych kreatorów. Trudno wymienić wszystkie stylizacje, które przykuły uwagę krytyków mody. Jednak canneński czerwony dywan to pewnego rodzaju papierek lakmusowy, pokazujący to, co w światowej modzie najciekawsze.

Nagrody w Cannes rozdane

"Parasite" południowokoreańskiego reżysera Bonga Joon-ho nagrodzony Złotą Palmą 72. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes. Za najlepszego aktora uznany został Antonio Banderas, a z nagrodą dla najlepszej aktorki z festiwalu wyjedzie Emily Beecham.

Polka nagrodzona w Cannes

Barbara Rupik otrzymała trzecią nagrodę w konkursie Cinéfondation w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Cannes za swoją animację "Duszyczka".

"Czuliśmy radość w najczystszej postaci"

To jest piękna, fantastyczna, kolorowa rozrywka w najczystszej postaci, ale poza tym pojawiają się tam tematy, które są ważne - tak o filmie "Aladyn" mówiła Anna Wendzikowska. Dziennikarka "Dzień Dobry TVN" była gościem programu "Wstajesz i Weekend".

"Zapomnijcie o Tarantino". Cannes ma nowego faworyta

"'Parasite' jest tak dobry, że w zasadzie jest mi żal innych filmów w Konkursie Głównym" - napisała dziennikarka filmowa Marta Bałaga, komentując najnowszy film, który wyreżyserował Bong Joon-ho. Południowokoreański twórca otrzymał od publiczności ośmiominutową owację na stojąco, a krytycy nie szczędzą mu słów zachwytu.

To oni powalczą o Nagrodę Nike 2019

W czwartek ogłoszono tytuły 20 książek, które w tym roku nominowane zostały do Literackiej Nagrody Nike. Finalistów nagrody poznamy we wrześniu, a laureata - w pierwszą niedzielę października.

Same debiuty, ponad 70 filmów. Jedyny taki festiwal w Polsce

10 filmów będzie walczyć o Wielkiego Jantara w Konkursie Pełnometrażowych Debiutów Fabularnych 38. edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych "Młodzi i Film". Do konkursu filmów krótkometrażowych z 207 zgłoszonych tytułów wybrano 65. Festiwal potrwa od 10 do 15 czerwca. Patronem medialnym wydarzenia jest stacja TVN.